Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Intrerupator schneider sedna si becurile economice

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
robertm

robertm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.07.2004
Buna ziua,

Tocmai mi-am montat in casa intrerupatoare cu led schneider sedna despre care producatorul se lauda ca au fost testate pe becuri economice si functioneaza fara sa palpaie. La mine nu este chiar asa. Palpaie de zici ca am discoteca in casa.
Intrebare mea este: mai are cineva montate astfel de intrerupatoare cu becuri economice si functioneaza? Oare nu au fost montat cum trebuie?

Multumesc

#2
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Ce becuri economice ai? Intrerupatoarele sunt montate pe faza?

#3
alterman666

alterman666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 09.09.2009

View Postrobertm, on 29th August 2011, 15:28, said:

Buna ziua,

Tocmai mi-am montat in casa intrerupatoare cu led schneider sedna despre care producatorul se lauda ca au fost testate pe becuri economice si functioneaza fara sa palpaie. La mine nu este chiar asa. Palpaie de zici ca am discoteca in casa.
Intrebare mea este: mai are cineva montate astfel de intrerupatoare cu becuri economice si functioneaza? Oare nu au fost montat cum trebuie?

Multumesc

le-ai montat degeaba cu becuri economice, nu vor merge veci pt. ca nu se inchide circuitul. nu exista inca compatibilitate intre intreruparoare cu led / martor luminos / etc si becuri economice

stima

#4
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View Postrobertm, on 29th August 2011, 14:28, said:

Tocmai mi-am montat
Problema este la becurile economice,monteaza pe dulie o rezistenta de 220kilo ohmi la 0,5- 1 watt si ai rezolvat problema.

#5
asyx

asyx

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 14.06.2008

View Postanaki, on 29th August 2011, 15:49, said:

Problema este la becurile economice,monteaza pe dulie o rezistenta de 220kilo ohmi la 0,5- 1 watt si ai rezolvat problema.
nu stiu daca chiar rezolva problema.ideal ar fi daca ar putea sa ia nul din alta parte astfel ca sa nu se inchida circuitul prin bec

#6
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eu nu inteleg intrerupatoarele cu bec/led.
eu stiu exact pozitia lor cand e bezna si le nimeresc din prima. sunt eu mai special?

#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

View Postrasistu, on 29th August 2011, 16:14, said:

eu nu inteleg intrerupatoarele cu bec/led.
eu stiu exact pozitia lor cand e bezna si le nimeresc din prima. sunt eu mai special?
Da ! :naughty:

#8
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011

View Postrasistu, on 29th August 2011, 17:14, said:

eu nu inteleg intrerupatoarele cu bec/led.
eu stiu exact pozitia lor cand e bezna si le nimeresc din prima. sunt eu mai special?

NU!

#9
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
tu ai sotie ??? copil ???
si eu le stiu pozitia dar persoanele de mai sus nu, atunci incercam sa gasim o rezolvare

#10
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008

View Postrobertm, on 29th August 2011, 15:28, said:

Buna ziua,

Tocmai mi-am montat in casa intrerupatoare cu led schneider sedna despre care producatorul se lauda ca au fost testate pe becuri economice si functioneaza fara sa palpaie. La mine nu este chiar asa. Palpaie de zici ca am discoteca in casa.
Intrebare mea este: mai are cineva montate astfel de intrerupatoare cu becuri economice si functioneaza? Oare nu au fost montat cum trebuie?

Multumesc

Acuma nu trebuie sa le schimbi doar sa le desfaci si sa scoti ledul. Eu asa am facut. Exista mai multe tipuri de becuri economice, uita-te la raft, astea supereconomice lumanare  sau spirala care le folosim noi nu merg cu led, ca iti clipesc de numa. Mai sunt unele sferice care seamana cu alea cu incandescenta, alea merg dar nu economisesti la fel de mult cu ele.
Daca chiar nu-ti serveste memoria musculara la gasirea intrerupatorului iti recomand intrerupatoare wenge pe perete alb, se gasesc in praktiker.

#11
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Trebuie montata cate o rezistenta din asta, la fiecare dulie, in caz ca exista mai multe becuri in acea plafoniera (am intrerupator dublu)?

#12
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Dar eu de ce nu am nici o problema de acest fel? Nici la ai mei nu falfaie.

#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postcolombo2003, on 21st February 2012, 16:29, said:

Trebuie montata cate o rezistenta din asta, la fiecare dulie, in caz ca exista mai multe becuri in acea plafoniera (am intrerupator dublu)?
Corect

#14
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View Postrobertm, on 29th August 2011, 14:28, said:

Buna ziua,

Tocmai mi-am montat in casa intrerupatoare cu led schneider sedna despre care producatorul se lauda ca au fost testate pe becuri economice si functioneaza fara sa palpaie. La mine nu este chiar asa. Palpaie de zici ca am discoteca in casa.
Intrebare mea este: mai are cineva montate astfel de intrerupatoare cu becuri economice si functioneaza? Oare nu au fost montat cum trebuie?

Multumesc
stiu doar ca unui prieten nu-i palpaie ca doar am vazut cu ochii mei ca eu i-am montat lustrele.dar comutatoarele erau montate deja,si stiu ca erau schneider,dar nu stiu de care.ledul era albastru,sivanzatorul l-a asigurat ca nu palpaie.chiar asa e!

#15
can_io

can_io

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.01.2008

View Postasyx, on 29 august 2011 - 15:31, said:

nu stiu daca chiar rezolva problema.ideal ar fi daca ar putea sa ia nul din alta parte astfel ca sa nu se inchida circuitul prin bec
Sigur nu rezolva problema,nulul nu trece prin intrerupator,e din "alta parte"
De cate ori se aprinde becul se inchide si circuitul prin bec(daca nu s-ar inchide nu s-ar aprinde)

#16
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Stai ca-ti zic eu care e problema ca eu am montat in toata casa schneider sedna. Intrerupatoarele cu led albastru se impaca foarte bine cu becurile economice de orice tip, mai putin cu una bucata neon. Cele cu led rosu, intr-adevar nu inchid circuitul, curentul se scurge partial prin ledul de iluminare al intrerupatorului si atunci cand becul se incarca se aprinde si de-aici rezulta aprinderea aia intermitenta. Cea mai buna rezolvare e cea data de anaki intrucat nu garantez nici pentru cele cu led albastru ca vor functiona impecabil. Eu am in casa intrerupatoare cu ambele culori de leduri intrucat duble n-am gasit decat cu led albastru. Mai exista si posibilitatea acelor becuri economice de care vorbea un coleg mai sus, cele care seamana cu cele clasice. Posted Image

#17
BARBULESCUV

BARBULESCUV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 18.04.2011
Intr-adevar si eu am montat in casa comutator de la Schneider cu led albastru si nu am probleme cu becurile economice, in schimb am probleme cu un comutator ABB care are o lampa galben/portocaliu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate