Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

(al bundy ro) Casa P+1E+pod

- - - - -
  • Please log in to reply
985 replies to this topic

#1
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Salutare tuturor.
Am achizitionat o bucata de teren de 500mp (18/26) langa Selgros Pantelimon pe care , posibil din primavara viitoare sa se construiasca o casa.
Pana acum am tot citit despre structuri, fier, etc, am citit vreo 4 jurnale de constructie a casei, cel a lui toshiba mi-a placut cum au evoluat lucrarile.
Inca nu doresc sa deschid un "JURNAL".
Am schitat si eu ceva simplu, acum vine intrebarea:
sub orice zid de la etaj trebuie sa fie grinda?
ma refer la zidul dintre dormitoare si balcoane. Exista si alte solutii constructive ?

Attached Files


Edited by al bundy ro, 11 July 2011 - 15:25.


#2
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011
Salut.
Depinde de greutatea materialului din care este fãcut peretele respectiv. În cazul tãu, cred cã poți sã faci peretele dintr-o zidãrie ușoarã pe care placa sã o poatã ținã.
Se va calcula placa cu încãrcarea aferentã din greutatea peretelui care va sta pe ea. Și mai apoi dacã din calcule reiese cã placa nu ar rezista acestei încãrcãri se ajunge sa se dispunã o grindã. Dar la un perete desparțitor din ziadãrie ușoarã, blocuri cu gãuri verticale sau b.c.a  și o placã de beton de 14-15cm nu ar trebui sa fie probleme din aceastã cauzã.

Succes.
Valentin.

#3
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
PAi zidul de deasupra e despartitor intre balcon si dormitoare. Toate zidurile vreau sa le fac din BCA, esterioarele de 30 si interioarele de 20. Atunci inseamna ca acele 2 ziduri sa le fac de 15?

#4
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011
Nu aș scade grosimea peretelui la 15cm, pentru cã peretele acela fiind unul de închidere trebuie sã asigure o izolare fonicã și termicã (pentru care cred cã oricum se placheazã cu polistiren) aș merge pe b.c.a.-ul de 20cm. Fiind ușor, nu sunt probleme la o placã de beton armat.

#5
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
OK, nu il scad, dar de ce sa-l plachez cu polistiren, cand o sa fie placat celalalt de la exterior ?

#6
valentinsm

valentinsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.04.2011

View Postal bundy ro, on 11th July 2011, 22:16, said:

OK, nu il scad, dar de ce sa-l plachez cu polistiren, cand o sa fie placat celalalt de la exterior ?

Când am scris mesajul, în mintea mea era cã va fi un balcon deschis (poate cã așa mi-ar fi plãcut mie :) ), dar am vazut acele ferestre acolo pe balcon și ințeleg cã va fi închis.
E în regulã nu va fi nevoie de polistiren.

#7
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Incerc sa fac si eu un JURNAL pana la urma.

Deocamdata nu se pune problema de incepere a constructiei din lipsa de finante, dar am scos apartamentul la vanzare.
Vreau ca pana la prima zapada sa am putul facut, asta implica finalizarea proiectului casei, deoarece deasupra putului o sa fie camera hidroforului , care sa aiba rol si de beci si peste acesta o sa fie terasa, terasa care se afla langa casa, asa ca toate se leaga.

Dar, prezint si eu ce am facut pana acum.

terenul arata groaznic cand l-am achizitionat, plin de gramezi de pamant si gunoaie. Una din gramezi nu avea pamant decat 10cm deasupra, restul era spartura de la case daramate.S-au scos 5 basculante de 10m cubi, 200 lei basculanta de carat la groapa, 100 lei de incarcat si inca 200 lei de nivelat terenul.

CA sa nu se mai depoziteze gunoaie acolo, s-a facut un gard din plasa sudata de 4 si stalpi din lemn , pentru care nu am mai cerut autorizatie de la primarie, pana acum nu a venit nimeni sa ma intrebe de sanatate. Am facut o portita de intrare si in celalat capat plasa se scoate cu tot cu stalpi sa permita accesul masinilor de transport pe teren.

Au fost probleme si cu actele , din partea proprietaresei, care este divortata, iar in hotararea de divort este trecut teren de 500,56m patrati in loc de 556 cat e terenul si cota de drum. notarita nu vroia sa treaca in acte si drumul, motivand ca situatia juridica a terenului nu e clarificata. Pana la urma tipa a donat catre primarie cota de drum, iar in actul de VC nu mai apare si cota de drum. Oricum , pana la urma, la vanzare a fost si fostul ei sot, care avea de primit sulta din partea ei, si a dat declaratie cum ca nu are pretentii la vanzare.  Nu avea cum sa aiba, fiind cetatean italian, si catatenii straini nu au drept de proprietate de teren  in Romania.

Saptamana asta ma duc sa cer certificat de urbanism pentru construire sa vad ce acte si autorizatii mai am nevoie. Din cei 500 de m 300 sunt scosi de sub circuitul agricol. Terenul a fost trecut pe rol dar nu am primit numar postal.
CA acte sunt nevoie pentru a primi numar postal ? Strada exista in actele primariei. VEcinii mai au numere postale.

CE vreu sa construiesc: un P+E cu amprenta la sol de maxim 100 m patrati, vor fi 99 pana la urma, cu 9/11.
Cateva schite: Sugestii?

Attached Files


Edited by al bundy ro, 04 September 2011 - 14:54.


#8
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Hmm, nicio sugestie?

Azi am fost la primarie sa depun actele pentru numar postal si pentru CU de construire. Cu numarul postala fost usor, s-au cerut urmatoarele acte:
Copie act proprietate
Cerere tip
Copie CI
Copie dosar cadastral
Taxa 8 lei.

La CU se cer :
Copie act proprietate
Copie CI
Copie dosar cadastral 2 buc
Extras carte funciara ( ce aveam eu erau de la intabularea de dupa cumparare si aveauvreo 3 luni si nu sunt bune)
copie ortofotoplan ( nu am, asa ca ma duc la cadastru sa cer)

Stiuca e pe la piata presei pe undeva, stie cineva in cat timp se elibereaza si cat costa ?

#9
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Domnilor, am deschis acest jurnal ca sa primesc sfaturi, informatii,  critici, sugestii de la voi.
Nu am primit nimic pana acum, nu am bagati si pe mine in seama ? :(

#10
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
Te baga in seama. Dar, mai intai, promite-le o bere..  :cheers:

Bafta cu casa.  :)

#11
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Salut!
Imi permit sa dau si eu cateva sfaturi, eu insumi fiind in cautari de proiecte & co.

1. Terenul pare destul de ingust pentru o casa de forma patrata, in sensul ca ramane putin teren pentru curte. La inaltimea ce o preconizezi la casa (aprox 8-9 m pana la coama) o sa fie o senzatie de bloc intre alte blocuri. Cauta un proiect pe teren ingust, eventual vezi daca te poti alipi la o margine a terenului, ca sa castigi curte in plus. Asta nu presupune automat si acordul vecinului, decat daca construiesti pe limita de proprietate (eu nu as recomanda). Poti lasa cam 1 m pana la gard, ca sa ai acces in spatele casei.

2. Desenele tale seamana ca "maiestrie" cu ale mele, adica de amator dornic de fapte mari. Cauta un ARHITECT, NU proiectant, care sigur are alta viziune despre spatiu si cum poate fi el pus in valoare. Sunt destui arhitecti tineri si deschisi la idei noi (adica arhitectura noua, nu neaparat futurista, dar ergonomica dupa normele contemporane de afara). Uita-te pe site-uri de arhitectura de afara si ai sa intelegi la ce ma refer. Sigur o sa obtii o casa mai mica si mai eficient de locuit/intretinut, categoric mai estetica decat desenele actuale (sa nu te superi, si mie imi ies desene oribile, dar nah, ma antrenez pentru intalnirea cu arhitectul ... :console: ).

3. Dimensiunea casei. Exceptand eventualitatea unei familii mai mari (prezenta sau proiectat viitoare) sau a locuirii impreuna cu parintii/socrii care vor fi batrani, ce preconizezi va fi mare. Vezi topicul de feedback la locuintele finalizate. Nu mai zic de costuri de intretinere, senzatia de gol/mare, rece pe care o genereaza supradimensionare si care o sa te faca sa nu te simti "acasa".

In rest bafta in cautarea arhitectului si apoi spor la construit.

#12
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
CAm toate terenurile din zona au aceeasi latime, intr-adevar mai raman 7m de curte.
Din ce stiu eu, trebuie sa las H coama/2 pana la gard, dar asta inseamna 3m, nu o sa las decat 2, atat are si vecinul dinspre N, dreapta cum te uiti la teren.

Dimensiunea: o sa locuiasca 2 familii, eu sotia si copilul, si socra-miu si soacra-mea, la care o sa stau un timp, dupa ce vand apartamentul si termin casa.

CA estetica, e o casa aproape identica, langa mine, si am vizitat-o si mi-a placut, are 130 mp la sol.

#13
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Distanta minima fata de marginea proprietatii, daca vrei geam in directia respectiva, este de 1,9 m de la streasina (cred ca...) pana la limita proprietatii.
Aia cu H/2 intre cladiri este stiuta, dar iti dai seama cat de inghesuit ar aparea casele construite la limita maxima legala. Este la fel cu a construit o casa cu suprafata la sol cat este POT-ul.
Referitor la nr de locuitori, dimensiunea este ok in aceste circumstante. Daca iti place si ai vazut deja una gata, intreaba si de costuri de executie la respectivul vecin sau macar cat fier, beton mc caramida a folosit, sa ai o idee la ce te inhami.
Toate cele bune.

#14
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
1.9 are si vecinul dinspre nord, atat cred ca o sa las si eu. M-am interesat de costuri dar e cam secretos vecinul, dar il mai trag eu de limba. Zicea ca o sa-mi dea proiectul casei.

Am intrat in posesia extraselor de carte funciara si a ortofotoplanului pentru cea de-a 2 a bucata de teren, ( terenul prezentat de sus e format din 2 bucati alaturate, una langa drum si una in spate), marti ma duc la primarie sa depun actele pentru CU de construire si pentru CU de alipire. Dosarul cadastral de alipire ma costa vreo 700 lei, stie cineva cat costa si actul notarial de alipire ?

#15
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Actul de alipire de la notar costa in jur de 500-600 ROn, functie de cate parcele alipesti. la mine este de 600, ca alipesc 3 parcele. Dureaza vreo 2-3 saptamani pana iese CF-ul cel nou.
Probabil vecinul a platiti cam mult pe realizare. De aia este secretos.
Este pe forum un proiect al unui user din Constanta - Habarnistul. Mie imi pare unul din cele mai aerisite proiecte de pe forum. In special la partea de structura, mai ales stalpi, grinzi. Consumul de beton si fier pare ca a fost optimizat acolo. Ca nr de camere si suprafata construita poate fi ceea ce doresti. Nu strica sa arunci un ochi pe acolo.
Bafta la construit, daca se mai poate face ceva cu proiectul, fa-o, zic eu ca merita. Daca nu, atunci prima varianta este ok.

#16
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Merci de pont, ma uit si pe acolo. Marti ma duc sa depun actele pentru CU de construire si de alipire.

#17
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Dupa ce obtii CU, fa mai multe copii si fii atent cum il elibereaza (scopul pt care se elibereaza), sa corespunda cu ce vrei tu. Copii o sa iti trebuiasca la greu, ca se cere CU si la documentatia cadastrala de alipire, si la notariat, si la obtinerea avizelor, si cine mai stie la ce.

#18
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Azi am depus actele pentru CU alipire si construire. Cost 8 lei. Am cerut si certificat fiscal de care am nevoie la cadastru. Cost 4 lei.
LA intocmirea dosarului cadastral de alipire se cere copie legalizata dupa CU de alipire. Mi-au spus ca dureaza 2 saptamani pana iese CU.
Am luat numar postal,  Aleea Codrii Cosminului numarul 8.

PAna acum am un dosar de vreo 4 cm grosime plin cu acte si copii. Cred ca o sa se tripleze grosimea pana la final.

Edited by al bundy ro, 13 September 2011 - 19:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate