Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Operatii cu laser pentru ochi II.

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#127
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@radu_tzachy: cred ca te-ai cam grabit cu o astfel de operatie, ea nu trebuie facuta decat dupa ce viciul de refrectie s-a stabilizat. Miopia se stabilizeaza la varste diferite de la om la om dar din cate tin eu minte (si eu m-am operat la un ochi si m-am documentat) stabilizarea are loc in jurul varstei de 25 de ani. La un consult o doctorita oftalmolog mi-a zis chiar ca ei i-au crescut dioptriile de miopie si dupa varsta de 30 de ani dar cred ca astfel de fenomene sunt mai rare. Teorectic ar trebui sa astepti cateva luni bune sau chiar ani ca sa constati ca miopia nu mai creste inainte de a face o astfel de operatie.

Eu mi-am facut operatia in jurul varstei de 28 de ani si doar la un ochi desi amandoi aveau nevoie de corectie. Motivul la mine insa nu a fost pentru a scapa de ochelari ci pentru a scapa de anizometropia mare de care sufeream. Anizometropia este diferenta de dioptrii intre cei doi ochi. La ochiul stang aveam -4,25 iar la cel drept -0,75 miopie combinata cu -0,75 astigmatism. Acum ochiul stang operat are +0,5 hipermetropie post operatorie si un astigmatism miopic de -0,5. Acum nu stiu daca acel astigmatism era acolo de la inceput sau a fost si el in vre-un fel indus de operatie.

Oricum problema la mine era ca din cauza acestei mari diferente de dioptrii medicii nu imi dadeau dioptria necesara la ochelari la ochiul stang, nu stiu de ce, asa mi-au zis mai mult doctori ca nu pot da diferenta mai mare de 2 dioptrii intre cei doi ochi. Acum am dioptriile care trebuiesc pentru amandoi ochii si chiar si fara ochelari ma descurc decent. Fara ochelari insa ochiul operat vede mult mai bine decat celalat neoperat.

#128
alex178

alex178

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.03.2015
M-as opera si eu de astigmatism miopic -2 ambii ochi, am 36 de ani. Nu am purtat ochelari si nici nu vreau sa o fac de acum inainte. Testele si analizele au iesit ok, cica as fi apt de operatie. Problema e ca nu am un istoric al evolutiei dioptriilor, deci nu stiu cand a crescut ultima oara, daca a stagnat,etc. Tot aud ca la varsta asta dioptria nu mai creste. Stie cineva mai mult decat stiu eu?

Ar fi interesant sa stiu cum se simt cei care s-au operat acum cativa ani, vad bine, a mai crescut dioptria,etc.

Multumesc.

#129
ELIZA_MADA

ELIZA_MADA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.04.2015
Buna,

M-am operat prin metoda PRK acum aprox 3 sapt pentru dioptrii de -2,75 OS, respectiv -2,50OD, miopie simpla. Vederea este mult imbunatatita fata de cum vedeam fara corectie inainte de operatie.Am zile cand vad foarte bine si zile cand vad mai slab. Mi-a afectat vederea de aproape destul de mult. Nici acum la aproape 3 sapt nu pot spune ca vad scrisul pe tel sau pc bine dar doctorul m-a asigurat ca e normala aceasta reactie la un ochi miop. Din cate am citit aici, nu s-a confruntat nimeni cu aceasta pb :( Ceea ce ma ingrijoreaza acum este tratamentul pe care trebuie sa l urmez.. Doctorul mi-a prescris tratament cu Flumetol S pentru o perioada de 2 luni. 4 pic/zi timp de 2 sapt, apoi 3 pic/zi 2 sapt,apoi 2/zi timp de 2 sapt si inca 2 sapt 1 pic/zi. Prospectul acestui medicament te sperie putin si este mentionat ca nu e indicat un tratament pe o perioada mai mare de 1 luna de zi, eu urmand 2 luni. Ieri am fost la un control si mi-a adaugat inca 5 zile de Vigamox pentru ca am secretii in ochi si mi-a zis sa continui Flumetolul conform schemei. Va rog sa mi spuneti daca a mai luat cineva cortizonul acesta pe o perioada mai lunga.

Multumesc!

#130
lulu_caz

lulu_caz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2015
Salutare,

acum o săptămână m-am operat și eu, prin metoda Lasik. Am avut dioptrii de -6,50. Contrar așteptărilor, mi-am revenir foarte repede și relativ ușor după operație. Cea mai critică zi a fost cea în care m-am operat; senzația pe care o simțeam era că mi-a aruncat careva nisip în ochi. A doua zi am început să văd și în fiecare zi tot mai bine. La control, medicul mi-a spus că operația a fost un succes și, sincer, sper să nu regreseze vreodată vederea. Am avut parte de un medic minunant, atent și răbdător cu mine care sunt fricoasă și pun o mie și o sută de întrebări.

Sinceră să fiu, am avut ceva emoții înainte de a mă opera. Citisem multe păreri pe forum și în noaptea de dinainte aveam coșmaruri cu ochii scoși :D Exceptând disconfortul de după operație, aș mai face-o încă o dată dacă ar trebui. Am purtat ochelari de la 13 ani și în ultimii 7 lentile de contact. După atâția ani de lentile/ochelari, conjunctivite de la lentile, disconfort fizic și psihic, această operație este, pentru mine, ca o nouă viață. Parcă văd lucrurile mai frumoase, culorile mai vii, mai intense. Partea amuzantă este că încă mai caut ochelarii dimineața sau am impresia că am intrat cu lentilele de contact la duș sau am adormit cu ele.

Cei care își doresc să facă operație, dacă medicul vă dă acceptul, faceți-o.  Mai ales dacă ați purtat mulți ani ochelari sau lentile, confortul este inegalabil.

#131
tibm

tibm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2015
Buna! Am facut operatie de decolare de retina cu 3 luni in urma. Dupa etractia siliconului si inlocuirea cristalinului aum 3 saptamani a aparut o palpaire de lumina la ochiul operat (spre exterior), palpaire care s-a amplificat in timp. Eu vad bine cu ochiul operat. Sunt normale aceste palpairi? Sau e o noua desprindere de retina? A mai trecut cineva pe aici? Poate cineva sa ma lamureasca ce se intampla?

#132
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
Cat timp ai repaus de la munca dupa aceasta operartie oftalmologica?

#133
Alexandru2015

Alexandru2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.10.2015
Pentru laura.sweet
Si eu m-am operat la amaoptimex recent, de vreo doua luni, si la fel ca si tine cu ochiul stang vad goarte bine noaptea dar cu cel drept vad prost, in sensul ca persista vederea dubla si vad un pic in ceata cu el. Nu stiu daca si la tine a fost ceva de genul, dar la mine se mai manifesta si cateodata cu dureri de ochi, in sesnul ca cineva l-ar stange in pumn. Eu m-am operat la Domnul Doctor Andrei Filip. Eu am avut astigmatism miopic si nu foarte mare, dar datorita condtiilor de lucru a trebuit sa fac operatia. Am avut -1 sfera cu -0.5 cilindru si -0.75 sfera si -075 cilindru.
Dupa tot acest timp tu cum te simti, vezi mai bine. Ti-a ramas ceva astigmatism sau s-a vindecat complet. Imi poti spune ceva mai mult.
Multumesc frumos!

 laura.sweeet, on 25 martie 2013 - 11:41, said:

Multumesc pt raspuns! Eu am deja 3 luni de la operatie. Am fost la controlul de aproape 2 luni si mi-a zis domnul dr. Mircea Filip ca ochiul stang intradevar nu se vindecase complet, asa ca inca urmez tratament cu picaturi, cu Maxidex (contine dexametazona si e foarte puternic). Ideea e ca tin  tratament 2 saptamani cu 1 saptamana pauza, tot asa pana se fac 3 luni, adica pana in mai cand trebuie sa merg din nou la control. Atunci cand sunt in cele 2 saptamani de tratament vad foarte foarte bine, nu am de ce ma plange, iar cand fac pauza, imi apare din nou senzatia de vedere putin dubla la ochiul stang Posted Image ... sper totusi ca sa-si revina si ochisorul meu odata si-odata ... Oricum, progresul e enorm. De la a nu dinstinge scaunele prin casa fara ochelari, ca sa nu mai zic de oameni, si pana la a citi scrisurile de pe afisele publicitare, acum dupa operatie,e extraordinar Posted Image.
Insa a mai aparut o problema de care doar acum in ultimul timp mi-am dat seama. De exemplu, stau in banca la curs, pe al 6-lea rand sau mai departe si vad foarte bine scrisul ce e proiectat pe perete. Apoi daca imi iau privirea de acolo si ma pun sa scriu eu ceva, sau sa citesc dintr-o carte, care e la 30cm in fata mea si stau asa citind maxim 5 minute, cand imi iau privirea de la ce citeam si incerc sa ma uit din nou la scrisul proiectat pe perete, nu mai reusesc nici macar sa descifrez ce scrie, chiar daca in urma cu 5 minute il vedeam aproape perfect. Imi trebuie cam 2-3 minute sa stau focusata ca sa zic asa si sa ma chinui sa-l citesc, ca pana la urma imaginea sa se clarifice. A mai patit asa ceva cineva?

Pentru laura.sweet
Si eu m-am operat la amaoptimex recent, de vreo doua luni, si la fel ca si tine cu ochiul stang vad goarte bine noaptea dar cu cel drept vad prost, in sensul ca persista vederea dubla si vad un pic in ceata cu el. Nu stiu daca si la tine a fost ceva de genul, dar la mine se mai manifesta si cateodata cu dureri de ochi, in sesnul ca cineva l-ar stange in pumn. Eu m-am operat la Domnul Doctor Andrei Filip. Eu am avut astigmatism miopic si nu foarte mare, dar datorita condtiilor de lucru a trebuit sa fac operatia. Am avut -1 sfera cu -0.5 cilindru si -0.75 sfera si -075 cilindru.
Dupa tot acest timp tu cum te simti, vezi mai bine. Ti-a ramas ceva astigmatism sau s-a vindecat complet. Imi poti spune ceva mai mult.
Multumesc frumos!

Edited by Alexandru2015, 25 October 2015 - 23:14.


#134
anonimuss

anonimuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.07.2010
Prezentarea completa a video-ului Renunta la ochelari
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kj2CL-CSQws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#135
anonimuss

anonimuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.07.2010
Salut! Cei interesati pot vedea videoclipul Renunta la ochelari descarcandul de aici:
https://www.dropbox.....part1.rar?dl=0
https://www.dropbox.....part2.rar?dl=0
https://www.dropbox.....part3.rar?dl=0
Impartasiti si voi!

Edited by anonimuss, 28 November 2015 - 18:17.


#136
anonimuss

anonimuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.07.2010
Salut! Cei interesati pot vedea videoclipul Renunta la ochelari descarcandul de aici:
https://www.dropbox.....part1.rar?dl=0
https://www.dropbox.....part2.rar?dl=0
https://www.dropbox.....part3.rar?dl=0
Impartasiti si voi!

#137
alex178

alex178

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.03.2015
M-am operat si eu acum un an (si cateva zile) la Amaoptimex. Asta dupa ce m-am documentat un an pe forumuri, vizite la diferite clinici, pareri ale altor ''operati''.  Aveam astigmatism miopic -2 si-2,5, adica dureri de cap (cu si fara ochelari, pe care nu-i toleram) , vedeam in ceata. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar ma simteam frustrat, era un handicap pentru mine. Nu reuseam sa citesc meniul de pe peretele de la Mc Donalds, KFC sau Starbucks. Nu vedeam numerele  de la masini, nu vedeam cine m-a salutat daca era la o distanta mai mare de 10-15 metri, etc.

Analizele au fost ok, deci ma calificam pentru operatie.

Recunosc, mi-a fost frica de operatie. Ma tot gandeam ca daca nu-mi reuseste operatia si raman orb...Asta pana am dat de o doamna doctor care mi-a explicat cap-coada procesul si care a lucrat putin la psihicul meu, dar si la teama mea cea MARE. O sa radeti, dar credeam ca nu o sa fiu in stare sa-mi pun picaturi in ochi. Da, da, eram foarte sensibil, inchideam ochii si ii tineam strans la orice incercare....Dansa a avut mana usoara si m-a pacalit :) .

Am dormit bine si dimineata la prima ora eram gata de operatie. Nu ma asteptam sa vad atatia oameni care se opereaza, cei mai multi tineri. Ei bine, inainte de operatie se mai completeaza un formular. Pentru mine nu era o problema, la apropiere aveam +0,5, dar altii, saracii, tineau formularul la cativa centrimetri sa vada sa-l completeze...In fine, cand mi-am auzit numele, am tresarit putin, dar mi-am facut curaj sa plec pe culoarul acela...Pregatirea inainte de operatie a durat vreo 15-20 minute, timp in care m-am tinut de glume cu asistentele. Pentru a doua oara mi-am auzit numele, ma striga doamna doctor...'Vino! Nu-ti fie teama." Nu-mi era... Mi-a explicat sa urmaresc cateva secunde punctul acela rosu si sa ma las pe mana ei. M-au ''legat'' acolo pe scaunul acela confortabil, picaturi in ochi si procesul a inceput... ''6, 5,4,3,2,'' , timp in care urmaream punctul rosu si intuneric dupa ''1'... In fine, s-au intamplat chestii pe acolo, adica doamna doctor si inginerul responsabil cu calculatorul isi faceau treaba, dar ma tineau si pe mine de vorba. La un momendat au apasat pe-un buton si m-au dus la alt aparat, m-au lucrat si acolo putin, dupa care mi s-a spus ca operatia s-a terminat pentru ochiul acela si urmeaza acelasi procedeu pentru celalalt ochi. Sa nu uit, n-am simtit senzatia de ars (metoda FemtoLasik), dar am simtit o super senzatie, probabil mi-au suflat ceva aer pe acolo. Imediat dupa operatie vedeam ca prin fundul unei sticle groase... :( , dar m-am imbracat si incaltat singur. Afara, ma simteam ca la examen, cand iesi si cunoscutii sau necunoscutii de afara te intreaba ''a fost usor? ce subiecte v-au dat?" Haha. Mi-am pus ochelarii de soare (eram obligat sa-i port o perioada)  si am sarit in taxi alaturi de iubita mea. N-am avut nicio durere, dar absolut niciuna, dar trebuia sa-mi pun picaturile de cateva ori pe zi. La 3-4 ore dupa operatie m-am uitat pe geam si MI-AM VAZUT (la departare 30-35 metri ) NUMARUL DE LA MASINA! WOW! Seara m-am uitat pret de cateva secunde si la tv si-i intrebam pe cei de langa mine''asa se vede full HD?"
A doua zi la control mi s-a spus ca operatia a fost un succes. La fel si la urmatoarele controale. N-am vazut de la inceput perfect, dar nu mai vedeam in ceata si disparusera durerile de cap. La pc am stat la 2-3 zile dupa pc. Vederea mi s-a stabilizat la 2-3 luni dupa operatie cand citeam si tot panoul. O perioada vedeam ciudat farurile masinilor noaptea, dar a trecut. La 6 luni am facut din nou analizele, gen grosime cornee si toate cele. Au iesit ok. Sunt putin prins cu treburi, dar o sa merg sa-mi fac analizele dupa un an de la operatie. Oricum vad mult mai bine decat cei cu -0,5, presupun ca am -0,25 . La apropriere vad si cel mai mic scris :) Va tin la curent daca-i interes din partea voastra.

#138
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

 alex178, on 03 mai 2016 - 00:47, said:

M-am operat si eu acum un an (si cateva zile) la Amaoptimex. Asta dupa ce m-am documentat un an pe forumuri, vizite la diferite clinici, pareri ale altor ''operati''.  Aveam astigmatism miopic -2 si-2,5, adica dureri de cap (cu si fara ochelari, pe care nu-i toleram) , vedeam in ceata. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar ma simteam frustrat, era un handicap pentru mine. Nu reuseam sa citesc meniul de pe peretele de la Mc Donalds, KFC sau Starbucks. Nu vedeam numerele  de la masini, nu vedeam cine m-a salutat daca era la o distanta mai mare de 10-15 metri, etc.

Analizele au fost ok, deci ma calificam pentru operatie.

Recunosc, mi-a fost frica de operatie. Ma tot gandeam ca daca nu-mi reuseste operatia si raman orb...Asta pana am dat de o doamna doctor care mi-a explicat cap-coada procesul si care a lucrat putin la psihicul meu, dar si la teama mea cea MARE. O sa radeti, dar credeam ca nu o sa fiu in stare sa-mi pun picaturi in ochi. Da, da, eram foarte sensibil, inchideam ochii si ii tineam strans la orice incercare....Dansa a avut mana usoara si m-a pacalit Posted Image .

Am dormit bine si dimineata la prima ora eram gata de operatie. Nu ma asteptam sa vad atatia oameni care se opereaza, cei mai multi tineri. Ei bine, inainte de operatie se mai completeaza un formular. Pentru mine nu era o problema, la apropiere aveam +0,5, dar altii, saracii, tineau formularul la cativa centrimetri sa vada sa-l completeze...In fine, cand mi-am auzit numele, am tresarit putin, dar mi-am facut curaj sa plec pe culoarul acela...Pregatirea inainte de operatie a durat vreo 15-20 minute, timp in care m-am tinut de glume cu asistentele. Pentru a doua oara mi-am auzit numele, ma striga doamna doctor...'Vino! Nu-ti fie teama." Nu-mi era... Mi-a explicat sa urmaresc cateva secunde punctul acela rosu si sa ma las pe mana ei. M-au ''legat'' acolo pe scaunul acela confortabil, picaturi in ochi si procesul a inceput... ''6, 5,4,3,2,'' , timp in care urmaream punctul rosu si intuneric dupa ''1'... In fine, s-au intamplat chestii pe acolo, adica doamna doctor si inginerul responsabil cu calculatorul isi faceau treaba, dar ma tineau si pe mine de vorba. La un momendat au apasat pe-un buton si m-au dus la alt aparat, m-au lucrat si acolo putin, dupa care mi s-a spus ca operatia s-a terminat pentru ochiul acela si urmeaza acelasi procedeu pentru celalalt ochi. Sa nu uit, n-am simtit senzatia de ars (metoda FemtoLasik), dar am simtit o super senzatie, probabil mi-au suflat ceva aer pe acolo. Imediat dupa operatie vedeam ca prin fundul unei sticle groase... Posted Image , dar m-am imbracat si incaltat singur. Afara, ma simteam ca la examen, cand iesi si cunoscutii sau necunoscutii de afara te intreaba ''a fost usor? ce subiecte v-au dat?" Haha. Mi-am pus ochelarii de soare (eram obligat sa-i port o perioada)  si am sarit in taxi alaturi de iubita mea. N-am avut nicio durere, dar absolut niciuna, dar trebuia sa-mi pun picaturile de cateva ori pe zi. La 3-4 ore dupa operatie m-am uitat pe geam si MI-AM VAZUT (la departare 30-35 metri ) NUMARUL DE LA MASINA! WOW! Seara m-am uitat pret de cateva secunde si la tv si-i intrebam pe cei de langa mine''asa se vede full HD?"
A doua zi la control mi s-a spus ca operatia a fost un succes. La fel si la urmatoarele controale. N-am vazut de la inceput perfect, dar nu mai vedeam in ceata si disparusera durerile de cap. La pc am stat la 2-3 zile dupa pc. Vederea mi s-a stabilizat la 2-3 luni dupa operatie cand citeam si tot panoul. O perioada vedeam ciudat farurile masinilor noaptea, dar a trecut. La 6 luni am facut din nou analizele, gen grosime cornee si toate cele. Au iesit ok. Sunt putin prins cu treburi, dar o sa merg sa-mi fac analizele dupa un an de la operatie. Oricum vad mult mai bine decat cei cu -0,5, presupun ca am -0,25 . La apropriere vad si cel mai mic scris Posted Image Va tin la curent daca-i interes din partea voastra.

Cat te-a costat?

#139
alex178

alex178

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.03.2015

 Champy0n, on 15 iulie 2016 - 12:58, said:


Cat te-a costat?

Analizele in jur de 5-6 milioane si operatia 4500 lei pe ochi ( 9000 pt amandoi).

PS : scuze de intarzierea cu care-ti raspund, dar mi-a scapat cumva postarea ta.

#140
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 alex178, on 10 noiembrie 2016 - 04:54, said:

Analizele in jur de 5-6 milioane si operatia 4500 lei pe ochi ( 9000 pt amandoi).

Mama, ce scumpete. Eu cand am facut operatia (la alta clinica) era in jur de 2000 - 2500 pentru un ochi + vre-o 300 de lei analizele. Am facut doar la un ochi eu pentru ca interesul meu nu era sa scap de ochelari ci sa am dioptrii mai apropiate (avem diferente mari intre cei doi ochi).

Daca aveai astiagmatism -2 si -2,5 si ai ajuns la -0,25 atunci e foarte bine, foarte multi oameni au astigmatism cu o valoarea mica pentru care nu sunt necesari ochelarii. Daca insa -0,25 e dioptrie sfera (adica de miopie si nu de astigamtism miopic) atunci iti trebuiesc ochelari. Miopia oricat de mica e trebuie corectata altfel nu o sa vezi la distanta la fel de bine ca o persoana care are vederea perfecta.

Mie mi-au redus la ochiul stang miopia (nu astigamtismul miopic) de la -4 la +0,5. E o scmecherie aici daca ai o hipermetropie mica in jurul a +0,5 vei vedea foarte bine la distanta si cat esti tanar si la apropiere. Daca insa ai o miopie de -0,5 sau chiar si -0,25 iti trebuiesc in mod obligatoriu ochealri pentru distanta. Pentru a nu risca medicii la care m-am operat eu au supracorectat astfel incat nu au setat exact dioptria pe care o aveam ci au pus una mai mare ca sa evite miopia mica preferand hipermetropia mica. Daca incercau sa ma duca la 0 dar ajungeam la -0,5 era naspa asa ca m-au pus la +0,5, daca ma duceam spre +1,0 inca era bine daca ma duceam spre 0 si mai bine, important era sa nu ma duc spre minus.

#141
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
  Mai am puțin si fac 3 luni de la operația ReLEx SMILE- a fost pe 23 august 2016 si cum spunea D-nl Doctor Andrei Filip am fost eliberat de sub dependenta ochelarilor, de la -11 combinat miopie forte cu astigmatism acum 0 dioptrii....fantastic si evoluție excelenta
  Multumiri veșnice Dr Andrei Filip cel care mi-a dăruit o noua viață si echipa Ama Optimex care s-au comportat excepțional.
   Multumesc de asemeni veșnic lui Bogdan fiului meu  care a fost este si va fi sprijinul meu.
Pentru mine a fost foarte dificil sa aleg tipul de operație potrivita deoarece nu ma încadram la nici una din tehnicile existente, dorinta mea era sa "scap de ochelari" iar aceasta inca nu se putea ....inca ,aceasta înainte de noile setări relex smile care permit corecții optice de pana la -15 dioptrii combinate miopie plus astigmatism, eu la ochiul drept depășeam pragul de -10
   Ce ma determinat sa fac operația? Simplu cu orice corecție optica -ochelari avuta nu ma mai descurcam in activitatea mea, mult calculator , acte depanare electronice adică lucrul cu ochii...aproape ca intrasem dintr-o depresie
  In urma unei corespondente pe email cu Domnul Doctor Andrei Filip de aproximativ un an , dumnealui având răbdare cu mine si explicandu-mi in detaliu orice am dorit sa stiu, si spunandu-mi ca laserul cel nou a primit setări noi si as putea sa ma calific pentru operație am decis sa ma programez pentru un consult preliminar.
  După acest studiu si corespondenta am făcut o programare pentru un consult complet in vederea stabilirii ce tehnica operatorie se potrivește cel mai bine cu problemele mele la ochi.
Programarea a fost stabilita de comun acord pe data de 12 aug 2016, urmând a ma prezenta la Clinica Ama Optimex pentru control.
   Am ajuns la data si ora programării -in prealabil personalul de la clinica a fost in contact permanent cu mine pentru a fi exact la ora si data stabilita-  acolo după ce mi sa inmanat un formular de accept pentru a face investigațiile necesare.
   Acum despre investigațiile facute prea multe nu pot spune decât ca am rămas mut in ceea ce privește tehnica existenta la clinica de pe strada Toamnei.
  Aceste investigații au durat peste 2 ore aprox si au fost vreo 8 aparate diferite unde măsoară grosime cornee ,retina, cristalin, corp vitros ecografie oculara etc, pe scurt am rămas masca nu credeam ca se poate așa ceva la nivel de ochi si in Romania., nu mai spun de amabilitatea personalului medical.
   După investigații am primit un plic A4 gros plin cu analizele mele si am mers cu ele in cabinetul Domnului Doctor Andrei Filip unde am avut o lunga conversație purtata in prezenta însoțitorului cu care am venit , in cazul meu fiul meu Bogdan care locuiește in București (este obligatoriu sa aveți un însoțitor din familie major- se vor semna diverse acte).
  Aceasta discuție a avut 3 paliere , psihologica, medicala si tehnica.
  Discuția psihologica a constat in modul meu de motivare si ce ma determina sa fac aceasta operație , înțelegând ca eu ca si pacient trebuie să-mi doresc 100% aceasta operație, factorulul psihologic va avea un rol major in evoluția post-op, dar va voi povesti mai târziu despre aceasta.
Partea medicala ,  mi-a fost explicata procedura operatorie cum se va efectua si la ce sa ma aștept in timpul operației.
   Fac mențiunea ca aveam si o a doua posibilitate respectiv implant de cristalin multifocal thoric.
Domnul Doctor in urma analizei rezultatelor a decis sa fac intervenție relex smile la aceasta având un rol determinant vârstă mea de 47 de ani ,personal eu eram pornit de acasă pentru implantul de cristalin insa Dumnealui mi-a explicat ca este mai bine pentru mine intervenția laser - decizie cu care acum la aproape 3 luni de la operate sunt intru totul de acord, acum înțelegând si pregătirea psihologica anterioara, plus aspectele discutate pe email cu Dumnealui.
  Ultima parte a discuției cea tehnica a constat in explicații referitoare la echipament si procedurile urmate in timpul tăierii lenticulei de către laser, proceduri foarte standardizate si la care practic este zero riscul de greșeală.
   Laserul fiind deservit de un Fizician el fiind cel care face setările personalizate in funcție de parametrii găsiți in urma analizelor, in cazul meu la ochiul stâng sunt acum pe 0 dioptrie iar cel drept mai am rezidual acum aproximativ -1 dioptrie ,astigmatismul fiind eliminat.
  De ce este bine ca mi-a rămas la ochiul drept -1 rezidual?  - pai este foarte simplu eu având 47 de ani deja am intrat in vârstă prezbita deci probleme cu vederea de aproape , ei acest -1 ma ajuta perfect la aceasta eu nemaiavand nevoie de ochelari deloc nici de aproape nici la distanta.
Aici Domnul Doctor Andrei Filip a demonstrat înaltă clasa in cunoașterea perfecta a nevoilor pe care pacienți le au si vor de la aceasta operație, acesta fiind rolul discuțiilor anterioare.
   Menționez ca pacienții trebuie sa se califice pentru un anumit tip de intervenție nu se face nimic la voia întâmplării adică nu poți face operație relex smile daca ochii tai nu se incadeaza in anumiti parametrii, insa se pot face altele de ex implant de cristalin ,PRK ,Lasik etc
De ce Relex Smile pai simplu este cea mai non invaziva , operează pana la -15 dioptrii combinate miopie plus astigmatism sau doar miopie.
   După aceste discuții am stabilit ca data a intervenției pe 23 august 2016 ziua eliberării mele de ochelari, cum mi-a spus Domnul Doctor Andrei Filip in timpul consultului.
  Am plecat acasă urmând ca înainte cu 2 zile de intervenție sa încep un tratament cu picături antibiotic si pastile efervescente cu vitamine.
  Aceste lucruri mi-au fost aduse aminte de personalul clinicii cu 3 zile înainte, respectiv tratament înainte si cum sa ma prezint la operație.
   Operatia.propriu-zisa: - Am ajuns la sediul din strada Bihor 39 cu multe emotii si trairi intense insa pregatit foarte bine psihologic si motivat de rezultatul care o sa-l obtin dupa operatie, am sunat la usa , am intrat acolo conditi de igiena maxima , am fost invitati sa purtam peste incaltaminte botosi sterili si invitati sa asteptam sa fim chemati, personalul fiind foarte amabil , cald si calm.
  Dupa semnarea anumitor acte in care am luat la cunostinta de procedurile interventiei operatorii, m-am asezat pe canapea si am asteptat sa fiu strigat.
In sfarsit aud numele meu si intru ferm pe usa blocului operator , la intrare o asistenta ma "pregateste" echipandu-ma cu un combinezon steril si o boneta pe cap, apoi am mers in alta incapere unde am fost asezat pe un fotoliu special unde mi se administreaza exclusiv sub forma de picaturi anestezic, dezinfectant etc.
   Ce mi-a ramas intiparit cred pentru toata viata atmosfera destinsa a celor ce lucrau acolo, aceasta avand un rol pozitiv asupra psihicului pacientilor.
In fundal se auzeau melodii din anii 80 pe Magic FM , eu fiind inca o data placut surprins deorece sunt un mare iubitor a muzicii acelor ani, anii adolescentei mele, in care din pacate am purtat ochelari cat borcanele
   A trebuit sa astept aproximativ 30 de minute , probabil ca anestezicul sa-si faca efectul si am fost chemat in sala de operatie.
In sala de operatii , racheta spatiala, peste tot tehnica de ultima generatie asezata destul de ergonomic , tehnica la care personalul executa diferite operatii tehnice de setare a laserului.
  Imediat ce am intrat pe usa batanta a salii de operatie  Domnul Doctor Andrei Filip mi-a iesit inainte cu un zambet pe fata ma intrebat ce fac daca mi-e frica, facand si cateva glume ca sa ma distraga de la ceea ce o sa urmeze
  I-am spus hotarat ca totul este ok si putem incepe
  La inceput face niste marcaje pe ochi cu un marker special , marcaje necesare pentru ghidajul corect al laserului.
  Am "simtit" putin acel marker si Domnul Doctor a dispus sa-mi mai puna cateva picaturi cu anestezic, dupa care chiar nu mai simteam nimic la atingerea ochilor.
  M-am asezat pe patul rabatabil scos in afara la 90 de grade de sub laser , am facut poza traditionala "de inainte" apoi m-am intins pe pat am fost intrebat daca totul este ok si daca continuam, am raspuns "DA" din toata inima,
   Mi-a aplicat o folie sterila autoadeziva peste fata ramanand doar gauri pentru ochi , a rabatat patul sub laser si gata incepe procedura, procedura explicata foarte clar si concis de Domnul Doctor Andrei Filip
-Mi-a spus ca o sa coboare un tub care se va lipi perfect de ochiul meu si robotul va transmite mesajul "suction on" daca totul este in regula.
Acum e acum la ochiul drept apare o problema si anume la nivelul corneei am o mica neregularitate pe care senzorii laserului o " vad" insa Domnul Doctor Andrei Filip reușește sa rezolve profesionist astfel aud mesajul "ready" adică este gata de a porni laserul pentru decupajul lenticulei personalizate , mi -a spus ca trebuie sa stau nemișcat cam 20 de secunde timp in care Domnul Doctor număra cu voce tare pana la 20 si in sala nu se aude nici respirația.
  După aceasta parte a intervenției Domnul Doctor extrage cu ajutorul unor instrumente minuscule sub microscop acea lenticula si toarnă un lichid in ochi apoi șterge cu un tampon.
Personal nu am simțit absolut nimic dar absolut nimic.
  A urmat si ochiul stang , la fel nu am simțit nimic dar absolut nimic.
  In timpul intervenției ti se explica absolut tot ce face laserul sau doctorul de multe ori trebuie sa răspunzi la ce te întreabă deci ești conștient tot timpul.
Operația sa finalizat , deja eu vedeam fara ochelari insa in ceata.
Am uitat sa spun ca trebuie sa ai o pereche de ochelari de soare polarizați uv400 ei vor fi prietenii tai timp de o luna  Posted Image
   Am făcut poza "de după" si am stabilit ora sa vin a doua zi la "controlul de o zi" - ce mi-a plăcut este ca aici totul se face de comun acord se tine cont de părerea ta ca pacient, ca ești un om.
  Personal am plecat pe picioarele mele am mers o grămadă pe jos, singur, de la clinica pana la metrou am luat metroul pana la fiul meu acasă, singura problema ceata la vedere - imaginea destul de ok.
  La plecare am primit o borseta eleganta cu indicațiile postop si medicamentele pentru prima luna.
  Acesta au constat in prima zi de operație dintr-o pastila si trei tipuri de picături unele din ora in ora altele de trei ori pe zi ce pot spune este ca nu ustura sau altceva neplăcut.
  Am ajuns acasă la Bogdan si cam după 4 ore am început sa simt o ușoară înțepătură la ochi insa suportabile.
  Oricum daca depășeau ca intensitate puteam sa mai pun picături si scădeau imediat.
  A doua zi nu mai simțeam nimic ca si disconfort la ochi , când am ajuns la control tot pe picioarele mele si tot cu metroul, am făcut niste teste la aparate am fost văzut de Domnul Doctor Andrei Filip si a spus ca este "ok", urmând sa vin la controlul de o săptămână.
   La controlul de o saptamana si o luna mi s-au facut o serie de investigatii la cornee corp vitros precum si stadiul vindecarii inciziei facute de laser, cazul meu post-op a fost preluat de Doamna Doctor Carmen Dragne , doctor la fel de amabil si de preocupat de evolutia pacientilor tratati de Clinica Ama Optimex un profesionist in adevaratul sens al cuvantului si pe care o respect profund ,iar in urma acestor controale a fost declarata operatia ca fiind foarte reusit si ca evolutia este perfecta.
  Urmeaza in curand controlul de 3 luni la care nu am nici o emotie , stiu sigur ca totul este in regula, in urma evolutiei care o constat.
Ce am facut si ce nu am facut dupa operatie:
-nu am facut efort fizic mare in primele 3 zile
-nu am stat cu ochi neacoperiti de ochelari de protectie afara cam o luna dupa operatie, am purtat aproape tot timpul acei ochelari polarizati cu uv400 , acum nu mai simt nevoia sa-i port,
-nu m-am spalat pe cap decat ajutat timp de cc 2 luni, in prima saptamana nu m-am spalat nici pe ochi, am folosit servetele speciale otalmice -le gasiti in trusa care se da la terminarea operatiei daca le terminati se gasesc in farmacii
-nu am atins ochi sub nici o forma timp de 2 luni , acum la aproape 3 luni doar cand este necesar , cand ma spal si atunci cu mare grija
-am probleme in continuare cu vederea nocturna , nu vad prea bine noaptea , insa observ progrese zilnice , mi sa spus ca poate dura aceasta tranzitie si un an, in functie de grosimea lenticulei extrase individ , in prima luna la farurile masinilor sau becurile de pe stalpi se facea niste raze se dublau , dublajul fiind mult atenuat fata de sursa principala, ca o umbra , fenomenul se diminueaza in mod sigur Posted Image
-vederea slaba la PC sau TV adica tot ce este luminat din spate , sutitrarile aveau mai mereu un dublaj mai sters in dreapta jos ca o imagine refractata, acum aproape nu mai vad deloc acea dublare , mai apare cand sunt foarte obosit la ochi , la controale ii spuneam Doamnei Doctor Dragne ca vad 2 Luni in gluma , dumneaei ma linistea si spunea ca in timp se vor rezolva problemele, si asa se pare ca este Posted Image - de aceea trebuie sa fiti pregatiti psihologic pentru aceasta operatie si sa intelegeti ca "reglajele" fine post-op vor dura ceva timp in functie de fiecare individ sa nu intrati in panica este normal sa se intample asa ceva.
-tin sa precizez ca nu am menajat deloc ochii char din prima zi am citit m-am uitat la PC, TV in limita vizibilitatii, iar acum lucrez si 14 ore continuu la calculator, ce am observat este ca nu mai obosesc ochii aproape deloc , cand purtam ochelari simteam ca-mi iau foc ochii dupa efort optic intens
-ceva foarte important am respectat biblic prescriptiile cu picaturi care se aplica zilnic , la secunda as spune.
--la 3 zile dupa operatie m-am dus la serviciu si am putut face absolut tot ce faceam si inainte fara restrictie, mai putin expunere afara doar cu ochelarii de protectie.
-la cc 2 luni deja caram cu roaba beton facut de mine sau am taiat cu drujba leme, despicat cosit iarba cu motocoasa etc, bineinteles acum port ochelari de protectie cand fac treburi cu pericol de a sari in ochi corpuri straine
--dureri , mancarimi la ochi nu am avut niciodata, important este cred si igiena stricta.
-oamenii din zona mea au fost uimiti de operatia mea si mai ales de faptul ca m-am recuperat foarte repede....o minune spun ei si eu la fel
-sunt constient ca mai am de asteptat pana la vindecare 100% insa eu costat ca fac progrese zilnice si chiar nu-mi fac probleme pentru evolutia viitoare, daca ma raportez la cum eram inainte de operatie pot spune ca acum vad excelent, eram un om orb, un om limitat in actiunile mele din cauza ochilor, acum pot tine si eu capul ridicat fara sa-mi fac probleme ca nu pot face cutare lucru.
  Multumesc inca o data Clinica Ama Optimex datorita profesionistilor de aici traiesc o noua viata, si ....credeti-ma ca nu o mai doresc pe cea dinainte de operatie, numai un om cu miopie forte plus astigmatism ma poate intelege
  Multumesc lui Bogdan.
  Sper sa fie de folos experienta mea si voi raspunde celor ce vor si alte detalii
  In poza atasata se afla situatia mea de dinainte de operatie.
Multa stima Sica.

Attached Files


Edited by anghelv69, 15 November 2016 - 20:19.


#142
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016

View Postanghelv69, on 15 noiembrie 2016 - 20:14, said:

  Mai am puțin si fac 3 luni de la operația ReLEx SMILE- a fost pe 23 august 2016 si cum spunea D-nl Doctor Andrei Filip am fost eliberat de sub dependenta ochelarilor, de la -11 combinat miopie forte cu astigmatism acum 0 dioptrii....fantastic si evoluție excelenta
  Multumiri veșnice Dr Andrei Filip cel care mi-a dăruit o noua viață si echipa Ama Optimex care s-au comportat excepțional.
   Multumesc de asemeni veșnic lui Bogdan fiului meu  care a fost este si va fi sprijinul meu.
Pentru mine a fost foarte dificil sa aleg tipul de operație potrivita deoarece nu ma Ă®ncadram la nici una din tehnicile existente, dorinta mea era sa "scap de ochelari" iar aceasta inca nu se putea ....inca ,aceasta Ă®nainte de noile setări relex smile care permit corecții optice de pana la -15 dioptrii combinate miopie plus astigmatism, eu la ochiul drept depășeam pragul de -10
   Ce ma determinat sa fac operația? Simplu cu orice corecție optica -ochelari avuta nu ma mai descurcam in activitatea mea, mult calculator , acte depanare electronice adică lucrul cu ochii...aproape ca intrasem dintr-o depresie
  In urma unei corespondente pe email cu Domnul Doctor Andrei Filip de aproximativ un an , dumnealui având răbdare cu mine si explicandu-mi in detaliu orice am dorit sa stiu, si spunandu-mi ca laserul cel nou a primit setări noi si as putea sa ma calific pentru operație am decis sa ma programez pentru un consult preliminar.
  După acest studiu si corespondenta am făcut o programare pentru un consult complet in vederea stabilirii ce tehnica operatorie se potrivește cel mai bine cu problemele mele la ochi.
Programarea a fost stabilita de comun acord pe data de 12 aug 2016, urmând a ma prezenta la Clinica Ama Optimex pentru control.
   Am ajuns la data si ora programării -in prealabil personalul de la clinica a fost in contact permanent cu mine pentru a fi exact la ora si data stabilita-  acolo după ce mi sa inmanat un formular de accept pentru a face investigațiile necesare.
   Acum despre investigațiile facute prea multe nu pot spune decât ca am rămas mut in ceea ce privește tehnica existenta la clinica de pe strada Toamnei.
  Aceste investigații au durat peste 2 ore aprox si au fost vreo 8 aparate diferite unde măsoară grosime cornee ,retina, cristalin, corp vitros ecografie oculara etc, pe scurt am rămas masca nu credeam ca se poate așa ceva la nivel de ochi si in Romania., nu mai spun de amabilitatea personalului medical.
   După investigații am primit un plic A4 gros plin cu analizele mele si am mers cu ele in cabinetul Domnului Doctor Andrei Filip unde am avut o lunga conversație purtata in prezenta Ă®nsoțitorului cu care am venit , in cazul meu fiul meu Bogdan care locuiește in București (este obligatoriu sa aveți un Ă®nsoțitor din familie major- se vor semna diverse acte).
  Aceasta discuție a avut 3 paliere , psihologica, medicala si tehnica.
  Discuția psihologica a constat in modul meu de motivare si ce ma determina sa fac aceasta operație , Ă®nțelegând ca eu ca si pacient trebuie să-mi doresc 100% aceasta operație, factorulul psihologic va avea un rol major in evoluția post-op, dar va voi povesti mai târziu despre aceasta.
Partea medicala ,  mi-a fost explicata procedura operatorie cum se va efectua si la ce sa ma aștept in timpul operației.
   Fac mențiunea ca aveam si o a doua posibilitate respectiv implant de cristalin multifocal thoric.
Domnul Doctor in urma analizei rezultatelor a decis sa fac intervenție relex smile la aceasta având un rol determinant vârstă mea de 47 de ani ,personal eu eram pornit de acasă pentru implantul de cristalin insa Dumnealui mi-a explicat ca este mai bine pentru mine intervenția laser - decizie cu care acum la aproape 3 luni de la operate sunt intru totul de acord, acum Ă®nțelegând si pregătirea psihologica anterioara, plus aspectele discutate pe email cu Dumnealui.
  Ultima parte a discuției cea tehnica a constat in explicații referitoare la echipament si procedurile urmate in timpul tăierii lenticulei de către laser, proceduri foarte standardizate si la care practic este zero riscul de greșeală.
   Laserul fiind deservit de un Fizician el fiind cel care face setările personalizate in funcție de parametrii găsiți in urma analizelor, in cazul meu la ochiul stâng sunt acum pe 0 dioptrie iar cel drept mai am rezidual acum aproximativ -1 dioptrie ,astigmatismul fiind eliminat.
  De ce este bine ca mi-a rămas la ochiul drept -1 rezidual?  - pai este foarte simplu eu având 47 de ani deja am intrat in vârstă prezbita deci probleme cu vederea de aproape , ei acest -1 ma ajuta perfect la aceasta eu nemaiavand nevoie de ochelari deloc nici de aproape nici la distanta.
Aici Domnul Doctor Andrei Filip a demonstrat Ă®naltă clasa in cunoașterea perfecta a nevoilor pe care pacienți le au si vor de la aceasta operație, acesta fiind rolul discuțiilor anterioare.
   Menționez ca pacienții trebuie sa se califice pentru un anumit tip de intervenție nu se face nimic la voia Ă®ntâmplării adică nu poți face operație relex smile daca ochii tai nu se incadeaza in anumiti parametrii, insa se pot face altele de ex implant de cristalin ,PRK ,Lasik etc
De ce Relex Smile pai simplu este cea mai non invaziva , operează pana la -15 dioptrii combinate miopie plus astigmatism sau doar miopie.
   După aceste discuții am stabilit ca data a intervenției pe 23 august 2016 ziua eliberării mele de ochelari, cum mi-a spus Domnul Doctor Andrei Filip in timpul consultului.
  Am plecat acasă urmând ca Ă®nainte cu 2 zile de intervenție sa Ă®ncep un tratament cu picături antibiotic si pastile efervescente cu vitamine.
  Aceste lucruri mi-au fost aduse aminte de personalul clinicii cu 3 zile Ă®nainte, respectiv tratament Ă®nainte si cum sa ma prezint la operație.
   Operatia.propriu-zisa: - Am ajuns la sediul din strada Bihor 39 cu multe emotii si trairi intense insa pregatit foarte bine psihologic si motivat de rezultatul care o sa-l obtin dupa operatie, am sunat la usa , am intrat acolo conditi de igiena maxima , am fost invitati sa purtam peste incaltaminte botosi sterili si invitati sa asteptam sa fim chemati, personalul fiind foarte amabil , cald si calm.
  Dupa semnarea anumitor acte in care am luat la cunostinta de procedurile interventiei operatorii, m-am asezat pe canapea si am asteptat sa fiu strigat.
In sfarsit aud numele meu si intru ferm pe usa blocului operator , la intrare o asistenta ma "pregateste" echipandu-ma cu un combinezon steril si o boneta pe cap, apoi am mers in alta incapere unde am fost asezat pe un fotoliu special unde mi se administreaza exclusiv sub forma de picaturi anestezic, dezinfectant etc.
   Ce mi-a ramas intiparit cred pentru toata viata atmosfera destinsa a celor ce lucrau acolo, aceasta avand un rol pozitiv asupra psihicului pacientilor.
In fundal se auzeau melodii din anii 80 pe Magic FM , eu fiind inca o data placut surprins deorece sunt un mare iubitor a muzicii acelor ani, anii adolescentei mele, in care din pacate am purtat ochelari cat borcanele
   A trebuit sa astept aproximativ 30 de minute , probabil ca anestezicul sa-si faca efectul si am fost chemat in sala de operatie.
In sala de operatii , racheta spatiala, peste tot tehnica de ultima generatie asezata destul de ergonomic , tehnica la care personalul executa diferite operatii tehnice de setare a laserului.
  Imediat ce am intrat pe usa batanta a salii de operatie  Domnul Doctor Andrei Filip mi-a iesit inainte cu un zambet pe fata ma intrebat ce fac daca mi-e frica, facand si cateva glume ca sa ma distraga de la ceea ce o sa urmeze
  I-am spus hotarat ca totul este ok si putem incepe
  La inceput face niste marcaje pe ochi cu un marker special , marcaje necesare pentru ghidajul corect al laserului.
  Am "simtit" putin acel marker si Domnul Doctor a dispus sa-mi mai puna cateva picaturi cu anestezic, dupa care chiar nu mai simteam nimic la atingerea ochilor.
  M-am asezat pe patul rabatabil scos in afara la 90 de grade de sub laser , am facut poza traditionala "de inainte" apoi m-am intins pe pat am fost intrebat daca totul este ok si daca continuam, am raspuns "DA" din toata inima,
   Mi-a aplicat o folie sterila autoadeziva peste fata ramanand doar gauri pentru ochi , a rabatat patul sub laser si gata incepe procedura, procedura explicata foarte clar si concis de Domnul Doctor Andrei Filip
-Mi-a spus ca o sa coboare un tub care se va lipi perfect de ochiul meu si robotul va transmite mesajul "suction on" daca totul este in regula.
Acum e acum la ochiul drept apare o problema si anume la nivelul corneei am o mica neregularitate pe care senzorii laserului o " vad" insa Domnul Doctor Andrei Filip reușește sa rezolve profesionist astfel aud mesajul "ready" adică este gata de a porni laserul pentru decupajul lenticulei personalizate , mi -a spus ca trebuie sa stau nemișcat cam 20 de secunde timp in care Domnul Doctor număra cu voce tare pana la 20 si in sala nu se aude nici respirația.
  După aceasta parte a intervenției Domnul Doctor extrage cu ajutorul unor instrumente minuscule sub microscop acea lenticula si toarnă un lichid in ochi apoi șterge cu un tampon.
Personal nu am simțit absolut nimic dar absolut nimic.
  A urmat si ochiul stang , la fel nu am simțit nimic dar absolut nimic.
  In timpul intervenției ti se explica absolut tot ce face laserul sau doctorul de multe ori trebuie sa răspunzi la ce te Ă®ntreabă deci ești conștient tot timpul.
Operația sa finalizat , deja eu vedeam fara ochelari insa in ceata.
Am uitat sa spun ca trebuie sa ai o pereche de ochelari de soare polarizați uv400 ei vor fi prietenii tai timp de o luna  Posted Image
   Am făcut poza "de după" si am stabilit ora sa vin a doua zi la "controlul de o zi" - ce mi-a plăcut este ca aici totul se face de comun acord se tine cont de părerea ta ca pacient, ca ești un om.
  Personal am plecat pe picioarele mele am mers o grămadă pe jos, singur, de la clinica pana la metrou am luat metroul pana la fiul meu acasă, singura problema ceata la vedere - imaginea destul de ok.
  La plecare am primit o borseta eleganta cu indicațiile postop si medicamentele pentru prima luna.
  Acesta au constat in prima zi de operație dintr-o pastila si trei tipuri de picături unele din ora in ora altele de trei ori pe zi ce pot spune este ca nu ustura sau altceva neplăcut.
  Am ajuns acasă la Bogdan si cam după 4 ore am Ă®nceput sa simt o ușoară Ă®nțepătură la ochi insa suportabile.
  Oricum daca depășeau ca intensitate puteam sa mai pun picături si scădeau imediat.
  A doua zi nu mai simțeam nimic ca si disconfort la ochi , când am ajuns la control tot pe picioarele mele si tot cu metroul, am făcut niste teste la aparate am fost văzut de Domnul Doctor Andrei Filip si a spus ca este "ok", urmând sa vin la controlul de o săptămână.
   La controlul de o saptamana si o luna mi s-au facut o serie de investigatii la cornee corp vitros precum si stadiul vindecarii inciziei facute de laser, cazul meu post-op a fost preluat de Doamna Doctor Carmen Dragne , doctor la fel de amabil si de preocupat de evolutia pacientilor tratati de Clinica Ama Optimex un profesionist in adevaratul sens al cuvantului si pe care o respect profund ,iar in urma acestor controale a fost declarata operatia ca fiind foarte reusit si ca evolutia este perfecta.
  Urmeaza in curand controlul de 3 luni la care nu am nici o emotie , stiu sigur ca totul este in regula, in urma evolutiei care o constat.
Ce am facut si ce nu am facut dupa operatie:
-nu am facut efort fizic mare in primele 3 zile
-nu am stat cu ochi neacoperiti de ochelari de protectie afara cam o luna dupa operatie, am purtat aproape tot timpul acei ochelari polarizati cu uv400 , acum nu mai simt nevoia sa-i port,
-nu m-am spalat pe cap decat ajutat timp de cc 2 luni, in prima saptamana nu m-am spalat nici pe ochi, am folosit servetele speciale otalmice -le gasiti in trusa care se da la terminarea operatiei daca le terminati se gasesc in farmacii
-nu am atins ochi sub nici o forma timp de 2 luni , acum la aproape 3 luni doar cand este necesar , cand ma spal si atunci cu mare grija
-am probleme in continuare cu vederea nocturna , nu vad prea bine noaptea , insa observ progrese zilnice , mi sa spus ca poate dura aceasta tranzitie si un an, in functie de grosimea lenticulei extrase individ , in prima luna la farurile masinilor sau becurile de pe stalpi se facea niste raze se dublau , dublajul fiind mult atenuat fata de sursa principala, ca o umbra , fenomenul se diminueaza in mod sigur Posted Image
-vederea slaba la PC sau TV adica tot ce este luminat din spate , sutitrarile aveau mai mereu un dublaj mai sters in dreapta jos ca o imagine refractata, acum aproape nu mai vad deloc acea dublare , mai apare cand sunt foarte obosit la ochi , la controale ii spuneam Doamnei Doctor Dragne ca vad 2 Luni in gluma , dumneaei ma linistea si spunea ca in timp se vor rezolva problemele, si asa se pare ca este Posted Image - de aceea trebuie sa fiti pregatiti psihologic pentru aceasta operatie si sa intelegeti ca "reglajele" fine post-op vor dura ceva timp in functie de fiecare individ sa nu intrati in panica este normal sa se intample asa ceva.
-tin sa precizez ca nu am menajat deloc ochii char din prima zi am citit m-am uitat la PC, TV in limita vizibilitatii, iar acum lucrez si 14 ore continuu la calculator, ce am observat este ca nu mai obosesc ochii aproape deloc , cand purtam ochelari simteam ca-mi iau foc ochii dupa efort optic intens
-ceva foarte important am respectat biblic prescriptiile cu picaturi care se aplica zilnic , la secunda as spune.
--la 3 zile dupa operatie m-am dus la serviciu si am putut face absolut tot ce faceam si inainte fara restrictie, mai putin expunere afara doar cu ochelarii de protectie.
-la cc 2 luni deja caram cu roaba beton facut de mine sau am taiat cu drujba leme, despicat cosit iarba cu motocoasa etc, bineinteles acum port ochelari de protectie cand fac treburi cu pericol de a sari in ochi corpuri straine
--dureri , mancarimi la ochi nu am avut niciodata, important este cred si igiena stricta.
-oamenii din zona mea au fost uimiti de operatia mea si mai ales de faptul ca m-am recuperat foarte repede....o minune spun ei si eu la fel
-sunt constient ca mai am de asteptat pana la vindecare 100% insa eu costat ca fac progrese zilnice si chiar nu-mi fac probleme pentru evolutia viitoare, daca ma raportez la cum eram inainte de operatie pot spune ca acum vad excelent, eram un om orb, un om limitat in actiunile mele din cauza ochilor, acum pot tine si eu capul ridicat fara sa-mi fac probleme ca nu pot face cutare lucru.
  Multumesc inca o data Clinica Ama Optimex datorita profesionistilor de aici traiesc o noua viata, si ....credeti-ma ca nu o mai doresc pe cea dinainte de operatie, numai un om cu miopie forte plus astigmatism ma poate intelege
  Multumesc lui Bogdan.
  Sper sa fie de folos experienta mea si voi raspunde celor ce vor si alte detalii
  In poza atasata se afla situatia mea de dinainte de operatie.
                 Multa stima Sica.


Salut, îmi răspunzi și mie te rog la câteva întrebări?

1. Ce control ți se face și cat costa acest consult pentru a vedea dacă ești apt pentru operația Smile Relex?
2. La Relex Smile se face marcaje cu marcarul pe ochi? Este dureros, simți ceva?
3. Așa ca după operație la 3 luni poți face și box/sport de contact? (Așa spunea dl. Doctor Andrei Filip ca după 72h poți sa faci box sau sa sari cu parasuta.

Eu am 19 ani și am -1 stângul și -0,75 dreptul, am și miodezopsii dar nu ma deranjează, peste câțiva ani sunt interesat de operația Relex Smile tot la ama Optimex cu toate ca e ff scumpă, sper sa fiu apt pentru aceasta tehnica..

Edited by Kynezu, 30 April 2019 - 16:02.


#143
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Si eu sunt f interesat, de cateva saptamani am tot urmarit materialele lor pe net si ReLEx SMILE m-a convins sa las teama la o parte, ca pana acum nu am stiut de aceasta metoda avansata si am studiat mult despre metodele anterioare lasik si prk si am renuntat de teama.

#144
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016

View Postbogdan_popescu, on 30 aprilie 2019 - 21:50, said:

Si eu sunt f interesat, de cateva saptamani am tot urmarit materialele lor pe net si ReLEx SMILE m-a convins sa las teama la o parte, ca pana acum nu am stiut de aceasta metoda avansata si am studiat mult despre metodele anterioare lasik si prk si am renuntat de teama.

Andrei Filip este un doctor extraordinar din cate am văzut pe YouTube.

Îmi poți spune și mie:
1. Ce varsta ai?
2. Ce dioptrii ai?
3. De când porți ochelarii;
4. De unde ești?

Îmi poți da add pe fb? Cioacă Alex   Fb meu.

Sănătate!



Și eu lafel, pe YouTube am văzut ca vreo 2 fete și-a făcut operația cu Smile Relex, problema mica la mine este ca nu am dioptriile stabile și nu știu cat mai cresc de acum încolo.

Eu acum pe 2 Iunie împlinesc 19 ani, și am dioptriile de -1 stângul cu -0,75 dreptul.
Sper sa se oprească dioptriile, dacă se vor stabili la aceasta valoare nu ma gândesc la operatie dar dacă continua sa crească strâng banii și o fac.

Singura chestie de care îmi este teama este când scoate lentiluta aceea, baga chestia aceea pe sub cornee OFFFF și îmi e ca emoțiile ma lasa și sa nu leșin :))

Dar oricum eu anul acesta sau viitor dau un drum pana la dânșii sa văd dacă sunt apt pentru operatie.
Cică cu metoda asta după 72h faci și box sari și cu parasuta, la ilasik și prk toată viața trebuie sa ai grija cu ochii.

Oricum o sa mai ma informez cu privire la aceasta operatie, dar după părerea mea din câte am văzut foarte multi zic ca merita și e fff simpla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate