Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ford Focus 1.6 TDCI din 2007 pentru o incepatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
A_Luna

A_Luna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.07.2011
Buna
In urma cu 3 luni mi-am luat permisul si acum vreau sa-mi cumpar masina. De cand am inceput sa o caut pe internet, pe la cunostinte, la auto rulate, m-am orientat numai catre masini de clasa mica. De cateva saptamani, insa, mi s-a pus pata pe Ford Focus. Cel pe care as vrea sa il cumpar este din 2007, diesel, are 97000 km si pretul de 7000 euro. Nu ma deranjeaza nr de km si nici pretul, doar ca multi dintre cunoscuti mi-au atras atentia ca Focus ar fi o masina prea mare pt mine, pentru ca sunt incepatoare si ma va incurca la parcari, in trafic, etc.
Eu cred ca e posibil, dar fiabilitatea si manevrabilitatea ei ma incurajeaza sa cred ca ma voi adapta repede. :-)

Voi ce parere aveti? E o masina potrivita pentru a fi prima masina a unui sofer/a unei soferite?


Va multumesc!

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Nu vad absolut nici o problema in a avea ca prima masina un Focus. Nu comentez starea tehnica sau kilometrajul.

#3
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostA_Luna, on 24th July 2011, 00:31, said:

Buna
In urma cu 3 luni mi-am luat permisul si acum vreau sa-mi cumpar masina. De cand am inceput sa o caut pe internet, pe la cunostinte, la auto rulate, m-am orientat numai catre masini de clasa mica. De cateva saptamani, insa, mi s-a pus pata pe Ford Focus. Cel pe care as vrea sa il cumpar este din 2007, diesel, are 97000 km si pretul de 7000 euro. Nu ma deranjeaza nr de km si nici pretul, doar ca multi dintre cunoscuti mi-au atras atentia ca Focus ar fi o masina prea mare pt mine, pentru ca sunt incepatoare si ma va incurca la parcari, in trafic, etc.
Eu cred ca e posibil, dar fiabilitatea si manevrabilitatea ei ma incurajeaza sa cred ca ma voi adapta repede. :-)

Voi ce parere aveti? E o masina potrivita pentru a fi prima masina a unui sofer/a unei soferite?


Va multumesc!
prostii am vazut mai multe soferite si cu  swift, polo sau matiz care au lovit alte masini in parcare
daca este un sofer prost este prost cu orice masina

cat despre focus este o masina acceptabila.
considerente gen este buna masina pentru mine, pentru genul, varsta sau experienta mea ar trebui sa fie cam ultimele cand alegi una. principalul este sa fie o masina buna, fiabila, intretinuta si care nu a avut probleme majore in trecut gen defecte serioase sau accidente.

#4
crislacor

crislacor

    Cui îi pasã...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
Da,de ce nu? Ai grijã totuși,e o mașinã destul de puternicã,deci ia-o încet...și obișnuiți-vã unul cu celãlalt! :peacefingers:

#5
b0gdan14

b0gdan14

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2009

View Postatupi, on 23rd July 2011, 23:42, said:

Nu vad absolut nici o problema in a avea ca prima masina un Focus. Nu comentez starea tehnica sau kilometrajul.
Intru totul de acord.

#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
90000-100000km au deobicei masinile cu >200000km la bord deci ai grija.

#7
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Puterea ar fi o problema (sa zicem). In rest, succes!

#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Nu e deloc o masina mare, poate doar daca e varianta sedan sa ai ceva probleme la parcare (pana te obisnuiesti !!!), ca dupa ce te obisnuiesti nu mai are nicio treaba. De asemenea mi se par si un pic hilare posturile cum ca ar fi prea "puternica". Daca voua 90 sau 110cp pe o masina de 1350kg vi se par multi atunci nu stiu ce sa mai zic.

Dar neaparat grija mare la masina care o cumperi. Asta ar trebui sa fie principala grija sa nu iei vreo masina cu probleme, si al 2lea lucru e sa iti placa mult masina care o cumperi. Daca iti place mult o masina o sa te obisnuiesti mult mai repede decat te-ai astepta cu dimensiunile si cu masina in general.

Edited by bossake, 24 July 2011 - 02:01.


#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Legat de masinile mari, am observat ca masinile cu cat sunt mai mici cu atat incurca mai tare traficul.  Uitati-va la cei care vor sa faca stanga. Cu cat e masina mai mica cu atat sta mai departe de axul drumului si nu se baga nici de sa-i bati daca e un gol mic in coloana care vine de pe contrasens. Asteapta sa nu mai vina nimic din fata. Probabil s-a format un reflex de a se feri de traficul de pe contrasens. Masinile mai mari stau fix pe mijlocul drumului asteptad o mica portita si s-au si bagat imediat.
Si multe alte situatii de genul asta.

Mai ales ca esti fata (esti, nu?) e mai indicata o masina mai mare si mai puternica. Iti da alta incredere si daca nu te fereste neparat de sicanarile de care ai parte cand gresesti, macar te fereste de alea gratuite de care au parte femeile la volanul masinilor mici.

Uita-te si la Opel Astra (H).

#10
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
e facelift? Cred ca nu. La banii astia iei 2008.

Primul meu drum a fost cu o camioneta cu remorca, cu probleme la directie, frane si cutie cu viteze

#11
A_Luna

A_Luna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.07.2011

View Postbossake, on 24th July 2011, 03:00, said:

Nu e deloc o masina mare, poate doar daca e varianta sedan sa ai ceva probleme la parcare (pana te obisnuiesti !!!), ca dupa ce te obisnuiesti nu mai are nicio treaba. De asemenea mi se par si un pic hilare posturile cum ca ar fi prea "puternica". Daca voua 90 sau 110cp pe o masina de 1350kg vi se par multi atunci nu stiu ce sa mai zic.

Dar neaparat grija mare la masina care o cumperi. Asta ar trebui sa fie principala grija sa nu iei vreo masina cu probleme, si al 2lea lucru e sa iti placa mult masina care o cumperi. Daca iti place mult o masina o sa te obisnuiesti mult mai repede decat te-ai astepta cu dimensiunile si cu masina in general.

Nu e sedan, e hatchback.

View Postundercoverbrother, on 24th July 2011, 09:00, said:

Legat de masinile mari, am observat ca masinile cu cat sunt mai mici cu atat incurca mai tare traficul.  Uitati-va la cei care vor sa faca stanga. Cu cat e masina mai mica cu atat sta mai departe de axul drumului si nu se baga nici de sa-i bati daca e un gol mic in coloana care vine de pe contrasens. Asteapta sa nu mai vina nimic din fata. Probabil s-a format un reflex de a se feri de traficul de pe contrasens. Masinile mai mari stau fix pe mijlocul drumului asteptad o mica portita si s-au si bagat imediat.
Si multe alte situatii de genul asta.

Mai ales ca esti fata (esti, nu?) e mai indicata o masina mai mare si mai puternica. Iti da alta incredere si daca nu te fereste neparat de sicanarile de care ai parte cand gresesti, macar te fereste de alea gratuite de care au parte femeile la volanul masinilor mici.

Uita-te si la Opel Astra (H).

Da, sunt fata. M-am uitat intr-o vreme si la Astra H, Focus insa ramane alegerea actuala. Merci pentru sfat. Sunt de acord cu observatia ta privind comportamentul masinilor mici in trafic, in special in intersectii unde vor sa vireze stanga.

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca ti s-a pus pata pe Focus diesel orienteaza-te spre modelul de 1.6 90 de cai. E ceva mai fiabil decat cel 1.6 110 cai pentru ca ii lipsesc niste chestii care mai fac probleme. Parca si cel de 1.8 era ok dar n-as sti sa-ti dau detalii. Trebuie vazut daca are volanta bi-masica si turbina cu geometrie variabila. Musai test amanuntit la masina ca nu-i de joaca cu un diesel daca e uzat.

Edited by undercoverbrother, 24 July 2011 - 19:09.


#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Totusi, pentru inceput, la o dama merge un benzinar, exista risc mai redus de a distruge motorul acela, cel putin se evita cheltuieli inutile, mai ales ca la inceput poate da in patima subturatului si va fi vai si amar de motor. Unde castiga la consum, pierde la reparatii si revizii sensibil mai scumpe.

#14
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postundercoverbrother, on 24th July 2011, 20:06, said:

Daca ti s-a pus pata pe Focus diesel orienteaza-te spre modelul de 1.6 90 de cai. E ceva mai fiabil decat cel 1.6 110 cai pentru ca ii lipsesc niste chestii care mai fac probleme. Parca si cel de 1.8 era ok dar n-as sti sa-ti dau detalii. Trebuie vazut daca are volanta bi-masica si turbina cu geometrie variabila. Musai test amanuntit la masina ca nu-i de joaca cu un diesel daca e uzat.




Daca poti oferi argumente ar fi altceva.Fiabil si mai putin fiabil,ce inseamna asta?Ce anume chestii mai fac probleme?

FORD FOCUS 1,6 90 cp nu are filtru de particule deci poate merge cu el si subturat ca nu se intimpla mai nimic iar Ford FOCUS 1,6 109 cp are filtru de particule si inseamna ca trebuie sa ii asiguri un alt regim de mers, in sensul ca schimbarea vitezelor se va face pe la 2200-2400 de turatii iar in traficul de oras nerespectarea acestor chestii va duce la imbicsirea acelui filtru de particule si care va face ca motorul sa nu se mai  tureze peste 3000 de ture.
Modelele dupa 2007 vin cu volanta masa dubla care daca au fost exploatate normal duc lejer 3-400000 de km,nu ca la VW de 2.0 unde se inlocuiesc la 180-200000 km obligatoriu.

Edited by mahmud, 25 July 2011 - 19:13.


#15
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
@A_Luna: ai ales foarte bine, Ford Focus este o masina cu o tinuta de drum exemplara, stabila si sigura.

Credeam ca perlele se scot numai la bac, dar vad ca mai scapa si p-aici. Daca aveti cunostinta despre motoarele in discutie bine, daca nu nu mai innebuniti fata de cap!

@2undercoverbrother:
1.6 TDCi de 90 CP (DV6 ATED4) si cel de 110 CP (DV6 TED4) putere aproape identice, diferentele sunt minore. Dupa cum vedeti si la cod, doar o litera difera. NU EXISTA DIFERENTE DE FIABILITATE INTRE ELE. Amandoua au turbina cu geometrie variabila. Cat despre volanta bimasica...  :w00t:  asta e cumva inrudita cu clima bizonica?


@mahmud:
Motorul de 110 CP nu este obligatoriu cu filtru de particule. Daca este omologat ca EURO4, da. Daca este EURO3, NU ARE FILTRU DE PARTICULE. Eu am unul fix d-asta.

Si cine are dubii privind fiabilitatea, il invit sa dea o tura cu TDCi-ul meu care face in vara asta 200.000 km.

Edited by Yoda, 25 July 2011 - 20:14.


#16
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
In situatia data totusi as recomanda o benzinara... pentru o incepatoare :D

#17
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Cel de 90 cai are turbina cu geometrie fixa. In locul tau as fi mai circumspect cu perlele si bac-ul...
De asemenea desi in carte au consum identic sau aproape identic daca nu ma insel, se pare ca in realitate cel de 90 ar fi ceva mai economic... nu bag in mana foc, trebuie cercetat mai mult.

#18
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,467
  • Înscris: 04.10.2002
Cornel, pai exact cum am spus, se pare ca si aici sunt perle...  :notangel:
indiferent de geometria turbinei, stii la fel de bine ca si mine ca nu sunt diferente de fiabilitate intre cele doua motoare.

Edited by Yoda, 25 July 2011 - 21:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate