Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Citate ateiste

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1072 replies to this topic

#1063
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
da ... toti au dreptate

Attached Files

  • Attached File  dap.jpg   80.12K   18 downloads

Edited by superm, 11 November 2016 - 11:27.


#1064
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View PostJhonLocke, on 21 decembrie 2016 - 09:27, said:

Daca te vad pe jos, lesinat vrei sa iti acord primul ajutor si sa sun la salvare sau sa iti fac o rugacine ?

View Postvrajitoruldinoz, on 20 decembrie 2016 - 23:46, said:

Deci pentru fiecare are un plan care intimplator se supune precis legilor statisticii?


#1065
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
În zilele noastre ne îngrozim când ne ­aducem aminte de epocile în care vrăjitoarele erau arse pe rug, dar cred că va veni şi vremea în care ne vom înfiora la gândul că pedeapsa pentru crimă era, cândva, spânzurătoarea.
— Nu eşti adeptul pedepsei capitale?
— Nu-­i vorba de asta…, a dat el să-­mi răspundă, apoi s-­a oprit puţin şi a adăugat, cu un aer grav: Ştii ceva, Clement, n­-aş vrea să fiu în locul dumitale. Meseria mea mi se pare preferabilă.
— De ce?
— Pentru că dumneata ai foarte mult de­ a face cu binele şi răul – aşa cum se zice de obicei. Iar eu, unul, nu sunt foarte sigur că există aşa ceva. Ia gândeşte­te: dacă cumva totul nu e decât o problemă de secreţie a glandelor? Una secretă prea mult, alta prea puţin –şi poftim criminalul, poftim hoţul, poftim omul înclinat spre fapte rele. Clement, eu cred că va veni vremea când o să ne îngrozim la gândul lungilor secole în care ne­am lăsat duşi de valul moralismului şi în care i-am tot judecat pe alţii, la gândul că am pedepsit nişte oameni bolnavi, care, sărmanii, nu se puteau abţine de la ceea ce făceau. Doar nu spânzuri pe cineva pentru că are tuberculoză.
— Dar acela nu este periculos pentru comunitate.
— Ba da, într-­un oarecare sens, pentru că­-i îmbolnăveşte şi pe cei din jur. Sau, alt exemplu: un om care se crede împăratul Chinei. Despre el nu se spune: „Vai, ce fire stricată”, înţeleg ce-­mi spui, în legătură cu comunitatea. Trebuie apărată. Sunt de acord ca aceşti oameni să fie închişi undeva unde nu
pot face nici un rău – chiar şi eliminaţi discret, cu blândeţe, până şi asta mi s-ar părea acceptabil, cu condiţia să nu se numească pedeapsă. Să nu fie făcuţi de ruşine nici ei, nici familiile lor, care n-­au absolut nici o vină.
— Nu te-­am auzit niciodată vorbind aşa, i-­am spus, privindu-­l cu uimire.
— Nu am obiceiul să fac paradă de ideile mele. Astăzi m­-am lăsat puţin dus de val. Dumneata, Clement, eşti un om inteligent, ceea ce nu se poate spune despre toţi pastorii. Pesemne că n­-ai să vrei să recunoşti niciodată că, într­adevăr, ceea ce numiţi voi „păcat” nu există, dar eşti îndeajuns de deschis la minte pentru a lua în calcul şi varianta asta.
— Numai că asta e o lovitură fatală pentru toate teoriile unanim acceptate, am replicat.
— Da, noi, oamenii, suntem nişte fiinţe înguste la minte, egoiste şi pline de sine, foarte dornice să judece nişte lucruri despre care, de fapt, nu ştiu nimic. Îţi spun sincer, părerea mea este că un criminal trebuie trimis la doctor, nu la poliţie şi nu la biserică. Pe viitor, poate că nici nu vor mai exista astfel de oameni.
— Adică veţi fi reuşit să-­i vindecaţi?
— Chiar aşa. Ce idee minunată!


Agatha Christie - Crimă la vicariat

Edited by TOPCATBV, 19 September 2017 - 14:55.


#1066
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View PostoMariusRO, on 18 octombrie 2017 - 15:59, said:



#1067
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View PostEn-ki, on 07 noiembrie 2017 - 20:18, said:

Despre NT, ar trebui sa imi anulez ratiunea ca sa pot discuta cum sacrificiul mantuieste in contextul in care natura pacatoasa e pusa in om de acelasi dumnezeu care vine tot el sa se sacrifice pentru a mantui omenirea de propria lui pedeapsa.


#1068
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
"There is no God. No one directs the universe"
Stephen Hawking, Brief Answers to the Big Questions

#1069
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTOPCATBV, on 18 octombrie 2018 - 12:47, said:

"There is no God. No one directs the universe"
Stephen Hawking, Brief Answers to the Big Questions
Ăsta nu e cel în a cărui carte post-mortem va explica everything from the creation of the universe, black holes, alien intelligence, and the existence of God to the importance of space colonization, and the perils and promise of artificial intelligence, cumva?
https://hellogiggles...king-last-book/

Edited by mario_bril, 20 October 2018 - 11:54.


#1070
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Ba da, si cartea e cea din care e citatul dat de mine

#1071
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu exista citate atee si doar citate a unor persoane ,ateismul nu este o ideologie cu citate

#1072
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019
Primul care s-a îndoit a fost Satan. Apoi a urmat Descartes.
Doar Dumnezeu poate fi ateu.

Edited by gladioc, 03 July 2019 - 22:30.


#1073
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
But when you endeavor to explain the mystery of the universe by the mystery of God, you do not even exchange mysteries—you simply make one more. Nothing can be mysterious enough to become an explanation.
― Robert G. Ingersoll, Letter to Rev. Henry M. Field

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate