Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Bec economic care bazaieeee

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am o lustra cu 4 becuri economice de acelasi fel din care 2 bazaie ca albina (se aude cam de la 1 metru) care ar putea fi cauza ?

#2
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Sunt infiletate bine ?

#3
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Care e marca(producatorul) becurilor? Cati watti are un bec?

#4
andu2008

andu2008

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 273
  • Înscris: 21.04.2008

 Remicade, on 23rd August 2011, 20:08, said:

Am o lustra cu 4 becuri economice de acelasi fel din care 2 bazaie ca albina (se aude cam de la 1 metru) care ar putea fi cauza ?

in soclu ( bulbul acela alb ) exista un montaj electronic care contine intre altele si o bobina pe un miez din ferita. probabil zgomotul provine de la vibratiile miezului de ferita
solutia hard : daca ai manualitate ar fi desfaci soclul si sa torni in lac dielectric pe acea bobina
          soft : le inlocuiesti cu altele si astea le pui unde nu te deranjeaza zgomotul ( pivnita, garaj, etc)

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Sint stranse bine, marca Hepol 15W 2700K. O sa le mut maine si in alta camera sa vad daca acolo tot asa fac.

#6
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Hepol? Nu am mai auzit de marca asta. Recomand sa le inlocuiesti cu ceva serios, de la Philips si/sau Osram.

Ok, dupa cautari rapide pe net despre Hepol, am gasit ca e distribuit de Lohuis, iar astia fac niste becuri de o calitate proasta, deci recomand sa le inlocuiesti. Am avut lampi de la ei si s-au ars subit. Am avut 2-3 becuri cu descarcare in vapori de mercur care au functionat maxim 1 minut si au ''pocnit''. Nu recomand nimanui produse Lohuis sau Hepol.

Edited by copil_Cuminte19, 23 August 2011 - 20:11.


#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu stiu ce sa zic ca eu sint foarte multumit dau o lumina intensa, am si Philips si Osram de peste 20W dar mi se par mizerii fata de Hepol asta :(.

#8
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011

 copil_Cuminte19, on 23rd August 2011, 21:10, said:

Hepol? Nu am mai auzit de marca asta. Recomand sa le inlocuiesti cu ceva serios, de la Philips si/sau Osram.

Ok, dupa cautari rapide pe net despre Hepol, am gasit ca e distribuit de Lohuis, iar astia fac niste becuri de o calitate proasta, deci recomand sa le inlocuiesti. Am avut lampi de la ei si s-au ars subit. Am avut 2-3 becuri cu descarcare in vapori de mercur care au functionat maxim 1 minut si au ''pocnit''. Nu recomand nimanui produse Lohuis sau Hepol.


Clar ai avut ghinion cu Hepol! Mie imi lumineaza curtea noapte de noapte,de mai bine de un an...

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Un bec a fost schimbat cu un Osram 23 W 1600 lumeni 20 lei, nu mai bazaie, imi retrag si cuvintele jignitoare adresate inainte acestei marci, acest bec te nauceste la propriu. Probabil ce am eu Osram si Philips sint mai vechi (le-am luat prin 2007) nu cred ca sint falsuri ptr ca, cumpar doar de la Praktiker si Dedeman, am vazut ca Hepol si acest Osram au o inertie de 1-2 secunde la apasarea intrerupatorului, celelalte mai vechi nu au.

#10
Amstrad

Amstrad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.02.2012
Si eu aveam o parere buna despre LOHUIS, dar de cand au ars 3 becuri din 4 de la HEPOL dupa mai putin de 10 ore de functionare m-am lasat pagubas cu marca asta.

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 copil_Cuminte19, on 23 august 2011 - 20:10, said:

Nu recomand nimanui produse Lohuis sau Hepol.

De ce? Eu am majoritatea din astea si nu am avut probleme. Vorbesc de cele cu lumina calda. Singura diferenta e ca nu se aprind instant ca Philips dar costa de trei ori mai putin decat un Philips. am si Philips si Osram. Le am de un an si nu s-a ars nici unul pana acum.

Edited by Clovis, 23 December 2012 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate