Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Egreat R6S, R150, R200s, R300

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3855 replies to this topic

#1081
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Ok, merci. Dau comanda pe ebay dupa convertor. Cred ca merita aprox 50 de dolari sa ai si auditie surround nu numai video HD.

#1082
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
XENNA, vezi ca DonLorenzo foloseste optic to optic, Z5500 are intrare optica.
Poti sa-ti iei acel convertor la pret egal cu sistemul tau, dar este bine sa fii constienta ca va converti semnalul digital in analog si va scoate un fasl 5.1.
La sistemul tau ai nevoie de un decodor 5.1, nu de convertor (nu este acelasi lucru)

http://www.ebay.com/...g-/330695738065


Cel mai bine iti vinzi sistemul si mai pui ceva bani sa iei unul cu intrare hdmi sau optica.

Edited by dydysoft, 06 February 2013 - 16:43.


#1083
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Pai convertorul are intrare optica si digitala. Voi iesi cu fibra optica din R6S ma duc in convertor pe una din intrarile optice, iar pe iesirile analogice ale convertorului (5.1) voi pune sistemul de boxe active Creative.
Pana la urma tot la un semnal analogic se ajunge in orice sistem digital cu care trebuie sa ataci difuzoarele, pentru ca altfel nu se poate.
De la 50 eur la peste 250 eur (cel mai ieftin sistem cu intrare optica) e o mare diferenta. Sau ai cunostinta de sisteme ceva mai ieftine?
Decoder/converter e mai corect. Pentru ca face o decodare a semnalului de la optic la digital si mai apoi o transformare din digital in analog.
Ce spune la converter "- Convert DTS/AC3 source digital audio to analog 5.1 audio or stereo audio output". Nu este exact ce imi trebuie mie?
Ce spune la decoder "Support for digital DTS, Dolby AC-3 audio signal source decoding, the output of 5.1 or 2.1 channel analog audio signal"
Cred ca e vorba de acelasi lucru dar cei care vand pe net nu prea stiu multe despre convertire-decodare.

Edited by XENNA, 06 February 2013 - 16:57.


#1084
korikmate

korikmate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2013
One of my friend has a problem with the new Bast Castle-CS firmware. He says there is only the red-cyan option if he starts playing a BD-3D movie... Does anyone has solution for this?

#1085
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Acel convertor nu iti decodeaza semnalul, nu vei avea dts, nu stie sistemul tau sa decodeze semnalul .
Cauta un Logitech z5450, gasesti la noi sh pe la 500 lei.

XENNA, nu te complica degeaba, da-i un search pe google dupa sistem 5.1, vei gasi lg, samsung, logitech, cu intrari hdmi si opticale, preturi de la 300 lei in sus.

#1086
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Sistemul meu nu va decoda nimic. Va amplifica doar semnalul analogic primit 5.1 de la decodor convertor. Decodarea o face jucaria de pe ebay. Citeste putin specificatiile si ai sa vezi daca nu am dreptate.
Eu inteleg asa: R6S livreaza pe mufa SPDIF semnal optic stereo sau dolby sau dts in functie de continutul programului vizionat. La intrarea optica in decoder/converter se face o citire semnalului optic, o convertire de la optic la digital, o impartire pe canale in digital si apoi convertoare DAC pe fiecare canal.
Gresesc?

#1087
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Nu gresesti, gresesc cei cu specificatiile, DTS nu vei avea pe analogic, dar te vei convinge singura cand vei monta acel decodor/convertor.
Cauta pe cineva care foloseste un astfel de convertor, sa iti spuna daca e bun de ceva.
Doar iti deschid ochii si spre altceva, tu hotarasti ce vrei, sunt banii tai, dar poti arunca un ochi si pe aria vanzari, o sa gasesti ieftin un receiver cu hdmi/optical.

#1088
iliestefancostin

iliestefancostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 26.01.2012
Salutare. Apropo de ce spunea colegul nostru la postul #1091. AM testat si eu Bast Castle si am ramas surprins de conversia anaglyph red-cyan. E primitiva, dar pentru cei care nu au TV 3D .....cum sunt eu....ar fi binevenita. Oricum, problema e ca nu apare nici un efec 3D deoarece "adancimea" e dusa la extrem. Mai exact sunt foarte mari distantele intre culori si imaginea nu este la intreaga ei dimensiune. E ca un fel de zoom. Are cineva idee daca se poate seta de pe undeva profunzimea convertirii anaglypf???

Si am testat si FW de HDLife. Nu contin HD4ALL, iar functia karaoke nu face nimic, uneori chiar se restarteaza playerul. Si nu au conversie anaglyph.

Edited by iliestefancostin, 06 February 2013 - 18:24.


#1089
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Am testat si eu HDLife, la fel se restarteaza playerul la karaoke, dar mi-a placut ca a detectat serverul de NAS imediat, in rest se misca bine, stie sa modifice aspectul video in timpul filmului, pot pune pauza maxim 15 minute pe film fara sa restarteze, nu are HD4ALL.
Am revenit tot la Castle, este cel mai ok fw de pana acum.

#1090
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkorikmate, on 06 februarie 2013 - 16:59, said:

One of my friend has a problem with the new Bast Castle-CS firmware. He says there is only the red-cyan option if he starts playing a BD-3D movie... Does anyone has solution for this?

Please try with BD menu off, this can fix some BD-3D movie not recognize like 3D


View Postdydysoft, on 06 februarie 2013 - 19:08, said:

...a detectat serverul de NAS imediat, ....
Am revenit tot la Castle, este cel mai ok fw de pana acum.

In versiune Bast_Castle_v1.02_CSv1.2.2 care este pe mediafire poti modifica cu notepad++ linia 68 in fisierul \\VENUS\root\usr\local\etc\mntS
din #/usr/local/etc/bbmnt 192.168.1.245
in /usr/local/etc/bbmnt ip_nas

CS

Edited by cristianstoica, 07 February 2013 - 00:53.


#1091
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Foarte bun hint, a mers, multumesc.

#1092
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
@dydysoft - am gasit un review despre converter audio. Daca esti interesat de ce spune un utilizator:    http://www.dr-lex.be...dar_review.html

#1093
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Deviem de la topic deja, in linkul de mai sus, vad ca a modificat fizic caracteristicile tehnice, ar trebui sa-ti dea de gandit.
Parerea mea, tot ceva dedicat este mai bun, nu inteleg de ce nu iei in calcul ceva SH la bani putini.

#1094
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005
exista vreo posibilitate sa indexez filmele de pe un NAS sa apara in filme? sau exista vreun jukebox gen YAMJ pt egreat r6s si daca da, care si cum. thanks for help in advance

#1095
jumpinjk

jumpinjk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 14.12.2010

View Postcristianstoica, on 05 februarie 2013 - 23:13, said:

DvdPlayer compiled date 20121023 from HDlife V7 v2.6.5.5
Update for HD4ALL 20130201 and xLiveCZ 6.2
Compare with version xEgreat 2.6.8.0 compiled date 20121114, v2.6.5.5 is older.

Not possible to get change log between eGreat and HDlife players.
CS change log cosmetics things.


Se pare ca firmware-ul V2.6.5.5 bazat pe DVD player din HDlife V7 merge bine si e stabil.
Nu rezolva problema stream play-ului din pachetul mediadirect la care "sare imaginea" la citeva secunde (banuiesc ca acolo problema e din media translate, probabil datorita faptului ca difera frame-rate-ul stream-ului playat si a celui renderizat), dar e bun; nu s-a blocat si nu a facut probleme deloc.

Poate ca pe viitor e bine de-a fi folosit ca base atiti timp cit cel de la egreat vine cu multe bug-uri.

Buna treaba Cristian,
Multumim mult de tot,
-j^k

#1096
jumpinjk

jumpinjk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 14.12.2010

View Postdan b., on 07 februarie 2013 - 14:27, said:

exista vreo posibilitate sa indexez filmele de pe un NAS sa apara in filme? sau exista vreun jukebox gen YAMJ pt egreat r6s si daca da, care si cum. thanks for help in advance

...este asta implementat deja in firmware de catre Cristian: http://code.google.c...h_documentation
Din pacate proiectul nu a mai fost updatat...
Unul jukebox interesant este insa in XStreamer

-j^k

#1097
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005
hdd atasat la player da... dar de pe nas cum le indexez? in plus, srjg e slabut rau de tot... ai vazut cum afiseaza subtitrarea?

Edited by _DelSte_, 08 February 2013 - 18:47.
-scos citat inutil-


#1098
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Versiunea de fw Bast_Castle_v1.02_CSv1.2.2 se poate instala si pe R300?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate