Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Malaezia-Singapore-Bali

- - - - -
  • Please log in to reply
1244 replies to this topic

#1
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Salutare! Ma bate gandul sa plec cu sotul meu vreo 2 saptamani la anu` in iulie in Asia, si anume Malaezia, Singapore si Bali. Deja am cautat pe net informatii si am vazut ca viza nu ne trebuie decat pentru Bali si se poate lua la sosire, de pe aeroport.

Itinerariul m-am gandit sa fie urmatorul:

- Kuala Lumpur si imprejurimi - 3 zile
- Malacca (Melaka) - 1 zi
- Singapore - 3 zile
- Ubud - 2 zile
- Sanur - 4 zile
- retur in Kuala Lumpur

Planul e sa zburam din Bucuresti pana in Kuala Lumpur si retur. Ca transport "local" ma gandeam asa:

- KL-Melaka - autobuz
- Melaka-Singapore - autobuz
- Singapore-Denpasar - avion (probabil bilete de avion cumparate in avans la Air Asia)
- Denpasar-KL - avion (la fel, AA)


Acum intrebarile:

1. Cum vi se pare ideea de itinerariu? Ce ati modifica/adauga/scoate?

2. Trebuie facut vreun vaccin inainte de plecarea din Romania?

3. Trebuie sa luam Malarone (sau alte medicamente)? Daca da, de unde se poate cumpara Malarone (inteleg ca doar din afara ? stiti vreun site ok?)? Oricum, am citit ca ar trebui sa avem Autan la noi impotriva tantarilor...

4. Cam ce buget total (estimativ, desigur) credeti ca ar fi suficient pt 2 persoane? Mentionez ca nu suntem pretentiosi, dar vrem ca locul in care dormim sa fie curat si, daca se poate, cu baie in camera.

5. Aveti sugestii de guesthouse-uri la care am putea sta?

6. E mai ok sa rezervi pe booking in avans sau gasesti cazare mai ieftina la fata locului?


Orice sugestii sunt binevenite si apreciate.

Va multumesc!  :peacefingers:

Edited by brixie, 09 July 2011 - 15:44.


#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
in primul rand, MARE ATENTIE LA HOTI SI BORFASI  :w00t: !!!
si cat despre transport "local" e cam periculos sa mergeti cu AUtOBUZU, parerea mea  <_<
vacanta placuta si  :photo: multe...........

#3
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 brixie, on 9th July 2011, 15:40, said:

Salutare! Ma bate gandul sa plec cu sotul meu vreo 2 saptamani la anu` in iulie in Asia, si anume Malaezia, Singapore si Bali. Deja am cautat pe net informatii si am vazut ca viza nu ne trebuie decat pentru Bali si se poate lua la sosire, de pe aeroport.

Itinerariul m-am gandit sa fie urmatorul:

- Kuala Lumpur si imprejurimi - 3 zile
- Malacca (Melaka) - 1 zi
- Singapore - 3 zile
- Ubud - 2 zile
- Sanur - 4 zile
- retur in Kuala Lumpur

Planul e sa zburam din Bucuresti pana in Kuala Lumpur si retur. Ca transport "local" ma gandeam asa:

- KL-Melaka - autobuz
- Melaka-Singapore - autobuz
- Singapore-Denpasar - avion (probabil bilete de avion cumparate in avans la Air Asia)
- Denpasar-KL - avion (la fel, AA)


Acum intrebarile:

1. Cum vi se pare ideea de itinerariu? Ce ati modifica/adauga/scoate?

2. Trebuie facut vreun vaccin inainte de plecarea din Romania?

3. Trebuie sa luam Malarone (sau alte medicamente)? Daca da, de unde se poate cumpara Malarone (inteleg ca doar din afara ? stiti vreun site ok?)? Oricum, am citit ca ar trebui sa avem Autan la noi impotriva tantarilor...

4. Cam ce buget total (estimativ, desigur) credeti ca ar fi suficient pt 2 persoane? Mentionez ca nu suntem pretentiosi, dar vrem ca locul in care dormim sa fie curat si, daca se poate, cu baie in camera.

5. Aveti sugestii de guesthouse-uri la care am putea sta?

6. E mai ok sa rezervi pe booking in avans sau gasesti cazare mai ieftina la fata locului?


Orice sugestii sunt binevenite si apreciate.

Va multumesc!  :peacefingers:

1. Turul e OK. Am fost la Melaca, as zice ca mai repede sa te duci la Putrajaya. Si Melaca e ok, dar nu iesit din comun. Despre Sanur, sa nu va asteptati la cine stie ce plaja paradisiaca, nu prea gasesti asa ceva prin Bali... Sanur e o statiune pentru familii cu copii si e foarte, foarte linistita. Despre autobuze, sunt super OK, aer conditionat din pacate la temperaturi de criogenie, televizor si din pacate doar unele au wifi si mini-bar. Avioane Singapore - Denpasar, arunca o privire si pe ValueAir, pot avea preturi mai bune ca Air Asia !

2. Daca vizitezi locurile mentionate, nu sunt probleme de sanatate care sa ceara un vaccin.

3. Nu. Daca chiar vrei sa arunci banii pe Malarone, poti sa-l cumperi din Kuala Lumpur... Cauti o clinica si iti fac ei rost de prescriptie si medicamente. In general, medicamentele pe prescriptie sunt vandute la clinici si nu in farmacii unde gasesti Eferalgane si restul.

4. KL. Cazare: la 100 - 120 RM dubla, in Singapore, ceva mai mult, in Bali la vreo 20 - 25 euro dubla e ok. In Sanur, ceva mai mult.
Recomandari: KL - am stat la Replica Inn, uite aici,  la Singapore, am stat aici, dar as opina ca Sleepy Sam e mult mai bun, iar in Ubud am stat aici.

Mancare: vreo 20 - 25 euro pe zi (mai mult in Singapore), transporturile interne le poti calcula, in rest, only the sky is the limit.

6. Iulie e luna de varf si ai putea sa ai surprize in Ubud sau pe litoral. Eu n-am gasit locuri in nici un guesthouse din Singapore, doar in ala care ti l-am dat in link.

#4
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

 Imperator, on 9th July 2011, 20:58, said:

1. Turul e OK. Am fost la Melaca, as zice ca mai repede sa te duci la Putrajaya. Si Melaca e ok, dar nu iesit din comun. Despre Sanur, sa nu va asteptati la cine stie ce plaja paradisiaca, nu prea gasesti asa ceva prin Bali... Sanur e o statiune pentru familii cu copii si e foarte, foarte linistita. Despre autobuze, sunt super OK, aer conditionat din pacate la temperaturi de criogenie, televizor si din pacate doar unele au wifi si mini-bar. Avioane Singapore - Denpasar, arunca o privire si pe ValueAir, pot avea preturi mai bune ca Air Asia !

2. Daca vizitezi locurile mentionate, nu sunt probleme de sanatate care sa ceara un vaccin.

3. Nu. Daca chiar vrei sa arunci banii pe Malarone, poti sa-l cumperi din Kuala Lumpur... Cauti o clinica si iti fac ei rost de prescriptie si medicamente. In general, medicamentele pe prescriptie sunt vandute la clinici si nu in farmacii unde gasesti Eferalgane si restul.

4. KL. Cazare: la 100 - 120 RM dubla, in Singapore, ceva mai mult, in Bali la vreo 20 - 25 euro dubla e ok. In Sanur, ceva mai mult.
Recomandari: KL - am stat la Replica Inn, uite aici,  la Singapore, am stat aici, dar as opina ca Sleepy Sam e mult mai bun, iar in Ubud am stat aici.

Mancare: vreo 20 - 25 euro pe zi (mai mult in Singapore), transporturile interne le poti calcula, in rest, only the sky is the limit.

6. Iulie e luna de varf si ai putea sa ai surprize in Ubud sau pe litoral. Eu n-am gasit locuri in nici un guesthouse din Singapore, doar in ala care ti l-am dat in link.

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsuri, care atrag noi intrebari din partea mea:  :angel:
1. Avand in vedere ca Sanur spui ca nu e cine stie ce, exista alte locuri de pe insula sau din insulele din zona care ar merita sa le dedicam cele 4 zile? Poate Yogyakarta cu Garuda Airlines (sau exista o varianta mai ieftina?)?
2. In Ubud merita sa stam mai mult de 2 nopti?
3. Ar fi mai bine sa petrecem mai multe zile in Malaysia? Daca da, unde?
4. 4.000 Euro buget pentru 2 persoane / 2 saptamani (totul inclus) este rezonabil sau prea putin?

Va multumesc! :)

Edited by brixie, 09 July 2011 - 20:55.


#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 brixie, on 9th July 2011, 20:48, said:

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsuri, care atrag noi intrebari din partea mea:  :angel:
1. Avand in vedere ca Sanur spui ca nu e cine stie ce, exista alte locuri de pe insula sau din insulele din zona care ar merita sa le dedicam cele 4 zile? Poate Yogyakarta cu Garuda Airlines (sau exista o varianta mai ieftina?)?
2. In Ubud merita sa stam mai mult de 2 nopti?
3. Ar fi mai bine sa petrecem mai multe zile in Malaysia? Daca da, unde?
4. 4.000 Euro buget pentru 2 persoane / 2 saptamani (totul inclus) este rezonabil sau prea putin?

Va multumesc! :)

1. Depinde ce vreti. Daca vrei la mare, in Bali, statiunile sunt destul de bine conturate. Sanur e liniste pt familii cu copii, Nusa Dua pentru all inclusive-uri, hoteluri mari, Jimbaran - tot lux, dar mai boutique hotel, Kuta - surferi, surferitze si backpackers. Daca nu va cramponati de mare, Yogy cu cele doua complexe superbe de temple (Prambanam si Borobudur) este o alegere buna.
2. Ubud merita mai mult de 2 zile, daca vrei sa vizitezi insula. Eu am stat vreo 4 - 5 ultima oara si in fiecare zi am inchiriat o masina (cu sofer) si am facut diverse ture. Vezi aici: E mai bine sa vezi insula de pe Ubud decat de pe coasta, pentru ca tot ce e de vazut e la nord de Denpasar.
3. Cameron highlands sau Perhentian pentru plaja. Kinabalu National Park pentru munti
4. E OK

#6
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

 Imperator, on 10th July 2011, 06:09, said:

1. Depinde ce vreti. Daca vrei la mare, in Bali, statiunile sunt destul de bine conturate. Sanur e liniste pt familii cu copii, Nusa Dua pentru all inclusive-uri, hoteluri mari, Jimbaran - tot lux, dar mai boutique hotel, Kuta - surferi, surferitze si backpackers. Daca nu va cramponati de mare, Yogy cu cele doua complexe superbe de temple (Prambanam si Borobudur) este o alegere buna.
2. Ubud merita mai mult de 2 zile, daca vrei sa vizitezi insula. Eu am stat vreo 4 - 5 ultima oara si in fiecare zi am inchiriat o masina (cu sofer) si am facut diverse ture. Vezi aici: E mai bine sa vezi insula de pe Ubud decat de pe coasta, pentru ca tot ce e de vazut e la nord de Denpasar.
3. Cameron highlands sau Perhentian pentru plaja. Kinabalu National Park pentru munti
4. E OK


Ok, am bagat la cap ce-ai zis, deci schimbare de itinerariu:   ^_^

- KL - 2 nopti, plecare de dimineata cu autobuzul/avionul inspre...
- Pulau Pinang - Georgetown (oras aflat in patrimoniul UNESCO; Perhentian mi se pare cam peste mana pentru un timp asa scurt) - 2 nopti, plecare de dimineata cu avionul inspre...
- Singapore - 2 nopti, plecare pe la pranz inspre...
- Bali - Ubud - 3 nopti, vizitare imprejurimi (am luat in considerare si posturile tale de pe site, vrem sa vizitam macar o parte din locurile prezentate. SUPERB, apropo!), plecare pe seara inspre...
- Kuta - 2 nopti (sa stam putin si la plaja), plecare de dimineata cu avionul inspre...
- KL - 1/2 nopti (in functie de ora la care avem avionul; daca nu ma insel, sunt curse care pleaca la 2:30 a.m., deci nu vad sensul in a lua inca o noapte de cazare)

E mai bine asa? Inca viabil ca timp si cu banii mentionati mai sus? Alergam prea mult dintr-un loc in altul?
Alte sugestii? :)

ps 1: In locuri de genul asta e ok sa ai trollere dupa tine sau e mai indicat sa ai backpack?
ps 2: Ceva recomandari de guesthouse pentru Kuta?

Sper ca nu v-am zapacit...prea tare...  :peacefingers:

Edited by brixie, 10 July 2011 - 14:26.


#7
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
Eu ti-as recomanda inchirierea unei masini in Malaezia. Poti ajunge la Putrajaya, Melaka si te poti plimba in voie in KL.
nu stiu cat costa inchirierea, dar benzina e cam 2 l/litru. mai adaugi si taxele de drum. oricum ar fi, noua ne convine mult mai mult auto, pentru ca ai independenta - nu stai dupa autobuz, mergi cat ai chef, te mai opresti. permisul de Ro este valabil pe durata vizei (pe care apropo, o iei din aeroport - cereti formulare in timpul calatoriei de la stewardese).
atentie insa: volanul e pe dreapta. cand iesi de pe strada te uiti mai intai in dreapta... dar asta se invata in cateva zile de practica. daca stii sa conduci in Bucuresti, conduci oriunde... parerea mea (nu stiu din ce oras esti, am spus raportandu-ma la noi)

mai departe..
pentru Singapore nu sunt suficiente 3 zile. asta din punctul meu de vedere. fix atat am stat si noi, insa ar mai fi fost ceva de vizitat. si le-am cam alergat pe-astea 3 zile. am stat o zi in insula Sentosa, dimineata pana seara, pama la ora showului Voices of the sea - va interesati de tot ce se poate face pe insula cand ajungeti acolo. sunt pliante peste tot, bine pus la punct.
ca sa ajungi acolo, e ok autobuz, insa
TIP 1 - incearca sa gasesti dus-intors, pentru ca pretul la intors este dublu sau oricum, mult mai mare decat cel dus. De ex. noi am platit 45 RM la dus, 30$ SGD la intors.
TIP 2 - cauta oriunde supermarketurile Seven Eleven. 7-Eleven, mai exact. mai ales pe Sentosa, unde preturile pe strada sunt mai umflate - nu se merita sa dai dublu pe-o sticla de apa, cand o poti lua bine merci de la 7-11. mai ales ca o sa fie nevoie de hidratare LA GREU

viza o primesti in punctul de trecere, cobori din autocar, treci granita MY vizitand biroul special, urci iar - autocarul asteapta la platforma, deci retineti numarul si cum arata - mai mergi putin si cobori iar. de asta data cu tot cu bagaj, pentru ca se face controlul de SIngapore. viza si cam asta a fost.

din punctul MEU de vedere, e putin 4000E. presupun ca aici intra si biletele de avion pana in KL, nu?

all za best.

am vazut acum si ultimul post, ti-ai modificat din traseu, zile etc . eu am raspuns raportandu-ma la primul mesaj.
in orice caz, voiam sa adaug ca ai face bine sa-ti iei medicamentele tale.. eu am terminat ce-am avut si foarte greu m-am inteles cu o farmacista. pana la urma mi-a pus o cutie in brate si-am ales noi ce ne trebuia citind prospectul

n-ar trebui sa lipseasca: ceva pentru dureri de burta/probleme la stomac (mai ales ca totul e picant aici...... - am luat de acasa: No spa - ti-l recomand!, colebil, dicarbocalm si metoclopramid) // eu mi-am mai luat: ketonal, ibalgin, nurofen raceala+gripa (atentie la aerul conditionat, sotul meu a racit la inceputul sederii datorita trecerii bruste de la cald/rece si invers - de ex mall-afara. eu n-am avut probleme), decasept, faringosept, tantum verde (iarasi, aerul conditionat poate aduce cu el dureri de gat). daca stii ca esti predispusa la ceva anume, ia cu tine, mai bine sa cari degeaba decat sa nu ai.

oricum.. detaliile astea ar trebui sa te intereseze cu 2-3 saptamani inaintea plecarii.. acum e prea devreme, parerea mea :)

#8
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
as modifica un lucru in cele de mai sus:
daca Imperator zice ca bugetul e Ok, atunci e Ok. :) (nu mai argumentez)
succes.

#9
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Multumesc pentru sugestii! Intre timp, traseul s-a modificat din nou :), si anume:

- Zbor BUH-KUL
- KL - 3 nopti - vizitam KL, Putrajaya, Batu Caves etc.
- Zbor KUL - DPS
- Bali - 7 nopti (6 in Ubud, 1 in Kuta inainte de plecarea catre Singapore)
- Zbor DPS - SIN
- Singapore - 3 nopti (asta in caz ca gasim bilet avantajos cu intoarcere din Singapore; daca nu, stam 2 nopti si ultima noapte o petrecem in KL)
- Zbor SIN/KUL-BUH (speram sa fie SIN-BUH totusi)

Momentan nu e nimic batut in cuie. Ma interesa doar sa-mi fac un plan aproximativ.
Bugetul o sa fie in principiu de 4.000 de Euro cu totul inclus; posibil sa se mai schimbe pe parcurs, desigur. Oricum, o sa plecam, ca intotdeauna, si cu rezerve la noi. :)

Edited by brixie, 14 July 2011 - 08:42.


#10
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
997 USD (adica vreo 700 de euro) e un pret bun pentru avion pe ruta Bucuresti-Kuala Lumpur cu intoarcere Singapore-Bucuresti sau se poate si mai ieftin de-atat? :D

Edited by brixie, 20 July 2011 - 11:43.


#11
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

 brixie, on 20th July 2011, 12:43, said:

997 USD (adica vreo 700 de euro) e un pret bun pentru avion pe ruta Bucuresti-Kuala Lumpur cu intoarcere Singapore-Bucuresti sau se poate si mai ieftin de-atat? :D

tinand cont ca biletul este open jaw nu cred ca poti sa gasesti mai ieftin de atat.

#12
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Imi doresc o vacanta in Asia de SE, mai precis in Malaezia + Indonezia.

Durata: 14-15 nopti. Perioada: iunie 2012.

As aloca 7 nopti pentru Malaezia  ( 3-4 in K.L. si 3 in Insulele Perhentian ) si 7-8 pentru Indonezia ( 6-7 pt. Bali si eventual 1 pt. Jakarta ).

Acum sunt in faza in care eram si anul trecut, cea mai grea, respectiv caut bilet de avion. Anul trecut am gasit bilete cu ~650 eur ( OTP-KUL ) la Turkish si am ezitat, sperand la ceva pana in  600 eur. A trecut timpul cautand sa gasesc ceva, pana s-au scumpit si biletele de la Turkish si am renuntat. Nu ma prea incanta ideea de a lega 2 comp. as prefera o singura comp., sa nu ma frec cu bagaje si sa am un timp decent intre zboruri. Anul acesta au aparut, pana acum, bilete tot la Turkish, la 656 eur ( OTP-KUL ) si sunt iar in cumpana. Daca aveti alte idei, informatii, aflati de oferte bune, sunt f. receptiv. Am mai studiat oferta Qatar, pretul este insa peste 700 eur. Nu ma incanta varianta cu EgiptAir sau Aerosvit, cu plecari din IST. As accepta in final o varianta Tarom/Turkish + Malayasian, daca as ajunge la 600 eur.  

Pana nu trec de faza cu biletele de avion ( pana in KL ) nu pot sa va intreb altceva. In/intre cele 2 tari ma intereseaza sa utilizez doar AirAsia, aici este simplu.

Nu sunt genul sa astept oferte, cu 1-2 luni inainte de plecare, pentru ca nu am timp sa-mi planific totul in amanunt si nici nu stiu daca apar.
Multumesc anticipat !

#13
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

 metalactual, on 21st July 2011, 09:49, said:

Imi doresc o vacanta in Asia de SE, mai precis in Malaezia + Indonezia.

Durata: 14-15 nopti. Perioada: iunie 2012.

As aloca 7 nopti pentru Malaezia  ( 3-4 in K.L. si 3 in Insulele Perhentian ) si 7-8 pentru Indonezia ( 6-7 pt. Bali si eventual 1 pt. Jakarta ).

Acum sunt in faza in care eram si anul trecut, cea mai grea, respectiv caut bilet de avion. Anul trecut am gasit bilete cu ~650 eur ( OTP-KUL ) la Turkish si am ezitat, sperand la ceva pana in  600 eur. A trecut timpul cautand sa gasesc ceva, pana s-au scumpit si biletele de la Turkish si am renuntat. Nu ma prea incanta ideea de a lega 2 comp. as prefera o singura comp., sa nu ma frec cu bagaje si sa am un timp decent intre zboruri. Anul acesta au aparut, pana acum, bilete tot la Turkish, la 656 eur ( OTP-KUL ) si sunt iar in cumpana. Daca aveti alte idei, informatii, aflati de oferte bune, sunt f. receptiv. Am mai studiat oferta Qatar, pretul este insa peste 700 eur. Nu ma incanta varianta cu EgiptAir sau Aerosvit, cu plecari din IST. As accepta in final o varianta Tarom/Turkish + Malayasian, daca as ajunge la 600 eur.  

Pana nu trec de faza cu biletele de avion ( pana in KL ) nu pot sa va intreb altceva. In/intre cele 2 tari ma intereseaza sa utilizez doar AirAsia, aici este simplu.

Nu sunt genul sa astept oferte, cu 1-2 luni inainte de plecare, pentru ca nu am timp sa-mi planific totul in amanunt si nici nu stiu daca apar.
Multumesc anticipat !

Salut,

Uita-te si pe singapore ( la urma urmei nu sunt decat 360 km pana la KL), plus ca Air Asia zboara in Bali din SIN. Are Turkishu' zbor pe SIN direct din IST dar nu stiu ce preturi mai sunt. Eu ma uit ptr Bangkok in momentul asta.

Ciao,

Edited by benji81, 21 July 2011 - 09:58.


#14
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
M-am uitat, pretul este mai mare spre SIN decat spre KUL, plus ca nu mai vreau sa am inca un zbor suplimentar. Anul trecut, cand am fost la SIN, am prins bilet dus-intors OTP-IST-SIN, la putin sub 600 eur. Acum vad ca bate spre 700 eur, motiv pentru care nu prea trag speranta sa scot sub 650 eur spre KUL. Combustibilul s-a scumpit in ultimile 18 luni. Cred ca trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea si sa marchez banul, altfel pierd din nou acest pret....ma mai gandesc si mai stau cu ochii pe ce mai apare pana in august. Daca mai aflati si voi ceva, dati un semn. Ma intereseaza si sa am multe zboruri zilnice din Bali spre KUL, ca sa nu mai iau o cazare suplimentara si sa plec direct spre casa in aceasi zi: DSP ( eventula CGK ) - KUL - IST - OTP.

Edited by metalactual, 21 July 2011 - 11:11.


#15
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006

 metalactual, on 21st July 2011, 12:10, said:

M-am uitat, pretul este mai mare spre SIN decat spre KUL, plus ca nu mai vreau sa am inca un zbor suplimentar. Anul trecut, cand am fost la SIN, am prins bilet dus-intors OTP-IST-SIN, la putin sub 600 eur. Acum vad ca bate spre 700 eur, motiv pentru care nu prea trag speranta sa scot sub 650 eur spre KUL. Combustibilul s-a scumpit in ultimile 18 luni. Cred ca trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea si sa marchez banul, altfel pierd din nou acest pret....ma mai gandesc si mai stau cu ochii pe ce mai apare pana in august. Daca mai aflati si voi ceva, dati un semn. Ma intereseaza si sa am multe zboruri zilnice din Bali spre KUL, ca sa nu mai iau o cazare suplimentara si sa plec direct spre casa in aceasi zi: DSP ( eventula CGK ) - KUL - IST - OTP.

incearca o combinatie airarabia-airasia prin  sri lanka spre KUL

#16
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

 metalactual, on 21st July 2011, 12:10, said:

Cred ca trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea si sa marchez banul, altfel pierd din nou acest pret....ma mai gandesc si mai stau cu ochii pe ce mai apare pana in august.

Atat de repede cresc preturile incat iti iei biletul cu 10 luni inainte?!   :w00t:

#17
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Din pacate da. Dca nu apare ceva o oferta la un moment dat, insa cobinatie de 2 comp., nu voi gasi nicaieri pret sub Turkish. Anul trecut am patit acelasi lucru, am stat la agatat pana in toamna si nu am mai putut sa ma lipesc de nimic. In final, pentru ca sunt sensibil la jet-lag, ma intereseaza si ca durata totala a zborului ( inclusiv timpii de schimb ) sa fie cat mai mica si aici Turkish este imbatabila. Este f. nasol sa ingropi 10 luni 1300 eur...nu sti ce se poate intampla. Am cumparat cel mai mult cu 9 luni inainte dar atunci a fost vorba de 200 eur.

Edited by metalactual, 22 July 2011 - 14:52.


#18
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

 metalactual, on 22nd July 2011, 15:49, said:

Din pacate da. Dca nu apare ceva o oferta la un moment dat, insa cobinatie de 2 comp., nu voi gasi nicaieri pret sub Turkish. Anul trecut am patit acelasi lucru, am stat la agatat pana in toamna si nu am mai putut sa ma lipesc de nimic. In final, pentru ca sunt sensibil la jet-lag, ma intereseaza si ca durata totala a zborului ( inclusiv timpii de schimb ) sa fie cat mai mica si aici Turkish este imbatabila. Este f. nasol sa ingropi 10 luni 1300 eur...nu sti ce se poate intampla. Am cumparat cel mai mult cu 9 luni inainte dar atunci a fost vorba de 200 eur.

Of! Eu ma gandeam sa cumpar prin octombrie anul asta pentru mijlocul lui iulie 2012, dar avand in vedere ce zici tu aici, cred ca e cam tarziu. Sper sa mai gasesc preturi ok, ca n-as vrea sa depasesc 1.500 euro pentru 2 persoane...  :confuzzled:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate