Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Randari 3D din diverse programe

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Svedy

Svedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.06.2011
M-am gandit sa deschid acest topic pentru toti amatori de 3D, in care, fiecare sa-si prezinte cele mai de succes proiecte pe care leau realizat pana in momentul de fata. Avand in vedere ca eu am propus topicu' am privilegiu sa incep primul.;))



Primul proiect pe care l-am realizat a fost o bujie. http://img.rebelnetw...pm=113070062424 A fost un inceput timid, dar a fost primul proiect pentru care am avut minunata satisfactie de a modela un obiect atat de uzual, si care m-a motivat sa incep altul.... si mai maret.biggrin.gif
Celalalt proiect a fost un robinet
A urmat un cric
Apoi... o pompa
Si in cele din urma...preferatul meu:D... ambreiajul

Astept cu nerabdare intrebari, realizari, sugestii... si laude de la voi:))

Proiectele au fost realizate in AutoCad 2011.... si daca va intrebati de ce n-am postat acolo...o sa gasiti postarea si acolo...doar ca nu prea mi-am gasit partener de discutii;)) avand in vedere ca este vorba de 3D

Attached Files



#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Da, e foarte fain ce ai facut in AutoCAD, insa cred ca trebuie sa depasesti acest soft catre CATIA, Solid Works, Inventor. Avind in vedere experienta ta, iti va fi fooooarte usor sa te acomodezi cu modelarea 3D parametrizata. Pastreaza AutoCAD-ul pentru 2D (ca si mine), in rest...altceva.

#3
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Svedy pentru ca esti insistent uite ca pun si eu 2 poze :)      

Cand mai am timp liber incerc sa nu uit cum se lucreaza in SW.

Attached File  Banda_transportoare_01.jpg   104.38K   169 downloadsAttached File  Banda_transportoare_02.jpg   106.17K   181 downloads2.jpg]

#4
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Svedy, on 28th June 2011, 22:41, said:

M-am gandit sa deschid acest topic pentru toti amatori de 3D, in care, fiecare sa-si prezinte cele mai de succes proiecte pe care leau realizat pana in momentul de fata. Avand in vedere ca eu am propus topicu' am privilegiu sa incep primul.;))
Foarte tare faza asta.....si daca am facut o masina cap-coada, si daca am o inventie super in domeniul aero....ce sa fac???? oricum, ideea e revolutionara...hai sa punem tot, dar tot ce am lucrat, aici pe forum...hai , care sare primul.

#5
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Cuculea hai sa il intelegem.S-a lasat putin dus de val (tineretea asta). :)

#6
Svedy

Svedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.06.2011

 cuculea, on 29th June 2011, 08:29, said:

Foarte tare faza asta.....si daca am facut o masina cap-coada, si daca am o inventie super in domeniul aero....ce sa fac???? oricum, ideea e revolutionara...hai sa punem tot, dar tot ce am lucrat, aici pe forum...hai , care sare primul.


:-j Deci daca chiar ai o masina cap-coada sau o inventie in domenui aero....poti sa le postezi linistit aici:))
In Romania din pacate, numarul celor care fac proiectare asistata este inca incredibil de mic....si ce-i mai buni dintre ei, care ar fi capabil sa fure vreo inventie si sa stie cu-adevarat ce sa faca cu ea nu-si mai pierd timpul prin Romania de multa vreme;))

#7
dreamsmaster

dreamsmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.12.2007
Daca domnul insista, iata, am cautat si eu pe hardul meu ceva facut demult, cand incercam sa invat Solidworks-ul.
Dupa ce m-a fascinat cartea Codul lui DaVinci, am facut un CRIPTEX in care am ascuns un lingou de aur.
Puzzel-ul se poate descifra raspunzand la intrebarea "Catia's little brother???". - Raspuns: SOLIDWORKS.
Cand voi avea timp si chef, voi face si variantele in Catia si sau in Inventor.
Modelul, bineinteles ca l-am simplificat, e usor de facut, e mult de lucru cu literele, atat.

Attached Files



#8
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Ceea ce vedeti in acest filmulet e doar ansamblul motor si distributie insa am participat la constructia intregului motor si a altora, unele mai mici iar altele mai mari decit cel din film.

De citiva ani ma ocup de ceea ce vedeti in aceasta prezentare, facuta cu ocazia lansarii Inventor 2011.

#9
Svedy

Svedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.06.2011

 dreamsmaster, on 29th June 2011, 17:29, said:

Daca domnul insista, iata, am cautat si eu pe hardul meu ceva facut demult, cand incercam sa invat Solidworks-ul.
Dupa ce m-a fascinat cartea Codul lui DaVinci, am facut un CRIPTEX in care am ascuns un lingou de aur.
Puzzel-ul se poate descifra raspunzand la intrebarea "Catia's little brother???". - Raspuns: SOLIDWORKS.
Cand voi avea timp si chef, voi face si variantele in Catia si sau in Inventor.
Modelul, bineinteles ca l-am simplificat, e usor de facut, e mult de lucru cu literele, atat.

Interesant....


Chiar vizualizasem filmuletu' postat de fezo cu ceva timp in urma... si nu ma asteptam sa am onoarea sa dau peste unu din realizatori lui pe forum
    GJ fezo!!

#10
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Interesant topic, si eu ma "joc" prin CATIA si ProE cand nu am ce face, astea 2 le-am invatat la facultate insa mai incerc si altele pe langa, in timpul liber.
Hai sa pun si eu ceva poze de care sunt cel mai mandru, desi nu sunt nu stiu ce realizari, inca invat sa lucrez in ele.
Apropo, genial acel criptex, arata foarte tare, cred ca voi incerca si eu.

Attached Files

  • Attached File  29.jpg   133.55K   101 downloads
  • Attached File  36.jpg   104.26K   100 downloads
  • Attached File  38.jpg   185.89K   94 downloads


#11
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011
Un mic exemplu din industria in care activez eu, design interior, deosebit nu prin complexitate cat prin calitatea renderingului.
O sa pun si ceva mai complex mai incolo.

Attached Files



#12
Svedy

Svedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.06.2011
Mai reimprospatez eu cu un subwoofer;))


[ http://www.freeimagehosting.net/uploads/4c43b52c21.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Svedy, 02 July 2011 - 12:58.


#13
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Uite ca am reusit sa fac si eu un criptex :D

HDremus, svedy ce programe folositi, sau cum randati asa...se vede foarte misto. E solidworks?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   173.02K   96 downloads
  • Attached File  2.jpg   132.42K   90 downloads
  • Attached File  3.jpg   138.05K   93 downloads


#14
Svedy

Svedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.06.2011

 10nutz_413x, on 2nd July 2011, 17:18, said:

Uite ca am reusit sa fac si eu un criptex :D

HDremus, svedy ce programe folositi, sau cum randati asa...se vede foarte misto. E solidworks?

Eu folosesc AutoCad 2011 si Showcase doar ca Showcase e putin pretentios cand vine vorba de performanta calculatorului

#15
dreamsmaster

dreamsmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.12.2007

 10nutz_413x, on 2nd July 2011, 17:18, said:

Uite ca am reusit sa fac si eu un criptex :D

HDremus, svedy ce programe folositi, sau cum randati asa...se vede foarte misto. E solidworks?
E cool, felicitari. Ce l-am facut eu in Solidworks nu prea e functional mecanic, l-am facut foarte demult, am sa-l fac in Catia ca la carte inclusiv cu constrangeri DMU Cinematics cu animatie cu tot, cand o sa am timp. Literele se fac mult mai usor in Catia, doar le salvezi din Draftings in formatul ig2 si-l transporti in part, etc, doar ca va avea multe curbe si va papa resurse marind si fisierul respectiv.

#16
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007

 dreamsmaster, on 2nd July 2011, 18:35, said:

E cool, felicitari. Ce l-am facut eu in Solidworks nu prea e functional mecanic, l-am facut foarte demult, am sa-l fac in Catia ca la carte inclusiv cu constrangeri DMU Cinematics cu animatie cu tot, cand o sa am timp. Literele se fac mult mai usor in Catia, doar le salvezi din Draftings in formatul ig2 si-l transporti in part, etc, doar ca va avea multe curbe si va papa resurse marind si fisierul respectiv.

Mersi :)
Da am vazut ca nu ar functiona al tau insa parca tot arata mai bine ca al meu, dar asta se datoreaza mai mult solidworksului.
Stiu ce zici dar la laptopul meu celeron deabia meargea sa il constrang(are 100 de mb ansamblul), vroiam sa fac si eu simulari si sa adaug cuple cinematice, chestii de DMU Cinematics dar va trebui sa ma multumesc cu atat:P.

In leg cu scrisul nu as spune ca e chiar simplu, ar fi foarte bine sa aibe o paleta cu scris (litere, cifre) predefinite dar nah inteleg de ce nu e o prioritate ptr Dassault asta, totusi nu e 3ds max sau alt progr ptr animatii si joaca de genul asta.

Eu folosesc un program DeskEngrave in care aleg fonturile, marimea scrisului, scriu textul ce il vreau si salvez ca DXF, deschid cu CATIA Drawing si copiez textul scris din drawing direct in schita partului.

Edited by 10nutz_413x, 02 July 2011 - 18:54.


#17
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011

 10nutz_413x, on 2nd July 2011, 10:18, said:

Uite ca am reusit sa fac si eu un criptex :D

HDremus, svedy ce programe folositi, sau cum randati asa...se vede foarte misto. E solidworks?


Saluare Ionutz,

Geometria (ansamblu de 2 componente) e facuta integral in SolidWorks (2011) si e renderizat in PhotoView 360, pluginul default de rendering pentru Solidworks, care a evoluat destul de tare in raport cu PhotoWorks-ul vechi si a devenit integrat in SW odata cu varianta 2011 (inainte era o aplicate care se instala separat).

Avantajele Solidoworks, nu cred ca e cazul sa le mai mentionez; in ceea ce priveste PhotoView, este destul de simplu, este nativ si are viteza de rendering mare in raport cu alte aplicatii similare. Ca dezavantaje as enumera faptul ca nu stie sa foloseasca CUDA (deci placile grafice nVidia), si calitatea nu este foarte buna.

Am inceput sa folosesc Maxwell Light Simulator, care are si el un plugin pentru SolidWorks, este extrem de complex si foloseste setari bazate pe fizica luminii si fotografie iar calitatea imaginii rezultante este stelara. Problema cu el este ca e extrem de lent, pentru o imagine similara, renderingul putand dura si de 10x mai mult decat in cazul PhotoView (10 ore in loc de 1 ora, 2.5 ore in loc de 15 min, etc) si nici acesta nu foloseste CUDA iar in timpul in care el renderizeaza, practic nu mai poti folosi calculatorul asa cum trebuie, chiar daca ai un procesor mai tare, asa cum am eu (i7 960 @ 3.2 Ghz cu 8 threaduri, toate in 100% load cand Maxwell se apuca de treaba).

In rest, pentru treaba de rendering, astept Octane sa scoata o versiune ce sa stie lucra cu fisierele native SolidWorks, sau macar cu cele exportate de acesta. Acesta "scoate zeama" din CUDA si iti lasa procesorul in pace pentru treburi mai importante.

#18
robotelu

robotelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 12.08.2005
Ma bag si eu in discutia despre randare.

Primele mele randari in SW au fost facute in PhotoWorks in versiunea 2005.Pot sa spun ca acestea nu aveau o calitate destul de buna pentru ca modulul in sine (PhotoWorks) nu era destul de bun.Insa cu noile versiuni modulul a fost imbunatatit substantial si am ajuns la niste rezultate mai mult decat multumitoare.

Odata cu aparitia separata a PhotoView 360 situatia s-a schimbat radical.Randare instant a modelelor,timpi finali de randare superiori,calitatea randarilor net superioara PhotoWorks-ului.Singurul lucru care nu mi-a placut a fost ca vine cu o biblioteca destul de saraca de scene (environments) si faptul ca nu poate fi customizat.

Comparand PhotoWorks si PhotoView 360 pot spune ca fiecare are avantajele lui.Pe deoparte calitatea foarte buna a randarilor in Photoview intr-un timp foarte scurt,iar de cealalta parte libertatea de a putea crea materiale si scene dupa bunul plac in PhotoWorks.Oricare dintre module ati alege daca le stapaniti bine rezultatele vor fi pe masura.


Cateva exemple:

PhotoWorks 2005:

Attached File  Sanie.jpg   246.91K   94 downloads

PhotoWorks 2007:

Attached File  Scrumiere.jpg   248.71K   96 downloads

PhotoView 360 2009:

Attached File  Office_tool.jpg   110.76K   101 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate