Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3830 replies to this topic

#2377
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 02.06.2009
Alin, parca tu ai motor de dacie, electromotorul este cu magneti ?

#2378
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003

 daniel_d222, on 21 octombrie 2016 - 12:08, said:

salutare. sunt un pic cam rare cei drept ........ ramane sa ai sudez niste plapbante ca sunt cam marunte, sau sa le fac mai dese. oricum se descurca foarte bine si asa.
Daca se descurca foarte bine asa, poate ca nu-i cazul sa exagerezi cu imbunatatirile. Blatbandul ar inalta prea mult coltii, o sa zdruncine rau toata hardughia in mers.

Prea rare nu sunt, pentru ca nu le-ai dat o inclinatie de evacuare (spre interior sau spre exterior). Daca le faci mai dese s-ar putea sa se incarce si sa nu mai lucreze in pamant moale/noroi.
Ca sa maresti crampoanele poti sa faci asa: mai sudezi un rand de fiare fix in dreptul celor pe care le-ai pus, dar pe interiorul cercului. Roata se umfla in astea noi, scotand fiarele pe care le ai acum mai in afara, prin urmare or sa muste mai bine. Se mareste putin circumferinta cercului de fier, posibil sa ramana prea rari pintenii de la capat - unde ai intinzatorul.

Gumele alea de cauciuc... s-ar putea sa te chinui degeaba. Dar ai putea incerca sa decupezi in ele profil V agricol, daca au suficienta carne :D

#2379
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
se decupeaza foarte greu ,dar o sa incerc

#2380
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Nu Stefanut, am stator cu bobine. E drept ca Daniel încearcă tot felul de soluții, asta denota ca este un tip ingenios, aștept si eu sa vad ce rezultate va obtine.

#2381
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu nu stiu ce va chinuiti cu tot felul de placbande....punetii lanturi auto sau facute de voi si nu o sa ramaneti niciunde....

#2382
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
raman tractoare adevarate 4x4 cu blocant fata spate ...totul e sa vrei cu adevarat

#2383
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Pai depinde cei si īn capul celui ce īl conduce pīna la urma...

#2384
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Este foarte adevărat ca nu intotdeauna poți sa faci cu bani putini lucru bun dar eu am văzut de multe ori lucruri ingenioase făcute din foarte puțin cu utilitate mare, deci încurajez pe cei care încearcă. Mai mult de atât, cei care încearcă fac niste eforturi, strica uneori lucruri, muncesc fara a avea un beneficiu si ne spun si noua ce rezultate au obținut, așa ca hai sa nu fim rai si să-i încurajam.

Din partea mea tot respectul!

#2385
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 02.06.2009
Alin,ai raspuns prea tarziu.....trebuie sa am un electromotor ca al tau. Ramane sa il caut cand mai ajung la tara. Din cate imi aduc aminte, functiona.

#2386
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
azi dupa amiaza mi am arat gradina .i-am pus o fulie mai mica ..ducea plugu fara sa imi mai moara motorul si nici nu il acceleram la blana  ,concluzia merge brici.

#2387
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si un videohttps://www.youtube.com/watch?v=fHqy_IekmWQ .

Edited by silesax, 23 October 2016 - 18:02.


#2388
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Mulțumesc Stefanut, am găsit la un vecin unul.

#2389
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007

 silesax, on 23 octombrie 2016 - 17:09, said:

azi dupa amiaza mi am arat gradina .i-am pus o fulie mai mica ..ducea plugu fara sa imi mai moara motorul si nici nu il acceleram la blana  ,concluzia merge brici.

Dar pe la Braila nu a plouat nici un pic in perioada aceasta?
Ca pe la mine balteste apa mai peste tot.

#2390
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu a plouat.merge la arat .acu vin din solar ca am īncercat sa ar si acolo dar a mers pīna am ajuns la carari..pamīntu e fier si plugu cīte o data da sa ia brazda mare si īmi suceste tractorasu de bot...cu toata greutate pusa pe bot. Astept īnca o pers sa ma ajute īn sensul sa stea īn spate si sa ridice de plug cīnd īncepe sa suceasca tractoru .ce bun era un sistem de ridicare la plug..mmm !

#2391
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 02.06.2009
Sile, cred ca brazdarul tau este prea departe de tractoras si de aceea il suceste. Incearca cu el mult mai aproape.
Am avut un U445 cu plug homemade si daca a doua brazda intra prea mult, il arunca de bot exact cum face al tau.

#2392
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
hmmm, dar plazurile n-ar trebui sa tina plugul pe traiectorie?
La mine e invers, cand pun plug de 45 pe tractor de 23 sunt nevoit sa-l tin la suprafata. La suprafata plazul nu mai face fata, mai ales ca e si putin uzat. Si iese din brazda.

Sile, arunca niste galeti de apa in solar si intra la arat a doua zi. Sau arunca zapada la iarna si ari in primavara.

#2393
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Este dezvelit til.am arat si solarul ieri cu un ajutor care tinea de plug sa nu mai i a brazda multa la carari ca alea erau problema ..batut tare si uscat .pe unde au fost rīndurile de cultura mergea bine .oricum am terminat aratu pe anu asta .daia nici nu ma agit sa fac īmbunćtćțiri.

#2394
iulian_2233

iulian_2233

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.02.2007
Alin de ceva timp adun si eu piese pentru un tractoras caam cum l-ai facut tu si anume am un motor de pe un renault 19 cod c2j complet am taiat masina la mine in curte deci e cu absolut tot ce tine de motor ,este de 1.4 asemanator 90 la suta cu cel de dacie difera duar aprinderea la el am o punte de papuc cu tractiune spate completa inclusiv cardan arcuri si cutie de viteze de papuc .Am vazut ca ai de gand ca sa ii faci la tractoraasul tau un reductor pe cardan aici te-as ruga sa detaliezi putin problema si te-as mai ruga daca ma poti ajuta cu niste cote de sasiu


Sile din ce am vazut pe aici prin acest topic am inteles ca esti din judet cu mine adica braila ma poti ajuta cu niste informatii cam cum ai reusit sa inmatriculezi tractorasul pe primarie?

Edited by iulian_2233, 25 October 2016 - 18:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate