Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Romani si Maghiari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1958 replies to this topic

#1
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Incep cu un banc pe care l-am auzit acum peste 30 de ani . Rog moderatorii sa dea dovada de indulgenta si sa nu modifice anecdoda stupida . Nu am intentia de a jigni pe nimeni  ci de a prezenta o stare de fapt .

-Ce este apartheid-ul ?
-Apartheidul este ceea ce gandesc albii despre negri .
-Si ce gandesc albii despre negri ?
-Albii gandesc despre negri ca sint unguri !

Un stereotip referitor la la noi romanii : " O insula de latinitate intr-o mare slava " . Privind harta afirmatia e corecta , dar partial . Latinii sint adunati in sud , germanicii in nord , slavii in est ( Sa-i lasam pe greci si pe albaneji la o parte   :notangel:  ) .
Romanii rup unitatea slava , dar nu singuri . La vest de noi sint ungurii . Deci este o " insula " impartita in doua .
In ambele teorii ale existentei noastre pe aceste meleaguri , cea  a continuitatii precum si cea a imigratiei , cred ca ungurii au avut un rol cheie . In varainta continuitatii au taiat legatura ceilalti latini iar in varianta emigratiei evident ne-au impins aici . Dar nu aceasta vreau sa aduc in discutie .
Evident intre cele doua natii a existat (si persista  inca si la ora actuala ) cel putin animozitate  . Ce ma intereseaza e cit de veche este aceasta . Este legata numai de posesiunea Transilvaniei sau e ceva mai vechi ?

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
”-Cum te cheamă,pui de dac?
-Atilla,nene...”
Trage tu concluzia despre cât de veche e chestiunea... :bigwhitegrin:

#3
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Posttflorin40, on 22nd October 2011, 17:02, said:

Evident intre cele doua natii a existat (si persista  inca si la ora actuala ) cel putin animozitate  . Ce ma intereseaza e cit de veche este aceasta . Este legata numai de posesiunea Transilvaniei sau e ceva mai vechi ?
este vorba de ancestrala structura psihica "noi vs ei", vie si binemersi lucrand din greu la orice nivel de organizare a comunitatilor:

1. "dinamovisti" vs "stelisti"
2. "clasa 8-a B" vs "clasa 8-a D"
3. "bucurestenii" vs "provincia"
4. "Americanii" vs "Mexicanii"
5. "Ulster" vs "Belfast"
6. "Americanii" vs "Canadienii"
7. "Serbii" vs "Croatii"
8. "Francezii" vs "Germanii"

Deci nu e doar intre ro si hu, oricare doua comunitati aflate in contact dezvolta comportamentul "noi vs ei". e o forma de identificare, pana cand apare alta forma superioara care le topeste peamandoua intro noua identitate : toti 'dinamovistii' si toti 'stelistii' vor tine cu 'romania' la campionatu mondial. sau 'romanii' si 'ungurii' vor face front comun in cadru "Europa" vs "Rusia" sau "Europa" vs "orice alt vecin cu care se afla Europa in contact".

De ex. in Constanta sau la Chisinau li se rupe drept in oglinda retrovizoare de unguri, dar daca disparitia Romaniei ar prezenta o mare amenintare pt Constanta sau Chisinau, vor face front comun impotriva Ungariei, pana vine o identitate si mai mare, Germania Nazista, si le zice "mucles, toti uniti impotriva URSS".

Edited by criztu, 22 October 2011 - 17:57.


#4
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttflorin40, on 22nd October 2011, 18:02, said:

Este legata numai de posesiunea Transilvaniei sau e ceva mai vechi ?
Cum ar putea sa fie mai veche? Ca doar n-am pascut impreuna iepele prin Bashkiria. Ne-am intalnit in Transilvania si de atunci a inceput șucărul.

#5
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postego_zenovius, on 22nd October 2011, 18:58, said:

Ne-am intalnit in Transilvania...
Nu! I-am primit în Transilvania, nu le-a plăcut și au mers până-n provincia romană Pannonia „care se mărginea la nord și est de Dunărea de mijloc, la vest de Noricum și Italia superioară și la sud de Dalmația și Moesia superioară” (http://ro.wikipedia.org/wiki/Panonia).

#6
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
foorte bine cu maghiarii romanii se inteleg de minune mi-au zis mosii din sat.

#7
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
Ne intelegem foarte bine, nu am vazut prietenii legate pe criterii etnice, am vazut oameni care se inteleg si apartin unor etnii diferite si multi oameni din cadrul aceleiasi etnii care nu se inteleg.

Treaba asta cu ura interetnica este facatura nationalista a statului centralizat si prinde mai ales la copiii pana in 30 de ani si la cei mai inculti oameni peste 30 ani. Mai pe scurt majoritatea rom^nilor si ungurilor sunt OK, in timp ce 20-50% sunt ...

Acea majoritate cumsecade poate avea unele retineri, cel putin o parte dintre acestia, dar nu ar actiona in mod concret impotriva alogenilor.

#8
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMircel, on 22nd October 2011, 19:28, said:

Nu! I-am primit în Transilvania, nu le-a plăcut și au mers până-n provincia romană Pannonia „care se mărginea la nord și est de Dunărea de mijloc, la vest de Noricum și Italia superioară și la sud de Dalmația și Moesia superioară” (http://ro.wikipedia.org/wiki/Panonia).
"I-am primit" - asta suna (autoi)ironic.

Oricum, inversezi ordinea cronologica. Maghiarii au patruns mai intai in Panonia (ocolind Carpatii prin nord), si-au consolidat pozitia acolo, dupa care au inceput ocuparea progresiva a Transilvaniei.


View PostMircel, on 22nd October 2011, 19:28, said:

...au mers până-n provincia romană Pannonia
La venirea ungurilor Panonia nu mai era de mult provincie romana.

#9
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postego_zenovius, on 22nd October 2011, 20:16, said:

Maghiarii au patruns mai intai in Panonia (ocolind Carpatii prin nord), si-au consolidat pozitia acolo, dupa care au inceput ocuparea progresiva a Transilvaniei.
Si mai nainte dasta au drojdit palinca intre Prut si Nipru, in Etelkoz. Iar Transilvania au ocupato abia Angevinii, care au adus de altfel si Moldova si Valahia sub autoritatea lor.

Edited by criztu, 23 October 2011 - 00:14.


#10
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007

View Postmarcuzzzo, on 22nd October 2011, 19:37, said:

foorte bine cu maghiarii romanii se inteleg de minune mi-au zis mosii din sat.
Asta e paradoxul . Daca discuti relaxat oricine iti va spune ca are vecini ,rude , prieteni , colegi , parteneri de afaceri de etnie maghaiara si se inteleg perfect , dar daca ai face un sondaj rapid la care raspunsul ar fi si sincer ungurii ar fi pe primul loc in privinta antipatiilor . Cred ca si la Constanta rezultatul ar acelasi . Sa trecem de ultimii 20 de ani .
  Imi aduc aminte de Lokotosh Zoltan , coleg de armata si de facultate . ( Salutari Zoly daca eventula ajungi sa citesti aceste randuri ! ) . Cate mizerii a avut de indurat numai pt faptul ca era ungur.
  O alta scena . Prin '88 la cursul de filozofie profesorul a facut o criza de isterie cind a descoperit ca unul dintre colegi isi lua notitele in maghiara . Si asta in Iasi .
  Cu riscul de a primi iarasi o suspendare . Daca urmarim discutiile importante de pe forum in aceasta sectiune . Unii au fost numiti " bozguri " ca insulta . Nici un moderator nu s-a sesizat . Ma intreb daca  respectivul apelativ nu a fost perceput ca echivalentul lui " dusman " . Caz in care nu mai e o insulta .

#11
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttflorin40, on 23rd October 2011, 10:45, said:

Asta e paradoxul . Daca discuti relaxat oricine iti va spune ca are vecini ,rude , prieteni , colegi , parteneri de afaceri de etnie maghaiara si se inteleg perfect , dar daca ai face un sondaj rapid la care raspunsul ar fi si sincer ungurii ar fi pe primul loc in privinta antipatiilor . Cred ca si la Constanta rezultatul ar acelasi .
Pai tocmai asta e kestia, ca rezultatele unui astfel de sondaj facut la Constanta nu sunt relevante. Este ca si cum ai face printre eschimosi un sondaj privitor la antipatia acestora fata de congolezi.

#12
florrea2

florrea2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 05.09.2011

View Postmarcuzzzo, on 22nd October 2011, 18:37, said:

foorte bine cu maghiarii romanii se inteleg de minune mi-au zis mosii din sat.
Tu nu ești caraghios deloc. Scrii foarte bine în romînește.Văd că ai și umor.

View Posttflorin40, on 23rd October 2011, 09:45, said:

Asta e paradoxul . Daca discuti relaxat oricine iti va spune ca are vecini ,rude , prieteni , colegi , parteneri de afaceri de etnie maghaiara si se inteleg perfect , dar daca ai face un sondaj rapid la care raspunsul ar fi si sincer ungurii ar fi pe primul loc in privinta antipatiilor . Cred ca si la Constanta rezultatul ar acelasi . Sa trecem de ultimii 20 de ani .
  Imi aduc aminte de Lokotosh Zoltan , coleg de armata si de facultate . ( Salutari Zoly daca eventula ajungi sa citesti aceste randuri ! ) . Cate mizerii a avut de indurat numai pt faptul ca era ungur.
  O alta scena . Prin '88 la cursul de filozofie profesorul a facut o criza de isterie cind a descoperit ca unul dintre colegi isi lua notitele in maghiara . Si asta in Iasi .
  Cu riscul de a primi iarasi o suspendare . Daca urmarim discutiile importante de pe forum in aceasta sectiune . Unii au fost numiti " bozguri " ca insulta . Nici un moderator nu s-a sesizat . Ma intreb daca  respectivul apelativ nu a fost perceput ca echivalentul lui " dusman " . Caz in care nu mai e o insulta .
Unii spun așa, alții spun altfel.Problema principală este statul maghiar care a avut și are încă planuri de  anexare a Ardealului și a Banatului.
Cred că profesorul acela ar fi făcut o criză și dacă cineva lua notițe în bulgară. Nu este admis nici în Franța să fie luate notițe în engleză, olandeză etc.
"Bozgori" poate fi o insultă desigur. Din moment ce ei nu sînt de față  nu se poate spune că i-a insultat cineva. Dacă un forumist folosește termenul GRINGO pr cuvîntul AMERICAN nu insultă pe nimeni.Aici nu sînt americani. GRINGO e un termen cosiderat insultător folosit de mexicani.
Văd că ești afectat de problemele maghiarilor. Ei nu prea se simt afectați de problemele noastre.

#13
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007

View Postflorrea2, on 23rd October 2011, 14:13, said:

Văd că ești afectat de problemele maghiarilor. Ei nu prea se simt afectați de problemele noastre.

Nu sint afectat de problemele maghiarilor . Insa problema care ma framanta este daca o etnie are o memorie . Transmisa din generatie in generatie . Pe linga limba si obiceiuri se transmit si anumite clisee , asta e e bine asta e rau . Ala e bun , ala e rau . Eu sunt .El este . Logic ar fi ca " vendetele " sa supravietuiasca mai mult . Intrebarea e cit si cum aceste sabloane sint afectate de evenimente recente .

Edited by tflorin40, 23 October 2011 - 16:41.


#14
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postflorrea2, on 23rd October 2011, 14:13, said:

"Bozgori" poate fi o insultă desigur. Din moment ce ei nu sînt de față  nu se poate spune că i-a insultat cineva. Dacă un forumist folosește termenul GRINGO pr cuvîntul AMERICAN nu insultă pe nimeni.
Deci daca eu ii spun lui Gigi "nea Florin e un dobitoc", nea Florin nefiind prezent, inseamna ca e ok, nu e insulta. Iar in momentul in care Gigi ma paraste lui nea Florin - "ia uite cea spus ala despre matale, nea Florine, ca esti un  dobitoc" - afirmatia mea devine o insulta.

#15
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Ideia acestui topic il am de ceva luni .
De foarte multi ani ne petrecem pe cit posibil timpul liber la Soveja in muntii Vrancei . Ca si legenda Rosetti a cules de aici balada Mioritei . Publicata de Alecsandri . Curios loc . Cei de aici , raportat la balada nu sint nici vrânceni nici moldoveni si nici ungureni . Si culmea nu se prea omoara cu cresterea oilor . Daca era  o vaca se schimba problema .
Soveja este intemeiata ca un schimb reconciliant de populatie pe vremea lui Vasile Lupu  . Este evident ca traditiile si obioceiurile de acolo sint altele . Dar nu numai asta ma intriga , ci faptul ca si dupa ce au trecut 300 de ani cei de acolo inca se considera  ca fiind diferiti . Nea' Grigore e sovejan . Sotia lui , e vrânceanca , din Negrilesti . Au trecut deja  300 de ani !

Edited by lucifer76, 23 October 2011 - 18:53.


#16
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Alta :
" Ho ca nu dau turcii ! "
Chiar daca nu are legatura cu ungurii .

Edited by tflorin40, 23 October 2011 - 19:47.


#17
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttflorin40, on 23rd October 2011, 20:38, said:

Alta :
" Ho ca nu dau turcii ! "
Chiar daca nu are legatura cu ungurii .
Inca una care n-are legatura cu ungurii:
"The owls are not what they seem."

#18
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007

View Postego_zenovius, on 23rd October 2011, 20:55, said:

Inca una care n-are legatura cu ungurii:
"The owls are not what they seem."
Dar Sula era prefect la Roma .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate