Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tractorase facute acasa

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3832 replies to this topic

#1873
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016
Buna seara colegi si sarbatori fericite fiecarui user inscris aici . Azi am mai mesterit ceva pe la tractoras ,tablaraie ,taieturi ,draci si nervi . In foto ve-ti vedea ce a esit ,eu sunt satisfacut in proportie de 80 la suta ,dar sper ca o data vopsit sa fie mai ok . Oricum alta caroserie nu mai fac pt ca mam saturat de cumparat discuri de debitat ,cate 10 la 5-6 zile . Astept pareri opinii sau chiar critici . Paste fericit . Stima . Adyturcu !!!

Attached Files



#1874
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Adi, tu te-ai saturat sa cumperi discuri si sa construiesti in cateva saptamani, eu am inceput proiectul de vreo 5 ani, am cumparat motorul si cutia atunci, apoi la vre-un an am mai cumparat puntea spate cardanul si altele, am construit sasiul cu motor, cutie si o parte de caroserie acum vreo trei ani intr-o magazie unde nu mai aveam loc nici sa ma misc, acum un an l-am scos de acolo si i-am pus puntile, rotile si am mai lucrat ceva pe la el si sper ca intr-un an sa-l termin. Deci la un calcul, asa simplist, cred ca-mi ia vreo 6 ani. Sper sa fiu sanatos sa-l pot termina, ca daca nu am pus-o cu vecinii, eu stau la bloc si vecinii sunt cu ochii pe mine mai rau ca babele alea care stau la poarta si barfesc. Mi-a mai venit inima la loc atunci cand am gasit la vreo 30 de kilometri de mine unul care are vreo trei incepute, doua functioneaza dar mai are de lucru pe la ele si la unul are mai mult de lucru. Omul vrea sa lucram impreuna, sa vedem ce o sa iasa.

#1875
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014
hristos a inviat
doresc tuturor colegilor sarbatori si un paste fericit si spor in toate mai ales in construit cele necesare

#1876
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013

View Postadyturcu, on 30 aprilie 2016 - 18:51, said:

Buna seara colegi si sarbatori fericite fiecarui user inscris aici . Azi am mai mesterit ceva pe la tractoras ,tablaraie ,taieturi ,draci si nervi . In foto ve-ti vedea ce a esit ,eu sunt satisfacut in proportie de 80 la suta ,dar sper ca o data vopsit sa fie mai ok . Oricum alta caroserie nu mai fac pt ca mam saturat de cumparat discuri de debitat ,cate 10 la 5-6 zile . Astept pareri opinii sau chiar critici . Paste fericit . Stima . Adyturcu !!!
la o proba de tractat ceva lai pus? ai facut carcasele dar daca motoru e prea slab si o sa fii nevoit sa pui unu mai mare teai gandit la posibile modificari. arata bine tractorasu. pare putin cam lung da e ok.
paste fericit tuturor

#1877
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Cateva idei de pe olx, pacat ca nu sunt si pe forum
http://olx.ro/oferta...html#f91395eba0
http://olx.ro/oferta...html#15adc324c3
http://olx.ro/oferta...html#19d4855f5b
http://olx.ro/oferta...html#15adc324c3

Attached Files



#1878
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
La 1500 lei merita sa-l cumperi si sa-i pui un motor nou.

#1879
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016
Buna seara colegi !!! Eu ,asa cum va scrisesem ,nu eram tare multumit de tractoras ,nici de cum arata ,(prea inalte carcasele ) , nici de transmisie (batea fulia ) nici de viteza (prea mare ) ,asa ca eri am fost in cautarea unui reductor ,si lam gasit la demolari auto ,este un variator de la o masina mica din aia fara permis ,are si planetare ,asa ca azi am incercat sal montez si am reusit ,am coborat mult motorul ,transmisia acum merge snur ,iar de viteza ce sa spun ....ca sa mearga un pic ,cat o bicicleta normala ,tb sai dau a cincea la mare ,dar sunt multumit . Am facut eu un soi de transmisie ,o sa vedeti in foto ,merge f bn din ce se vede . Aaa ,uitasem ,acel reductor (variator) era pe un motor Lombardini Focs ,in 2 pistoane ,dar nu cred ca motorul e bun ,binenteles ca am luat si motorul ,doar ca o sal arunc ,mi se pare prea ...uns si vechi ,mai vad eu ce si cum . O seara faina tuturor . Stima. Adyturcu !!!

Attached Files


Edited by adyturcu, 03 May 2016 - 20:29.


#1880
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
de bertolini focs nu am auzit dar daca este vorba de lombardini focs in doua pistoane diesel  ....atunci ai dat lovitura !

#1881
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016

View PostBenderbut, on 03 mai 2016 - 20:25, said:

de bertolini focs nu am auzit dar daca este vorba de lombardini focs in doua pistoane diesel  ....atunci ai dat lovitura !
Scz ,era Lombardini .....dar am gresit eu ! Ce lovitura sa dau ?? Ca e plin de ulei ,are bobina de la bendix arsa ,nu cupleaza ......nu stiu ce sa fac cu el ,eu lam luat pt reductor ! Stima. Adyturcu !!!

#1882
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Misto .acu sigur ai forta la roata pentru felurite lucrari si viteza asemenea.

#1883
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
cred ca o sa uzeze rulmentu ala de la priza cutiei, sigur va avea vibratii sa forteaza putin in el.

#1884
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postadyturcu, on 03 mai 2016 - 20:28, said:

Scz ,era Lombardini .....dar am gresit eu ! Ce lovitura sa dau ?? Ca e plin de ulei ,are bobina de la bendix arsa ,nu cupleaza ......nu stiu ce sa fac cu el ,eu lam luat pt reductor ! Stima. Adyturcu !!!
intradevar este un motor mai complicat pentru tractorasul tau , ii trebuie radiator etc....pastreaza-l nu il arunca ca poate cine stie apelez la tine cand va trebui sa schimb vechiul motor lombardini lda 91 intrun piston, la tractorasul meu pasquali Posted Image acest motor la mana a doua costa de la 500 pana la 800 de euro .

View Postdaniel_d222, on 04 mai 2016 - 08:16, said:

cred ca o sa uzeze rulmentu ala de la priza cutiei, sigur va avea vibratii sa forteaza putin in el.
la iesirea axului din cutie ii trebuie atasat inca un rulment sau doi cu suport in 4 gauri atasat de alt suport sudat facut din cornier montat de gaurile carcasei cutiei de viteza.

Edited by Benderbut, 04 May 2016 - 10:39.


#1885
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016

View Postdaniel_d222, on 04 mai 2016 - 08:16, said:

cred ca o sa uzeze rulmentu ala de la priza cutiei, sigur va avea vibratii sa forteaza putin in el.
Sall Daniel !!! Parerea mea e ca se uza acel rulment atunci cand cureaua il tragea mereu in sus ,dar acum el lucreaza normal ,nu trage nimeni de el in nici o parte !!! Stima. Adyturcu !!!

#1886
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
iata o cositoare artizanala foarte simpla dupa parerea mea .nu am reusit sa pun linku scrieti pe youtube.
Mechanical Mower Made From Junk!

#1887
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016
Buna seara !! Scz Daniel ,dar daca aia pt tn e simpla ,as vrea sa stiu cum arata in opinia ta ,una complicata !! Stima. Adyturcu!!!

Buna seara ! Iata si o proba filmata ,in padure ,prin toate hartoapele pe unde imi bat joc de tractoras ,merge de rupe ,mai ales de cand iam pus reductorul . Nu va suparati pt calitatea filmarii dar asta e . Stima. Adyturcu !!![ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KKGV2WF1Bmc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1888
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Asa da, in ce viteza erai? si acel variator de la masina fara permis nu are doua planetare? una unde este?

#1889
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016

View PostNickRvl, on 04 mai 2016 - 21:01, said:

Asa da, in ce viteza erai? si acel variator de la masina fara permis nu are doua planetare? una unde este?
Sall Nick ! Eram cu a doua la mare ,iar planetara care nu se vede ..... se vede in ceva foto mai sus ,adica eu am pus variatorul longitudinal pe sasiu ,iar acea planetara are motul exact in fata tractorasului .Stima. Adyturcu !!

Uite planetara Nick !

Attached Files



#1890
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Aceasta cutie/variator nu are diferential? la o cutie "normala" cu diferential daca ii lasi o planetara in gol aceasta se va roti(in gol) iar cea in sarcina va sta..., sau ai blocat/sudat cumva planetara care nu e legata? "motul" din poza...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate