Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Schimbare permis de conducere romanesc cu unul german

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ungureanub

ungureanub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 19.02.2005
Salut,

Am si eu nevoie de o informatie, daca ma poate ajuta cineva. Locuiesc in Germania si cum mi-a expirat permisul de conducere romanesc, am zis sa mi-l schimb cu unul nemtesc.

Am depus actele, am platit taxa si mi s-a spus ca dureaza intre 4 si 6 saptamani.

Azi, au trecut 6 saptamani de la depunerea actelor si cum nu am primit nici un raspuns, m-am dus la ei sa vad ce se intampla.
Mi-au spus ca actele au fost trimise la autoritatile romane (Politia Romana) si ca asteapta acum "Auszug aus der Führerscheinkartei" dar ca de obicei asta dureaza luni asa ca ma sfatuiesc ca sun personal la Politia Romana si sa intreb de acest document. Mi-a spus ca asa au facut si alti romani inaintea mea si s-a rezolvat relativ repede.

Deci acum intrebarea mea. Cum se numeste acest "Auszug aus der Führerscheinkartei" in romana?

Multumesc.

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
pana mea, greu a fost!

Attached Files



#3
ungureanub

ungureanub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 19.02.2005
Eu iti multumesc pentru deranjul de a scrie ceva, dar traducerea aia e departe chiar si de traducerea mot-a-mot a textului meu.

In caz ca nu s-a inteles, problema mea nu e ca nu stiu sa traduc "Auszug aus der Führerscheinkartei" (care s-ar traduce defapt in "extras al permisului de conducere") ci care este denumirea oficiala in limba romana al acestui document.

Speram sa imi raspunda cineva care stie despre ce e vorba.

#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
la mine o durat cca 3 luni, dar nu era inca expirat permisul, asa ca, teoretic puteam sa circul in continuare.
n-am idee cum ii zice pe romaneste. pe englezeste-i "driver record". vor sa vada cate puncte ai, daca ai permisul suspendat in ro etc.

#5
ungureanub

ungureanub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 19.02.2005
Da, exact asta vor sa vada. Multumesc mult de informatie.

#6
ovidiu.munteanu

ovidiu.munteanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2006

 ungureanub, on 17th October 2011, 10:57, said:

Salut,

Am si eu nevoie de o informatie, daca ma poate ajuta cineva. Locuiesc in Germania si cum mi-a expirat permisul de conducere romanesc, am zis sa mi-l schimb cu unul nemtesc.

Am depus actele, am platit taxa si mi s-a spus ca dureaza intre 4 si 6 saptamani.

Azi, au trecut 6 saptamani de la depunerea actelor si cum nu am primit nici un raspuns, m-am dus la ei sa vad ce se intampla.
Mi-au spus ca actele au fost trimise la autoritatile romane (Politia Romana) si ca asteapta acum "Auszug aus der Führerscheinkartei" dar ca de obicei asta dureaza luni asa ca ma sfatuiesc ca sun personal la Politia Romana si sa intreb de acest document. Mi-a spus ca asa au facut si alti romani inaintea mea si s-a rezolvat relativ repede.

Deci acum intrebarea mea. Cum se numeste acest "Auszug aus der Führerscheinkartei" in romana?

Multumesc.

    Salut!
    E cam vechi postul,dar o sa dau un raspuns poate mai intereseaza si pe altcineva.Ceea ce iti trebuie tie se numeste " Fisa detinatorului de permis de conducere" - varianta tipizata recunoscuta international, si in care sunt mentionate toate evenimentele din cariera ta de conducator auto ( puncte,suspendari, avertismente,etc). Nemtii o cer pentru a o transcrie in baza lor de date.

#7
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 ovidiu.munteanu, on 12th March 2012, 11:57, said:

in care sunt mentionate toate evenimentele din cariera ta de conducator auto ( puncte,suspendari, avertismente,etc).

 Pengoon, on 17th October 2011, 15:13, said:

vor sa vada cate puncte ai, daca ai permisul suspendat in ro etc.

Nu-i zice cazier auto ? :huh:

#8
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Sofer profesionist- schimbarea permisului romanesc cu unul german.
Acte necesare
-Permisul original
-Cazier auto
-Poza biometrica tip
-Atestat profesional (acum se elibereaza sub forma de card in Romania)
Toate acestea se pot depune la primaria localitatii unde se vor plati diverse taxe. 5 + 13+ 45 euro parca..  Tot acolo se completeaza o cerere tip.
Sper sa nu fi scapat ceva.Se primeste acasa o instiintare pentru ridicarea permisului. Este si optiunea ca o alta persoana sa ridice permisul.
Permisul trebuie ridicat din orasul capitala de district. Acolo se mai plateste o taxa de 28,6 euro.

Edited by stephanatsea, 20 February 2014 - 16:34.


#9
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Asa ca idee, in UK dureaza 1-2 sapt si costa 50 lire sterline.

#10
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

 George_Catean, on 23 februarie 2014 - 16:03, said:

Asa ca idee, in UK dureaza 1-2 sapt si costa 50 lire sterline.

ce acte sunt necesare?

#11
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Permisul romanesc care se retine, un formular completat, pasaport sau CI, dovada de adresa in UK si un ordin postal de 50 lire.

Edited by George_Catean, 13 March 2014 - 13:36.


#12
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Vin cu o precizare la cele scrise mai sus.
Pentru cei ce au obtinut permisul de profesionist dupa 2009, trebuie sa urmeze un curs de calificare daca vor sa-si schimbe permisul intr-unul german. Cursul costa aproximativ 700 pentru camioane si 2700 pentru autobuze.

#13
procurorsef

procurorsef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.09.2014
Cinci module mai exact adica echivalentul cpi nostru
Ai permis romanesc nou cu atestat nou  adica cu stema ue nu trebe schimat doar daca vrei sa impresionezi politia romana si prietenii

Nu doar dupa doua mii noua ci toti

#14
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 procurorsef, on 04 octombrie 2014 - 21:18, said:

Cinci module mai exact adica echivalentul cpi nostru
Ai permis romanesc nou cu atestat nou  adica cu stema ue nu trebe schimat doar daca vrei sa impresionezi politia romana si prietenii
Au trecut vremurile alea.Din fericire.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate