Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

EU CE ROUTER ALEG? Wireless, pentru acasa

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7701 replies to this topic

#1
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Buna as dori si eu un router wireless ( pentru laptop si pc) care sa fie compatibil cu modemul romtelecom ( huawei mt882)
precizez  ca am un buget restrans pana in 150 lei.
as dori daca se poate un router bun cu raza maricica de acoperire deoarece am o curte mare si o casa acu etaj.
orice sfat e bine venit.
multumesc.

Topic cu sfaturi pentru achizitia de routere ieftine pentru uz casnic. Cititi ce s-a mai discutat si apoi intrebati daca mai e cazul
Nu deschideti alt topic despre achizitii de genul decat daca vreti ceva mai deosebit.

Edited by dani.user, 24 August 2011 - 21:15.


#2
rekul05

rekul05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.08.2008
Uite aici.

si fa un efort si ia-l p'asta

Edited by rekul05, 19 August 2011 - 12:52.


#3
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View Postrekul05, on 19th August 2011, 13:51, said:

si fa un efort si ia-l p'asta
  
pare bun dar as vrea totusi sa raman in buget.
vreau totusi sa ramna in buget.ce ziceti de asta

Edited by emyboy, 19 August 2011 - 13:10.


#4
xXx69Asu

xXx69Asu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.08.2007
Zicem că e foarte bun, dar într-un apartament. Oare cum se comportă la casă? Eu aș face un efort, dar dacă nu ești dispus să-l faci sigur acel D-link e cea mai bună alegere.

#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Cumpara asta. E foarte bun. Mai bun decat primul recomandat, tot TP-Link cu 3 antene mai slabe.
Pe la comentarii pe acolo scrie si cineva de Romtelecom, cum ca ar trebui sa faci ceva setari aparte, dar merge "brici"
Eu il am si-l folosesc cu internet de la UPC. Functioneaza foarte bine! Mai cauta pareri despre ele...

Ideea e ca la curte e cam greu. Eu sunt in aceiasi situatie. Cam greu sa-ti acopere toata casa parter/etaj, toata curtea, sa ai semnal bun pentru a putea folosi conexiunea cum trebuie.

Edited by d4m4g3, 19 August 2011 - 13:40.


#6
rekul05

rekul05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.08.2008

View Postd4m4g3, on 19th August 2011, 14:38, said:

Cumpara asta. E foarte bun. Mai bun decat primul recomandat, tot TP-Link cu 3 antene mai slabe.

La ambele routere antenele sunt 3 dBi si ma gandesc ca 3 antene fac treaba mai buna decat 2!

#7
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View Postd4m4g3, on 19th August 2011, 14:38, said:

Cumpara asta. E foarte bun. Mai bun decat primul recomandat, tot TP-Link cu 3 antene mai slabe.
Pe la comentarii pe acolo scrie si cineva de Romtelecom, cum ca ar trebui sa faci ceva setari aparte, dar merge "brici"
Eu il am si-l folosesc cu internet de la UPC. Functioneaza foarte bine! Mai cauta pareri despre ele...

Ideea e ca la curte e cam greu. Eu sunt in aceiasi situatie. Cam greu sa-ti acopere toata casa parter/etaj, toata curtea, sa ai semnal bun pentru a putea folosi conexiunea cum trebuie.
totusi care este diferenta intre cel ales de mine si cel ales de tine? nu ma refer doar la bani. ma refer si la performanta/calitate.

Edited by emyboy, 19 August 2011 - 14:02.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Salutare tuturor!
Intru direct in subiect pentru ca cele 34 grade de afara ma trimit impotriva vointei mele, catre umbrelutele de la colt.
So, am de doi ani un D Link DIR300, care mi-a scos peri albi de cate ori a avut ocazia si slava Domnului...
Am dat pe el la vremea aceea 150 lei.
Acum as vrea ca dupa inmormantarea, masa si dansul, sa schimb macazul catre o firma concurenta, oricare alta in afara de D Link. Deci, ce-mi recomandati, dupa propria experienta btw, in materie de routere, sub 200 lei? Daca se poate si sub 150, r fi bine, sa-mi mai ramana si bani de-o bere-doua acolo.
O zi buna!
*The bes of router... mea culpa.

Edited by YOUR_GOD, 19 August 2011 - 14:20.


#9
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
1. Las-o cu engleza daca n-ai treaba cu ea.
2. Ce vrei sa stie sa faca? Vrei wi-fi? Daca da, ce viteza? Ce echipamente ai prin casa si ce ai in plan sa cumperi?
3. Reteaua pe cupru ai nevoie sa fie gigabit sau e ok si 10/100??
4. Ai nevoie de vreun port usb la el?


De exemplu eu as merge pe Linksys Cisco. Au scos echipamente destul de bune in ultima vreme. Modelul E4200 e foarte ok, dar si foarte scump. Da si tu mai multe detalii.

#10
MrNeo

MrNeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 22.06.2007
Eu recomand Linksys / Cisco.
Am un WRT54GL de prin Martie 2009 si sunt super multumit si acum, este foarte stabil, si are semnal foarte bun la distante destul de bune.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
I can handle my English pretty well, I'd say. Thank you for believing!
Sa revenim la oile noastre. Nu vreau decat wifi si switch, atat. Semnalul imi intra direct in router, nu am modem. Nu-mi fac vreo retea speciala. Imi trebuie semnal radio prin apartament si fir pentru PC.

Edited by YOUR_GOD, 19 August 2011 - 14:38.


#12
rekul05

rekul05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.08.2008
Cam aceeasi intrebare s-a pus si aici. Baga un ochi!

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postrekul05, on 19th August 2011, 14:43, said:

La ambele routere antenele sunt 3 dBi si ma gandesc ca 3 antene fac treaba mai buna decat 2!
De unde si pana unde au ambele routere antene de 3dBi? Primul are 3 antene de 3dBi, degeaba.
Al doilea, postat de mine, are doua antene de 5dBi. Si face ce face si cel cu 3, la bani mai putini.
Adica cel putin se incadreaza in buget si merita mult mai mult decat cel cu 3 antene care e cu ~50% mai scump.

Uita-te la speficatiile lor:
http://www.tplink.co...TL-WR941ND#spec
http://www.tplink.co...TL-WR841ND#spec
Ar fi teoretic, din cate spun ei, ceva avantaje la cel cu 3 antene, dar oricum, nu incat sa merite atatia bani in plus, si oricum, daca curtea si casa-i mare, tot degeaba!
Cu un singur router n-ar rezolva nimic.

View Postemyboy, on 19th August 2011, 14:59, said:

totusi care este diferenta intre cel ales de mine si cel ales de tine? nu ma refer doar la bani. ma refer si la performanta/calitate.
Cel postat de tine are antene cu putere mai mica si-n rest nu prea vad diferente. Oricum, in mare, cam toate sunt la fel la banii astia.
Unele au firmware-ul mai usor de "parcurs", de configurat, unele au putere mai mare, altele mai mica, design...
La o cu totul alta categorie de preturi vezi routere cu multe alte functii.

Citeste si aici: http://forum.softped...m...t&p=9977673

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Sunt aceste TP-Link mai bune decat D-Link? Ma atrage cel de 172 lei. Oare chiar merita?

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Multumesc. Acum ma uit.

#16
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Poti sa o iei si pe mama routerului wireless, daca ai un laptop cu o pocnitoare de placa wireless sau care are probleme fizice/antena/driver nu rezolvi nimic. DIR-615 de la d-link are un raport pret performanta foarte bun. Linksys E4200 e un echipament extrem de bun dar costa de 4 ori mai mult ca DIR-615 (in momentul asta). Se merita diferenta? In primul rand fa o lista cu ce probleme ai avut si cum s-au rezolvat, fa o lista cu ce iti doresti de la echipament si abia apoi faci o alegere. Daca nu iti trebuie porturi gigabit si wireless N poate e mai bine sa dai diferenta de bani pe altceva. ;)

#17
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Tot Linksys recomand si eu.
Am de 1.5 ani un WRT 320N care merge impecabil. Internet de la RDS, FL2.
Dai un ban dar stai in fata :)

#18
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
cred ca m-am decis. il voi alege pe cel cu 2 antene din mai multe motive:
1) are in total 10 dbi(2 antene),comparativ cu 9 dbi(3 antene)
2) pretul ,care cum a spus si d4m4g3 este cu 50% mai ieftin.
Deci merita.
Sa speram ca o sa fie compatibil cu modemul romtelecom mt882.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate