Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cutremur la PRO TV: Mona Segall &...

TVR nu are bani pentru a transmit...

Adaptor canbus-bluetooth

HTC One Max vs. LG Optimus G Pro ...
 S4 active?

Casti gaming USB - vazute ca S/PDIF

Cum ma rad singur in cap?

Durere de cap
 4 Gb ( 3Gb usable ) windows 7 pe ...

Taxe pe venit in UK

Sunt apelat de un nebun!

Wi-Fi
 Copiere incompleta de pe Hard ext...

Internet

sistem audio pentreu plaja

Huawei E220 + laptop cu win xp

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Egreat R6S, R150, R200s, R300

• Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2497 răspunsuri în acest subiect

FC72

FC72

Active Member

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 31.873

Calitatea audio se judeca pe iesirea digitala SPDIF sau HDMI nu analogica, deoarece acolo orice player(inclusiv acel Oppo de 500 euro) este praf.
Oppo au un player identic cu cel de 500 euro la pret dublu (BDP-105) doar pentru o calitate audio mai buna pe iesirea analogica.
Eu fac referire la cum se aud astfel de playere pe iesirea digitala pe un sistem decent stereo sau home-cinema.Binenteles ca pentru unii semnalul digital este acelasi adica toate suna la fel.Daca toate suna la fel atunci sistemul de redare a sunetului este mizerie care nu poate face diferenta.
Cel mai usor se sesizeaza diferenta pe muzica la concerte, la redat sunete aiurea diferentele sunt marginale.Cand asculti un concert poti sesiza usor cum Sigma aglomereaza sunetele, cum congestioneaza vocile, cum sunetul este compresat si are o tenta agresiva metalica.Realtek are o prezentare relaxata, aerisita, mai rafinata, stage bine definit si in general sunet mai coerent.Totusi conteaza implementarea, Asus OPlay avea de departe cel mai bun sunet din ce am ascultat la media-playere dar nici unu nu se ridica la nivelul unui player BD entry de la Panasonic de exemplu BDT 220.
Chestiunile astea nu sunt la indemana unor sisteme bazate pe Yamaha 473 sau echivalent si boxe entry, cum si calitatea video nu se deosebeste pe un Samsung din seria 6000.
Am facut precizarile astea pentru a se intelege ca un player mai ieftin poate avea unele atuuri pentru cine isi doreste un anumit nivel de calitate nu doar sa faca aia si aia.
Sunt destui care vor spune ca un stick Android de 40 euro face ce face si Dune adica reda orice audio/video perfect fara sacadat si are browser de net comparabil cu orice PC.
Pentru mine R6S isi face treaba, nu am gasit nimic care sa nu il redea, daca nu eram satisfacut imi cumparam cu siguranta, a doua zi, altceva dar a trecut un an si nu gasesc motive sa il schimb.Chiar sunt plictisit de el dar nu gasesc ceva suficient sa ma determine sa il inlocuiesc.
Mai rau, ieri m-am jucat cu partea online si am ramas uimit cate posturi tv live sunt disponibile iar calitatea imaginii nu este o mizerie, unele HD arata chiar bine.

danyxp

danyxp

Member

• Grup: Members
  • ID membru: 57.078
  • Locație: Ploiesti
Am testat pe hdmi, r6s face downmix la dd+ si dd true hd, iar la dts master hd stie passtrough dar la bitrate f mare se îneacă și sacadează. Deci nu văd unde este realtek peste sigma la partea de audio, nu că sigma ar fi perfect, are si ăla problemele lui... Eu sesizez foarte clar diferența la concerte și nu este in favoarea realtek, cel puțin nu pe r6s. Oricum, are și el avantajele lui, mai ales prețul ,hd4all  și,  ca preferință personală,  interfața. Dar de aici și până la a spune că e peste un produs care este clar din altă clasă ...
R6s nu e un player rău , dar beneficiază din plin de marketing mincinos; degeaba are suport pentru anumite formate dacă nu este capabil să le redea decent.

dydysoft

dydysoft

Junior

• ID membru: 108.922
Confirm ce scrie danyxp, pe partea audio R6S nu face ce scrie in cartea tehnica, nu are rost sa incercati pe HD audio, va sacada la greu.
FC72, nu are rost sa insisti pe faptul ca R6S este conceput pentru scule audio de mii de euro, nu are nicio legatura scula audio la care-l legi atat timp cat receiverul detecteza corect formatul audio, iti afiseaza clar PCM sau DTS, dts care sacadeaza un banal material video.
Eu il aveam setat la audio default, se aude ok, nu sacadeaza, duce 5.1 dar atat.
Daca nu venea danyxp cu aceasta problema, nu stiam nici eu ca habar n-are acest player sa redea DTS corect, asa cum scrie in cartea tehnica.
NU are nicio legatura boxele la care asculti, cu faptul ca playerul NU stie DTS.
Apoi, cine isi ia receiver de 2000 euro, fii sigur ca nu il leaga la o chinezarie ca a noastra pentru a beneficia de sunet decodat corect.
In continuare o sa raman tot la acest player, pe partea de online oricum nu mai conteaza decodarea, iar la filme este ok si fara DTS.

Dar sa aduci in discutie Un player ca BDT220 ca fiind superior unui receiver Yamaha 473, denota clar lipsa ta de cunostinte tehnice in domeniu, iti amintesc doar un lucru elementar: BDT 220 este un player blu-ray iar Yamaha RX-V473 este un receiver audio, asadar ce comparatie ai vrut sa faci aici???
Legi R6S la BDT 220 sau la Yamaha RX-V473, pentru a asculta in boxe sunetul decodat?!? :D

AndyO2

AndyO2

Junior

• ID membru: 767.929
de pe ce mediu ai testat? pentru realtek 1186 partea de retea e (in mod ironic) destul de slabuta, da-i si de pe USB 3.0 sau esata
fisierele  cu bitrate mare sunt dragute in teste, dar rar intalnesti unul in practica
avantajul principal al noului chipset de la sigma este optimizarea pentru redarea de pe retea, in rest din review-ul asta se deduce ca si ei mai au de lucru, asa ajungem la parerea lui @lupull cu "nu exista player perfect"
nu cred ca a zis nimeni ca R6S e peste Dune, tu tot vii si spui inversul, de parca nu ar fi reflectat in pret. :-)

dydysoft

dydysoft

Junior

Andy02, am testat si din retea si de pe hdd, PCM duce bine, dar la DTS sacadeaza ca in video lui danyxp.
In rest vorbesc doar din ce am testat eu, nu ce se scrie pe net, iar cand aduci in discutie un player de 3 ori mai scump(dune) versus R6S, nu vad care-i rostul comparatiei atat timp cat este din alta clasa.
@Lupul are dreptate, inca nu am gasit nici eu playerul care sa nu aiba lacunele lui, toate au ceva bun si ceva mai putin bun in ele, dar macar specificatiile tehnice sa fie capabile sa le treaca in teste Imagine publicată

LE. vad ca si dune are probleme in teste cu sunetul :(

Editat de dydysoft, 11 februarie 2013 - 12:30.

danyxp

danyxp

Member

Nu există perfect, asta e clar. Dacă citești mai atent, se sugerează f clar că realtek e miezu Imagine publicată
Eu le am pe ambele, am făcut niste teste și mi-am expus părerea.  Nu am hd usb 3.0 ca as fi încercat și așa. Plus că e cam aiurea să stau sa transfer de pe server pe hd extern concerte de peste 20 sau 30 de gb.
Sincer sa fiu dune este prea scump acum si nu suficient de matur. In timp o sa mai scada prețul și interfața va fi îmbunătățită,  sper.

Editat de danyxp, 11 februarie 2013 - 12:31.

dan b.

dan b.

Active Member

• ID membru: 55.430
  • Locație: Ploiesti-Bucuresti

Vizualizare mesajdanyxp, pe 11 februarie 2013 - 12:27, a scris:

Nu există perfect, asta e clar. Dacă citești mai atent, se sugerează f clar că realtek e miezu Imagine publicată
Eu le am pe ambele, am făcut niste teste și mi-am expus părerea.  Nu am hd usb 3.0 ca as fi încercat și așa. Plus că e cam aiurea să stau sa transfer de pe server pe hd extern concerte de peste 20 sau 30 de gb.
Sincer sa fiu dune este prea scump acum si nu suficient de matur. In timp o sa mai scada prețul și interfața va fi îmbunătățită,  sper.

asta tot ziceam si eu... dar... in fine, ma bucur ca mai exista persoane care nu iau de bun ce zic "cunoscatorii"
pt ultima oara: r6s e un player bun la pretul pe care-l are! dar nu e miez nici pe departe...

le. interfata la dune nu va fi imbunatatita... aia merg pe simplitate si functionalitate... da, playerele 3d cu sigma inca au probleme (cel putin popcorn a-400 e dezastru pe parte de software), dar sunt abia aparute... r6s are probleme destule si e aparut de vreun an... si la ce pret aparuse?... asa ca r6s e miez... pica

Vizualizare mesajFC72, pe 11 februarie 2013 - 10:20, a scris:

Calitatea audio se judeca pe iesirea digitala SPDIF sau HDMI nu analogica, deoarece acolo orice player(inclusiv acel Oppo de 500 euro) este praf.
Oppo au un player identic cu cel de 500 euro la pret dublu (BDP-105) doar pentru o calitate audio mai buna pe iesirea analogica.
Eu fac referire la cum se aud astfel de playere pe iesirea digitala pe un sistem decent stereo sau home-cinema.Binenteles ca pentru unii semnalul digital este acelasi adica toate suna la fel.Daca toate suna la fel atunci sistemul de redare a sunetului este mizerie care nu poate face diferenta.
Cel mai usor se sesizeaza diferenta pe muzica la concerte, la redat sunete aiurea diferentele sunt marginale.Cand asculti un concert poti sesiza usor cum Sigma aglomereaza sunetele, cum congestioneaza vocile, cum sunetul este compresat si are o tenta agresiva metalica.Realtek are o prezentare relaxata, aerisita, mai rafinata, stage bine definit si in general sunet mai coerent.Totusi conteaza implementarea, Asus OPlay avea de departe cel mai bun sunet din ce am ascultat la media-playere dar nici unu nu se ridica la nivelul unui player BD entry de la Panasonic de exemplu BDT 220.
Chestiunile astea nu sunt la indemana unor sisteme bazate pe Yamaha 473 sau echivalent si boxe entry, cum si calitatea video nu se deosebeste pe un Samsung din seria 6000.
Am facut precizarile astea pentru a se intelege ca un player mai ieftin poate avea unele atuuri pentru cine isi doreste un anumit nivel de calitate nu doar sa faca aia si aia.
Sunt destui care vor spune ca un stick Android de 40 euro face ce face si Dune adica reda orice audio/video perfect fara sacadat si are browser de net comparabil cu orice PC.
Pentru mine R6S isi face treaba, nu am gasit nimic care sa nu il redea, daca nu eram satisfacut imi cumparam cu siguranta, a doua zi, altceva dar a trecut un an si nu gasesc motive sa il schimb.Chiar sunt plictisit de el dar nu gasesc ceva suficient sa ma determine sa il inlocuiesc.
Mai rau, ieri m-am jucat cu partea online si am ramas uimit cate posturi tv live sunt disponibile iar calitatea imaginii nu este o mizerie, unele HD arata chiar bine.

insisti cu o enormitate... ramai cu parerile tale...

Editat de dan b., 11 februarie 2013 - 12:41.

dydysoft

dydysoft

Junior

dan b. dupa ultimul test pe partea audio, am ramas cu un gust amar despre r6s, numai danyxp e de vina :)) Aiurea sa scrie ca decodeaza formate audio, care practic nu prea o face bine.
In fine asta sa fie tot necazul, sunt altele ce trebuiesc rezolvate la player, cum ar fii partea de tv online care la mine nu mai merge de ceva timp.(doar neptun tv mai deschide).

AndyO2

AndyO2

Junior

nu stiu ce tot insistati cu pretul, nu a fost niciodata un player cu sigma in aceeasi zona de pret cu unul cu realtek.
si nici dune-ul de 250 eur nu va ajunge vreodata sa coste 100 Eur (ma refer la produsul nou, nu second hand)

am vazut o gramada de exagerari in ultimele 2 pagini, gen "r6a-II costa cat jumate din R6S", cand diferenta e de vreo 100 lei, "R6S nu stie DTS", "R6S si Dune sunt in aceeasi liga", "R6S e <<miezul>>,  merge bine cu aparate de 2000 euro", "HD4All e degeaba" (asta m-a amuzat cel mai tare)
as da citate, dar mi-e lene

sa fim totusi seriosi ;-)

Vizualizare mesajdydysoft, pe 11 februarie 2013 - 12:45, a scris:

cum ar fii partea de tv online care la mine nu mai merge de ceva timp.(doar neptun tv mai deschide).

tu stii ca partea de hd4all nu tine de player, nu? si ca siteurile de pe care HD4all mai trage continut mai si mor/se mai si schimba

Editat de AndyO2, 11 februarie 2013 - 12:47.

danyxp

danyxp

Member

Asta e, că nu e atât de funcțional,  nu detaliez aici că nu este locul potrivit.
La r6s recomand utilizarea nfs share, chiar dacă e un pic mai complicat de setat decât samba.
Nu am zis că nu știe DTS,  citește mai atent. Am făcut 3 teste amarate si am relatat rezultatele. Mă abtin sa mai dau detalii,  lumea citește in fugă și interpretează greșit ceea ce vreau să spun. Consider subiectul încheiat,  din punctul meu de vedere. Scuze pentru comparații,  știu ca nu au rost dar le-am expus mai mult pentru a clarifica ca nu sunt probleme cu fișierele de test sau cu cablurile, routerul sau serverul.

Editat de danyxp, 11 februarie 2013 - 12:55.

lupull

lupull

Active Member

• ID membru: 145.989
Sunt destul de interesante discutile de pana acum , insa concluzia se stia de mult :
- Nu exista inca practic un device multimedia care sa multumeasca 99,9% dintre useri
In plus pt. a putea aveea o vericitate in testele facute , acestea ar trebui facute in laboratoare dedicate si cu scule de asemenea
Unii dintre noi chiar daca detinem si cate un receiver , nu toate au identice caracteristiciile tehnice si de aici pot aparea si alte diferente intre testele facute
In plus conteaza foarte mult si de ce boxe detine testerul respectiv si cel mai important ce ureche muzicala are
Deoarece sunt ferm convins ca daca 2 testori/useri sunt unul langa altul , vor exista diferente de opinii la aceleas teste audio sau video facute de respectivi ( chestii de perceptii personale audio/video )
Comparatiile dupa cum sa mai scris nu are rost sa compari un mezin ( r6s ) cu un adult ( dune ) , asta deoarece fac parte din categorii tehnico/comerciale diferite
Dune-le in general are in spate o echipa de programatori mai renumita , fata de chinezii de la Egreat
Insa daca partea/implementarea software nu este sprijinita adecvat si de partea hardware , atunci degeaba este mai buna si invers
Totusi personal si eu cred ca cel putin pe partea audio Realtek are o mai mare experineta decat Sigma , pe video insa......., cel mai bun raspuns il dau testoarele de specialitare/industriale si nu dupa urechea/ochiul lui x/y user ( chestia cu perceptiile de mai sus )
Deci haideti sa discutam despre media playerele Egreat in acest thread dedicat lor ( cele cu 1186 ) , iar pt. Dune se poate deschide un alt thread , in cazul in care nu exista

dydysoft

dydysoft

Junior

Andy02, probabil ma confunzi cu ceva amici de-ai tai, sa nu exageram totusi.
Dupa cum observi, am intrebat aici de partea tv-online, nu pe forumul oficial egreat, tocmai pentru ca aici se discuta despre hd4all, il avem si pe CS printre noi si chiar eram curios daca doar la mine au picat serverele care tineau antenele si protv-ul, etc.
Daca sti sa raspunzi la subiect, fa-o, daca nu termina cu ironiile ieftine.

+1 lupull, haideti sa discutam exclusiv despre aceste playere, asa cum scrie si in titlul topicului.

"Unii dintre noi chiar daca detinem si cate un receiver , nu toate au identice caracteristiciile tehnice si de aici pot aparea si alte diferente intre testele facute
In plus conteaza foarte mult si de ce boxe detine testerul respectiv si cel mai important ce ureche muzicala are
Deoarece sunt ferm convins ca daca 2 testori/useri sunt unul langa altul , vor exista diferente de opinii la aceleas teste audio sau video facute de respectivi ( chestii de perceptii personale audio/video )"

Visavius de ce ai scris mai sus, nu mai conteaza boxele si urechea muzicala, nu discutam despre calitatea sunetului ci despre decodarea formatului audio pe care r6s nu este capabil sa-l faca cum trebuie, efectiv sacadeaza la formatele enuntate mai sus de danyxp, formate afisate pe display-ul receiverului, dupa cum se vede in video atasat.

Va trebui sa ne obisnuim si cu acest minus, nu-i mare paguba, la fel cum ai scris mai sus, urechea muzicala difera de la persoana la persoana.

AndyO2

AndyO2

Junior

nu stiu unde vezi tu ironii
trebuie sa recunosti ca ce am zis mai sus despre exagerari (in ambele directii) e adevarat, tu ai zis in postul asta ca "R6S nu stie DTS".

Editat de CristianAdrian, 11 februarie 2013 - 15:19.

dydysoft

dydysoft

Junior

Si stie?!?

danyxp

danyxp

Member

Dts simplu știe,  știe și dts hd master dar la bitrate f mare sacadează. Face downmix de la dd+ la dd simplu si dd true hd il reda pcm pe 5 canale, nu stiu exact ce-i face.

dan b.

dan b.

Active Member

• ID membru: 55.430
  • Locație: Ploiesti-Bucuresti

Vizualizare mesajdydysoft, pe 11 februarie 2013 - 12:45, a scris:

dan b. dupa ultimul test pe partea audio, am ramas cu un gust amar despre r6s, numai danyxp e de vina Imagine publicată) Aiurea sa scrie ca decodeaza formate audio, care practic nu prea o face bine.
In fine asta sa fie tot necazul, sunt altele ce trebuiesc rezolvate la player, cum ar fii partea de tv online care la mine nu mai merge de ceva timp.(doar neptun tv mai deschide).

asta e... pana acum ma injurati ca am eu ceva cu acest player (am cate ceva dar la ce pret are.. uit)... oricum, la banii astia ce-ai vrea? treci peste. la pretul lui face destule. :) dar intre un r300pro (900lei) si un Dune HD TV-303D (tot 900lei)... sincer: ce alegi? :)
pe mine la r6s cel mai tare ma supara ca in retea e praf (chiar pe nfs) si daca mi se da solutia cu hdd legat la el... la ce mama naibii mai am nas cu 2tb storage?...
ma mai supara ca habar n-are taguri italic la subtitrare si ca nu tine minte pozitionarea (e chiar asa greu sa rezolve asta)...
cat despre sunet... m-am abtinut pana acum ca-mi sare lumea in cap ca realtek e miezu... nu, realtek n-a fost niciodata miez pe audio. ci doar un chip ieftin... dar cand n-ai folosit in viata ta decat sunetul onboard la un pc... da, ti se pare realtek deosebit... nu! e doar o solutie ieftina...
pe parte de video... mai bine o lasam cum a picat...
ok, nici sigma nu e miezul (si chiar nu e)... dar e peste realtek din orice pozitie! si cand r300pro e la acelasi pret cu HD TV-303D... alegerea pare destul de simpla.
mi-aduc aminte ca si r6s anul trecut avea un pret pe la 650 ron... mult, putin?...
in fine, nu mai vorbesc "prostii" ca ma taxeaza fanii imediat...
am facut aceeasi greseala ca aici pe threadul LG... sa remarc unele neajunsuri ale produselor firmei amintite... vai ce jale... au innebunit fanii (chiar daca in mesaje private nu mai contenesc sa-mi puna intrebari)... am un defect; imi place sa iau realitatea asa cum e... ok, realtek e miezul! nu si pt mine!

dydysoft

dydysoft

Junior

La partea cu subtitrare m-am obisnuit deja, am zis ca "e de la ei", poate intr-un final vor face chinezii un alt fw.

Ps. nu-mi aminti de lg, am in service plasma de 1 luna si nu se stie cat mai sta... :)

FC72

FC72

Active Member

• ID membru: 31.873
Eu cred ca nu intelegi si nici nu ma astept sa ai habar despre ce am scris foarte clar.Mai citeste odata propozitia in care scriu ca un PLAYER BD entry Panasonic are calitatea sunetului peste orice media-player fie el cu Sigma sau Realtek si nu, nu este vorba de vreun receiver.
Sau sa iti explic ca la clasa 1: sursa, playerul conectat pe digital la receiver are un sunet al sau propriu si personal chiar daca il transmite pe digital catre o decodare externa.Stiu ca poate suna socant ca niste biti suna diferit din moment ce trebuie sa sune la fel deoarece sunt aceeasi dar in realitate suna diferit.Un receiver din clasa Yamaha 473 este praf, indiferent ce si cum conectezi la el, tot prost suna.
Aprecierea sunetului este in oarecare masura subiectiva dar la calitate imagine nu incape nici un dubiu, acolo exista benchmarkuri neinterpretabile.

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 0

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi