Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#2431
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttata11, on 15 noiembrie 2016 - 15:27, said:

Autogen?!!!
Cea mai buna reteta :lol: poate prindem si luna de pe cer, ca tot e mai aproape zilele astea.

#2432
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Daca vrei sa tai butelia ,o umpli cu apa , o intorci pt taiere ,si dai drumul la apa ,exact cat sa nu ajunga panza in apa . E cel mai sigur mod . Asa sudam butoaie pt motorina ,umplute cu apa.

#2433
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Am gasit pe o.x carcase tractoras cu 350-400 lei. Ma oftic ca nu am gasit acum un an, ma scutea de multa munca mai ales ca au si directia.
Si motor diesel lombardini, doua pistoane, 14 CP la 11 milioane. Desi este la vreo 400Km de mine cred ca merita drumul.

Attached Files


Edited by stefanut23, 03 December 2016 - 18:35.


#2434
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014
pe olx sunt multe tractorase de gazon la vanzare la preturi destul de bune, care se pot transforma usor intrun tractoras de gradina, unde mai pui ca au si motoare destul de puternice si multe trepte de viteze.

#2435
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 09.05.2016
Cutiile alea automate de tractorase de gazon nu te ajuta cu nimic la un tractoras cu plug de exemplu. Sunt slabute, nu sunt pt cuplu mare, nu au rapoarte bune, aproape jucarii...

#2436
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Sīnt īguste la roti si joase tare pe un drum de pamant cu fagasuri si noroi acolo ramīi...

#2437
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Eu ma refeream la carcasa, eventual si motor. In nici un caz rotile si transmisia originala. Nu mi se pare OK nici pretul peste 20 mil. Intr o astfel de carcasa puteam baga motorasul meu si cutia de cielo. Decupam doar sa treaca lantul si faceam suporti.

#2438
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 22.11.2003

View Postvali123456, on 04 decembrie 2016 - 19:58, said:

pe olx sunt multe tractorase de gazon la vanzare la preturi destul de bune, care se pot transforma usor intrun tractoras de gradina, unde mai pui ca au si motoare destul de puternice si multe trepte de viteze.

la tractorasele de gazon (cele mai ieftine, de regula) treptele de viteze sunt obtinute printr-un variator cu frictiune
ideea este originala si simpla in principiu, avand inclusiv schimbator de sens (mers inapoi)
este insa total nepotrivita pentru alte aplicatii care necesita cuplu mare

in fotografia asta http://www.your-lawn...lleyexposed.jpg
se poate vedea principiul de functionare (si de ce nu se poate folosi pentru alte aplicatii....)
discul orizontal este actionat de motor
roata de frictiune culiseaza pe axul hexagonal, actionata de levierul schimbatorului de viteze
cu cat roata de frictiune culiseaza spre centrul discului, viteza de rotatie scade si invers, spre periferia discului viteza creste
daca trece de mijlocul discului, spre cealalta jumatate a lui, se inverseaza sensul de rotatie, putand avea acelasi numar de viteze la mersul inapoi (teoretic, practic exista o singura pozitie pentru mersul inapoi)
punctul slab este roata de frictiune, mai precis partea de cauciuc, supusa uzurii (dar exista ca piesa de schimb)

insa exista si tractorase de gazon cu cutie de viteze cu roti dintate, dar cel mai probabil la preturi mai mari...

#2439
nordest_om

nordest_om

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.10.2014
buna seara si respect pentru stradaniile voastre si realizarile pe care le aveti! In mare parte am studiat acest topic (sunt la pg 95)si as vrea sa construiesc si eu un tractoras daca ma : puteti ajuta cu niste sfaturi sau pareri .pentru inceput posed una cutie de viteze de ford siera (cu maneta pe ea )una punte nissan serena completa (cu mecanismele de frinare si jante pe 14)pe care am scurtat-o astfel ancit are ecartamentul de 74 cm la care m_am gindit sa pun anvelope agro 6.00/14  dar va ramine garda la sol undeva la 20, 22 cm.Pe fata am roti 5,00/8 si as vrea sa pun un motoras de 6,5 cp

Edited by nordest_om, 14 December 2016 - 21:45.


#2440
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Toate bune, spor la treaba!

#2441
nordest_om

nordest_om

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.10.2014
Asta esre puntea,cutia,rotile din fata si cam asa o sa arate.

Attached Files



#2442
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Gāndestete bine de la īnceput ce vrei sa faci cu el si apoi īl construiesti īn asa fel īncīt sa poti face lucrurile cu el.

#2443
nordest_om

nordest_om

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.10.2014
as vrea in prima faza o prima prasila la porumb(cind este in 4-6 frunze ca mai tirziu nu o sa mai permita garda la sol) un plantator de cartofi micut,din alea pentru motosape ,sau un plug de facut canale pentru cartofi ,un plug de scos cartofi, o remorcuta pentru vreo 500kg si apoi om mai vedea

Acum nu sunt hotarit, anvelope 6,00/14 sau 7',50/14 ?Ce ma sfatuiti?

#2444
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Sa īl faci sa īncalece 2 rānduri de porumb anvelope cīt mai īnalte si cu crampoane mari dar merg si fara si īi pui lanturi garda la sol cīt mai īnalta .

#2445
nordest_om

nordest_om

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.10.2014
Am spus ca ecartamentul are 74 cm .si vreau sa pun anvelope agro dar nu sunt hotarit la dimensiune 6,00/14 sau 7,50/14?

#2446
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
74 eu zic ca e cam īngust
Pe drumurile cu noroi doar cu o roata o sa poti merge pe urma cu cealanta o sa mergi pe mijlocul īnalt dintre urmele rotilor.o sa te rastorni usor .
Si cu garda de 20 cand o sa intri la bilonat cartofi o sa ftrci cu puntea bilonul de cartofi si o sa rupi cartofii.

Edited by silesax, 15 December 2016 - 15:15.


#2447
nordest_om

nordest_om

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.10.2014
Am plasat comanda la anvelope 7,00/14 ajung luni 250ron /buc BKT.

#2448
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ce īnaltime au anvelopele ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate