Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Originea românilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32344 replies to this topic

#13339
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Dar nu inteleg, ca atunci comisia aia carui link ti-am dat, dece declara pe ei maghiari ?
De pe alta parte, cum dracu e posibil ca de pilda Osenii care tot catolici sunt, nu s-au maghiarizat ?

Ma asta e o prostie ca s-au maghiarizat asa de moft, sunt si acum moldoveni catolici, insa e la fel de clar ca nu au aceeasi origine cu ceilalti unguri.
Osenii sunt catolici? De cand? Aa, ca o mica parte din oseni sunt catolici asta e altceva....

Quote

Dupa parerea mea cei asa zis ugrici cumva au intalnit cu urmasii sumerienilor cand ei eu fost alungati de catre alte popoare semite (babilonieni, assirieni, hettiti si etc) din tara lor.

Povesti, vise, bazaconii.

Quote

Asta ori este adevarat, ori nu.

Pai da, ca dac nu-i alba ii neagra, logic. :D

Edited by tihomir, 07 December 2007 - 13:11.


#13340
Secui

Secui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 14.08.2007

 Ramunc, on Dec 6 2007, 22:45, said:

Nu e vorba de impunerea limbii. În Transilvania, ungurii nesecui provin din români care au trecut la catolicism si apoi si la limba maghiara, voluntar, asemenea ceangailor.

Si atunci dece nu a trecut la catolicism toata populatia romana, dece numai alea care zici tu ?
Asta cum explici ?
Chiar daca a fost asa cum zici tu, care era motivul ca anumite oameni au trecut si altii nu la catolicism ?
Si pe alta parte e tampenie intr-un sens asta, fiindca stim ca de la secolul 11 pana la secolul 18-19 limba oficiala era cea latina in Ungaria. Romanii care au devenit catolici au ascultat slujba in latina si nu in maghiara. Cum au invatat atunci limba maghiara ? - ma refer la taranime.
Grigore Moldovan descrie romanii in imperiul Austro-Ungar, cam in 1870-1880 parca si zicea ca taranii romani nu stiau ungureste...
Atunci aceste romani catolici de la cine au reusit sa invete limba maghiara ?  :rolleyes:

#13341
manoxa

manoxa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 30.11.2005

 Secui, on Dec 7 2007, 13:21, said:

Si atunci dece nu a trecut la catolicism toata populatia romana, dece numai alea care zici tu ?
Asta cum explici ?
Chiar daca a fost asa cum zici tu, care era motivul ca anumite oameni au trecut si altii nu la catolicism ?
Si pe alta parte e tampenie intr-un sens asta, fiindca stim ca de la secolul 11 pana la secolul 18-19 limba oficiala era cea latina in Ungaria. Romanii care au devenit catolici au ascultat slujba in latina si nu in maghiara. Cum au invatat atunci limba maghiara ? - ma refer la taranime.
Grigore Moldovan descrie romanii in imperiul Austro-Ungar, cam in 1870-1880 parca si zicea ca taranii romani nu stiau ungureste...
Atunci aceste romani catolici de la cine au reusit sa invete limba maghiara ?  :rolleyes:

aaa...Si cum ungurii au invatat putina romana?
Limba oficiala si administrativa?

#13342
manoxa

manoxa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 30.11.2005

 Secui, on Dec 7 2007, 12:05, said:

Bine, hai sa fie ceangaii romani.Oricum e treaba lor, si nu a mea.Sa decida ei, ce sunt.
Dar nu inteleg, ca atunci comisia aia carui link ti-am dat, dece declara pe ei maghiari ?
De pe alta parte, cum dracu e posibil ca de pilda Osenii care tot catolici sunt, nu s-au maghiarizat ?
Cyber-Sapiens poate stie mai mult de chestia asta.
Si din contra, ceangai care locuiesc in Moldova au putut face maghiarizarea, si osenii care dupa parerea mea putea sa intra de mai multe ori in contact cu unguri , nu au facut la fel ... nu inteleg logica ta : ei dece nu au avut aceasta tentativa de a shimba limba lor natala cea romana, pe cea mai nobila, pe cea ungureasca, asa cum a explicat cineva mai sus ?  :lol: :lol: :lol:   Ca atunci pe langa ceangai si osenii trebuia sa aiba acelasi soarta, nu ?

Ceangaii sunt romani maghiarizati care au trecut muntii. Cu toate ca ei vorbesc putin maghiara, ca au nume cu rezonanta maghiara, dar sunt romani.

Pentru ca ceangaii erau din regiune de granita, mai maghiarizata si mai supusa la presiuni, iar osenii nu reprezentau niciun pericol din punctul acesta de vedere.

Edited by manoxa, 07 December 2007 - 13:29.


#13343
Secui

Secui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 14.08.2007

 Morosanul, on Dec 7 2007, 11:22, said:

Da, numai ca din mia aia de ani, 200 ati fost sub Turci, 200 sub Austrieci, iar in rest nu v-a placut si ati facut rascoala lui Gh. Doja   :lol:

Macar suta asta de ani cu Romania e pentru todeauna :D
In orice caz 500 de mii de secuim (in scadere) nu pot schimba lucrurile, si cel mai bine e sa te adaptezi timpurilor si situatiei.



Mai tata, nu numai noi am patit asa ceva, s-a intamplat si cu alte natiuni :)
Trebuia sa mergem impreuna cu turcii pana la La Mache...daca era posibil, nu trebuia sa avem incredere in vest.

Exact, cum au facut si romanii in Ungaria - adica adaptarea.
Dar roata se roteste, nu uita.
Daca Cyber Sapiens are dreptate, poate peste 100 de ani, Romania o sa fie romania, inclusiv si tarile vecine.
Ar fi interesant...ca atunci un rrom sa zica unui roman, ca 500 mii de romani nu pot schimba lucrurile, si cel mai bine e sa te adaptezi timpurilor si situatiei.
Ce parere ai ? ;)

#13344
Secui

Secui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 14.08.2007

 tihomir, on Dec 7 2007, 14:09, said:

Ma asta e o prostie ca s-au maghiarizat asa de moft, sunt si acum moldoveni catolici, insa e la fel de clar ca nu au aceeasi origine cu ceilalti unguri.
Osenii sunt catolici? De cand? Aa, ca o mica parte din oseni sunt catolici asta e altceva....


Povesti, vise, bazaconii.

Pai da, ca dac nu-i alba ii neagra, logic. :D

Bine, eu am zis ca Cyber trebuie sa stie mai bine aceste lucruri.

Poate e poveste, dar atunci cum se poate explica ca sunt asemanari si cu limba finna dar si cu cea sumeriana ?

De pe alta parte, un istoric si nu mai stiu ce american gaseste limba maghiara foarte veche.
Am mai vorbit parca de anumite etimoane - profesorii la Sorbonne au cercetetat limbile lumii, si finalul acestui cercetare era ca limba maghiara contine aceste c@caturi straveci in cel mai mare procentaj : parca 67%, cea turca 29% , engleza, franceza, latina, cea evreiasca numai 5%.
Serios, daca stie cineva dintre voi franceza, ar fii bine sa caute acest lucru pe site-ul Facultatii Sorbonne, sunt curios daca este adevarat sau nu.

#13345
Secui

Secui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 14.08.2007

 Secui, on Dec 7 2007, 14:54, said:

Bine, eu am zis ca Cyber trebuie sa stie mai bine aceste lucruri.

Poate e poveste, dar atunci cum se poate explica ca sunt asemanari si cu limba finna dar si cu cea sumeriana ?

De pe alta parte, un istoric si nu mai stiu ce american gaseste limba maghiara foarte veche.
Am mai vorbit parca de anumite etimoane - profesorii la Sorbonne au cercetetat limbile lumii, si finalul acestui cercetare era ca limba maghiara contine aceste c@caturi straveci in cel mai mare procentaj : parca 67%, cea turca 29% , engleza, franceza, latina, cea evreiasca numai 5%.
Serios, daca stie cineva dintre voi franceza, ar fii bine sa caute acest lucru pe site-ul Facultatii Sorbonne, sunt curios daca este adevarat sau nu.


http://home.unilang....ic.php?p=118295

Citeste forumul asta, e interesant. Numai daca te intereseaza.
Am incercat sa gasesc despre Sorbonne in engleza si am gasit asta.

#13346
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

 Secui, on Dec 7 2007, 13:54, said:

Poate e poveste, dar atunci cum se poate explica ca sunt asemanari si cu limba finna dar si cu cea sumeriana ?

De pe alta parte, un istoric si nu mai stiu ce american gaseste limba maghiara foarte veche.
Am mai vorbit parca de anumite etimoane - profesorii la Sorbonne au cercetetat limbile lumii, si finalul acestui cercetare era ca limba maghiara contine aceste c@caturi straveci in cel mai mare procentaj : parca 67%, cea turca 29% , engleza, franceza, latina, cea evreiasca numai 5%.
Serios, daca stie cineva dintre voi franceza, ar fii bine sa caute acest lucru pe site-ul Facultatii Sorbonne, sunt curios daca este adevarat sau nu.

Nu te supara, Secui, draga, dar astea sunt basini...
Sunt scoase din palarie, la fel ca iepurele la numere de "magie"...

Cum s-a ajuns de la sumerienii sedentari, prima civilizatie urbana, la maghiarii nomazi? Cum a trecut acea limba de acum multe milenii la o etnie ca maghiarii?

Teoria asta cu sumerienii este la fel de plauzibila ca aia a lui Savescu in care ne explica el cum au ajuns dacii in Japonia... Sau prin Asia de Rasarit...

Iar forumul ala este o tribuna a protocronistilor maghiari... Acelasi tip de aberatii ca la dacomanii lui Savescu, bazate pe urechisme si mult, mult, foarte mult entuziasm prost indreptat...

Inrudirea intre doua limbi nu se dovedeste gasind cateva cuvinte razlete care seamana sau par a semana... Ci se cauta reguli, se cauta corespondente lexicale clare, repetitive, care se arata o evolutie coerenta, nu doar se potrivesc pe ici, pe colo...

Edited by Leinarius, 07 December 2007 - 14:16.


#13347
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,058
  • Înscris: 12.12.2006

 Secui, on Dec 7 2007, 14:39, said:

Dar roata se roteste, nu uita.
...
Ar fi interesant...ca atunci un rrom sa zica unui roman, ca 500 mii de romani nu pot schimba lucrurile, si cel mai bine e sa te adaptezi timpurilor si situatiei.
Ce parere ai ? ;)
Poi parere am cam asa: Roata se intoarce, asa cum zici, neamurile vin si se duc, dar e normal ca cei ai pamintului sa ramina.
Vor fi si rromii, si se vor duce si ei... ca asa s-a intamplat todeauna :)

#13348
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Poate e poveste, dar atunci cum se poate explica ca sunt asemanari si cu limba finna dar si cu cea sumeriana ?

Cu cea finlandeza e clara treaba, ungurii si finlandezii au trait aproape unii de altii pana la migratie, erau si ceva rude, ungurii = fino-ugrici+turcici, deci nu e niciun mister aici.


Limba sumeriana nu apartine niciunei familii de limbi, este o limba izolata, comparatiile cu limbile turcice a fost facuta de nationalistii pan-turci (echivalentul dacomanilor de la noi) fara prea multe baze stiintifice.
Singura baza reala, alta decat cea a conincidentei, intre limbi atat de diferite ca timp si spatiu, poate fi limba primitiva comuna. In aproape toate limbile avem "mama, tata, baba, etc."

#13349
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 Secui, on Dec 7 2007, 12:05, said:

Bine, hai sa fie ceangaii romani.Oricum e treaba lor, si nu a mea.Sa decida ei, ce sunt.
Dar nu inteleg, ca atunci comisia aia carui link ti-am dat, dece declara pe ei maghiari ?
De pe alta parte, cum dracu e posibil ca de pilda Osenii care tot catolici sunt, nu s-au maghiarizat ?

Ceangaii se considera români. Comisia aia e intoxicata de propaganda maghiara. Daca i-ar fi întrebat pe ceangai ar fi aflat altceva.

Osenii cred ca sunt greco-catolici.



Quote

Intreb eu : cum dracu e posibil ca secuii sa aiba acelasi semne asemanatoare cu scrisul ala de 7000 de ani, daca ei vin din Asia ?

Runele secuiesti seamana cu runele altor popoare turcice sau europene. E o forma primitiva de scris si de aceea seamana si cu tablitele acelea.





Quote

Si atunci dece nu a trecut la catolicism toata populatia romana, dece numai alea care zici tu ?
Asta cum explici ?
Chiar daca a fost asa cum zici tu, care era motivul ca anumite oameni au trecut si altii nu la catolicism ?
Si pe alta parte e tampenie intr-un sens asta, fiindca stim ca de la secolul 11 pana la secolul 18-19 limba oficiala era cea latina in Ungaria. Romanii care au devenit catolici au ascultat slujba in latina si nu in maghiara. Cum au invatat atunci limba maghiara ? - ma refer la taranime.
Grigore Moldovan descrie romanii in imperiul Austro-Ungar, cam in 1870-1880 parca si zicea ca taranii romani nu stiau ungureste...
Atunci aceste romani catolici de la cine au reusit sa invete limba maghiara ?

Au trecut la catolicism cei care au crezut ca trebuie sa asculte de papa. Altii au continuat sa asculte de preotii si episcopii ortodocsi. Maghiarizarea a survenit dastorita orientarii voluntare spre abandonarea limbii române, considerata inferioara si adoptarea limbii maghiare. Ceva în genul boierilor valahi frantuziti din secolul 19, un snobism.

Cum au învatat limba maghiara? De la preoti, de la nobili si alti unguri cu care erau în contact.

Te-ai întrebat de ce nu exista români romano-catolici în Ardeal? (decât putini)

În sec. 16-18 a avut loc redestarea constiintei nationale si tendinta nu mai era spre maghiarizare, dimpotriva.



Quote

Ceangaii sunt romani maghiarizati care au trecut muntii. Cu toate ca ei vorbesc putin maghiara, ca au nume cu rezonanta maghiara, dar sunt romani.
Sunt moldoveni. În Moldova a existat un numar de români catolici înca din sec. 13. Cei de la granita cu secuii au putut adopta limba maghiara, considerata mai nobila.

#13350
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

În Moldova a existat un numar de români catolici înca din sec. 13. Cei de la granita cu secuii au putut adopta limba maghiara, considerata mai nobila.

E nestiintifica si hilara aceasta explicatie. Alti catolici de la granita cu ardealul nu au adoptat maghiara. Cel mai probabil ceangaii sunt secui care au trecut muntii, s-au asezat printre romani, au adoptat obiceiurile lor si au dezvoltat un dialect particular.
Comunitati ardelene, de romani si sasi au trecut muntii, cu siguranta ca au fost si secui care au facut acest lucru si asa au aparut ceangaii.

P.S. : osenii nu sunt greco-catolici ci si greco-catolici, e o mica/mare diferenta.

Edited by tihomir, 07 December 2007 - 16:40.


#13351
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

 tihomir, on Dec 7 2007, 16:39, said:

E nestiintifica si hilara aceasta explicatie. Alti catolici de la granita cu ardealul nu au adoptat maghiara. Cel mai probabil ceangaii sunt secui care au trecut muntii, s-au asezat printre romani, au adoptat obiceiurile lor si au dezvoltat un dialect particular.
Comunitati ardelene, de romani si sasi au trecut muntii, cu siguranta ca au fost si secui care au facut acest lucru si asa au aparut ceangaii.

P.S. : osenii nu sunt greco-catolici ci si greco-catolici, e o mica/mare diferenta.


Pai numai în zona aia populatia ardeleana e maghiarofona.

Testele genetice arata o clara diferenta între secui si ceangai.

Atunci când treceau muntii, catolicii îsi asigurau subordonarea catre un episcop. Catolicii moldoveni au ascultat mereu de episcopi catolici locali.

#13352
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Pai numai în zona aia populatia ardeleana e maghiarofona.

Si de ce pui carul inaintea boilor, maghiarofonilor din zona aceea a moldovei le corespund peste munti maghiarofonii din ardeal, e logic ca cei din ardeal sa se fi imprastiat si peste munti.

Tu iti dai seama ce presupune ca un popor sa invete asa maghiara de placere? Mai ales pe la 1200-1300? Multi romani din ardeal nu stiau o boaba ungureste iar aia din moldova invatau de place, hai ma ce naiba am facut insolatie?


Quote

Testele genetice arata o clara diferenta între secui si ceangai.

Depinde cine le-a facut si cum le-a interpretat, astea sunt foarte subiective. Daca au venit pe la 1200 ma indoiesc sa mai aiba vreo relevanta gentica in populatia de azi dat fiind faptul ca si unii si altii s-au mixat cu romani si alte populatii.

Quote

Atunci când treceau muntii, catolicii îsi asigurau subordonarea catre un episcop. Catolicii moldoveni au ascultat mereu de episcopi catolici locali.

Nu e asa. Din vremea lui Latcu se face o episcopie catolica la Siret, pentru cine crezi ca se face, nu pentru catolicii veniti din ardeal si apoi urmasii lor pe pamant moldovean? Nu asta e directia de patrundere a catolicismului in moldova, dinspre ardeal?

#13353
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

 soka norman, on Dec 7 2007, 11:27, said:

30% cuvinte de origine necunoscuta? uimitor de mult
diogene-puteau sa isi schimbe limba daca o invatau cand erau mici copii.invadatorii adoptau copii autohtonilor.

Vrei să spui că Ungaria a început cu un mare orfelinat, cu mulți copii și un defict de îngrijitoare?
Eu nu cred asta. Prea ar fi de tot. Deși legitățile în domeniile sociale, ca și mai rar în cele biologice sunt pline de excepții sau minuni.

Populația din zona Ungariei este normală din punct de vedere genetic poate cu un exces de albastru care pare să indice o migrație din sud, care a întrerupt verdele venind dinspre greci spre austrieci, întrerupere care o fac și sud-slavii, tot din cauze de migrații.
http://forum.softped...a...t&id=318278
Asta înseamnă că mixajul de ginți prilejuit de constituirea triburilor (probabil o dată cu începuturile fitotehniei și zootehniei), s-a realizat din vecinătăți, deci cât se poate de normal. Nu prea înțeleg cum, au preluat triburile  limbile acelea sărăcăcioase ale ginților și le-au dus mai departe până la noi, cei care stăm în acest capăt exploziv de istorie. Ceva s-a întâmplat că un trib sau o gintă venită din zona în care erau strămoșii finlandezilor și-a impus limba unei mult mai mari populații complet diferite genetic.

Însă asta nu cred că s-a întâmplat la anul 896. Să zicem că atunci unguri au asimilat multe populații locale. Totuși trebuia să se păstreze și genele lor. În cercetările genetic există mult impostură și când e vorba de cercetări pe schelete făcute de patrioți unguri, nu de americani sau alte școli serioase, nu pun nicio bază pe ele. Aberații de genul că ungurii au fost uciși de turci și au rămas doar asimilații nu le crede nimeni. Dacă au ucis ceva turcii sau tătarii, dar nu cred că în proporții extraordinare, au făcut-o în mod democratic din toate haplogrupurile câte ceva. Cavalerii erau foarte viteji doar în romanul lui Don Quijote, la luptă dreaptă tot "carnea de tun" suferea cel mai mult.

#13354
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Si de ce pui carul inaintea boilor, maghiarofonilor din zona aceea a moldovei le corespund peste munti maghiarofonii din ardeal, e logic ca cei din ardeal sa se fi imprastiat si peste munti.

Tu iti dai seama ce presupune ca un popor sa invete asa maghiara de placere? Mai ales pe la 1200-1300? Multi romani din ardeal nu stiau o boaba ungureste iar aia din moldova invatau de place, hai ma ce naiba am facut insolatie?

Daca se împrastiau maghiarofonii, fie o faceau în grupuri mici si erau asimilati lingvistic, fie o faceau în grupuri maricele si atunci erau organizati, îsi pastrau memoria istoriei, subordonarea bisericeasca.

Uita-te cât de snobi sunt românii catolici si gândeste-te ce însemna sa fii român catolic în evul mediu: limba nativa era o urâciune pentru ei. Nu e vorba de 1200-1300 ci de 1400-1800, atunci au aparut ceangaii, prin maghiarizarea voluntara si treptata. Daca românii catolici din zona Iasului ar fi avut vecini unguri sau polonezi, ar fi adoptat limbile respective.




Quote

Depinde cine le-a facut si cum le-a interpretat, astea sunt foarte subiective. Daca au venit pe la 1200 ma indoiesc sa mai aiba vreo relevanta gentica in populatia de azi dat fiind faptul ca si unii si altii s-au mixat cu romani si alte populatii.

Hai sa zicem ca testele genetice nu au relevanta. Dar ce e cu lipsa totala a oricarui element unguresc, cu exceptia limbii? Si de ce limba ceangaiasca nu are conservate forme arhaice ale limbii maghiare, asa cum are conservate forme arhaice ale limbii române:


În ceea ce privește articolul hotărât propriu-zis enclitic -l, dispărut în aproape toată aria dacoromânei (cu excepția regiunilor Hotin și Cernăuți), acesta este conservat în graiul ceangăilor. Exemplele date de Sever Pop sunt krușkúl [=cuscrul] și numele de familie KrCētsul [=Crețul].

http://www.uttgm.ro/...rari/Danila.pdf


Quote

Nu e asa. Din vremea lui Latcu se face o episcopie catolica la Siret, pentru cine crezi ca se face, nu pentru catolicii veniti din ardeal si apoi urmasii lor pe pamant moldovean? Nu asta e directia de patrundere a catolicismului in moldova, dinspre ardeal?

Prima episcopie catolica a fost cea a Cumaniei sau Milcoviei, în prima jum. a sec. 13. Populatia era româneasca, nu ungureasca sau cumana. Episcopia din timpul lui Latcu a fost stabilita de papa pentru catolicii din Moldova, între care erau si nemti dar probabil cei mai multi erau români. Latcu însusi era catolic:

http://ebooks.unibuc...0episcopiei.htm

Edited by Ramunc, 07 December 2007 - 18:32.


#13355
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006
mai e si faptul ca nomazii si mongolii au genetic vb,o natalitate mai scazuta
de la 12% la cat e azi,in 1000-2000ani conteaza

#13356
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

 Ramunc, on Dec 7 2007, 18:29, said:

Daca se împrastiau maghiarofonii, fie o faceau în grupuri mici si erau asimilati lingvistic, fie o faceau în grupuri maricele si atunci erau organizati, îsi pastrau memoria istoriei, subordonarea bisericeasca.

Uita-te cât de snobi sunt românii catolici si gândeste-te ce însemna sa fii român catolic în evul mediu: limba nativa era o urâciune pentru ei. Nu e vorba de 1200-1300 ci de 1400-1800, atunci au aparut ceangaii, prin maghiarizarea voluntara si treptata. Daca românii catolici din zona Iasului ar fi avut vecini unguri sau polonezi, ar fi adoptat limbile respective.
Ești complet în afara subiectului. Ardealul independent (sau turcesc) a crescut la sân calvinismul maghiar nu catolicismul care s-a menținut în vecinătatea Austriei (în Ungaria "austriacă"). Cine era mare admirator de unguri la 1600 se făcea reformat. Cultivarea limbii maghiare au făcut-o calviniștii. De-altfel ofensiva reformaților asupra catolicilor secui ar explica și trecerea munților. Mai bine moldovean, dar catolic, decât maghiar, dar reformat. Catolicizarea nu a presupus nici o maghiarizare, vezi-i pe croați și pe slovaci.

Un moment important al pelerinajului de la Șumuleu îl reprezintă anul 1567, când principele Transilvaniei, Ioan Sigismund a încercat să impună credincioșilor din scaunele secuiești Ciuc, Gheorgheni și Casin religia unitariană. Credincioșii adunați la Șumuleu, sub conducerea preotului István din Joseni au pornit spre Harghita pentru a înfrunta armata principelui. În acest timp, cei rămași la biserică - bătrânii, femeile, copiii - s-au rugat Domnului și Sfântei Fecioare Maria să-i ajute în apărarea credinței. După respingerea atacului, împodobându-și stagurile cu crengi de mesteacăn bărbații s-au întors la Șumuleu și împreună cu ceilalți s-au rugat Domnului și Sfântei Fecioare, exprimându-și astfel recunoștința pentru obținerea victoriei.  

În memoria acestui eveniment istoric, în fiecare an, în sâmbăta Rusaliilor, catolicii din Secuime și Moldova, dar și din alte părți, vin în pelerinaj la biserica Sfântei Fecioare Maria din Șumuleu-Ciuc și înconjoară în procesiune dealul Șumuleu-Mic, la coborâre împodobindu-și steagurile cu crengi de mesteacăn.

Ceangăi în dum spre Șumuleu Ciuc
[ http://www.hhrf.org/erdely/csiksomlyoibucsu/original/DSC00816.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Faptul că ceangăii ar fi niște secui românizați este doar o posibilitate, destul de plauzibilă dacă nu punem în balanță și originea secuilor înșiși, când lucrurile se complică foarte tare.

Edited by Diogene, 07 December 2007 - 19:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate