Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Electrocasnice Gorenje

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
Salut,

Ca parere aveti despre electrocasnicele Gorenje. Sotia mea a pus ochii cateva exemplare din gama Simplicity, care intr-adevar arata foarte bine, dar cum sam cu fiabilitatea ? Se merita ? mai ales ca nu sunt cele mai ieftine.

Cuptor 1500 RON
http://www.ideall.ro...YB/produs-13712

Plita 850 RON
http://www.ideall.ro...YB/produs-13715

Hota 600 RON
http://www.ideall.ro...ORA/produs-8235

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Din experienta proprie, la modul general:

- cu cat sunt mai complicate, mai ales controale digitale, cu atat cresc sansele sa le arunci :@
In cazul chestiilor care in procesul de productie se si incalzesc, precum hote/cuptor, deja am avut prea multe surprize neplacute, asa ca prefer chestiile analogice in domeniu.

- cu cat contine mai multa sticla, cu atat va fi un cosmar sa le cureti, mai ales daca le folosesti; niciodata nu vor fi perfect curate.

- cu cat mai scumpe -> cu atat mai multe functii pe care nu le vei folosi

Eu trebuie sa mobilez o bucatarie simpla si caut ceva fiabil :)

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Courage are dreptate. Vreau sa completez ca Gorenje are un raport calitate/pret excelent si in general fac lucruri fiabile si care arata destul de bine. Cu Simplicity cred ca au luat ceva premii de design daca nu ma insel.
Toti suntem tentati sa cumparam echipamente cu design SF insa daca chiar vei folosi acea bucatarie zi de zi orienteaza-te catre ceva mai practic si usor de intretinut.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La hota mentionata, fabricantul (Gorenje) specifica un nivel de zgomot de 61 db, fara ca debitul asociat sa fie unul deosebit de mare, deci nu are rost luarea in calcul a setarii pe o treapta inferioara.

Probabil ca este chiar subevaluat, pt. o anumita distanta, etc.

Peste 4 db, cine are urechi bune incepe sa cam auda diverse.

20-21 db se considera nivelul pt. zgomotul de fond normal in timpul zilei, insa cu termopane si pereti OK poate sa fie si mai mic.

Scara db este logaritmica, deci creste exponential, si 3 db inseamna dublarea zgomotului.

Daca pana la 14 db ar fi "parfum", nici nu vreau sa-mi imaginez cum este la 61 db constant.

Recomandarea mea este sa cauti o hota care are un ventilator cu diametru cat mai mare, si debit cat mai mare, si care are un nivel de zgomot de maxim 47-51 db la maxim in ultima treapta de viteza.

Una care la maxim scoate 800-900 m cubi /h la 47-51 db, se poate seta si la prima sau a doua treapta, unde turatia mai mica reduce semnificativ nivelul de zgomot, pastrand totusi un debit rezonabil.

Din experienta, in general hotele nu sunt folosite tocmai deoarece produc prea mult zgomot.

Oricum, recomand racordarea la evacuare in exterior, si inlaturarea filtrelor de carbon, care altfel reduc semnificativ fluxul de aer evacuat.

Vis-a-vis de electrocasnice in general, in special vorbind despre unele vizate cu un buget limitat, eu recomand in primul rand luarea in calcul a unor varfuri de gama coreene, Samsung, LG, Daewoo, dar evitarea unor marci de electrocasnice precum Hyundai care din experienta nu stau bine la fiabilitate - cel putin pe electrocasnice.

Subliniez insa inca odata, varfuri de gama coreene de la cei trei producatori, deci exclus modelele lor ieftine !

Apoi, mai exista electrolux, o marca europeana care a preluat si westinghouse din state, si care cu unele exceptii, are in general produse decente.

Nu as lua aspirator Electrolux, si nici Daewoo, ci LG cu separare centrifugala si filtre calumea, sau Samsung similar.

La cuptoarele electrolux atentie la dimensiuni, sa nu fie cu 2 cm mai mic sa ramana gaura deasupra.

La masinile de spalat vase incorporabile electrolux, atentie ce fel de plinta se potriveste la bucatarie, pt ca la unele nu se deschide usa decat cu plinta si picioare de 120-150mm.

Mai exista TEKA, firma portugheza care concureaza Franke-le italian.

Teka are si brandul Thor mai accesibil.

  De Franke si Ariston s-a ales praful de cativa ani la electrocasnice - nu mai sunt fiabile.

  De la Franke poti lua linistit chiuveta si baterie.

De la Teka poti lua pe langa chiuveta si baterie, si electrocasnice, insa si la acest brand de anul trecut au inceput sa mai cheleasca anumite modele sau sa le scoata din productie pe unele bune, asa ca atentie.

Au cuptoare si plite bune.

Plitele cu butoane ridicate in fata, arata mult mai bine la Teka fata de Franke, si sunt mult mai rezonabile la pret.

La cuptoare aveau unul full options care era si electric si pe gaz, pe care l-au scos din oferta si l-au inlocuit cu unul asemanator dar mai chelit de unele facilitati, si asta pt un pret culmea mai mare.

Oricum, cuptorul trebuie sa fie dotat obligatoriu cu ventilare tangentiala cu evacuare frontala a aerului cald.

A nu se confunda cu ventilatorul de coacere, care este si el important dar este cu totul altceva.

Edited by loock, 13 September 2011 - 21:41.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pt. buget fara limta, exista Siemens, Miele, sau altii de care nici nu are rost sa amintesc....

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Iti recomand Electrolux pentru cuptor. Hota este ok. Cuptorul cu comanda digitala...nu stiu, nu as avea asa incredere. La aspect, nota 10! Plita este mult prea scumpa, parerea mea. Am cumparat una Plita pe gaz Zanussi ZGS 645 STX pri primavara, cu aprindere separata pe fiecare ochi si senzor de siguranta. Daca insa banii nu sunt o foarte mare problema, mai pluseaza la cuptor. Revin la ce spuneam si iti recomand Electrolux EOC 3500sapm.spam
Daca iti place sa detii produsele aceleiasi game, ma bucur ca te-ai orientat. Noi nu ne-am decis deloc usor, asa ca am ales 3 produse apartinand a 3 producatori.
In final insa, suntem multumiti. Cuptorul cel putin face toti banii. Si apropo de acesta, vreau sa va linistesc pe cei care va ganditi sa va luati un cuptor pe energie electrica, dar va temeti de consum. Cuptorul consuma foarte putin. Si dupa ce se vor mai scumpi gazele...

#7
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 loock, on 13th September 2011, 22:17, said:

Mai exista TEKA, firma portugheza care concureaza Franke-le italian.
Franke este elvetian...

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Este elvetiana, insa din pacate asta nu mai spune prea multe in ziua de azi.

S-a ales praful de calitatea produselor elvetiene si nu numai, de la ciocolata la la electrocasnice.

#9
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Originea echipamentelor nu prea conteaza. Electrolux precum si toate celelalte firme nimereste cuptoare bune de-abia dupa 3000+ RON. Sub acesti bani nu gasesti care sa se incalzeasca rapid la 300 grade.

Al meu ajunge la 300 grade in 17-18 minute, fata de un cuptor cu comanda mecanica ce se taraste pana la 250.

-De plita nu am ce sa iti spun decat ce eu prefer sa stau o perioada fara si apoi sa iau o inductie(daca banii sunt problema). Diferenta dintre inductie si gaz este imensa.
-De hota pot sa iti spun ca eu am montat un ventilator specializat de exterior(Vents VCN150) care este silentios la viteza maxima si trage ca o hota scumpa. S-ar putea ca la o hota de 4-5.000 ron sa gasesti asa ventilator performant pe care o tubulatura mai lunga nu il ingenuncheaza.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Este prea mult si 250 C.

Pt. ce ai nevoie de 300 C ? iti place sa mananci carbuni ?

Si la 220 C unele feluri devin crocante, chestie care poate sa placa sau nu, este foarte subiectiva.

Mie nu-mi place sa-mi tai gura in mancare, si nici sa manac arsuri sau masa organica si proteica complet distrusa.


Problema in ziua de azi este ca multe cuptoare incorporabile pe gaz in special dar si unele electrice, nu mai incalzesc nici atat cat este rezonabil, max. 250 C, si intr-un timp rezonabil.

Legat de inductie, iar este discutabil pt. gatit.

Pe langa faptul ca functioneaza numai cu vase dedicate sau compatibile, o viteza mai mare de transfer termic este iar inutila pt. gatit.

Nici la cele pe gaz nu se da focul tare ca sa nu se arda, prinda, usuce, etc.

Si la arzator cu gaz se recomanda vase cu fund triplustratificat cu Al la mijloc,  si chiar si asa nu se da focul la maxim.

In plus, cele vitroceramice, daca nu au preturi chiar pt. buget fara limita, sunt un cosmar de curatat.

La multe se sterg si cerculetele de pe ele....

Edited by loock, 14 September 2011 - 22:42.


#11
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Pt pizza 300 grade este la limita, ar merge mai mult. In cuptoarele cu carbuni de pizza se ajunge la 500+grade.

Pizza la 300 grade, cu piatra de pizza incalzita bine se face in 5 minute, te asigur ca nu mananci carbuni ci ceva delicios. Cuptorul mecanic pe care il aveam nu vroia sa faca pizza :) si se incalzea greu.

Pt restul felurilor de mancare de ex, apple pie se face la 180 grade dar pe programul pizza, 50 minute. Carnea se face cu sonda de temperatura, program automat, isi seteaza singur temperatura (si o variaza pe parcursul gatirii) si iti estimeaza timpul in care se prepara.
Functia de curatare pirolitica iarasi ajuta, cu ajutorul ei nu miroase urat cuptorul, mentionez ca partea de curatare se face tot cu solutii pe baza de soda caustica.

Mare atentie, cuptorul sa aiba incalzire rapida ca functie automata.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu fac pizza cu focul la 1/2, in timpul recomandat in retetele profesionale, si iese excelent.

15 min total, impartit in doua - 10min prima faza, si inca 5 min cu sos de rosii condimentat si indulcit.

Precizez insa ca incing cuptotul in prealabil, si atunci pot sa dau si focul la maxim.

Edited by loock, 14 September 2011 - 22:56.


#13
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
Multumesc pentru opinii, intr-adevar banii sunt o problema, bugetul este suficient pentru produsele pe care le-am aratat mai sus dar nu vreau sa ma arunc la niste prduse foarte scumpe.
Ce parere aveti despre plitele vitroceramice ? A-ti prefera-o uneia pe gaz ?

http://www.ideall.ro...AX/produs-11354

http://www.ideall.ro...YB/produs-13714

#14
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Sticla cu rama de inox este o idee buna. Din experienta spun ca nu se ciobeste la margini. Problema cu vitroceramica este ca trebuie sa o cureti cu destul de mare efort.
Vreau sa iti dau o idee, cu o combinatie inedita:
1. Cea mai ieftina inductie cu rama de inox
2. Cuptorul Arctic cu convectie
3. ...hota... ma depaseste. poti sa o amani cateva luni.

Iti garantez ca la fiecare utilizare a plitei o sa imi multumesti in gand. Sa iti mai spun ca nu iti face caldura in bucatarie cum face nenorocita de plita pe gaz?

#15
andcip

andcip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.09.2011
Am si eu aceeasi problema :( intentionez sa-mi achizitionez electrocasnice pentru bucatarie Gorenje si am optat pentru colectia ORA-Ito de la Gorenje Cuptor + Plita + Hota. Plita si cuptorul sunt din sticla neagra finisata, la margini insa fara insertie metalica si am inteles din mai multe parti ca exista posibilitatea sa ciobeasca. Adica nu prea are cum dupa pareera mea.. nu cred ca sunt din sticla normala, cred ca este securizata.. sau plastificata, nu cred ca este geam ordinar. Are cineva asa ceva? Ati auzit asa ceva?

#16
curcanus

curcanus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.05.2007

 andcip, on 2nd October 2011, 15:59, said:

Am si eu aceeasi problema :( intentionez sa-mi achizitionez electrocasnice pentru bucatarie Gorenje si am optat pentru colectia ORA-Ito de la Gorenje Cuptor + Plita + Hota. Plita si cuptorul sunt din sticla neagra finisata, la margini insa fara insertie metalica si am inteles din mai multe parti ca exista posibilitatea sa ciobeasca. Adica nu prea are cum dupa pareera mea.. nu cred ca sunt din sticla normala, cred ca este securizata.. sau plastificata, nu cred ca este geam ordinar. Are cineva asa ceva? Ati auzit asa ceva?


Foarte fromos, doar ca GORENJE SUCKS, am cumparat o plita alba ORA ITO care a explodat singura si a improscat cu cioburi.
Binenteles ca ii vina mea desi nu era nimeni langa ea. Mai cautati pe forumuri , sunt pline de probleme cu gorenje, bine mai multi au probleme doar ca

pe cei de la gorenje nu-i intereseaza de clientii lor


Asa am ramas eu cu paguba 1500 Lei

#17
BARBULESCUV

BARBULESCUV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 18.04.2011
Eu sunt posesor de produse Gorenje, am achizitionat tot ceva de genul cum vrei tu dar pe alb, am vrut sa evit inoxul si nu regret. In prezent am plita. cuptor si combina frigorifica Gorenje si sunt foarte multumit. Bafta in alegere.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tocmai am intrat si eu in "clubul Gorenje" cu plita inductie, cuptor electric si microunde de la ei. Inca nu au apucat decat sa fie instalate si testate doar, pareri obiective mai incolo. Momentan sunt incantat de design si de faptul ca-s electrice. Mai vedem mai mincolo daca scade entuziasmul dupa ce vine factura electrica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate