Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Combina Frigorifica Gorenje k357/2CELA eroare E2 - remediere defect !

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
nativ_2005

nativ_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2008
In urma cu cateva zile ma anunta sotia ca s-a defectat congelatorul de la combina frigorifica Gorenje K357/2CELA. Jale mare ca, descurcareata cum e, a luat cartea tehnica a citit erorarea E2 si a si sunat la service, dar ce sa vezi ...
Saracii oameni de la service foarte promti, "cunoastem foarte bine acest defect domnita, 450 lei piesa noua sau 250 lei reconditionata si maine, daca doriti, noi o putem inlocui" + manopera binenteles.
Criza mare, 550 - 600 lei din senin, ce ne facem ?!?
Dau search pe net nicio rezolvare asa de ok ca cea a celor de la service, cei de facut ???
Tot pe net am dat de manualul de service adaugat in atasament si am prins curaj.
Am desfacut cu o surubelnita in cruce cele 3 + 2 suruburi care asigurau capacul superior si modulul automat 734 (vezi schita sin manual).
La modulul electronic sunt conectate 4 cuple: 1. sonda termica frigider, 2. sonda termica congelator, 3. alimentare tensiune, 4. senzor usa frigider.
Am scos cuplele le-am curatat cu o radiera (puteti folosi si un spray UW40) contactele de pe placa modulului de comanda si am montat totul la loc si a functionat perfect, astfel am realizat O ECONOMIE LA BUGETUL FAMILIEI DE 600 LEI.

Bataie de obraz celor din service ....

Attached Files



#2
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Multumesc pt sfaturi. Am si eu Gorenje si sunt Foarte Multumit.

#3
cosmynpcf

cosmynpcf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 07.10.2010

 nativ_2005, on 2nd October 2011, 18:44, said:

In urma cu cateva zile ma anunta sotia ca s-a defectat congelatorul de la combina frigorifica Gorenje K357/2CELA. Jale mare ca, descurcareata cum e, a luat cartea tehnica a citit erorarea E2 si a si sunat la service, dar ce sa vezi ...
Saracii oameni de la service foarte promti, "cunoastem foarte bine acest defect domnita, 450 lei piesa noua sau 250 lei reconditionata si maine, daca doriti, noi o putem inlocui" + manopera binenteles.
Criza mare, 550 - 600 lei din senin, ce ne facem ?!?
Dau search pe net nicio rezolvare asa de ok ca cea a celor de la service, cei de facut ???
Tot pe net am dat de manualul de service adaugat in atasament si am prins curaj.
Am desfacut cu o surubelnita in cruce cele 3 + 2 suruburi care asigurau capacul superior si modulul automat 734 (vezi schita sin manual).
La modulul electronic sunt conectate 4 cuple: 1. sonda termica frigider, 2. sonda termica congelator, 3. alimentare tensiune, 4. senzor usa frigider.
Am scos cuplele le-am curatat cu o radiera (puteti folosi si un spray UW40) contactele de pe placa modulului de comanda si am montat totul la loc si a functionat perfect, astfel am realizat O ECONOMIE LA BUGETUL FAMILIEI DE 600 LEI.

Bataie de obraz celor din service ....
o sa faca iar dupa un anumuit timp :thumbdown: solutia data de cei de la gorenje(producatorul) este inlocuirea modulului cu unul updatat sau mai nou se resofteaza modulul tau cred ca asta era varianta reconditionata

Edited by cosmynpcf, 03 October 2011 - 19:36.


#4
nativ_2005

nativ_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2008

 cosmynpcf, on 3rd October 2011, 20:32, said:

o sa faca iar dupa un anumuit timp :thumbdown: solutia data de cei de la gorenje(producatorul) este inlocuirea modulului cu unul updatat sau mai nou se resofteaza modulul tau cred ca asta era varianta reconditionata

nu prea au ce update sa faca, modulul central nu contine niciun fel de cip, exista doar un releu (ca piesa de referinta), care daca pica, nu vei mai avea parte de nicio eroare, nu-ti va mai functiona combina sub nicio forma.
atunci da, va trebui sa inlocuiesti modulul central sau doar releul.

#5
nativ_2005

nativ_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2008
- ai dreptate cosmynpcf, problema a revenit la scurt timp si am fost nevoit sa adopt solutia data de cei de la gorenje, respectiv inlocuirea modulului cu unul updatat (250 lei + preluarea modulului vechi) sau nou (450 lei).
- puteti incerca si metoda expusa pe forum dar nu tine prea mult, si decat sa ardeti vreun compresor mai bine schimbi modulul.
- in final am mers pe varianta mai ieftina si totul functioneaza perfect si am primit si un certificat de garantie pe 2 ani din partea celor din service

succes. :peacefingers:

Edited by nativ_2005, 24 November 2011 - 05:48.


#6
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@nativ_2005 Pana la urma cat ati platit cu totul? ... ca a mea merge pe avarii de 2 ani (cand m-au ingrozit cu suma necesara)...

#7
tibiload

tibiload

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.06.2012
si la mine e la fel sper sa merga un timp ca nu am bani de reparatii si nici de una noua  :confuzzled:

#8
26vpm

26vpm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2015

 nativ_2005, on 02 octombrie 2011 - 17:44, said:

In urma cu cateva zile ma anunta sotia ca s-a defectat congelatorul de la combina frigorifica Gorenje K357/2CELA. Jale mare ca, descurcareata cum e, a luat cartea tehnica a citit erorarea E2 si a si sunat la service, dar ce sa vezi ...
Saracii oameni de la service foarte promti, "cunoastem foarte bine acest defect domnita, 450 lei piesa noua sau 250 lei reconditionata si maine, daca doriti, noi o putem inlocui" + manopera binenteles.
Criza mare, 550 - 600 lei din senin, ce ne facem ?!?
Dau search pe net nicio rezolvare asa de ok ca cea a celor de la service, cei de facut ???
Tot pe net am dat de manualul de service adaugat in atasament si am prins curaj.
Am desfacut cu o surubelnita in cruce cele 3 + 2 suruburi care asigurau capacul superior si modulul automat 734 (vezi schita sin manual).
La modulul electronic sunt conectate 4 cuple: 1. sonda termica frigider, 2. sonda termica congelator, 3. alimentare tensiune, 4. senzor usa frigider.
Am scos cuplele le-am curatat cu o radiera (puteti folosi si un spray UW40) contactele de pe placa modulului de comanda si am montat totul la loc si a functionat perfect, astfel am realizat O ECONOMIE LA BUGETUL FAMILIEI DE 600 LEI.

Bataie de obraz celor din service ....

Buna si merci pentru subiectul si mesajul oferit.
Am descarcat schema atasata si nu pot sa deschid documentul atasat (eu am office 2013)?!?!?!
(poate o ai in PDF)

Multumesc!

#9
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Stiu ca e o problema veche (poate nu mai intereseaza pe nimeni)... dar eu m-am saturat sa o tot vad clipocind "E2" si am montat o rezistanta (3 rezistente de 10Kohm in paralel == 3.3Kohm) in serie cu sensorul defect... De o saptamana merge de minune, totul pare in regula.
Nota1: inainte sa fac operatiunea am mai intrebat o data la service cat costa modulul... era la fel ca acum cativa ani, cca 450ron (exclus sa dau aceasta suma si de fapt sa nu elimin cauza erorii!).
Nota2: modulul de comanda nu e defect (cel putin eu asa am inteles/el pare ok), defectul e la senzorul de vaporizare (din frigider). Modulul se schimba pentru a modifica plaja de valori acceptate pentru acel senzor (decalibrat) si pentru ca e mai dificil sa schimbi senzorul (+posibil ca problema sa revina).
Nota 3. daca e cineva din zona Targu Mures cu aceeasi problema, ii pot furniza rezistentele in mod gratuit (am o duzina) si, de ce nu, chiar si operatiunea (tot gratuit).

Attached Files



#10
pitbulle

pitbulle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2008

 nativ_2005, on 24 noiembrie 2011 - 05:44, said:

- ai dreptate cosmynpcf, problema a revenit la scurt timp si am fost nevoit sa adopt solutia data de cei de la gorenje, respectiv inlocuirea modulului cu unul updatat (250 lei + preluarea modulului vechi) sau nou (450 lei).
- puteti incerca si metoda expusa pe forum dar nu tine prea mult, si decat sa ardeti vreun compresor mai bine schimbi modulul.
- in final am mers pe varianta mai ieftina si totul functioneaza perfect si am primit si un certificat de garantie pe 2 ani din partea celor din service

succes. Posted Image

Salut, imi poti spune te rog numele service-ului cu care ai remediat aceasta eroare? Multumesc

#11
florin43

florin43

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.12.2005

 tclau, on 15 noiembrie 2015 - 19:41, said:

Stiu ca e o problema veche (poate nu mai intereseaza pe nimeni)... dar eu m-am saturat sa o tot vad clipocind "E2" si am montat o rezistanta (3 rezistente de 10Kohm in paralel == 3.3Kohm) in serie cu sensorul defect...
Am aceeasi problema de ceva timp; nu am observat crestere de consum sau modificari de temperaturi, uneori afisajul de la congelator revine la normal ; varianta cu rezistente este buna? a trecut ceva timp in care se pot observa efectele;

#12
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Update pentru cei interesati (pentru florin43 e prea tarziu... scuze!): nu sunt "efecte secundare", combina functioneza bine.

#13
PetrisorClaudiusSorin

PetrisorClaudiusSorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2018
Am si eu o problema cu o combina marca Gorenje cu doua compresoare.Imi indica eroarea E2 pe display-ul congelatorului atunci cand deschid usa frigiderului(curios lucru).Am vazut pe forum ca trebuie sa leg in serie 3 rezistente de 10 kohm pentru ca senzorul frigiderului imi da eroarea,este corect ? Maine ma uit sa vedem ce pot sa fac si astept ajutor din partea celor care au intampinat si rezolvat aceasta problema.Multumesc

#14
PetrisorClaudiusSorin

PetrisorClaudiusSorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2018
Am pus o rezistenta de 3,3 kohm legata in serie cu senzorul de temperatura.A disparut eroarea E2 de pe display-ul congelatorului si a scazut temperatura la -18C,intrebare:daca senzorul nu mai indica bine se mai opreste compresorul congelatorului la valorile setate de senzorul de temperatura?Practic el acuma merge pe direct cum se spune,am dreptate?Astept pareri,multumesc

#15
costelbz

costelbz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.07.2018
Multumesc  ptr. sfat in legătură  cu E2,am urmat sfaturile...acum totul e ok !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate