Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Lyon - un oras la fel de frumos in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
In curand am de gand sa petrec o saptamana in Lyon.
A mai fost cineva pe acolo?
Cum vi s-a parut orasul?

site f fain Lyon

Pana una alta am gasit acest site foarte fain, in care sunt disponibile aceste carduri de 42 de euro ptr 3 zile care ofera acces la mai toate muzeele si ce mai este fain de vizitat prin Lyon.

Ce parere aveti se merita? Asa individual am vazut ca numai un bilet la un muzeu e vreo 15 euro...

#2
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

View Postbbogdanmircea, on 22nd August 2011, 14:13, said:

In curand am de gand sa petrec o saptamana in Lyon.
A mai fost cineva pe acolo?
Cum vi s-a parut orasul?

site f fain Lyon

Pana una alta am gasit acest site foarte fain, in care sunt disponibile aceste carduri de 42 de euro ptr 3 zile care ofera acces la mai toate muzeele si ce mai este fain de vizitat prin Lyon.

Ce parere aveti se merita? Asa individual am vazut ca numai un bilet la un muzeu e vreo 15 euro...

Sa petreci o saptamana la Lyon e destul pentru a vizita orasul. Insa e cam mult. 2-3 zile iti sunt de ajuns.

Merita insa sa dai o fuga si pana spre Grenoble ? orasul de la portile Alpilor dar si sa vizitezi nordul Lyonului cu renumitele podgorii din Beaujolais de unde se face vinul cu acelasi nume.

Ajuns pe aeroportul din Lyon iei tramvaiul express care costa 13 euro dus sau 23 dus-intors pana la Gara Part Dieu.

Ce trebuie vizitat in Lyon :
Prima zi
- Orasul vechi (traversezi Presqu?Ile si rîul Sona) cu vestita catedrala St. Jean si traboulele (pasaje secrete prin vechile cladiri si curtile lor interioare)
- Catedrala Notre Dame de la Fourviere, luand metroul funicular in panta si coborand la picior prin parcul dealului de la Fourviere
- Muzeul miniaturilor si decorurilor de cinema
- Teatrul Roman Antic
- Muzeul de langa Teatrul Antic

Ziua a doua
- La Maison des Canuts
- Muzeul Gadagne
- Muzeul automatelor
- Muzeul Fratilor Lumiere
- Parcul de la Tete d'Or
- Piata Terreaux cu muzeele sale
- Piata Bellecour

Ziua a treia
- Turul ghidat al orasului
- Shopping
- Seara in cluburile lyoneze : baruri si discoteci de toate genurile, de la muzicale si pana la cluburi sex pe diferite teme.

Calatorie placuta !

Edited by RMC Info, 22 August 2011 - 14:50.


#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,915
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRMC Info, on 22nd August 2011, 15:48, said:

Sa petreci o saptamana la Lyon e destul pentru a vizita orasul. Insa e cam mult. 2-3 zile iti sunt de ajuns.
Exagerezi.
O jumatate de zi poti petrece doar in Parcul Tete d'or, daca vrei o dupa amiaza tihnita.
In afara de Grenoble mai poti sa tragi o fuga pana la Geneva, merita!

#4
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,134
  • Înscris: 10.10.2005
Am fost si eu pe acolo. Vezi ca e si un autobus de la aeroport Citybus parca. Costa vreo 14 euro.
Se foloseste acelasi bilet pentru metrou, tramvai, bus si funicular. Il compostezi si ai o ora de transport. Acum 2 ani biletul era 1.3 euro daca luai zece venea cam 1.1 euro. Vezi ca sunt distribuitoare de bilete in statiile de tramvai. Io am platit direct cu cardul ING.
Desi e considerat un oras industrial ai ce vedea acolo.
Pentru mancat mai ieftin cauta fastfood-urile magrabienilor. E o strada pe care mancam destul de bine pe langa opera. Un kebab cu cartofi prajiti si suc erau vreo 8 euro.
Oricum vezi sa nu dai in diabet, sunt o gramada de magazine de dulciuri...

Edited by trid_ovi, 22 August 2011 - 15:14.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,915
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttrid_ovi, on 22nd August 2011, 16:10, said:

Un kebab cu cartofi prajiti si suc erau vreo 8 euro.
Un pui rotisat, tot la marocani, 5 euro. Sau cel putin atat era prin 2007...

#6
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Cool!
Ce ziceti de acel City Card se merita luat?

#7
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Am fost, am luat City Cardul, am vizitat muzee pana nu ne-au mai tinut picioarele.
Am admirat monumentele istorice, ne-am minunat de Tete D'OR, de infrastructura superba a orasului.
Cand imi gasesc notitele o sa le postez aici.
Un oras foarte frumos!
Toate informatiile despre citycard le-am luat de pe www.lyon-france.com

#8
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
Ma bate gandul sa ma duc si eu 3 zile juma' la Lyon, am inteles ca este un oras frumos.
In decembrie au ceva Piata de Craciun ?

Edited by metalactual, 08 September 2011 - 10:33.


#9
alexoiuy

alexoiuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 23.10.2006
Probabil au si piata de Craciun insa daca vrei sa vizitezi Lyon in decembrie iti sugerez sa vii in perioada in care este "Fete des lumieres", intre 8 si 11 decembrie. Cauta pe Youtube si pe site-ul oficial cateva clipuri din anii precedenti. Cred ca e ceva unic in Europa.

Edited by alexoiuy, 25 September 2011 - 19:31.


#10
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
Da, atunci vroiam. Stiam de sarbatoarea luminilor, insa a "cazut" pentru anul asta. Poate altadata.

#11
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Nedrept de putine stiri despre Lyon, un oras superb. Ma gandesc ca noua cursa BlueAir Buc-Lyon va spori numarul de turisti romani. Poate si la meciul din seara asta vor ajunge multi romani.

Am vazut orasul, mi-a placut foarte mult si partea de vieux Lyon (patrimoniu UNESCO), si Catedrala, si zona Fourviere (cu Biserica Notre Dame de Fourviere), si Fresque des Lyonnais, si Musées Gadagne,si  Muzeul Cinematografului si Miniaturilor (fabulos!), si Theatres Romains de Fourviere, si Braseria Georges (veche de 180 de ani), cea mai veche braserie din Lyon, si pietele, oamenii, restaurantele, mancarea. Absolut tot.

E pacat, existand acum zboruri directe, sa nu descoperiti un oras superb. Daca nu vreti sa va limitati la Lyon puteti sa va duceti la Grenoble, Annecy (cu trenul 2 ore 55 e/ pers/ dus-intors), satucul Perouges (unul dintre cele mai frumoase sate din Franta)

Las cateva poze din LYON

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate