Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Thora este o carte scrisã de evreii antici

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#19
gertzedek

gertzedek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2013

Quote

http://www.rufon.org...hp?topic=2563.0 aici locurile din talmud unde se află citatele de care vorbim plus citatele respective.

M-am uitat si eu pe lista de acolo si am ajuns la concluzia ca e din pacate multa fabulatie. Citatele sunt scoase din context, traduse tendentios, etc.

Quote

Abodah Zarah 17a: "Nu exista o singura curva in lume cu care rabinul Eleazar sa nu fi facut sex."

Citatul e scos din context ( si asta e facuta cu multa malitiozitate ), povestea e mult mai lunga si moralista. Rabbi Elazar (ben Dordia) era un afemeiat care in final ajunge sa isi regrete faptele si ajunge un Baal Teshuva in sens istoric.

Ca sa intelegi cum a fost traducerea... iti dau un text: "Ion uraste toti oamenii si vrea sa-i omoare pe toti. Dar imediat isi da seama de greseala in gandire si o regreta." Acum vine anti-ionitul (echivalentul antisemitului, dar se aplica la Ion cel de mai sus) si extrage din textul ala "esentialul" (in ochii sai): "Ion uraste toti oamenii si vrea sa-i omoare pe toti." Cand oamenii de buna credinta vor citi asta despre Ion se vor cutremura si vor realiza ce om nasol e. Si asta fara sa vada cea de-a doua propozitie in care Ion de fapt e baiat bun, dar a avut un "moment" de ... slabiciune.

Quote

Abodah Zarah 22a-22b: "Non-evreii prefera sex cu vacile."

M-am uitat chiar acum si se vorbeste vag in 22b ca evreii nu trebuie sa isi nici macar vitele in hanurile paganilor (hanurile paganilor ca si concept apare de mai multe ori in Talmud ca un loc unde se petrec acte imorale - trimitere directa la hanurile din Grecia Veche unde se practica prostitutia) si cu atat mai mult sotiile.

Deci nu exista acest citat.

Quote

Abodah Zara 26b: "Chiar si cei mai buni dintre non-evrei trebuie sa fie omorati."

M-am uitat tot acum in textul exact si este vorba de faptul ca un evreu nu trebuie sa fie circumcis niciodata de un pagan. Insa un evreu poate sa circumcida un pagan.

Nu zice nicaieri ca non-evreii trebuie sa fie omorati.

Quote

Abodah Zarah 36b: "Fetele non-evreice sunt in stare de "niddah" (mizerie) de la nastere."

Niddah nu se traduce cu mizerie ci cu "menstruatie". Este interzis sa faci sex cu o femeie in timpul menstruatiei (motive de igiena). Ce vrea sa se spuna in capitolul acela e ca e interzis sa faci sex cu o femeie non-evreica. Daca dorim sa punem in contextul istoric, aceasta lege a aparut pentru ca:
- poporul Israel fusese macelarit si era pe cale de disparitie ;
- se observase ca prin casatoriile mixte poporul se "dilueaza" in sensul ca in general copiii vor renunta la religie;
- s-a ajuns la vremea aceea la concluzia ca singura metoda prin care israel poate sa supravietuiasca este sa se "preserveze".

--------------------------
La toate cele scrise mai sus se mai adauga o problema foarte importanta - cea de interpretare a textului. Exista notiunea de Pardes . Fiecare text din Talmud poate fi interpretat si printr-o perspectiva mult mai profunda, iar fiecare personaj descris devine un simbol pentru o idee.

Astfel multe dintre intamplarile povestite acolo, nu trebuie luate textual ci trebuie facute trimiteri la radacina lor "spirituala". Dar asta tine de Kabbalah si e un domeniu unde nu sunt destul de versat incat sa ma bag.
--------------------------

Si ma opresc aici.

Lista expusa mai sus e facuta de cineva:
- care nu cunoaste limba ebraica si a facut traduceri proaste;
- care nu cunoaste limbajul Talmudului (sunt foarte multe simboluri);
- cineva rau intentionat.

Adevarul e intotdeauna mai subtil decat in aparenta, iar copy paste-ul de pe Internet nu ne face mai intelepti.

Edited by gertzedek, 03 March 2013 - 04:43.


#20
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postgertzedek, on 03 martie 2013 - 04:26, said:

Nu zice nicaieri ca non-evreii trebuie sa fie omorati.

Astia care imprastie asa-zisele citate nu sint in stare sa faca diferenta intre Talmud, Tosafot, Rambam si Arici Pogonici.

Pasajul respectiv este in Talmud Sofrim 15:10. Se refera la comportamentul fata de cei care ajuta dusmanul in timp de razboi.

Ai explicatii amanuntite aici:
http://www.angelfire...almud/kill.html

#21
bijuteriadasinu

bijuteriadasinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.01.2013
de unde pot achizitiona Thora?

#22
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postbijuteriadasinu, on 27 mai 2013 - 15:28, said:

de unde pot achizitiona Thora?

Sper ca te referi la carte, nu la suluri :) Adica, la Vechiul Testament - cartea.

Cred ca orice Biblie contine Vechiul si Noul Testament. Nu stiu unde te afli
in Romania dar imi imaginez ca exista librarii cu carti religioase.

In internet n-ai probleme, sunt diferite editii, ai aici pe cea ortodoxa :

http://www.biblia-ortodoxa.ro/

#23
bijuteriadasinu

bijuteriadasinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.01.2013

View Postsalomee, on 27 mai 2013 - 18:01, said:

Sper ca te referi la carte, nu la suluri Posted Image Adica, la Vechiul Testament - cartea.

Cred ca orice Biblie contine Vechiul si Noul Testament. Nu stiu unde te afli
in Romania dar imi imaginez ca exista librarii cu carti religioase.

In internet n-ai probleme, sunt diferite editii, ai aici pe cea ortodoxa :

http://www.biblia-ortodoxa.ro/

o caut pe cea ebraica, stiu ca vechiul testament este thora, sunt sigura ca sunt diferente.

Edited by bijuteriadasinu, 27 May 2013 - 18:56.


#24
bijuteriadasinu

bijuteriadasinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.01.2013

View Postashdod43, on 27 mai 2013 - 20:29, said:

edit

Biblia ebraica sau Vechiul Testament cum ii spun crestinii,
se numeste  Tanach.
Nu cred ca vei gasi numai Torah, fara Neviim si Ktuvim.
Se poate cumpara in ivrit si de aici:

http://www.korenpub....tegories/tanakh

iar de citit on line in ivrit se poate aici:

http://www.yeshua.co...nach/Tanach.asp
am inteles dar in romana ai ce sa-mi recomanzi ca mi-am prins urechile in link-urile acestea :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate