Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Sfat achizitie combina frigorifica!

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Peter Pan

Peter Pan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 04.06.2006
Inca ceva: gandeste-te daca vrei frigiderul sus si congelatorul jos sau invers. ;)

#20
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View PostPeter Pan, on 7th August 2011, 21:41, said:

Inca ceva: gandeste-te daca vrei frigiderul sus si congelatorul jos sau invers. ;)
bosch are o combina care se poate configura oricum.cu frigiderul sus sau jos,si idem congelatorul.depinde doar cum invarti de butoane,si mai ramane sa muti rafturile.

#21
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcalinjack, on 7th August 2011, 14:21, said:

eu am arctic F35 din 2003.avantajul ar fi ca fiecare motor merge atunci can dicteaza fiecare termostat din fiecare compartiment.alt avantaj e ca de ex. eu cand curat frigiderul ,congelatorul functioneaza,si la fel invers.avantajul celor 2 mai este ca functionand separat,nu dicteaza frigiderul temperatura congelatorului,si invers.la cele cu un singur,merge si pentru una si pentru alta deodata.nuin ultimu ran e fiabil,pt ca nu-i totuna sa duci cu un singur motor totul,sau cu doua ,de unde si uzura mai mica.cred ca am zis ceva.
eu folosesc un frigider combinat cu un motor si nu vad niciun dezavantaj raportat la ce-ai scris mai sus: congelatorul poate sa stea oprit pana cureti frigiderul ca n-are nimic, frigiderul nu dicteaza temperatura congelatorului ori viceversa, nu cunosc instalatia in amanunt, dar probabil au termostate/circuite separate

#22
Peter Pan

Peter Pan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 596
  • Înscris: 04.06.2006

View Postdan210, on 7th August 2011, 22:07, said:

eu folosesc un frigider combinat cu un motor si nu vad niciun dezavantaj raportat la ce-ai scris mai sus: congelatorul poate sa stea oprit pana cureti frigiderul ca n-are nimic, frigiderul nu dicteaza temperatura congelatorului ori viceversa, nu cunosc instalatia in amanunt, dar probabil au termostate/circuite separate
Eu stiam ca poti opri frigiderul, dar nu si congelatorul. Sigur e cum zici tu ?!

#23
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011

View Postanonima1, on 7th August 2011, 16:19, said:

Nu functioneaza link-ul, imi apare doar o pagina alba....:|

#24
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View PostPeter Pan, on 7th August 2011, 20:14, said:

Eu stiam ca poti opri frigiderul, dar nu si congelatorul. Sigur e cum zici tu ?!
nu stiu, n-am studiat problema, oricum daca e cum spui tu cu atat mai mult nu-i avantajos - ma refer la postul lui calinjack mai sus citat - sa cumperi o combina frigorifica cu 2 motoare, mai ales daca diferenta de pret e semnificativa





View Postmaladetz1, on 7th August 2011, 20:36, said:

Nu functioneaza link-ul, imi apare doar o pagina alba....:|
ai mai jos un print screen cu ce este in link-ul buclucas

Attached Files


Edited by dan210, 07 August 2011 - 23:47.


#25
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011

View Postdan210, on 8th August 2011, 00:41, said:

nu stiu, n-am studiat problema, oricum daca e cum spui tu cu atat mai mult nu-i avantajos - ma refer la postul lui calinjack mai sus citat - sa cumperi o combina frigorifica cu 2 motoare, mai ales daca diferenta de pret e semnificativa





ai mai jos un print screen cu ce este in link-ul buclucas
Multumesc!

#26
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View Postdan210, on 7th August 2011, 22:07, said:

eu folosesc un frigider combinat cu un motor si nu vad niciun dezavantaj raportat la ce-ai scris mai sus: congelatorul poate sa stea oprit pana cureti frigiderul ca n-are nimic, frigiderul nu dicteaza temperatura congelatorului ori viceversa, nu cunosc instalatia in amanunt, dar probabil au termostate/circuite separate
cele cu un singur buton-trermostat aflat in compartimentul frigider nu au circuite separate

#27
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
va spun io!combina cu 2 motoare e mult mai fiabila.fiecare motor are de dus un spatiu mai mic si implicit mai usor.tu cum ai urca un deal mai usor?cu doua picioare sau cu unul?si eu va repet,atunci cand cureti un compartiment celalalt merge.si oricum reglezi fiecare separat.si ar mai fi cazul cand nu ai nimic in congelator.el poate sta oprit,in timp ce frigi,merge!

#28
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcalinjack, on 9th August 2011, 18:10, said:

cele cu un singur buton-trermostat aflat in compartimentul frigider nu au circuite separate
tre sa aibe o smecherie ceva acolo, atunci cum este congelatorul inghetat bocna si-n frigider e doar racoare?

View Postcalinjack, on 9th August 2011, 18:47, said:

va spun io!combina cu 2 motoare e mult mai fiabila.fiecare motor are de dus un spatiu mai mic si implicit mai usor.tu cum ai urca un deal mai usor?cu doua picioare sau cu unul?si eu va repet,atunci cand cureti un compartiment celalalt merge.si oricum reglezi fiecare separat.si ar mai fi cazul cand nu ai nimic in congelator.el poate sta oprit,in timp ce frigi,merge!
eu nu zic nu, daca nu-i diferenta mare de pret si or fi alte argumente, ce spui tu nu da avantaj combinei cu 2 motoare: nu ma intereseaza pe mine cat duce un compresor, pentru asta sunt oameni platiti si se fac teste inaintea scoaterii produsului pe piata, comparatia cu urcatul dealului e deplasata, sunt compresoare de diferite puteri, nu vad un avantaj considerabil sa mearga un compartiment pana-l cureti pe celalalt, oricum congelatorul, ca asta-i mai cu dichis, nu este afectat daca sta si o ora oprit, daca nu se deschide usa

asta cu congelatorul oprit da, este un avantaj, daca diferenta de pret nu-i mare, oricum la o familie congelatorul nu pre are timp de stat

probabil 2 compresoare au combinele foarte mari, daca este asa, da, asta este un avantaj, pentru ca  la o familie cu 4 membri sau mai mult este buna

Edited by dan210, 09 August 2011 - 23:12.


#29
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
uita-te in ofertele selgros,le gasesti pe net,au la promotie combina whirpool cu 860 lei

#30
CatalinAdrianE

CatalinAdrianE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2011
Vreau sa achizitionez o combina frigorifica /frigider
buget de 1200-1400 ron

In primul rand ma intereseaza fiabilitatea deoarece detin un frigider mic arctic care in 30 ani nu a necesitat nicio reparatie si acum merge, fara sa dea vreun semn de oboseala.
Am intrat intr-un magazin altex si mi-au facut cu ochiul cateva modele

Beko    http://www.altex.ro/...ca-331l-a-201cm                              
Indesit  http://www.altex.ro/...n14-361-l-a-alb          
LG        http://www.altex.ro/...a-argintiu-inox  (no frost)
Indesit  http://www.altex.ro/...a13f-300l-a-alb             (no frost)

Le-am ales pe acestea deoarece am vazut ca si tavile/ carcasele par destul de zdravene mai ales la LG si Indesit,
la altele mi s-au parut casante.
Acum insa eu nu stiu cat de fiabile sunt, cat de scumpe sunt piesele, daca se poate repara cu usurinta fara eforturi financiare,  prea mari, ma intereseaza sa nu prinda rugina si sa aibe servicii de garantie impecabile.

Veniti si voi cu pareri. Multumesc

#31
Tina2013

Tina2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.09.2012
Buna,

Doresc sa-mi cumpar o combina frigorifica, iar dupa mai multe ore de citit pe net informatii in acest sens, inclusiv topicul in care postez, am ramas la doi producatori Liebherr si Bosch.

Am ales acesti doi producatori pentru ca ofera o garantie mai mare de 2 ani la produsele lor, Liebherr 4 ani, iar Bosch 5 ani, plus au printre cele mai bune review-uri(aici ar mai fi Gorenje).
Mi-ar placea un frigider fara display electronic.
Din ce am citit pe net am inteles ca ar fi bine sa cumpar un frigider fara piese incorporate, pentru ca daca se strica, nu se pot schimba decat inlocuind tot. Nu stiu daca cei de la Bosch, sau Liebherr, au frigidere cu piese incorporate.
De asemenea, am inteles ca e mai bine sa aiba filtru antibacterian. Din ce am citit, Liebherr am vazut ca nu are, iar pentru Bosch nu am gasit info in acest sens.
Inca un lucru foarte important, de care ar trebui tinut cont in alegerea unei combine frigorifice, ar fi legat de condensatoare si mai exact de cine sunt produse. Din ce am citit am inteles ca cele mai bune sunt Dunfoss si cele nemtesti.
Ar mai fi un aspect legat de numarul condensatoarelor, parerile sunt impartite, unii spun ca mai bine 2, altii spun ca nu e o problema nici cu unul.
PRO/Contra
1 condensator - Consum si zgmot mai redus / durata in timp mica
2 condensatoare - durata in timp mai mare / consum si zgomot mai mare

Nu stiu daca ar mai fi si alte lucruri pe care ar trebui sa le am in vedere, insa, tinand cont de cele mentionate mai sus as avea de ales intre:
1) Liebherr
2) Liebherr
3) Liebherr
4) Bosch
5) Bosch
6) Bosch

Ce ati alege si de ce?

Multumesc anticipat, pentru ajutor.
Tina

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate