Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Egreat R6S, R150, R200s, R300

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3855 replies to this topic

#1153
iliestefancostin

iliestefancostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 26.01.2012
Dupa aproximativ 1 an de R6S, timp in care am testat toare FW aparute, am ramas la 2.5.6.0. Il consider cel mai stabil. Si inca un aspect, probabil dezamagitor pentru multi....m-am obisnuit cu ideea ca daca chinezul nu vrea  sa isi dea silinta....mai mult nu voi capata nici eu (ca end user ma refer). Asa incat, ori cate sperante v-ati pune in R6S, cu timpul acesta va deveni invechit, vor aparea alte modele mai noi....iar R6S va deveni istorie. Asta e, mai mult nu poate. Deocamdata ma bucur de cat poate oferi. Mult, putin, asta judeca fiecare. Nu mai am pretentii mari. Am avut la inceput, cand aveam impresia ca am inlocuit un calculator cu un mediaplayer. Dar nu e asa. Am imvestit dublu intr-un player a carui android este total nefolositor, al carui browser de internet este total inutilizabil, a carui putere de procesare aproape dubla fata de R6A-II este aproape degeaba....si pot continua....Atata poate egreat. Indiferent de model, conectica, android, browser....tot un mediaplayer ramane. Si acum regret momentul ca nu mi-am cumparat un Xstreamer Ultra. Macar ala era un HTPC. Dar daca stau sa analizez din alt punct de vedere, am spus si ma repet...la mine 99,5% din timpul de folosire este pe HD4ALL filme si seriale online. Sa-mi fie cu iertare ca am avut asteptari mai mari de la R6S, dar am dat de doua ori mai multi bani pe R6S fata de R6A-II care NU are problemele lui R6S si face exact acelasi lucru. Cu alte cuvinte am cumparat un android nefolosibil, un browser de net care e mai rau decat un Pentium I.....etc.  Il dau la schimb pe R6A-II si o diferenta.

#1154
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Eu am luat r6s dupa ce am dat xtreamerul slidewinder, am impresia ca este mai bun acesta.
Il folosesc 90% pe seriale online si restul videoclipuri si ceva filme pe retea.
Pentru cat a costat, zic ca este ok cu toate bubele lui.
Androidul chiar este degeaba, la fel si browserul, dar compenseaza hd4all :)

#1155
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Fw abea ieri l-am pus, nu-l mai frec acum, la urmatoarea versiune oficiala mai incerc. Cu bast castle merge mai bine pe nfs, cu ce aveam inainte era la fel ca pe samba, groaznic.
Adica acum chiar daca mai sacadeaza nu mai este asa de rau.
Pe nfs merg meduzele din test decent, 40 mbps, samba sacadeaza si la 30.
La sunet, dd+ il face dd simplu, dd truehd il arata pcm, dts hd master il reda ok, dar sacadeaza cand e bitrate prea mare.

#1156
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Testul de mai sus, l-am facut pe samba, nu pe NFS si am avut varfuri de pana la 70 mb/s fara sacadari.
Vezi sa nu ai ceva limitari din router sau probleme la cablul de retea.

[ http://smeralda.ro/poze/test%20nas.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1157
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Folosesc cu succes aceleasi cabluri și router și nas cu alt player, deci nu e buba pe traseu. O sa fac un filmulet cu acelasi test pe dune.

#1158
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Nu-i nevoie de filmulet, ideea este sa-i dai de cap la player sa vezi unde agata.
Daca ai avea de unde sa iei cu imprumut un alt r6s sa testezi, poate ai ghinionul sa fie dus ceva la player...

#1159
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lt-OcF5qjao?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu pricep de ce r6s nu scoate dd+ si dd truehd... de auzit se aude dar nu cum trebuie. Nu e vorba ca nu afiseaza receiverul + la dd sau că vede pcm la truehd, dar nu se aude cum ar trebui
Dacă nu aveam cu ce să compar nu cred că realizam ca face downmix.

#1160
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Hmm, m-ai facut curios si m-am jucat la setarile audio din player, pe hd audio sacadeaza si la mine.
Ai RX-V467? La mine nu apare pe afisaj ca la tine Posted Image
Eu nu am cu ce compara, din ce vad la tine in filmare se pare ca chiar face downmix.
Ma apuc de teste in seara asta.

Edited by dydysoft, 11 February 2013 - 00:33.


#1161
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
RX-V471. Are un buton info, primul din stânga sub display, apesi repetat pe el pana apre audio decoder pe display. Atunci va afișa ce semnal intra in el.

Edited by danyxp, 11 February 2013 - 01:10.


#1162
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Am descoperit intre timp, este asa cum ai scris tu, in player am pus hd audio si sacadeaza la greu, primul fisier il vede ca PCM, al doilea il vede bine dar sacadeaza.
Ce este curios, nu reda m2ts din hdd conectat pe usb, doar prin retea, de ce?
Am pus fisierele pe PS3 si primul il vede PCM.
O sa caut alt fisier original, am impresia ca nu-i bun demo ce il testam noi.

#1163
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Eu zic ca sunt ok fisierele, merg ok pe alt player, Oricum, daca gasesti altele incercam si cu alea.
Ca sa nu fie vreo comfuzie, pun un zip cu cele 3 fisiere de test :
https://gofile.me/22pHR/4GXH0f5F

Faza cu m2ts de pe hd nu stiam de ea, nu am incercat niciodata :)

#1164
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Calitatea audio se judeca pe iesirea digitala SPDIF sau HDMI nu analogica, deoarece acolo orice player(inclusiv acel Oppo de 500 euro) este praf.
Oppo au un player identic cu cel de 500 euro la pret dublu (BDP-105) doar pentru o calitate audio mai buna pe iesirea analogica.
Eu fac referire la cum se aud astfel de playere pe iesirea digitala pe un sistem decent stereo sau home-cinema.Binenteles ca pentru unii semnalul digital este acelasi adica toate suna la fel.Daca toate suna la fel atunci sistemul de redare a sunetului este mizerie care nu poate face diferenta.
Cel mai usor se sesizeaza diferenta pe muzica la concerte, la redat sunete aiurea diferentele sunt marginale.Cand asculti un concert poti sesiza usor cum Sigma aglomereaza sunetele, cum congestioneaza vocile, cum sunetul este compresat si are o tenta agresiva metalica.Realtek are o prezentare relaxata, aerisita, mai rafinata, stage bine definit si in general sunet mai coerent.Totusi conteaza implementarea, Asus OPlay avea de departe cel mai bun sunet din ce am ascultat la media-playere dar nici unu nu se ridica la nivelul unui player BD entry de la Panasonic de exemplu BDT 220.
Chestiunile astea nu sunt la indemana unor sisteme bazate pe Yamaha 473 sau echivalent si boxe entry, cum si calitatea video nu se deosebeste pe un Samsung din seria 6000.
Am facut precizarile astea pentru a se intelege ca un player mai ieftin poate avea unele atuuri pentru cine isi doreste un anumit nivel de calitate nu doar sa faca aia si aia.
Sunt destui care vor spune ca un stick Android de 40 euro face ce face si Dune adica reda orice audio/video perfect fara sacadat si are browser de net comparabil cu orice PC.
Pentru mine R6S isi face treaba, nu am gasit nimic care sa nu il redea, daca nu eram satisfacut imi cumparam cu siguranta, a doua zi, altceva dar a trecut un an si nu gasesc motive sa il schimb.Chiar sunt plictisit de el dar nu gasesc ceva suficient sa ma determine sa il inlocuiesc.
Mai rau, ieri m-am jucat cu partea online si am ramas uimit cate posturi tv live sunt disponibile iar calitatea imaginii nu este o mizerie, unele HD arata chiar bine.


#1165
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Am testat pe hdmi, r6s face downmix la dd+ si dd true hd, iar la dts master hd stie passtrough dar la bitrate f mare se îneacă și sacadează. Deci nu văd unde este realtek peste sigma la partea de audio, nu că sigma ar fi perfect, are si ăla problemele lui... Eu sesizez foarte clar diferența la concerte și nu este in favoarea realtek, cel puțin nu pe r6s. Oricum, are și el avantajele lui, mai ales prețul ,hd4all  și,  ca preferință personală,  interfața. Dar de aici și până la a spune că e peste un produs care este clar din altă clasă ...
R6s nu e un player rău , dar beneficiază din plin de marketing mincinos; degeaba are suport pentru anumite formate dacă nu este capabil să le redea decent.

#1166
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Confirm ce scrie danyxp, pe partea audio R6S nu face ce scrie in cartea tehnica, nu are rost sa incercati pe HD audio, va sacada la greu.
FC72, nu are rost sa insisti pe faptul ca R6S este conceput pentru scule audio de mii de euro, nu are nicio legatura scula audio la care-l legi atat timp cat receiverul detecteza corect formatul audio, iti afiseaza clar PCM sau DTS, dts care sacadeaza un banal material video.
Eu il aveam setat la audio default, se aude ok, nu sacadeaza, duce 5.1 dar atat.
Daca nu venea danyxp cu aceasta problema, nu stiam nici eu ca habar n-are acest player sa redea DTS corect, asa cum scrie in cartea tehnica.
NU are nicio legatura boxele la care asculti, cu faptul ca playerul NU stie DTS.
Apoi, cine isi ia receiver de 2000 euro, fii sigur ca nu il leaga la o chinezarie ca a noastra pentru a beneficia de sunet decodat corect.
In continuare o sa raman tot la acest player, pe partea de online oricum nu mai conteaza decodarea, iar la filme este ok si fara DTS.

Dar sa aduci in discutie Un player ca BDT220 ca fiind superior unui receiver Yamaha 473, denota clar lipsa ta de cunostinte tehnice in domeniu, iti amintesc doar un lucru elementar: BDT 220 este un player blu-ray iar Yamaha RX-V473 este un receiver audio, asadar ce comparatie ai vrut sa faci aici???
Legi R6S la BDT 220 sau la Yamaha RX-V473, pentru a asculta in boxe sunetul decodat?!? :D

#1167
AndyO2

AndyO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.06.2012
de pe ce mediu ai testat? pentru realtek 1186 partea de retea e (in mod ironic) destul de slabuta, da-i si de pe USB 3.0 sau esata
fisierele  cu bitrate mare sunt dragute in teste, dar rar intalnesti unul in practica
avantajul principal al noului chipset de la sigma este optimizarea pentru redarea de pe retea, in rest din review-ul asta se deduce ca si ei mai au de lucru, asa ajungem la parerea lui @lupull cu "nu exista player perfect"
nu cred ca a zis nimeni ca R6S e peste Dune, tu tot vii si spui inversul, de parca nu ar fi reflectat in pret. :-)

#1168
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Andy02, am testat si din retea si de pe hdd, PCM duce bine, dar la DTS sacadeaza ca in video lui danyxp.
In rest vorbesc doar din ce am testat eu, nu ce se scrie pe net, iar cand aduci in discutie un player de 3 ori mai scump(dune) versus R6S, nu vad care-i rostul comparatiei atat timp cat este din alta clasa.
@Lupul are dreptate, inca nu am gasit nici eu playerul care sa nu aiba lacunele lui, toate au ceva bun si ceva mai putin bun in ele, dar macar specificatiile tehnice sa fie capabile sa le treaca in teste Posted Image

LE. vad ca si dune are probleme in teste cu sunetul :(

Edited by dydysoft, 11 February 2013 - 12:30.


#1169
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Nu există perfect, asta e clar. Dacă citești mai atent, se sugerează f clar că realtek e miezu Posted Image
Eu le am pe ambele, am făcut niste teste și mi-am expus părerea.  Nu am hd usb 3.0 ca as fi încercat și așa. Plus că e cam aiurea să stau sa transfer de pe server pe hd extern concerte de peste 20 sau 30 de gb.
Sincer sa fiu dune este prea scump acum si nu suficient de matur. In timp o sa mai scada prețul și interfața va fi îmbunătățită,  sper.

Edited by danyxp, 11 February 2013 - 12:31.


#1170
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

View Postdanyxp, on 11 februarie 2013 - 12:27, said:

Nu există perfect, asta e clar. Dacă citești mai atent, se sugerează f clar că realtek e miezu Posted Image
Eu le am pe ambele, am făcut niste teste și mi-am expus părerea.  Nu am hd usb 3.0 ca as fi încercat și așa. Plus că e cam aiurea să stau sa transfer de pe server pe hd extern concerte de peste 20 sau 30 de gb.
Sincer sa fiu dune este prea scump acum si nu suficient de matur. In timp o sa mai scada prețul și interfața va fi îmbunătățită,  sper.

asta tot ziceam si eu... dar... in fine, ma bucur ca mai exista persoane care nu iau de bun ce zic "cunoscatorii"
pt ultima oara: r6s e un player bun la pretul pe care-l are! dar nu e miez nici pe departe...

le. interfata la dune nu va fi imbunatatita... aia merg pe simplitate si functionalitate... da, playerele 3d cu sigma inca au probleme (cel putin popcorn a-400 e dezastru pe parte de software), dar sunt abia aparute... r6s are probleme destule si e aparut de vreun an... si la ce pret aparuse?... asa ca r6s e miez... pica

View PostFC72, on 11 februarie 2013 - 10:20, said:

Calitatea audio se judeca pe iesirea digitala SPDIF sau HDMI nu analogica, deoarece acolo orice player(inclusiv acel Oppo de 500 euro) este praf.
Oppo au un player identic cu cel de 500 euro la pret dublu (BDP-105) doar pentru o calitate audio mai buna pe iesirea analogica.
Eu fac referire la cum se aud astfel de playere pe iesirea digitala pe un sistem decent stereo sau home-cinema.Binenteles ca pentru unii semnalul digital este acelasi adica toate suna la fel.Daca toate suna la fel atunci sistemul de redare a sunetului este mizerie care nu poate face diferenta.
Cel mai usor se sesizeaza diferenta pe muzica la concerte, la redat sunete aiurea diferentele sunt marginale.Cand asculti un concert poti sesiza usor cum Sigma aglomereaza sunetele, cum congestioneaza vocile, cum sunetul este compresat si are o tenta agresiva metalica.Realtek are o prezentare relaxata, aerisita, mai rafinata, stage bine definit si in general sunet mai coerent.Totusi conteaza implementarea, Asus OPlay avea de departe cel mai bun sunet din ce am ascultat la media-playere dar nici unu nu se ridica la nivelul unui player BD entry de la Panasonic de exemplu BDT 220.
Chestiunile astea nu sunt la indemana unor sisteme bazate pe Yamaha 473 sau echivalent si boxe entry, cum si calitatea video nu se deosebeste pe un Samsung din seria 6000.
Am facut precizarile astea pentru a se intelege ca un player mai ieftin poate avea unele atuuri pentru cine isi doreste un anumit nivel de calitate nu doar sa faca aia si aia.
Sunt destui care vor spune ca un stick Android de 40 euro face ce face si Dune adica reda orice audio/video perfect fara sacadat si are browser de net comparabil cu orice PC.
Pentru mine R6S isi face treaba, nu am gasit nimic care sa nu il redea, daca nu eram satisfacut imi cumparam cu siguranta, a doua zi, altceva dar a trecut un an si nu gasesc motive sa il schimb.Chiar sunt plictisit de el dar nu gasesc ceva suficient sa ma determine sa il inlocuiesc.
Mai rau, ieri m-am jucat cu partea online si am ramas uimit cate posturi tv live sunt disponibile iar calitatea imaginii nu este o mizerie, unele HD arata chiar bine.


insisti cu o enormitate... ramai cu parerile tale...

Edited by dan b., 11 February 2013 - 12:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate