Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Iesire la pensie

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
varsta 63
vechime 46 ani din care 25 grupa 2
anul nasteri 8/7/1948

poate sa iasa la pensie normal? adica nu anticipat, nu la cerere, sa iasa cu pensia intreaga nu taiata.

#2
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 freetools, on 17th September 2011, 08:36, said:

varsta 63
vechime 46 ani din care 25 grupa 2
anul nasteri 8/7/1948

poate sa iasa la pensie normal? adica nu anticipat, nu la cerere, sa iasa cu pensia intreaga nu taiata.

Păi mi se pare că la 25 de ani de vechime în câmpul muncii la fosta grupă a 2-a,acum denumită ca grupă specială,ar avea un câștig de 3 luni la un an lucrat,deci un câștig de peste 7 ani,asta înseamnă ca ar fi trebuit să iasă la pensie pe la 57 de ani!!!,când ar fi avut 39 de ani vechime,dacă acești ani de grupă ar fi fost făcuți până la acea vârstă+cei adăugați de vechime normală an cu an.Eu nu știu dacă ăștia care calculează pensiile "după ureche",vor lua în considerare vechimea făcută după cei 35 de ani obligatorii,adică în cazul tău vreo 11 ani în plus, pentru o pensie cu coeficient maxim,ar trebui ca punctul de pensie să fie calculat după vechimea fiecăruia și mai puțin cu cu coeficienții de contribuții la fondul de pensie,dar am impresia că la noi nu se respectă vechimea în muncă ci mai mult valoarea contribuțiilor vărsate fondului care ar trebui să nu conteze atât de mult la calcularea pensiei,deoarece individul a avut un câștig salarial din care să-și permită multe avantaje materiale pe parcursul vieții,unul care a câștigat datorită salarizării exagerat de mare, poate nemeritată în cele mai multe cazuri,va avea o pensie de 2-3 ori mai mare ca unul care a tras la șaibă toată viața pe un salariu de mizerie.Mie nu mi se pare corect acest calcul,pentru că la bătrânețe fiecare trebuie să aibă același tratament în funcție de vechimea în muncă,dar în România totul funcționează pe invers doar pentru parveniții societății cei care au avut,au și vor avea bani încontinuare,iar cei care au ținut trântorii în brațe muncind și pentru aceștia vor lua doar firimiturile :thumbdown: .

Edited by Viorelsolar, 17 September 2011 - 10:11.


#3
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007
Se putea pensiona cand a implinit varsta de 59 de ani.Legea 263/2010:barbat nascut in iulie 1948 se pensioneaza pt.limita de varsta in ianuarie 2013 la implinirea varstei de 64 de ani si 6 luni.Pt. 25 de ani lucrati in grII-a de munca(conditii deosebite)beneficiaza de o reducere de 5 ani si 6 luni.

#4
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007

 Viorelsolar, on 17th September 2011, 11:10, said:

Păi mi se pare că la 25 de ani de vechime în câmpul muncii la fosta grupă a 2-a,acum denumită ca grupă specială,ar avea un câștig de 3 luni la un an lucrat,deci un câștig de peste 7 ani,asta înseamnă ca ar fi trebuit să iasă la pensie pe la 57 de ani!!!,când ar fi avut 39 de ani vechime,dacă acești ani de grupă ar fi fost făcuți până la acea vârstă+cei adăugați de vechime normală an cu an.Eu nu știu dacă ăștia care calculează pensiile "după ureche",vor lua în considerare vechimea făcută după cei 35 de ani obligatorii,adică în cazul tău vreo 11 ani în plus, pentru o pensie cu coeficient maxim,ar trebui ca punctul de pensie să fie calculat după vechimea fiecăruia și mai puțin cu cu coeficienții de contribuții la fondul de pensie,dar am impresia că la noi nu se respectă vechimea în muncă ci mai mult valoarea contribuțiilor vărsate fondului care ar trebui să nu conteze atât de mult la calcularea pensiei,deoarece individul a avut un câștig salarial din care să-și permită multe avantaje materiale pe parcursul vieții,unul care a câștigat datorită salarizării exagerat de mare, poate nemeritată în cele mai multe cazuri,va avea o pensie de 2-3 ori mai mare ca unul care a tras la șaibă toată viața pe un salariu de mizerie.Mie nu mi se pare corect acest calcul,pentru că la bătrânețe fiecare trebuie să aibă același tratament în funcție de vechimea în muncă,dar în România totul funcționează pe invers doar pentru parveniții societății cei care au avut,au și vor avea bani încontinuare,iar cei care au ținut trântorii în brațe muncind și pentru aceștia vor lua doar firimiturile :thumbdown: .
Aveti dreptate in legatura cu legea pensiilor,dar nu uitati ca este contributiva,este direct proportionala cu veniturile avute pt. care au fost platite CAS.Si in Legea 27/1966,Legea 3/1977se facea o diferenta intre venituri,fara sa existe diferenta asta mare din ziua de azi.Cand a fost aprobata in anul 2000 Legea 19 cuprindea un articol care limita oprirea CAS pt. max 3 salarii brute pe economie(in sistemul de stat nu trebuia sa existe o pensie mai mare de 3 puncte)Acest articol a fost modificat de Guvernul Nastase la 5 puncte(guvern de stanga care apara interesele celor saraci),iar Guvernul manelist Tariceanu a modificat la "fara numar",fapt ce a condus la explozia salariala din domeniul bugetar.Pt. situatia de mai sus,domnului in cauza i se aplica stagiul obligatoriu la 34 de ani si o majorare a pensiei pt. anii lucrati in grII-a  de 0.25% (primeste in plus un punctaj mediu anual de 0.22 puncte)Legea 263/2010 limiteaza plata CAS la 5 salarii medii brute pe economie(pensie max. de 5 puncte)Guvernul actual a incercat prin Legea 118 si 118/2010 sa anuleze toate pensiile speciale cu exceptia magistratilor(vezi decizia Curtii Constitutionale)Militarii care protesteaza in ziua de azi,protesteaza ca si-au pierdut privilegiul de a le creste pensia ori de cate ori crestea solda de grad in armata(salariul)Ar trebuii sa-i ridice o statuie lui Oprea pt stagiul obligatoriu de 20 de ani.In concluzie nici Legea 263/2010 nu este contributiva din cauza acestor stagii obligatorii diferite(Nu se poate aplica principiul emis de fostul ministru interimar al muncii Emil Boc:"la un salariu mai mare si pensia este mai mare".Ex.Sot si sotie profesori la un liceu care au avut pt 35 de ani de munca un venit egal,sa zicem un punctaj acumulat de 70 puncte,sotul are o pensie de 2 puncte ,pe cand sotia o pensie de 2,33 pucte.(aceasta diferenta apare din stagiul obligatoriu de 35 de ani pt.barbati si 30 de ani pt.femei)

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
ma lipesc si io aici, sa nu deschid alt topic.
caz
nascut septembrie ''52, femeie.
in anexa 5 din legea 263/2010, am gasit ca se pensioneaza in noiembrie anul acesta, si 'stagiul complet de cotizare' 28 ani si 4 luni.
ce e acest stagiu complet? vechimea efectiv lucrata sau vechimea aceea mai mare care se calculeaza cu acele sporuri de cateva luni anual, datorita incadrarii in anumite grupe de munca?

#6
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007
Nr. de puncte realizat pe intreaga perioada contributiva se imparte la acest stagiu complet de cotizare si rezulta punctajul mediu anual.Daca ati citit Legea 263/2010,cred ca ati observat ca femeile nascute dupa 01.01.1967 se vor pensiona la varsta de 63 de ani cu un stagiu complet de cotizare de 35 de ani.In anul 2030 vor ajunge si barbatii sa aiba aceleasi drepturi ca femeile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate