Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pareri despre calitatea furajelor / concentratelor produse de diferite firme

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#19
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
acolo zice ca e furat starter, adica furaj pentu pui  mici, ale tale sunt orice numai pui nu, ar trebui sa le dai un furaj de crestere nu starter.
OMG nu inseamna "Oh My God" ci organism modificat genetic, adica soia si ce mai e acolo e modificata genetic...Daca iti pasa de astfel de detalii iei masuri, daca nu, nu.Scump nu e, starter de curci se gaseste si semnificativ mai scump, pretul e ok mai ales la cantitatea asta, calitatea e alta poveste si nu prea se judeca dupa o eticheta, hartia suporta orice.

#20
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Bonzorv, on 12th June 2012, 23:18, said:

Sa-nteleg ca e nasol si scump in acelasi timp ?

Deci sa nu mai iau ? :unsure:

Furajul e ok.

Cel putin din punctul meu de vedere. Un punct in plus ar fi o oarecare onestitate a producatorului, care mentioneaza ca foloseste srot si ulei de soia OMG. Ceea ce si altii fac, dar "uita" sa puna si pe eticheta.

Faceam figura aceea referitoare la OMG-uri pt. ca e o intinsa discutie la "dezbateri" cu privire la ele...

#21
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006

 horia66, on 13th June 2012, 07:49, said:

Furajul e ok.


Faceam figura aceea referitoare la OMG-uri pt. ca e o intinsa discutie la "dezbateri" cu privire la ele...

E obligatoriu, mi se pare, sa mentionezi asta pe eticheta. La fel si numarul sarjei, reteta, si rezultatul analizelor de laborator.

#22
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008

 parintele, on 13th June 2012, 00:36, said:

acolo zice ca e furat starter, adica furaj pentu pui  mici, ale tale sunt orice numai pui nu, ar trebui sa le dai un furaj de crestere nu starter.

Eu cand i-am intrebat daca au FURAJE pt curci mature mi-au spus ca DA. Si atunci am cumparat. De-abia cand am ajuns acasa am observat si eu aceiasi problema. Aveam 2 variante :
1 sa ma duc si sa le rup capu, la propriuy, caci sunt un tip care nu prea fac concesii...sau
2 sa il dau asa cum este si ce-o fi o fi.... rau nu cred ca poate sa le faca ....ceea ce s-a si imtamplat, adica il mananca cu placere dar il combin cu grau si porumb si s-au obisnuit.

Era mare deranjul sa mai cheltui motorina sa ma intorc la ei si daca il defectam pe vanzator (care pana la urma bietul incerca sa faca vanzare pe spinarea fraierilor - adica subsemnatul care l-am crezut pe cuvant -) mai ma alegeam si cu degetele julite asa ca ...
Curcile il mananca...pan l-or termina si voi continua cu grau combinat cu porumb.
Zis-am.
Toate bune

#23
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu-i bai ca dai "starter" la perioada de "crestere". Are un pic mai multa proteina, si nu ai ditamai ferma sa scoti profitul din diferenta de 10 bani la kilu' de furaj... Baiul era daca dadeai invers: "crestere" la pui mici - ca nu le ajungea proteina.

Asa ca vanzatorul care ti-a spus ca merge la curci mature, n-a facut propriu-zis o greseala, ci doar ti-a spus pe scurt concluzia discutiei, fara sa mai depene toata filozofia ...

#24
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005

 horia66, on 17th June 2012, 00:01, said:

Nu-i bai ca dai "starter" la perioada de "crestere". Are un pic mai multa proteina, si nu ai ditamai ferma sa scoti profitul din diferenta de 10 bani la kilu' de furaj... Baiul era daca dadeai invers: "crestere" la pui mici - ca nu le ajungea proteina.

Asa ca vanzatorul care ti-a spus ca merge la curci mature, n-a facut propriu-zis o greseala, ci doar ti-a spus pe scurt concluzia discutiei, fara sa mai depene toata filozofia ...

Acuma depinde si ce vrei cu animalele respective. La rasele grele spre exemplu sau la pasarile care nu sunt destinate exclusiv sacrificarii la varsta mica(de tip broiler) se administreaza o hrana cu un procent de proteina mult mai mic, mai mic chiar decat hrana de crestere pt broileri. La pasarile grele pentru ca apar probleme cu cresterea/viteza de crestere a muschilor vs viteza cu care se dezvolta oasele, la pasarile care sunt destinate productiei de oua, mixte sau reproducatoare pentru ca e mai ietin sa dai o hrana mai saraca in proteina dar si pentru ca hrana de broiler e hiperproteica si in general pe termen lung provoaca probleme, nu e chiar o veselie sa functionezi pe o dieta hiperproteica.

Oricum, parerea mea e ca la pretul ala hrana aia nu contine ce scrie pe eticheta nici daca dai cu tunul asa ca "problema" e cu atat mai lipsita de importanta.

#25
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 parintele, on 18th June 2012, 21:13, said:

Acuma depinde si ce vrei cu animalele respective. La rasele grele spre exemplu sau la pasarile care nu sunt destinate exclusiv sacrificarii la varsta mica(de tip broiler) se administreaza o hrana cu un procent de proteina mult mai mic, mai mic chiar decat hrana de crestere pt broileri. La pasarile grele pentru ca apar probleme cu cresterea/viteza de crestere a muschilor vs viteza cu care se dezvolta oasele, la pasarile care sunt destinate productiei de oua, mixte sau reproducatoare pentru ca e mai ietin sa dai o hrana mai saraca in proteina dar si pentru ca hrana de broiler e hiperproteica si in general pe termen lung provoaca probleme, nu e chiar o veselie sa functionezi pe o dieta hiperproteica.

Oricum, parerea mea e ca la pretul ala hrana aia nu contine ce scrie pe eticheta nici daca dai cu tunul asa ca "problema" e cu atat mai lipsita de importanta.

Nu e chiar asa.
La reproductie nu se da o hrana mai saraca in proteina ca e mai ieftina, si nici ca provoaca probleme pe termen lung. (ce probleme?)
De exemplu nivelul proteic la tineret de inlocuire starter este undeva la 18-19% comparativ cu un 21-22% la broiler. Deci nu vorbesti de diferente uriase.
Ca sa nu mai zic la reproductie la curca unde recomandarea la starter este de 27-28%PB.
Si mai important de atat este raportul energie/proteina. Fara un nivel energetic adecvat, proteina nu se asimileaza.

#26
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 parintele, on 18th June 2012, 23:13, said:

...
nu e chiar o veselie sa functionezi pe o dieta hiperproteica.

Tu ai dreptate in principiu, si nici eu nu sunt adeptul inclinarii balantei puternic catre hiper-proteinism in furajare.

Dar aici era vorba de mai multe:
1. intre "starter" si "crestere" nu este o diferenta asa de mare la procentajul de proteina (adica atat de mare incat sa produca probleme).
2. colegul nu le da furajul ca atare, ci il mai amesteca si cu boabe ...
3. in chestia aceea cu pretul si cu eticheta tu ai dreptate... de cele mai multe ori se intampla asa.

 Akomar, on 19th June 2012, 14:49, said:

...
nici ca provoaca probleme pe termen lung. (ce probleme?)

Ei, totusi, la un nivel hiper-proteic exagerat apar probleme: hiper-proteinemie, hiper-azotemie, hiper-amoniemie, guta, nefroza etc. Eu am intalnit chiar cazuri de intoxicatie (letala) cu proteina.

Dar, este perfect adevarat ca toate aceste lucruri se gasesc destul de rar in conditii de teren (au fost mai multe cazuri la porc, unde principala problema era cresterea azotului in dejectii).

#27
CST76

CST76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.04.2011
16 lei / 5 Kg  furaj starter de la Farmavet fata de 21lei/5 kg de la VivaBio este o diferenta.  
Eu le dau amestecat 50-50 cu uruiala la curci si vad ca se cam chinuie sa aleaga granulele insa cand ii paleste foamea rad tot. La 6 saptamani le dau tot stater ca nu am gasit pentru faza corespunzatoare la Agroland decat la sac de 40kg la 90 lei si am zis ca e prea mult.
Am o intrebare , daca as lua un furaj macinat , nu granulat ca sa nu il mai aleaga din uruiala ar fi o treaba buna? Sau ar fi mai bine sa iau un premix pe care sa-l bag in uruiala? Si daca da, de unde in zona Bucuresti?
Mersi

#28
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 horia66, on 19th June 2012, 22:09, said:

Ei, totusi, la un nivel hiper-proteic exagerat apar probleme: hiper-proteinemie, hiper-azotemie, hiper-amoniemie, guta, nefroza etc. Eu am intalnit chiar cazuri de intoxicatie (letala) cu proteina.

Dar, este perfect adevarat ca toate aceste lucruri se gasesc destul de rar in conditii de teren (au fost mai multe cazuri la porc, unde principala problema era cresterea azotului in dejectii).

Da, exista afectiuni generate de excesul proteic desi in esenta este o toxicitate produsa de excesul unui aminoacid (sau 2-3) si nu al intregii proteine in sine.
Daca nivelul aminoaciziilor din dieta este ridicat, acestia nu se stocheaza sub forma de glicogen in ficat sau muschi cum se intampla in cazul carbohidratilor si lipidelor. Tot ce este peste nivelul de intretinere si productie este catabolizat si este eliminat in functie de specie sub forme diferite (la pasare sub forma de acid uric).

In practica, nu se prea intalneste, poate doar din vre-o eroare umana sa-i scape vre-un sac cu aminoacizi de sinteza in malaxor la FNC si ei sa nu observe, dar nici acolo ca nu au disponibili decat vreo 3 de sinteza. Apoi se poate intalni si refuzul de a consuma furajul care are un nivel foarte mare de proteina (la porc).

parintele spunea un pic eronat ca ''pe termen lung'' hrana pentru broiler creeaza probleme si ca asta era motivul de ce la celelalte categorii continutul in proteina este mai mic. Ceea ce nu este corect pentru ca sunt categorii diferite cu necesitati diferite iar cum am zis mai devreme, un furaj , ca este el pentru broiler sau tineret inlocuire, numai prin ternemul in sine de ''furaj'' presupune un amestec echilibrat, iar raportul proteina/energie este optim.



 CST76, on 20th June 2012, 06:16, said:

Am o intrebare , daca as lua un furaj macinat , nu granulat ca sa nu il mai aleaga din uruiala ar fi o treaba buna? Sau ar fi mai bine sa iau un premix pe care sa-l bag in uruiala? Si daca da, de unde in zona Bucuresti?
Mersi

Cum adica sa nu il mai aleaga din uruiala? Adica ai amestecat furajul granulat cu uruiala, sau cum?
Daca ai facut asa este normal sa il aleaga pentru ca ala este complet iar ce este pe langa el e fara prea multa valoare.

Furajul granulat este furaj complet. Adica ala se da ca atare, nu se mai amesteca cu cereale sau cu altceva.

Cele care se amesteca cu cerealele sunt furajele concentrate (care nu se granuleaza tocmai pentru a le putea amesteca) care se administreaza in diverse proportii (20,25,30, 50%,etc). Odata amestecul facut, daca vrei poti sa le granulezi.

Pentru uz gospodaresc merge foarte bine furajul macinat in care ai adaugat si premixurile. (fie ele proteice sau/si vit.min.)

#29
Nastyy

Nastyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.02.2013
pentru gaini ouatoare ce premix ar fi mai bun ???

#30
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Premix... pentru gaini ouatoare.

#31
Nastyy

Nastyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.02.2013
dar ce firma ar fi mai buna???si premixurile le ajuta sa dea randament mai bun la ouat??????

#32
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Calitatea firmei e data de calitatea premixului. Asadar, vino aici cu ce ai gasit, si comentam la concret.

Necesarul de nutrienti la o gaina ouatoare este diferita de cel al unui pui de carne sau a unei puicute. Deci da, premixurile ofera acel surpul de anumiti nutrienti strict necesari fiziologiei ouatului. Bine ar fi dac-ai citi mai multe despre gainile ouatoare si ai intelege exact ce au nevoie gainile ouatoare ...

#33
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

 Nastyy, on 09 februarie 2013 - 10:30, said:

pentru gaini ouatoare ce premix ar fi mai bun ???

Nu te mai complica cu premixuri, este o harababura la noi pe piata din romanica de te i-a durerea de cap. Sunt premixuri cu vitamine-minerale pe suport de cereale la un pret, si mai sunt concentrate de 1 la 3 ceva mai scumpe, adica la 5 kg de concentrat se adauca 10 kg de cereale huruite, cica indiferent de ce fel de cereala, iarasi o chestie ciudata. Aici se face confuzia intre premix si concentrat. Trebuie citit bine ce contine. Premixul fara stroturi de soia si de floarea soarelui nu prezinta suficienti nutrienti pentru a hrani bine organismul gainilor outare. Ce vreau sa spun este ca nu se merita sa te complici cu chestii dintrastea. Cel mai bine cumpara furaj pentu gaini oua de consum sau pasari reproducie depinde de ce ai nevoie (si aici se face o mare confuzie) de la un fnc si tot acolo ajungi ca pret si le dai un furaj adecvat pasarilor. Ca firme eu am folosit de la IBNA, SalvaFort, Agroland, cred ca IBNA este cel mai bun.

#34
Nastyy

Nastyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.02.2013

 informatorul, on 12 februarie 2013 - 00:07, said:


Nu te mai complica cu premixuri, este o harababura la noi pe piata din romanica de te i-a durerea de cap. Sunt premixuri cu vitamine-minerale pe suport de cereale la un pret, si mai sunt concentrate de 1 la 3 ceva mai scumpe, adica la 5 kg de concentrat se adauca 10 kg de cereale huruite, cica indiferent de ce fel de cereala, iarasi o chestie ciudata. Aici se face confuzia intre premix si concentrat. Trebuie citit bine ce contine. Premixul fara stroturi de soia si de floarea soarelui nu prezinta suficienti nutrienti pentru a hrani bine organismul gainilor outare. Ce vreau sa spun este ca nu se merita sa te complici cu chestii dintrastea. Cel mai bine cumpara furaj pentu gaini oua de consum sau pasari reproducie depinde de ce ai nevoie (si aici se face o mare confuzie) de la un fnc si tot acolo ajungi ca pret si le dai un furaj adecvat pasarilor. Ca firme eu am folosit de la IBNA, SalvaFort, Agroland, cred ca IBNA este cel mai bun.

iti multumesc.De fapt la concentrat m-am referit(sunt la inceput).Dar cineva mi-a zis ca 5 kg la concentrat amestec cu 20 kg de cereale,la farmacie imi zice ca amestec la 15 kg,tu zici  ca la 10 kg.sincer nu stiu cum sa fac.am 42 de gaini si vreau sa vad cum merge afacerea cu oua. In ultima fraza ai zis,,sa cumpar furaj pentru gaini oua de consum`` ....cum ii ala???sau asa cer la farmacie???ala se amesteca cu cereale????

#35
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

 Nastyy, on 12 februarie 2013 - 20:22, said:


iti multumesc.De fapt la concentrat m-am referit(sunt la inceput).Dar cineva mi-a zis ca 5 kg la concentrat amestec cu 20 kg de cereale,la farmacie imi zice ca amestec la 15 kg,tu zici  ca la 10 kg.sincer nu stiu cum sa fac.am 42 de gaini si vreau sa vad cum merge afacerea cu oua. In ultima fraza ai zis,,sa cumpar furaj pentru gaini oua de consum`` ....cum ii ala???sau asa cer la farmacie???ala se amesteca cu cereale????
Am gresit can am scris 5 la 10 kg, de fapt este 1 la 3, adica la 5 kg concentrat se adauga 15 kg de huruiala. Asta cu afacerea nu stiu cum este. La farmacie stiu ca au medicamente. Incearca la un centru FNC sau Combinat FNC.

#36
urmaritul

urmaritul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.08.2012

 Nastyy, on 10 februarie 2013 - 14:17, said:

dar ce firma ar fi mai buna???si premixurile le ajuta sa dea randament mai bun la ouat??????
eu am cumparat de la agroland concentrat pentru gaini ouatoare.am amestecat cu uruiala(porumb,grau,floarea soarelui,orz) in proportie de 1/4 nu 1/2 sau1/3 si vreau sa spun ca am rezultate foarte bune.iau de la 6 gaini(4 metis,2 kabir)minim 4 oua si maxim 6 oua pe zi.

Edited by urmaritul, 13 February 2013 - 10:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate