Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cel mai bun spital/centru oncologic pentru radioterapie?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
SweetRevenge

SweetRevenge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.07.2008
Buna,

As dori sa stiu, de preferat de la cei care au avut experiente triste de acest gen, unde este cel mai bun loc sa fac radioterapie? Care sunt avantajele/dezavantajele? Cu ce ma ajuta un aparat mai nou vs. unul mai vechi? Merita sa plec din tara pentru asta?

Orice alte informatii ar fi de folos.

Multumesc.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Hmm pai merita, daca ai bani...

In Romania aparatele sunt putine sau 0.
Am un f. bun prieten care lcureaza cu ele si abia ala nul va aparea o alternativa privata.

#3
cristinel_eni21

cristinel_eni21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.08.2009

View PostSweetRevenge, on 29th September 2011, 11:52, said:

Buna,

As dori sa stiu, de preferat de la cei care au avut experiente triste de acest gen, unde este cel mai bun loc sa fac radioterapie? Care sunt avantajele/dezavantajele? Cu ce ma ajuta un aparat mai nou vs. unul mai vechi? Merita sa plec din tara pentru asta?

Orice alte informatii ar fi de folos.

Multumesc.
Pentru astfel de situatii este enorm de dificil de a da sfaturi si mai cu seama de ati pune sperante !
Abordarea depinde de diagnostic si de localizare.

Exista in Turcia , la Istanbul o clinica care detine unul din cele 50 de aparate din lume ( de tipul Cyberknife) , dar care este dedicat tumorilor greu accesibile cum ar fi : creier,ochi, urechi, ... dar nu colon!( cautati pe net cuvantul din paranteza +Istambul). Site-ul este si in limba romana.
Personalul clinicii raspunde in lb romana si se pare ca intrega procedura este mai ieftina decit in alta parte a globului.
Apoi mai sunt metode  cu aparatura cuu inalta frecventa sau ultrasunete de foarte inalta frecventa.
Mai sunt metode de suprimare a radacinilor ( venelor ) care alimenteaza tumoarea , fara extirpare propriu-zisa pe moment( cele pe ficat). La Cluj  se pare ca este cel mai titrat institut oncologic din tara.
Radioterapia clasica face ravagii si nu rezolva mai nimic.

Va recomand o documentare severa, asupra oricarei metode existente azi. A sa nu uit. pentru noduli la san se mai practica criogenia urmata de extragere pe ac de biopsie.

Dumnezeu sa va lumineze si sa va dea taria sa treceti peste acest mare hop!

#4
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Pentru cei care aveti nevoie de radioterapie merita sa luati in considerare varianta de mai jos.

http://www.citynews....-cancer-203243/

Programul chiar este pe bune. M-am interesat pentru sotia mea. Am vorbit la telefon cu d-na dr. Szabo Edina. Am inteles ca in fiecare zi de marti, dupa-masa are program de consultatii pentru selectarea pacientilor in program. Trebuie prezentat dosarul medical complet.

Articolul contine o mica inexactitate. Programul nu ofera "tratament oncologic" ci doar radioterapie. Sotia mea, din pacate nu a putut fi inclusa in program fiindca ea face chimioterapie.

#5
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostCourage, on 29th September 2011, 13:26, said:

Hmm pai merita, daca ai bani...

In Romania aparatele sunt putine sau 0.
Am un f. bun prieten care lcureaza cu ele si abia ala nul va aparea o alternativa privata.


si-atunci Oncofortu' ce face? ca vad o reclama a lor cat casa langa Fundeni, care zice ca fac radioterapie si chimioterapie, si a fel zice si site-ul lor. e drept, la niste tarife pe care nu si le permite oricine (8600 de roni doar planul de tratament, si 645 de roni sedinta de RT. in multe diagnostice sunt necesare 20-25 de sedinte, deci...)

Edited by charme, 03 November 2011 - 01:22.


#6
picardr

picardr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.11.2007
Intr-adevar singurul din tara este centrul oncofort unde se trateaza cancerul cu radioterapie.
Eu am fost cu sora mea la zielinski la ei si atunci am vazut seriozitatea de acolo....altfel nu veneau oncologi de renume din strainatate.
Poate te ajuta pe viitor, au pe site un ghid medical de radioterapie...
De preturi nu stiu ce sa zic insa la Viena este de 4 ori mai scump pt acelasi lucru.


View PostSweetRevenge, on 29th September 2011, 10:52, said:

Buna,

As dori sa stiu, de preferat de la cei care au avut experiente triste de acest gen, unde este cel mai bun loc sa fac radioterapie? Care sunt avantajele/dezavantajele? Cu ce ma ajuta un aparat mai nou vs. unul mai vechi? Merita sa plec din tara pentru asta?

Orice alte informatii ar fi de folos.

Multumesc.

Legat de avantaje si dezavantaje totul se rezuma la bani. .in strainatate te costa mult transportul ulterior dar si cazarea,,,adica sa nu consideri doar radioterapia ca si cost. In romania la stat este exclus ei nu fac tramentul cum trebuie caci nu au aparate sau nu stiu sa le foloseasca.

#7
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
partea cu "nu au aparate" e adevarata, dar de stiut stiu.

#8
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Postcharme, on 19th November 2011, 18:56, said:

partea cu "nu au aparate" e adevarata, dar de stiut stiu.

Si la radioterapie, daca nu au aparate, la ce le ajuta stiinta? Sigur, cind vor avea aparate (daca asta se va intimpla vreodata), vor da masura marii lor stiinte.
Normal ca degeaba ai aparat bun daca nu stii cum sa il folosesti, insa cu mai putina stiinta si un aparat bun pot obtine ceva rezultate, insa cu un aparat prost sau lipsa...

#9
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
n-am zis ca le ajuta, am zis doar ca din cele doua afirmatii una nu este adevarata. faptul ca n-au aparate nu-i vina lor.

#10
NicollTugearu

NicollTugearu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2011
Buna,
Sincer imi pare rau.
Stiu cum e pentru ca am si eu un membru al familiei diagnosticat cu cancer si inca doi prieteni care au parintii bolnavi de cancer, iar bunicul meu a murit la scurt timp dupa ce a fost operat de cancer la prostata.

Eu iti recomand sa pleci din tara din doua motive: medici care au ramas la noi sunt slab pregatiti (ei in sine profesional ori pt ca nu pot accesa informatii de ultima ora), sau un motiv si mai bun este ca spitalele noastre au aparatura invechita. E normal sa ai rezultate mult mai bune cu aparate de ultima generatie vezi clinica din Turcia (mai zicea cineva mai sus) sau alt exemplu, mai este o clinica la Hamburg care are si sediu la noi in Bucuresti.
Noi am optat pentru varianta in germania deoarece am zis ca sunt mai seriosi nemtii.



Va doresc numai SANATATE !

Edited by adadoi, 16 January 2012 - 08:54.


#11
dana_obp

dana_obp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2012
Cititi aici legat de Clinica OncoFort... http://www.evz.ro/de...201-958995.html
Eu zic ca in strainatate se trateaza numai cei cu bani, iar in tara cand cineva din privat face minuni statul se baga cu capul in nisip si nu ii ajuta pe cei cu venituri mici... de aceea nu sunt decontate aceste servicii.

View PostSweetRevenge, on 29th September 2011, 11:52, said:

Buna,

As dori sa stiu, de preferat de la cei care au avut experiente triste de acest gen, unde este cel mai bun loc sa fac radioterapie? Care sunt avantajele/dezavantajele? Cu ce ma ajuta un aparat mai nou vs. unul mai vechi? Merita sa plec din tara pentru asta?

Orice alte informatii ar fi de folos.

Multumesc.


#12
NicollTugearu

NicollTugearu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2011
Nu stiu ce sa-ti zic. In Romania oricum e foarte scump si servicii sunt proaste. In Germania nu e chiar atat de scump tratamentul si ai cele mai bune conditii, pacientul chiar are o sansa. Raportul calitate/pret este mai mult decat bun iar in cazul nostru a costat cam .... un Logan.

#13
Cornel-Ilie

Cornel-Ilie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2012

View PostNicollTugearu, on 16th January 2012, 17:48, said:

Nu stiu ce sa-ti zic. In Romania oricum e foarte scump si servicii sunt proaste. In Germania nu e chiar atat de scump tratamentul si ai cele mai bune conditii, pacientul chiar are o sansa. Raportul calitate/pret este mai mult decat bun iar in cazul nostru a costat cam .... un Logan.
Am fost aici si eu cu tatal meu. E bine acum. Recomand!
Si daca cineva vrea detalii va pot ajuta.
Ciao

#14
picardr

picardr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.11.2007
Pentru mine calculul este simplu. Un tratament in strainatate cu radioterapie si chimio costa peste 25000euro.
De ce? pentru ca nimeni nu ia in calcul transportul si cazarea. Eu cunosc pe cineva care a scapat de cancer la san insa a tb sa isi vanda casa.
Apoi daca ma duc acolo si nu imi permit sa stau cu cei dragi mai bine mor acasa.
Bine ar fi sa nu numai aruncam fumigene cu germania si loganul...stiu ca merge aceasta masina cel mai bine la export in germania insa la oncologie este
cu totul altfel. Austriecii, francezii sunt cei mai cunoscuti in toata lumea pe oncologie.
Romanii sunt abonati in austria pe liste de asteptare iar acum pot veni in tara pentru tratament. Ce este rau in asta? probabil ca nu se gandeste nimeni la romanii cu venituri mici.

#15
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Mare rugaminte si urgent!
As dori sa stiu care-i cel mai bun centru de oncologie din bucuresti, nu conteaza ca-i particular sau de stat.
Multumesc.

#16
Adakale

Adakale

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2012
Buna ziua Si multa sanatate,

Daca Aveti de gand sa mergeti la tratament, in Turcia pot sa va recomand spitalul Acibadem , pentru mai multe detalii de a ajunge acolo puteti sa ma contactati.

Sanatate multa

#17
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View PostAdakale, on 28th February 2012, 16:54, said:

Buna ziua Si multa sanatate,

Daca Aveti de gand sa mergeti la tratament, in Turcia pot sa va recomand spitalul Acibadem , pentru mai multe detalii de a ajunge acolo puteti sa ma contactati.

Sanatate multa


Multumec.Nu e vorba de mine ci de bunica mea si s-a dus la fundeni.

#18
Adakale

Adakale

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2012

View PostUlpiatraiana, on 28th February 2012, 22:08, said:

Multumec.Nu e vorba de mine ci de bunica mea si s-a dus la fundeni.
Ok. Daca aveti nevoie de o 'second opinion' putem sa trimitem dosaru la Turcia, eventual ca sa aveti o alta parerea.

Sanatate multa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate