Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Feriti-va de BCR - Banca Pentru Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#217
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Anul acesta ajung la cei 5 ani de contract.  De atunci roborul a scăzut cu cel puțin 5 puncte procentuale asa ca aproape orice contract nou va fi mai avantajos decât unul de acum 5 ani, fără a mai fi nevoie sa stai 5 ani pentru acumulare. La vremea respectiva dacă nu lucra soția în domeniu nu aș fi încheiat o asemenea tapa de creditare.

De ce tapa? Pentru că banca nu garantează nimic!!!  Dacă statul virează banii de primă toate bune și frumoase, dacă nu ghinion.  Ei nu-ți vor da mărunțișul ala de 3% dobânda doar pe suma din cont.

#218
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Asta cu prima de la stat era la mintea cocosului. Evident ca totul se ducea naibii daca nu mai vira statul primele.

Dar ce legatura are dobanda cu asta? Dobanda iti intra oricum pentru suma economisita.

Eu per total sunt multumit. Nu stiu cum altfel imi mai scoteam  25% pentru o depunere anuala de 1000 EUR.
Daca acum exista oferte la fel de bune sau chiar mai bune (chiar si la sume economisite mai mari), sa ne spuneti si noua. :) Pe vremea aia am cautat si n-am gasit nimic mai convenabil.

#219
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postromaad, on 03 aprilie 2015 - 16:16, said:

eu sunt curios cum poate justifica BPL ca un credit cu 5-6% dobanda (ok, fixa, insa nu sunt sigur ca asta e chiar un avantaj cel putin in ultimii ani cand dobanzile s-au tot dus la vale) si dat pe maxim 88 luni (suma de rambursat pe luna fiind foarte mare datorita perioadei mici de rambursare iar calificarea pentru credit din acest motiv extrem de dificila) este extrem de avantajos (asa cum se sustine in prezentarea creditului), in conditiile in care pe piata exista numeroase produse de creditare in zona ipotecilor care se duc catre 3% iar durata de rambursarese poate duce catre 30 ani (evident aceste produse nu sunt nici la BCR, nici la Raff)

Zi-mi, boierule, si mie, credite cu dae 3%, dar in romania, te rog, nu europa!

Edited by denky, 04 April 2015 - 22:35.


#220
ing_vasile

ing_vasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.07.2010

View PostMrDerpson, on 04 aprilie 2015 - 22:31, said:



Eu per total sunt multumit. Nu stiu cum altfel imi mai scoteam  25% pentru o depunere anuala de 1000 EUR.


Poate esti multumit acuma, dar mai vorbim  cand o sa doresti retragerea banilor......
*-banii ti da in rate.
*mai intai cat ai depus-comisionu de deschidere
*apoi o sa-ti ceara factura/bonuri fiscale pe toata suma ca sa-ti dea si retul de bani!!!!!!!!!! daca ai in cont 3000euro+750euro dobonzi tu o sa trebuiasca sa duci facturi de 3750 euro ca abia apoi sa primesti restu de bani!!!
*la inceput ti se explica faptu ca depozitul in avans reprezinta o pregarantie a unui inprumut fara sa pomenesca de ce salar ai, cati copii etc iar pe cand ii vrea sa faci imprumutul respectiv te intreba""cat ai salar declarat? cati copii? si vine si raspunsu.....poi nu te incadrezi
HE HE HE pacaleala mare cu astia am mushcat-o stiu cu este ...

#221
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Stai putin. Dupa ce termin de economistit, eu pot sa ma duc sa-mi retrag banii.
Sunt constient ca nu o sa mi-i dea in aceeasi zi si ca poate voi fi nevoi sa astept o zi, o saptamana sau o luna (din pacate), insa imi voi primi toti banii. Cine ti-a spus ca-ti da banii inapoi in rate?

Sa-ti ceara facturi si bonuri fiscale pentru ce? Stiu ca acum cativa ani trebuia sa aduci anumite documente care sa dovedeasca faptul ca tu folosesti banii in scop locativ, daca nu aduceai - pierdeai primele si primeai doar suma economisita. Acum nu mai e cazul, poti sa scoti si primele si sa faci ce vrei cu banii.

La credit situatia sunt schimba. E normal sa fie niste conditii pe care trebuie sa le indeplinesti. De exemplu, daca nu ai job sau ai unul cu 1000 lei salariu din care intretii 5 persoane, nu vad cum ti-ar da creditul.



Ai fost tu in sittatia asta? Poti sa dai mai multe detalii?

#222
vogabi

vogabi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 13.10.2009

View Posting_vasile, on 06 aprilie 2015 - 13:29, said:


Poate esti multumit acuma, dar mai vorbim  cand o sa doresti retragerea banilor......
*-banii ti da in rate.
*mai intai cat ai depus-comisionu de deschidere
*apoi o sa-ti ceara factura/bonuri fiscale pe toata suma ca sa-ti dea si retul de bani!!!!!!!!!! daca ai in cont 3000euro+750euro dobonzi tu o sa trebuiasca sa duci facturi de 3750 euro ca abia apoi sa primesti restu de bani!!!
*la inceput ti se explica faptu ca depozitul in avans reprezinta o pregarantie a unui inprumut fara sa pomenesca de ce salar ai, cati copii etc iar pe cand ii vrea sa faci imprumutul respectiv te intreba""cat ai salar declarat? cati copii? si vine si raspunsu.....poi nu te incadrezi
HE HE HE pacaleala mare cu astia am mushcat-o stiu cu este ...

Bai Vasile, nu mai debita minciuni pe aici !
Chestia cu facturile e este daca-ti retragi banii mai repede de 5 ani si  nu ai strans jumatate din suma contractata. Dupa 5 ani poti sa iti scoti toti banii si la revedere, nu-ti cere nimeni nimic.

#223
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
exact, facturile se aduc doar daca retragi banii inainte de cei 5 ani si trebuiesc sa fie pe numele tau.
statul, cand trebuie sa dea bani, ii da mai greu, de aceea sunt intarzieri de regula de 1 an, in decembrie a intrat transa pe 2013, dupa ce faci cei 5 ani, ultima transa de la stat cel mai probabil nu o vei avea, pentru ca vireaza banii cu intarziere, dar daca nu ma insel, poti retrage tot ce ai acumulat pana atunci, iar cand vireaza statul si ultima transa o poti ridica si pe aceea.

View Postromaad, on 03 aprilie 2015 - 16:16, said:

eu sunt curios cum poate justifica BPL ca un credit cu 5-6% dobanda (ok, fixa, insa nu sunt sigur ca asta e chiar un avantaj cel putin in ultimii ani cand dobanzile s-au tot dus la vale) si dat pe maxim 88 luni (suma de rambursat pe luna fiind foarte mare datorita perioadei mici de rambursare iar calificarea pentru credit din acest motiv extrem de dificila) este extrem de avantajos (asa cum se sustine in prezentarea creditului), in conditiile in care pe piata exista numeroase produse de creditare in zona ipotecilor care se duc catre 3% iar durata de rambursarese poate duce catre 30 ani (evident aceste produse nu sunt nici la BCR, nici la Raff)

sigur iti scapa un detaliu important, care suma mare de rambursat? tu te poti imprumuta de maximum valoarea economisirii sau 110% din valoarea ecomisita, depinde de caz, deci tu ai economisit in 5 ani aprox 6250, vei primi credit inca 6250, ti se pare o suma atat de mare incat nu poate fi rambursata in 88 de luni?

#224
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
O intrebare pentru cei care au BCR BPL si internet banking la BCR - se poate vedea contul BCR-BPL in IB?

#225
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
nu

#226
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postz_e_n_i_t_h, on 15 aprilie 2015 - 22:04, said:

nu

Pai si atunci daca nu pot vedea prin IB contul BCR-BPL cum vad daca mi-a intrat prima de la stat?

Edited by ccdsah, 15 April 2015 - 22:18.


#227
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
cred ca se trimit extrase periodic. eu nu am primit pentru ca m-am mutat si nu mi-am actualizat datele de contact
probabil se pot cere informatii si la sediul bancii

#228
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postccdsah, on 15 aprilie 2015 - 22:18, said:

Pai si atunci daca nu pot vedea prin IB contul BCR-BPL cum vad daca mi-a intrat prima de la stat?

iti zic eu. Pentru 2013 s-au primit prin martie 2014. Cel putin asa zicea duduia care ma imbarliga la telefon...Deci daca ai de luat anul asta, trebuie sa-ti fi intrat deja, iar daca ai de luat la anul, probabil ca tot prin martie...

#229
cbejan

cbejan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.10.2006
Vad ca a trecut mult timp de la ultima postare, insa poate mai e cineva interesat cand s-au facut platile pentru prima de la stat la BPL in ultimii ani:
-pentru 2010 prima s-a platit in 6 transe: iun 2011, nov 2011, dec 2011 (cea mai mare), mar 2012, mai 2012 si oct 2012;
-pentru 2011 au fost 3 transe: dec 2012, mar 2013 (cea mai mare) si mai 2013;
-pentru 2012 au fost 5 transe: oct 2013, dec 2013, ian 2014 (cea mai mare), mar 2014 si sept 2014;
-pentru 2013 prima s-a platit in dec 2014
-pentru 2014 s-a platit deocamdata prima transa de aprox 81% in mar 2015.

Informatiile sunt dintr-un extras de cont. Presupun (dar nu am certitudinea) ca primele se platesc simultan la toti clientii BPL. Tot din extrasul de cont am verificat ca prima de la stat este in valoare de 25% din suma depusa in anul respectiv (nu din sold) si ca nu i se aplica impozit pe venit, ca la dobanzi.

#230
_chevy_

_chevy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.11.2008

View Postcbejan, on 22 august 2015 - 19:35, said:

Vad ca a trecut mult timp de la ultima postare, insa poate mai e cineva interesat cand s-au facut platile pentru prima de la stat la BPL in ultimii ani:
-pentru 2010 prima s-a platit in 6 transe: iun 2011, nov 2011, dec 2011 (cea mai mare), mar 2012, mai 2012 si oct 2012;
-pentru 2011 au fost 3 transe: dec 2012, mar 2013 (cea mai mare) si mai 2013;
-pentru 2012 au fost 5 transe: oct 2013, dec 2013, ian 2014 (cea mai mare), mar 2014 si sept 2014;
-pentru 2013 prima s-a platit in dec 2014
-pentru 2014 s-a platit deocamdata prima transa de aprox 81% in mar 2015.

Informatiile sunt dintr-un extras de cont. Presupun (dar nu am certitudinea) ca primele se platesc simultan la toti clientii BPL. Tot din extrasul de cont am verificat ca prima de la stat este in valoare de 25% din suma depusa in anul respectiv (nu din sold) si ca nu i se aplica impozit pe venit, ca la dobanzi.

Exista o suma care se vireaza de la Ministerul Dezvoltarii Regionale, iar acea suma se imparte la toti clientii care au economisit. Prima de la stat este neimpozabila, ceea ce face unul dintre cele mai bune produse de economisire de pe piata in conditiile in care dobanda la depozite este de doar 1%.

#231
catalinalindobrescu

catalinalindobrescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.11.2015
BPL este un mod eficient de economisire insa este gestionat dezastruos de reprezentantii BCR.
Dupa ce incheie contracte cu o anumita dobanda(3%  2%) le pare rau ca dobanzile scad si incearca sa blocheze contractele pentru a nu mai platii dobanda insa in acest mod afecteaza grav interesele clientilor in a obtine prima maxima de la stat.Refuza in mod aleatoriu majorarea contractelor,incearca sa comisioneze si dupa ce contractele expira,au clauze abuzive si nu ofera informatii clare si corecte pentru a putea sa-ti gestionezi corect contractul.
Eu sunt hotarat sa fac un memoriu catre BNR si chiar o sesizare a DNA.Oricine are cazuri concrete poate sa imi trimita informatii si documente la adresa [email protected].

#232
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Fa și tu o adresa de e-mail mai credibilă. Eu ți-aș șterge instant e-mailul în cazul în care aș găsi un mesaj în inbox de la o asemenea adresa.

Credibilitate zero...

#233
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postswtm, on 17 noiembrie 2015 - 06:33, said:

Fa și tu o adresa de e-mail mai credibilă. Eu ți-aș șterge instant e-mailul în cazul în care aș găsi un mesaj în inbox de la o asemenea adresa.

Credibilitate zero...

Nici cu ortografia nu se lauda prea tare...

#234
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ortografia e discutabilă dacă postezi de pe un smartfone. Are prostul obicei să fie prea smart când nu trebuie. Iar de editezi un post cu diacritice iese o varza ca le schimba în alte caractere de zici ca ai postat în turcă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate