Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Uleiuri de motor U650

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
mitza_009

mitza_009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.12.2010
Puteti sa-mi spuneti ce tip de ulei utilizati la motorul pentru U650 si cat de des il schimbati. Utilizati uleiuri de la Petrom, Lukoil,... ?

Edited by mitza_009, 05 September 2011 - 21:04.


#2
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
salut eu pt 445-ul meu folosesc numai bp...(la fel am folosit si la un motor de aro care dupa 200 de mii nu consuma gram de ulei...si deaceea am ramas ''fan"' bp)am auzit ca uleiuri bune fac si cei de la  aral..acum nush asteps si eu pareri de la cei mai cunoscatori :D

#3
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Mobil Delvac 15W40 folosesc eu la motoare. Este acceptabil ca si pret (230RON bidonul de 20L la repr. Mobil in Cluj si de o foarte buna calitate.

#4
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Acum fiecare cu ce tractor are ,dar ce-i mai principal e sa fie schimbat uleiul la timp........sti cum se spune ca uleiul e viata motorului..eu unul nu folosesc ulei mai putin cunoscut ca marca

#5
mitza_009

mitza_009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.12.2010
Nu ma intereseaza foarte mult marca, ci mai mult tipul. E ok cu W sau fara W (multigrad /monograd) pentru tractor UTB? De ex:
MOTOR OIL BASIC SAE 40 S3 vs  MOTOR OIL BASIC SAE 15W-40 S3 (TRUCK OIL BASIC SAE 15W-40 S5)

#6
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
Nu este asa simplu cum pare. Nu este suficient sa pui un ulei care este etichetat 15w-40, trebuie sa indeplineasca si alte standarde. Uleiurile pentru motoarele moderne au un continut scazut sau chiar s-a eliminat zincul si fosforul din compozitia uleiului lucru care afecteaza mult un motor de conceptie veche cum este cel de pe U 650. Vezi si ce specificatie API are respectivul ulei.

Specificatii API pentru motoarele Diesel

CA - CC - Pentru motoare diesel pana in 1965.
CD - Valabil din 1965, lubrifiant pentru motoare diesel de sarcina mare, supraalimentate. Contine aditivi DD mai eficienti.
CF - A fost introdus in 1994. Pentru motoare diesel cu sau fara injectie indirecta, incluzand si pe cele care folosesc combustibil cu sulf peste 0,5%. Înlocuieste specificatia API CD.
CF-4 - Introdusa in 1990 . Pentru motoare diesel in patru timpi, de mare viteza, aspirate natural sau supraalimentate. Poate fi folosita in loc de API CD sau CE.
CG-4 - pentru motoare diesel in patru timpi, cu sarcina mare, care folosesc combustibil sub 0,5% sulf. Uleiurile CG-4 sunt recomandate la motoarele care indeplinesc standardele de emisii din 1994. Poate fi folosit in loc de API CD, CE si CF-4.
CH-4 - pentru motoare diesel in patru timpi, de mare viteza, acestea sunt special aditivate sa fie folosite cu combustibili sub 0,5% sulf. Asigura o uzura mai redusa la ghidajele de supape, tratare mai eficienta a funinginii si performante mai ridicate. Poate fi folosita in loc de API CD, CE, CF-4 si CG-4.
CI-4 - pentru motoare diesel in patru timpi, de mare viteza, prevazute cu sistem de recirculare a gazelor arse
CJ-4 -se adreseaza motoarelor in 4 timpi Diesel, echipate cu sisteme de control al emisiei,cu filtre de particule si alte sisteme moderne.

In Romania sunt foarte comune notatiile conform standardului SR 871:

    SUPER 1 - API SD/CB
    SUPER 2 - API SE/CC
    SUPER 3 - API SF/CD
    SUPER 4 - API SG/CE
    SUPER 5 - API SH/CF

Mie mi se pare ok sa alegi MOTOR OIL BASIC SAE 15W-40 S3

Explicat mai bine gasesti in link-ul de mai jos.
http://www.xoil.ro/l...nti/tribologie/

Edited by IdI1, 23 September 2011 - 22:28.


#7
mihaipepe

mihaipepe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 05.01.2012
eu folosesc aral 15w40  de 5 ani si nu am probleme,nu mananca ulei,ii fac schimbul odata pe an sau  depinde cat de intes il folosesc.nu mai folositi ulei romanesc e f prost,am un prieten care lucreaza pe o raba la petrom si sp cand folosea ulei romanesc facea motorul la 2 ani,de cand foloseste ulei strain<5ani>nu mai are probleme.daca motorul nu mananca ulei folositi norma 15w40,daca mai pisca mergeti pe 20w40.merita investitia decat sa schim uleiul de cel putin 2 ori pe an cu romanesc mai bine o data cu cel strain si nici nu o sa cada asa repede motorul.de ce credeti ca masinile din ziua de azi merg si 1000000 km fara probleme.uleiul tine motorul

Edited by mihaipepe, 06 January 2012 - 10:04.


#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 mihaipepe, on 6th January 2012, 10:02, said:

e... norma 15w40,daca mai pisca mergeti pe 20w40...

15w si 20w,de la tipurile de ulei specificate se refera strict la temperatura de congelare

Attached Files



#9
Nikixx

Nikixx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.01.2014
buna am cumparat un tractor u650 si vreau sa-i fac instalatia electrica noua ,,am vazut ca sunt de vanzare da nu stiu daca sunt bune ,,,intreberea este a mai folosit cineva sunt bune

#10
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

 IdI1, on 23 septembrie 2011 - 22:17, said:

Nu este asa simplu cum pare. Nu este suficient sa pui un ulei care este etichetat 15w-40, trebuie sa indeplineasca si alte standarde. Uleiurile pentru motoarele moderne au un continut scazut sau chiar s-a eliminat zincul si fosforul din compozitia uleiului lucru care afecteaza mult un motor de conceptie veche cum este cel de pe U 650. Vezi si ce specificatie API are respectivul ulei.

Specificatii API pentru motoarele Diesel

CA - CC - Pentru motoare diesel pana in 1965.
CD - Valabil din 1965, lubrifiant pentru motoare diesel de sarcina mare, supraalimentate. Contine aditivi DD mai eficienti.
CF - A fost introdus in 1994. Pentru motoare diesel cu sau fara injectie indirecta, incluzand si pe cele care folosesc combustibil cu sulf peste 0,5%. Înlocuieste specificatia API CD.
CF-4 - Introdusa in 1990 . Pentru motoare diesel in patru timpi, de mare viteza, aspirate natural sau supraalimentate. Poate fi folosita in loc de API CD sau CE.
CG-4 - pentru motoare diesel in patru timpi, cu sarcina mare, care folosesc combustibil sub 0,5% sulf. Uleiurile CG-4 sunt recomandate la motoarele care indeplinesc standardele de emisii din 1994. Poate fi folosit in loc de API CD, CE si CF-4.
CH-4 - pentru motoare diesel in patru timpi, de mare viteza, acestea sunt special aditivate sa fie folosite cu combustibili sub 0,5% sulf. Asigura o uzura mai redusa la ghidajele de supape, tratare mai eficienta a funinginii si performante mai ridicate. Poate fi folosita in loc de API CD, CE, CF-4 si CG-4.
CI-4 - pentru motoare diesel in patru timpi, de mare viteza, prevazute cu sistem de recirculare a gazelor arse
CJ-4 -se adreseaza motoarelor in 4 timpi Diesel, echipate cu sisteme de control al emisiei,cu filtre de particule si alte sisteme moderne.

In Romania sunt foarte comune notatiile conform standardului SR 871:

SUPER 1 - API SD/CB
SUPER 2 - API SE/CC
SUPER 3 - API SF/CD
SUPER 4 - API SG/CE
SUPER 5 - API SH/CF

Mie mi se pare ok sa alegi MOTOR OIL BASIC SAE 15W-40 S3

Explicat mai bine gasesti in link-ul de mai jos.
http://www.xoil.ro/l...nti/tribologie/



Atunci ce să înțeleg...  La U 650 Mobil Delvac MX  nu este indicat?

Are următoarele specificații:


ACEA E5/E3/B4/B3/A3

API CH-4/CG-4/CF-

4/CF/SJ

Edited by rionut83, 26 January 2014 - 21:52.


#11
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007

Quote

CF - A fost introdus in 1994. Pentru motoare diesel cu sau fara injectie indirecta, incluzand si pe cele care folosesc combustibil cu sulf peste 0,5%. Înlocuieste specificatia API CD.


Mobil Delvac MX
ACEA E5/E3/B4/B3/A3
API CH-4/CG-4/CF-4/CF/SJ


Ai raspuns singur

Edited by IdI1, 27 January 2014 - 11:30.


#12
c_dragos54

c_dragos54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.01.2012
nikixxs eu am pus instalatie electrica noua(montata de un electrician)si imi functioneaza absolut totul, fara nicio problema.

#13
Nikixx

Nikixx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.01.2014
multumesc c_dragos54  am sa cumpar si eu una noua sa o schimb  ,,,   stii ,  vreau sa iau un plug   da nu stiu daca un plug reversibil e mai bun decat un plug simplu pe teava  ,,,,stiti daca cu    cel reversibil  consum mai multa motorina sau tot la fel   (la gradini ma refer)   ,,,multumesc

#14
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

 rionut83, on 26 ianuarie 2014 - 21:50, said:

Atunci ce să înțeleg...  La U 650 Mobil Delvac MX  nu este indicat?

Are următoarele specificații:


ACEA E5/E3/B4/B3/A3

API CH-4/CG-4/CF-

4/CF/SJ


Standardele trebuie interpretate ca si conditie minimala => daca API CD este minim, orice standard mai exigent ( CE-CI )va fi ok.

#15
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
deci pentru u 650 : strain mobil delvac 15 w 40  sau 20 w 40
                                romanesc md 30 sau md 40                           sau ce altceva folositi, recomandati?
la cat timp faceti schimbul?anual?
tin sa precizez si chestia asta ca ,consuma cam 2-3 litri pe an de ulei  (arat, combinator, erbicidat, cosit, greblat , carat...)

#16
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Eu pun romanesc la canistra de 20 l il inlocuiesc o data pe an si anume primavara si mai completez din  cind in cind,eu nu stiu daca imi consuma sau il arunca ca imi mai prelinge pe la epurator si pe la baie dar il las in pace,ii mai bag cite 0.5 l la 2-3 saptamini daca fac treaba.

#17
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 armandoaxinia, on 09 martie 2014 - 11:00, said:

Eu pun romanesc la canistra de 20 l il inlocuiesc o data pe an si anume primavara si mai completez din  cind in cind,eu nu stiu daca imi consuma sau il arunca ca imi mai prelinge pe la epurator si pe la baie dar il las in pace,ii mai bag cite 0.5 l la 2-3 saptamini daca fac treaba.
md 30 sau md 40?

#18
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
eu am bagat MD 30 super 2,  de la lukoil. Dupa cate stiu eu, MD 30 e mai subtire, e pt iarna, fata de MD 40 care e mai gros. Nu am gasit MD 40, ca bagam din ala...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate