Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Pereti placati cu lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cei care va pricepeti la lemn, ma intereseaza cu ce se pot placa peretii si tavanele. Ma gandesc ca un lemn moale s-ar stramba/crapa in timp, deci probabil trebuie un lemn de esenta tare. Spuneti-va parerea si dati si niste preturi pe metrul patrat. As vrea ceva mai stilat, ca in pozele de mai jos.

Attached Files



#2
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postdan84, on 20th August 2011, 01:17, said:

Cei care va pricepeti la lemn, ma intereseaza cu ce se pot placa peretii si tavanele. Ma gandesc ca un lemn moale s-ar stramba/crapa in timp, deci probabil trebuie un lemn de esenta tare. Spuneti-va parerea si dati si niste preturi pe metrul patrat. As vrea ceva mai stilat, ca in pozele de mai jos.
asa ceva iti place?daca da,atunci putem dezvolta subiectul,exista mai multe variante dar sti cum e ca nu toate merg oriunde.

Attached File  IMG_4091.JPG   51.89K   98 downloads
Attached File  IMG_4074.JPG   54.79K   69 downloads
Attached File  IMG_4092.JPG   678.17K   58 downloads
Attached File  IMG_4073.JPG   64.49K   61 downloads
Attached File  IMG_4094.JPG   3.09MB   64 downloads

si inca aici a fost extrem de greu de realizat di cauza imbinarilor pe rotund intre pardoseala-perete-tavan,ceea ce ai relatat in foto este ceva mai simplu,deci daca pui mintea la contributie  si ai foarte multa rabdare dar sa si sti sa alegi materiale si modalitatea de lucru optima sau sa iti permiti sa platesti un meserias care corespunde atunci o sa ai ceea ce iti doresti.

Attached Files


Edited by mardraaxi, 21 August 2011 - 17:01.


#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu imi place si bag seama ca e si laminat.
Deocamdata sunt la stadiul de orientare. Vreau sa fie in stil blani sau oricum ceva mai mare decat "aschiile" alea.
Pe mine deocamdata ma intereseaza ceva sfaturi. Din ce lemn ar fi bine sa fie. Bradul sau altceva moale presupun ca lucreaza si incep sa crape/indoaie. Trebuie ceva mai tare. Cam ce grosime s-ar preta? Presupun ca nu trebuie asa gros ca la parchet.

#4
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
bagi de seama gresit,acela este parchet industrial din lemn masiv de frasin,acele "aschii" poate tie nu iti plac si este o chestiune de gust cum e si normal dar este un model de parchet destul de exclusivist si costa destul de mult asa ca pina la aschii e drum lung si tind sa cred ca nu ai o minima idee despre astfel de materiale dar in schimb cataloghezi,asa cum si altul poate spune ca ai pus dulapii pe pereti,mie personal imi place cel din foto2 pt ca sunt un fan al artei povere si rustic,pe restul nu dau o ceapa degerata.
cel din foto3-4 nu este pus in opera la locul respectiv ci sunt panouri facute in atelier dupa care au fost doar aplicate pe pereti.
ca lemn poti folosii aproape orice esenta,atita timp cit este stagionat iar ambientul in care va fi montat respecta anumite criterii atunci nu se crapa nimic nici macar breadul daca este stagionat si tratat corespunzator.
orice gosime dar nu are rost sa pui gros decit pe pardoseala,in acele foto e posibil sa fie perline de 10-16mm,scandura de min 20-25mm,parchet 16-22mm.
pt preturi este mai complicat atita timp cit nu esti tu decis ce anume vrei si cum se va pune in opera o astfel de lucrare,acolo ai deja variante care sunt minim triple fata de altele
bafta in gasirea a ceea ce iti doresti

Edited by mardraaxi, 22 August 2011 - 19:49.


#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Eu le-am zis aschii pentru ca sunt mici. Nu stiu ce material e ala dar in poze l-am vazut lucios si dadea aspect de plastic, de laminat, nicidecum ceva autentic, dar na, am ochi neavizat.
Multumesc pentru informatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate