Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#865
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
a inceput sa prinda forma .singuru lucru care nu prea imi convine e ca e putin mai inalt de fata dcat spatele dar nui o problema ca se rezolva. o sa revin cu alte poze cand mai avansez.

Attached Files



#866
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
trebuia gindit dinainte sa faci sasiul in asa fel ca pe spate sa ii pui roti pe 16 cel putin ca sa ii pui cauciucuri cu profil agricol.pentru ca este prea jos asa.

#867
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
e difernta  de 6, 7 cm nui problema.

#868
zypzyp

zypzyp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.11.2014
Nu este cam prea lung sasiul ?

#869
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
are 2m20 si latime cat e puntea de papuc.

#870
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Depinde unde va lucra cu el...simie mi se pare cam lung...

#871
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
eu al fac pentru a tracta o remorcuta, pentru transport porumb, etc. dupa ce vad cei poate pielea o sa incerc o aratura cu plug din ala care se ara cu calu. dupa parerea mea ar trebui sa mearga si la plug , ca motoru merge ceas,are viata in el,e testat de mine pana sa al dea jos dupa masina.

#872
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IiWIQcEnXns?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] poate cu putina vointa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y1ltBaWnzK8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by daniel_d222, 12 February 2015 - 12:54.


#873
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
ieri am cumparat o cutie de golf 2 in 4 trepte dar cand am ajuns acasa am constatat ca nu intra volanta in carcasa de la ambreiaj desi se potriveste la prindere si cutia e data jos tot dupa motor golf 1.6 d. oare sunt 2 feluri de ambreiaje. oricum o sa fac cumva o adaptare cu carcasa de la cutia de passat. daca stiam luam si volanta cu totu da poate nu se potriveste la prinderea pe arbore. cine stie sigur sami spuna si mie daca are aceiasi prindere pe arbore?

#874
datiti57

datiti57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.09.2013
discuri de ambreiaj sunt de 200 si 210mm  , nu stiu cum e la diesel dar la benzinare se potriveste volanta de pe un motor pe altul( 1600- 1800).  a-i desfacut ambreajul inainte sa potrivesti cutia de golf?

#875
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
nu lam desfacut.doar am incercat putin si am vazut ca e cam fixa carcasa de ambreiaj in 4 tr

#876
nighthawk0209

nighthawk0209

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2015
Salutare tuturor,
Pun si eu o intrebare, daca e off topic imi cer anticipat scuze, un tractoras din acela de tuns gazon ar putea fi transformat intr-un tractoras de gradina? Ma gandesc la arat, eventual atasata o freza de pamant. Am vazut ca sunt motoare destul de puternice, 12 - 16 cp dar transmisia hidrostatica imi ridica niste semne de intrebare. Daca v`ati lovit de tipul asta de tractorase si aveti idei/pareri de impartasit ... sunt numai ochi si urechi.

#877
mivol

mivol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.01.2013
@nighthawk0209

Tractorasele de gazon sunt bune pentru gradina dpv al constructiei mecanice (sasiu, directie, confort etc.) si al puterii motorului principal (cel termic).
Transmisia hidrostatica e exceptionala dpv al simplitatii constructiei. Inlocuieste cu succes transmisia prin cutie de viteze, dar e relativ scumpa - altfel ne-am face toti de pe aici tractorasele astfel.
Pentru plugarit trebuie o forta de tractiune la roti de minimum 400 kgf (pentru un plug mic de tot). Ceva in jurul lui 1000 kgf ar fi ideal pentru gradina.
De aceea vezi in caracteristicile tehnice al tractorasului valoarea cuplului (momentului) la roti; se masoara in kgfm, daNm sau echivalente in unitati imperiale.
Imparti acea valoare la raza rotii de tractiune si iti da forta de tractiune.
Asta e un calcul la repezeala, pentru ca mai conteaza si aderenta, tipul de sol, profilul anvelopei etc.etc...
Sper ca ma fost de folos :)

Am uitat sa spun: produsele comerciale sunt proiectate la limita (din motive de pret), asa ca daca va trebui sa maresti cuplul/forta de tractiune va trebui sa intaresti si sasiul corespunzator.
Banuiesc ca nu vrei sa se deformeze sau, doamne fereste, sa se rupa in mijlocul gradinii cand ari ...

#878
nighthawk0209

nighthawk0209

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2015
@mivol
Multumesc foarte mult pt raspuns, ma linistit un pic si motivat in acelasi timp. De principiu intentia este urmatoarea : - gasit la un pret acceptabil una bucata tractoras Westwood 1200T deja modificata motorizarea (a beneficiat de un upgrade - motor de 16 cp de la b&s, in pretul de achizitie intrand deasemenea si motorul original de 12 cp, tot b&s), cu o prindere in doua puncte la partea din spate care intentionez sa o modific in trei. De agatat dupa el vreau sa folosesc un plug mic de motocultor si eventual o freza mica de motocultor (60 cm), ramane de vazut in ce conditii (decente) o sa fiu in masura sa adaptez ceva gen priza de putere. Transmisia principala fiind pe fulii nu cred ca ar fi o mare problema la marirea cuplului si eventual o preche de roti mai mari cu cauciucuri cu profil agricol pe care sa adaug si niste greutati suplimentare nu ar fi foarte dificila. Suprafata pe care va trebui sa o gestioneze este gradina personala in suprafata aproximativa de 5-600 metri patrati. Sper sa faca fata cu brio.

#879
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
iata ce am mai mesterit. am taiat carcasa de ambreiaj de la cutia de passat si am facut o flansa care ajuta sa se pupe carcasa de ambreiaj si cutia de golf.luni seara trebuie sa imi aduca strungaru piesa care face legatura intre cele 2 prize. o sa revin cu foto cat de curand.

Attached Files



#880
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Inteleg ca o sa ai tractiune doar pe spate, de la ce masina este puntea de pe spate?

#881
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
puntea spate e de papuc iar motoru e de vw golf 1.6 diesel

#882
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Puntea ai cumparat-o sau ai avut-o, ma interesa cu ce pret, cutia de VW are iesire pentru cardan? sau ii faci modificari?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate