Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cuptor electric incorporabil - Curatare catalitica sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
b_free2dream

b_free2dream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.10.2008
Am de ales intre electrolux 53004X si 53003x
In toate pivintele sunt identice in afara de curatarea catalitica. Am gasit si o oferta unde cel care are curatare e mai ieftin, un pic, decat celalalt. Eu nu gatesc mai deloc, dar am inteles ca e mai complicat cu aceasta curatare, ca nu e pe toata suprafata peretilor si nici nu cred ca o sa pun cuptorul sa mearga la putere maxima cate 45 de minute ca sa se curete (cum scrie in manual)... ca bani de curent, nu prea sunt...
Ce sfat imi dati?
Multumesc

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Hai sa fim seriosi, cat consuma acel program de curatare? Aproximativ 2,5 kW, care inseamna nici mai mult, nici mai putin, aprox 1,5 lei!!! Cat un bilet de RATB, o paine si mai putin decat un kil de mere, cartofi sau pachet de tigari. Sunt convins ca bani de tigari sunt si se vor gasi mereu, ca deh... (scuze poate ca totusi esti nefumatoare, dar acum vorbesc in general si de principiu). Ca sa nu mai vorbim ca tu singurica spui ca <<nu gatesc mai deloc>> deci... daca vei face aceasta operatie o data pe an, nu cred ca e un asa capat de tara... Cine are bani sa isi permita un asemenea cuptor (al carui pret depaseste 1000 de lei), nu cred ca e atat de... incat sa nu-si poata permita o suma atat de mica... si pentru o banala operatie de intretinere si curatare...

Hai sa incerec sa iti explica asa pe scurt ce si cum e cu astea, ca sa intelegi...

a) curatarea hidrolitica este cel mai simplu procedeu de curatenie si presupune un program special. Practic in cuptor se introduce un recipient cu apa care se incalzeste ulterior pana la nivelul de aburi. Aburii astfel produsi curata peretii cuptorului, pereti care sunt construiti dintr-un material care previne aderenta grasimii si a murdariilor (ca o comparatie, daca vrei, similar cu teflonul).

b ) curatarea catalitica este un procedeu care presupune existenta in peretii laterali ai cuptorului a unor panouri catalitice (absorbante; cum ar veni un fel de filtre), care, prin compozitia si forma lor, retin si elimina (prin proces catalitic) (toate) depunerile din timpul procesului de gatire. Se pot curata foarte usor sau se pot schimba dupa un timp indelungat de utilizare (4-6 ani). Aceasta operatie se face undeva in jur de 360 grade Celsius.


c) curatarea pirolitica (si cel mai avansat dar si "extrem" mod de curatare al cuptorului) presupune un program special al cuptorului care ridica temperatura interioara la aprox. 500 grade Celsius, topind practic grasimea si murdaria si transformand-o intr-un praf fin. Praf pe care apoi se depune si pe care apoi il stergi cu o carpa. ATENTIE: asta inseamna tratarea peretilor intr-un anume fel si aceasta operatie nu se poate face decat de vreo cateva ori (deci destul de rar; poate mai rar decat cea catalititca), pentru ca acea substanta speciala se disturge (se 'mananca' si ea).


Modelul 53004X are si amortizor pentru usa !!!  :naughty:   :coolspeak: Eu detin un astfel de cuptor si sunt mai mult decat multumit de el. Atentie insa de la cine il cumperi (adica ce contine pachetul)! La mine nu erau cablul de alimentare si stecker pentru el si deasemeni nici cele 4 holsururi cu care prinzi cuptorul de mobila! Si iti mai trebuie si niste papuci (la legatura cuptor - cablu). Recomand cablu 3*2.5 mm.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Dar voi nu puteti sa curatati cu o carpa umeda, va trebuie numai cuptoare dinastea NASA cu catalizatoare si hidraliza ? :P

Edited by andreic, 11 November 2011 - 15:53.


#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcolombo2003, on 11th November 2011, 13:41, said:

La mine nu erau cablul de alimentare si stecker pentru el si deasemeni nici cele 4 holsururi cu care prinzi cuptorul de mobila!
cuptoarele/placile nu prea au stechere la pachet, in schimb cablul nu-i normal sa lipseasca, doar daca-i trecut in carte ca vine asa

#5
b_free2dream

b_free2dream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.10.2008

View Postdan210, on 11th November 2011, 20:23, said:

cuptoarele/placile nu prea au stechere la pachet, in schimb cablul nu-i normal sa lipseasca, doar daca-i trecut in carte ca vine asa

Am inteles acum, multumesc mult pt lamuriri o sa il iau pe cel care are si curatarea, si am de gand sa il iau de la Flanco ca au acum o oferta pt cumpararea de pe net. O sa am grija sa ma uit sa aiba ce mi-ai spus tu ca ti-a lipsit.

Multumesc inca o data

#6
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Acum sa fim seriosi, la 3.5 kw cat au cuptoarele mai destepte este cam mare riscul sa il legi prin stecher. Cablul costa cam 2 lei/metru si la cuptor vine de 2 metri, asa ca nu cred ca este mare paguba daca nu vine la pachet.
Mare atentie la fazarea cuptorului, trebuie respectata strict faza si nulul.

Curatarea pirolitica nu face altceva decat sa arda grasimea din cuptor. el elimina astfel mirosurile, dar nu curata peretii! Eu il am de 3 luni si s-a patat rau si nici sansa sa mai fie curatat.

In schimb, ca accesoriu important eu recomand o piatra de pizza, sau, daca bugetul este de criza... o placa cat mai groasa de granit in el. Va asigur ca face minuni.


La partea de consum, trebuie sa stiti ca variantele cu ventilator de racire consuma in draci, scot aer cald fata de cele standard care sunt mai economicoase.
Dezavantajul celor clasice este dat de sticla care se incinge si de rama care topeste adezuvil din cantul corpului.

#7
anne68

anne68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.11.2008

Quote

Dar voi nu puteti sa curatati cu o carpa umeda, va trebuie numai cuptoare dinastea NASA cu catalizatoare si hidraliza ?
:eek:
Ce descoperire!!!!!!!!!!!!!!! Se curata doar cu carpa umeda.......grasimea arsa  :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:  


Eu am cuptor cu curatare pirolitica, de 4 ani ......in afara sa sterg praful, nu ramane nimic patat :proud:

Din cate stiu eu alimentarea cuptorului se face separat din tablou, altfel risti sa iti sara sigurantele.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postanne68, on 12th November 2011, 09:14, said:

:eek:
Ce descoperire!!!!!!!!!!!!!!! Se curata doar cu carpa umeda.......grasimea arsa  :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:
Umezita cu cateva picaturi magice evident... ce te gandeai ?  :notangel:

Edited by andreic, 19 November 2011 - 22:42.


#9
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 26.03.2010

View Postapanoiu, on 12th November 2011, 08:13, said:

Mare atentie la fazarea cuptorului, trebuie respectata strict faza si nulul.

N-am inteles-o p-asta, adica de ce trebuie pastrata ordinea faza-nul in curent alternativ monofazat? Daca era vorba de curent continuu sau curent alternativ trifazat mai intelegeam pentru ca sunt anumite aparate care functioneaza pentru o anumita ordine de succesiune a fazelor dar in monofazat chiar nu inteleg care-i logica.

#10
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View PostSelsin, on 20th November 2011, 12:35, said:

N-am inteles-o p-asta, adica de ce trebuie pastrata ordinea faza-nul in curent alternativ monofazat?
Exista o regula care este bine de urmat,si anume faza trebuie sa treaca prin intrerupator ,buton,etc,prin aparatura de comanda, in general.

Edited by anaki, 21 November 2011 - 09:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate