Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Linux/Unix probleme, cannot open theme file usr share kde4 apps kdm themes ethais

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
fineas2005

fineas2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.04.2011
de curand am instalat OS Kubuntu 10.04 si l-am folosit numai o zi..M-am minunat de ce poate sa faca, si de setarile lui etc. si printre ele si-a facut un upgrade: kgetpack sau cam asha ceva...cand am facut reboot dupa upgrade,mi-a dat eroarea asta "cannot open theme file usr share kde4 apps kdm themes ethais" ...apoi imi apare command line...nu ma pricep deloc habar nu am ce sa fac...poate cineva sa-mi explice ce sa fac??? Multumesc  :)

#2
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Probabil este "corupt" (nu cunosc termenul în română) fișierul acela din temă.
Schimbă tema sau încearcă s-o reinstalezi.

#3
fineas2005

fineas2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.04.2011

 dobrotescunicol, on 6th November 2011, 02:04, said:

Probabil este "corupt" (nu cunosc termenul în română) fișierul acela din temă.
Schimbă tema sau încearcă s-o reinstalezi.

nu pot sa fac absolut nimic...imi apare consola "command line" unde pot sa-mi introduc username si parola,merge e ok....si de acolo nu mai stiu sa fac nimic...sa revin la normal...adik la login screen(cel normal)

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut.
1- Te loghezi în linia de comanda cu nume user și parola de user.
2- dai comanda  sudo nano /etc/kde4/kdm/kdmrc
3- cauți linia Theme=/usr/share/kde4/apps/kdm/themes/ethais,( navigarea se face cu tastele săgeți, sus- jos și stânga- dreapta...) o modifici în Theme=/usr/share/kde4/apps/kdm/themes/oxygen-air, adică înlocuiești ethais cu oxygen-air, apeși Ctrl+o (e litera O, nu zero!) și apoi Enter pentru a salva modificarea, apeși Ctrl+x pentru a închide editorul de text.
4- dai comanda sudo reboot.
Baftă!  :console:

PS: și să știi că nu ai greșit tu cu ceva, e un bug... https://bugs.launchp...ace/ bug/517803  :cheers:

Edited by shogun1, 06 November 2011 - 08:07.


#5
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Bravo Shogun. Eu as fi recomandat sa stearga tot ~/.kde.

O sa incerc sa tin minte solutia ta. :)

#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@danutHD: mulțumesc, tot ce contează acum e ca ”solicitantul” să reușească să facă așa... După o zi de utilizare Kubuntu mi se pare destul de improbabil, dar sper să avem de-a face cu-n tip talentat/ perseverent/ atent/ norocos.  :rolleyes:

#7
fineas2005

fineas2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.04.2011

 shogun1, on 6th November 2011, 11:10, said:

@danutHD: mul?umesc, tot ce contează acum e ca ?solicitantul? să reu?ească să facă a?a... După o zi de utilizare Kubuntu mi se pare destul de improbabil, dar sper să avem de-a face cu-n tip talentat/ perseverent/ atent/ norocos.  :rolleyes:

Multumesc foarte mult baieti!! sunteti de treaba toti  :kisstogether: ...daca as fi incercat,as fi reusit sigur ;) ....am incercat ceva asemanator(pentru ca am cautat pe net eroarea) dar nu asha bine explicata ca in limba romana de voi :)....am "rezolvat problema" in alt fel...nu stiu ce mi-a trecut mie prin cap sa-mi instalez Ubuntu...si l-am instalat ultimu ubuntu (versiunea 11.10 credk ) si kubuntu s-a sters :(...ma gandeam ca pot sa le pastrez pe amandoua....dar din xp nu am putut sa fac partitia reiserFS in 2 parti(unul pt ubuntu si unul pentru kubuntu)...nu am acces la el...in fine.Am instalat ubuntu si sper sa nu mai am surprize...dar daca cumva o sa mai am,stiu la cine sa apelez  :thumbup:

P.S. Kubuntu mi se par mult cu mult mai "fain" si mai "cool" decat ubuntu...ubuntu seamana destul de bine cu windows(ceea ce nu-mi place),pe cand kubuntu nu prea...Si pe Kubuntu ai multe desktop effects...ce-mi plac de numaaaa :)) si nu numai.Multe altele

Edited by fineas2005, 06 November 2011 - 15:30.


#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut.
Dacă-ți place așa mult Kubuntu ( e de fapt Ubuntu cu altă interfață grafică, KDE...  :rolleyes:  ), poți să-l instalezi. Deschizi un terminal și dai comanda: sudo apt-get install kubuntu-desktop. După terminarea instalării Kde, logout-login și ai de ales între Ubuntu și Kubuntu (Kde 4 cred că scrie).

#9
fineas2005

fineas2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.04.2011

 shogun1, on 6th November 2011, 16:55, said:

Salut.
Dacă-?i place a?a mult Kubuntu ( e de fapt Ubuntu cu altă interfa?ă grafică, KDE...  :rolleyes:  ), po?i să-l instalezi. Deschizi un terminal ?i dai comanda: sudo apt-get install kubuntu-desktop. După terminarea instalării Kde, logout-login ?i ai de ales între Ubuntu ?i Kubuntu (Kde 4 cred că scrie).

yeahm yeahmm....ce interesant,..cum de stii atatea comenzi si astea toate  :o ...am bagat ce mi-ai zis si dupa aia imi spune:
"Reading package lists... Done
Building dependency tree      
Reading state information... Done
E: Unable to locate package kubutu-desktop"...:-??

Edited by fineas2005, 07 November 2011 - 00:10.


#10
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
sudo apt-get install kubuntu-full nu kubuntu-desktop
il gasesti si in software center , totusi ,acum dupa ce m-am uitat si in synaptic exista si pachetul kubuntu-desktop , ar trebui sa mearga si comanda aia
sa instalezi si Kubuntu restricted extras
cred ca inainte de apt-get install trebuia  sudo apt-get update ca sa faca un refresh al pachetelor disponibile si dupa aia l-ar fi gasit

Edited by chilly willy, 07 November 2011 - 00:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate