Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

cuptor microunde ajutooooooooooooor!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
wala

wala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2010
Buna ziua,
doua chestiuni in legatura cu un cuptor cu microunde Hyundai HMG-20 LDW.

1. are cineva si-mi poate comunica semnificatia indicatoarelor de pe afisajul electronic (ce anume indica fiecare dintre acestea?) pentru modelul Hyundai HMG-20 LDW sau HMG-23, HMG-30 (deoarece fac parte din aceeasi clasa).

2. detaliez si problema aparuta pentru care am nevoie de semnificatia indicatoarelor:
in urma curatarii aparatului, la introducerea in priza, pe afisajul electronic apare scris mic cu culoarea rosie "1S", nemaiputand introduce nici o alta comanda (anterior era indicata cu verde ora).
Am incercat toate combinatiile posibile din taste, insa pur si simplu, nu dispare acest afisaj.
Mentionez ca atunci cand se deschide usa cuptorului, se aprinde becul din interior. Anterior, la orice apasare de tasta se auzea bip-ul specific. Acum afiseaza doar acest "1S", nu se aude nici un bip la apasarea tastelor si nu apare nici un alt afisaj.

Multumesc

Edited by wala, 01 August 2011 - 22:46.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Detaliaza ce procedura de curatare ai folosit.

#3
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

 wala, on 1st August 2011, 23:44, said:

HMG-20 LDW.
Seria asta de cuptor ne duce la motoare auto nicidecum la cuptor cu microunde .
Scrie tot ce vezi pe eticheta din spate .
In 2004 am gasit un topic tot aici , identic , seria nu era de gasit http://forum.softped...showtopic=33745
Comanda este electronica ? - a intrat umezeala la placa de control , poate ai spalat cu apa (solutie) din abundenta si a intrat pe unde nu trebuie .

#4
wala

wala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2010

 hemTT, on 2nd August 2011, 23:12, said:

Seria asta de cuptor ne duce la motoare auto nicidecum la cuptor cu microunde .
Scrie tot ce vezi pe eticheta din spate .
In 2004 am gasit un topic tot aici , identic , seria nu era de gasit http://forum.softped...showtopic=33745
Comanda este electronica ? - a intrat umezeala la placa de control , poate ai spalat cu apa (solutie) din abundenta si a intrat pe unde nu trebuie .
  

Buna seara,
abia acum am vazut mesajul. Pe eticheta di spate scrie asta:
S/N HY3100160
HMG-20LDW GRILL/MICROWAVE
Este cuptor cu microunde digital(nu are nici o rotita, nici butoane pur si simplu doar apas pe scris cand trebuie sa-i dau comanda). L-am spalat intradevar cu apa si detergent de vase in exterior numai peste tot(in interior nu am mai apucat  :confuzzled: ) si era bagat in priza cand l-m spalt. Il am din anul 2003 si nu am avut probleme pana acum(este adevarat ca de cate ori l-am spalat inainte il scoteam din priza, de data asta nu :( ), deci mesajul pe care l-ai vazut tu din 2004 nu-mi apartine. Inainte cand ii dadeam comanda se auzea un sonor la fiecare tastare, acum nu se aude nimic si nu se mai apasa nici o tasta si are afisajul acela 1s.
Ma gandesc ca poate nu e stricat si daca ar fi as vrea sa stiu cat costa reparatul, ca la o simpla evaluare...cred ca mi-as lua altul.
Multumesc tare mult pentru ajutor!

 keta, on 2nd August 2011, 20:29, said:

Detaliaza ce procedura de curatare ai folosit.
Apa cu detergent de vase fairy dar numai pe exterior( interiorul nu am mai apucat). Era bagat in priza (pana acum il scoteam din priza cand il spalam  :mellow: ), e digital si il am din 2003. Multumesc mult si poate imi puteti spune cat ar costa reparatul, ca daca nu costa daraua cat ocaua...

#5
wala

wala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2010

 hemTT, on 2nd August 2011, 23:12, said:

Seria asta de cuptor ne duce la motoare auto nicidecum la cuptor cu microunde .
Scrie tot ce vezi pe eticheta din spate .
In 2004 am gasit un topic tot aici , identic , seria nu era de gasit http://forum.softped...showtopic=33745
Comanda este electronica ? - a intrat umezeala la placa de control , poate ai spalat cu apa (solutie) din abundenta si a intrat pe unde nu trebuie .
Buna ziua,
ok, am inteles, exista o solutie? Merge reparat? sau nu se merita?
ms

#6
wala

wala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2010
ajutorrrrrrrrrrrr chiar nu stie nimeni????????????
pot s-l desfac eu si sa-l repar?????????????

#7
wala

wala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2010

 wala, on 13th August 2011, 14:29, said:

ajutorrrrrrrrrrrr chiar nu stie nimeni????????????
pot s-l desfac eu si sa-l repar?????????????
  cuptor microunde ajutorrrrrrrrrrrrrrrrrr

#8
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 20.09.2007
E posibil sa fie ceva "child lock". Incearca sa tii 0 apasat mai mult de 4 secunde.

#9
soniyix

soniyix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 26.09.2009

 wala, on 8th August 2011, 00:35, said:

Buna seara,
abia acum am vazut mesajul. Pe eticheta di spate scrie asta:
S/N HY3100160
HMG-20LDW GRILL/MICROWAVE
Este cuptor cu microunde digital(nu are nici o rotita, nici butoane pur si simplu doar apas pe scris cand trebuie sa-i dau comanda). L-am spalat intradevar cu apa si detergent de vase in exterior numai peste tot(in interior nu am mai apucat  :confuzzled: ) si era bagat in priza cand l-m spalt. Il am din anul 2003 si nu am avut probleme pana acum(este adevarat ca de cate ori l-am spalat inainte il scoteam din priza, de data asta nu :( ), deci mesajul pe care l-ai vazut tu din 2004 nu-mi apartine. Inainte cand ii dadeam comanda se auzea un sonor la fiecare tastare, acum nu se aude nimic si nu se mai apasa nici o tasta si are afisajul acela 1s.
Ma gandesc ca poate nu e stricat si daca ar fi as vrea sa stiu cat costa reparatul, ca la o simpla evaluare...cred ca mi-as lua altul.
Multumesc tare mult pentru ajutor!


Apa cu detergent de vase fairy dar numai pe exterior( interiorul nu am mai apucat). Era bagat in priza (pana acum il scoteam din priza cand il spalam  :mellow: ), e digital si il am din 2003. Multumesc mult si poate imi puteti spune cat ar costa reparatul, ca daca nu costa daraua cat ocaua...
e folia digitala bulita.incearca sa o dezlipesti si sa o cureti.eu am acelasi tip si tot asa facea.nu mai lua nicio comanda.m-am riscat si am dezlipit folia cu butoane si apoi cea cu comenzile apoi am pus un uscator de par sa o usuce bine,apoi a mers fara probleme.sper sa te ajute asta

#10
geox333

geox333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2012

 soniyix, on 8th January 2012, 00:49, said:

e folia digitala bulita.incearca sa o dezlipesti si sa o cureti.eu am acelasi tip si tot asa facea.nu mai lua nicio comanda.m-am riscat si am dezlipit folia cu butoane si apoi cea cu comenzile apoi am pus un uscator de par sa o usuce bine,apoi a mers fara probleme.sper sa te ajute asta

Salut!  Asa-i, asta-i defectiunea. Sfatul tau 'soniyix' a fost bun ....numai ca eu ca badea Gheorghe am desfacut si o folie a comenzilor, sa curat si mai bine....si ce sa vezi ... s-a intrerupt circuitul(cele dungulite de jos pentru START si CANCEL ). Vreti sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi sau ce mai e de facut cu acest  " hyundai hmg-20ldw "
Multumesc !
P.S. daca ma sfatuiti sa-mi iau alt circuit de comenzi spuneti si de unde...

#11
teodorconstantinescu

teodorconstantinescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.12.2013
După încă patru ani de la postarea voastră, am găsit discuția și am reușit să remediez exact aceeași problemă la microunda noastră, cu mențiunea că aici a fost vorba cel mai probabil de o deformare ale uneia dintre foliile cu contacte. Remedierea a constat în plasarea de extra depărtătoare (improvizate din fâșii de duct tape peste care am dat cu prenadez ca să fie dublu adezive) între foliile cu contactele butoanelor. Niște folie dublu adezivă sau fâșie de folie dublu adezivă (în genul celei care se folosește la lipirea sticlei la smartphone și nu numai) ar fi fost ideală, dar în lipsa ei a trebuit să improvizez.

Mulțumesc soniyix pentru "constatare"!

#12
liviu_mad

liviu_mad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.06.2010
Am si eu aceasi problema . nu stiu cum sa desprind folia cu butoanele? umezeala nu prea are pe unde intra, la mine merge o zi pe urma iar apare 1s  tit-uie  2s si mai si i-si revine.
gasesc undeva tastatura?
are cineva o schema?

Edited by liviu_mad, 05 May 2017 - 17:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate