Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Pareri despre calitatea furajelor / concentratelor produse de diferite firme

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#127
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
DDuras  eu vreau sa incerc sa cresc iepuri "bio" . Dupa cateva cautari am gasit cereale certificate la noi in tara dar nu am gasit furaj complet cu valoarea proteica apropiata de ce au ei nevoie. Nu-mi trebuie cereale produse de "un nene" care nu foloseste ingrasaminte si ierbicide ca sunt scumpe sau mai stiu eu ce motiv si praseste la el de cand rasare si pana-l culege.
Nu care cumva ti-am dat idei si incerci sa-mi furi "patentul"?
Daca te intereseaza subiectul iti dau toate datele pe care le-am strans eu pana acum poate matale ai sanse mai multe de izbanda.Posted Image

#128
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Adi, acum cativa ani cand m-a palit agricultura voiam sa cresc numai rosii (castraveti, whatever) bio! evident ca m-am apucat sa tot citesc studii pe net despre alimentatia bio (ca sa imi argumentez cumva hotararea). surpriza a fost ca am gasit o gramada de studii care aratau ca o leguma crescuta cu chimicale la modul extensiv (deci numai cand e nevoie) are la fel de multe vitamine, etc ca si o leguma crescuta bio, ba chiar in unele cazuri mai multe...pt.ca o rosie crescuta bio, fara sa fie stropita cu chimicale cand e bolnava, isi va folosi resursele sa supravietuiasca si s-ar putea sa nu poata extrage tot ce are nevoie din sol pt.a depozita in fruct.

parerea mea e ca iti poti da seama cam cat te-ar costa sa cresti un iepure bio aproximand cata mancare ne-bio mananca pana la 4 kile si inmultesti cu costul unui kg.de hrana bio. si apoi sa te gandesti unde ii vei vinde, ca nici conceptul bio nu mai e ce a fost (pe de o parte din cauza pretului si pe de alta parte din cauza multor scandaluri cu inselaciuni din domeniu). si...apropos, standardul bio nu inseamna neaparat NU-chimicale asa cum am fi tentati sa credem...se accepta anumite chimicale.

#129
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postanknic, on 24 octombrie 2013 - 07:03, said:

...apropos, standardul bio nu inseamna neaparat NU-chimicale asa cum am fi tentati sa credem...se accepta anumite chimicale.

Care-s alea ?

#130
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
zeama bordeleza de ex.e una dintre ele.

#131
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Eu propun sa mutam discutiile la "dezbateri" si sa lasam topicul pentru ce a fost creat initial; Acolo cred ca putem devia subiectul in functie de interesele fiecaruia.

#132
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu incerc sa-ti fur patentul. :) Cel putin nu in viitorul apropiat.
Doar ca ma gandeam ca,in conditiile in care nu gasesti ceea ce cauti, solutia ar fi sa ti le produci tu. Atata tot. Banuiesc ca nici sa produci tu certificate legal ca fiind bio nu-i deloc usor...

#133
davoo

davoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.11.2012
salut
de mult nu am mai intrat pe acest forum, dar întampinând ceva probleme am zis sa caut si aici ceva păreri.
Ati folosit minerale chelatate Cu, Fe, Zn ,Mn pentru prevenirea pododermatitelor la pasari? prin suplimentarea retetelor

#134
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009

View Postdavoo, on 27 octombrie 2013 - 19:04, said:

salut
de mult nu am mai intrat pe acest forum, dar întampinând ceva probleme am zis sa caut si aici ceva păreri.
Ati folosit minerale chelatate Cu, Fe, Zn ,Mn pentru prevenirea pododermatitelor la pasari? prin suplimentarea retetelor

De ce intrebi, exista legatura intre mineralele chelatate si pododermatita? Care este aia?

#135
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In hipozincoza apare paracheratoza (inclusiv podala).

#136
agrostock

agrostock

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.04.2014

View PostIDC, on 05 iunie 2012 - 20:09, said:

Am si eu o intrebare, cum poate IBNA sa fie recomandat ca si producator serios de furaje cand ei nici macar NU granuleaza. Ok, vorbesc de pui de carne in special unde e esentiala granularea. Poate e bun furajul lor pentru 50 de pui prin curte dar nicidecum nu te poti astepta la rezultate bune intr-un sistem semiintensiv ca sa nu mai zic de intensiv. A facut cineva vreun calcul de spor, consum specific (probabil sare binisor de 2 nefiind granulate), greutati comparativ cu ghidul?
Despre restul nu stiu, cu exceptia celor de la Gornet despre care am auzit ce au rezultate bune si pretul e echilibrat cu ce scrie pe eticheta, singura problema e ca nu stiu ce retea de distributie au, in Prahova e plin dar in rest nu prea i-am vazut.
Acum gasesti furajele de gornet cam in toata tara. in olt dolj si teleorman exista o retea de distributie care acopera aproximativ 400 de magazine / oltenia

View PostAkomar, on 09 aprilie 2012 - 16:03, said:

Daca puteti, atasati va rog si niste etichete, prospecte de furaj/premix. Asa ii putem evalua calitatea si prin continut nu numai prin performanta.

Ca pana la urma performanta poate fi influentata decisiv de managementul de ferma incat e irelevant daca tu ai avut un rezultat bun. Daca vecinul foloseste acelasi furaj dar sistemul de crestere este diferit, el poate sa nu performeze deloc, dar asta nu face acel tip de furaj mai bun sau mai prost.

Nutret combinat 21-1 Starter (0-30 zile) pentru pui de carne.

VALOARE NUTRITIVA: proteina bruta 21%, grasime bruta 3,8%, celuloza 2,8%, lizina 1,06%, metionina+cistina 0,8%, energie metabolizabila 2950 Kcal/Kg,
INGREDIENTE: porumb, grau, srot soia, srot floarea soarelui, fosfat monocalcic, carbonat de calciu, sare, aminoacizi, premix vitamino-mineral.
UTILIZARE: se foloseste in hrana puilor de carne si a tineretului de inlocuire rase grele si usoare.
Se poate folosi si in amestec de maxim 50% cu cereale macinate in sistem gospodaresc.
PREZENTARE: NEGRANULAT SAU BRIZURAT
AMBALAJ: 5KG HARTIE,10KG HARTIE, 20KG PP, 35KG PP

Concentrat Proteino - Vitamino - Mineral (CPVM) 35% pentru pui carne si tineret inlocuire.

VALOARE NUTRITIVA: proteina bruta 38,5%, celuloza 3,20%, calciu 2,84%, fosfor 1,79%, sare 0,5%, energie metabolizabila 2200 Kcal.
INGREDIENTE: cereale, proteice vegetale, faina de peste, carbonat de calciu, fosfat monocalcic, aminoacizi, vitamine si saruri minerale specifice speciei si categoriei.
UTILIZARE: se foloseste in hrana puilor de carne in proportie de 35% in amestec cu porumb si grau.
PREZENTARE: NEGRANULAT
AMBALAJ: 5KG HARTIE,

#137
elatudor09

elatudor09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.06.2011
cat de mult conteaza proteina la cpvm?va ca difera de la unul la altul...ma refer doar la starter

Edited by elatudor09, 28 April 2014 - 23:07.


#138
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
Orice tesut viu e proteina..carnea e proteina...ca sa produci tesut, proteina, ai nevoie de proteina...Pentur a produce intr-un anumti ritm, apropiat de potentialul genetic, ai nevoie de sufieinta proteina in alimentatie...
Proteina este poate cel mai important element in cresterea animalelor...este conditia esentiala pt crestere, sa aiba DIN CE sa creasca...

Cantitatea de proteina dintr-un furaj....e vitala si de multe ori dicteaza si pretul acestuia.... conteaza nu doar cata proteina e ci si de care, ce calitate are proteina aia dar in mare cantitatea conteaza pentru ca practic cea mai mare parte a proteinei provine din soia deci e oarecum cam acelasi drac.

Intre furaje  pentru o anumita varsta exsita diferente minime de procente de proteina, probabil ca sunt diferente calitative dar cantitativ majoritatea sunt cam pe acolo.
Intre concentrate, CPVM-uri adica, diferentele pot fi mai mari pentru ca difera cat concetnrat se amesteca la cat furaj ....e ca la "sirop", unul e mai concentrat si pui mai multa apa, altul e mai slab si pui mai putina apa, mai mult sirop la aceeasi cantitate de bautura preparata...
Si aici insa de regula se amesteca 1 parte concentrat la 2 sau 3 parti uruiala deci tot cam dracul ala ar trebui sa fie.

Mai sus e vorba de 2 lucruri diferite, furaj gata preparat, care are la broileri starter cam 20-22%, si concentrat, peste care se pune uruiala, si care are evident mai multa proteina, undeva la 35-40, mai mult e oarecum complicat sa ai pentru ca atata are srotul de soia, in jur de 40 si ceva la suta, ca sa cresti procentul concentratului trebuie sa bagi concentrate proteice purificate, cu continut mai mare de proteina, 80%, cum ar fi fainurile de carne, peste,  concentratele proteice dn zer samd...care sunt in general mult mai scumpe sau nu se utilizeaza din alte motive samd...

#139
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Poti, continua ideia de la final... ce avantaje si dezavantaje au folosirii nutreturilor cu faina de carne, peste...multumesc.

#140
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postelatudor09, on 28 aprilie 2014 - 23:06, said:

cat de mult conteaza proteina la cpvm?va ca difera de la unul la altul...ma refer doar la starter
La Cpvm conteaza, fiindca cpvm este gandit sa ofere si proteina, pe langa vitamine si minerale. La concentratele vitamino-minerale nu conteaza proteina, aceasta fiind doar substratul de amestec.

View Postadriano1978, on 17 mai 2014 - 19:57, said:

... ce avantaje si dezavantaje au folosirii nutreturilor cu faina de carne, peste...multumesc.

Dezavantaje:
1. pretul
2. posibilitatea contaminarii acestora cu bacterii patogene, amine biogene, sare, metale grele etc. (in general, o stare buna de igiena a fainurilor animale duce si la cel mai inalt pret).
3. Posibilitati limitate de conservare in timp - necesita aprovizionari ritmice, in cantitati mai mici. Nu poti negocia un pret mai bun pentru o cantitate mai mare, pe care sa o depozitezi pentru 1 an, cum poti face la sroturi.

Avantajele tin de structura proteinei, digestibilitate, disponibilitate aminoacizi, concentratia proteica etc.

#141
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Am intrebat deoarece pana acuma am folosit pt pui ( 150 buc pe an ) doar furaje de la Vivabio cu proteina de 20% si care sunt fara faina de peste sau carne... am gasit  la un FNC furaj granulat cu proteina de 22%, la un pret cu 20% mai mic dar care contine faina de peste...
Pui ii cresc pt consum propriu...se schimba ceva la calitatea carni, daca folosesc furaje care contin faina de peste, carne ?

#142
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006

View Postadriano1978, on 19 mai 2014 - 21:00, said:

Am intrebat deoarece pana acuma am folosit pt pui ( 150 buc pe an ) doar furaje de la Vivabio cu proteina de 20% si care sunt fara faina de peste sau carne... am gasit  la un FNC furaj granulat cu proteina de 22%, la un pret cu 20% mai mic dar care contine faina de peste...
Pui ii cresc pt consum propriu...se schimba ceva la calitatea carni, daca folosesc furaje care contin faina de peste, carne ?

N-are nimic, doar sa nu le dai cu 2 saptamani inainte sa ii tai, ca miroase carnea putin. Nu se contamineaza cu nimic, chiar si de la faina de carne. Daca e faina de peste, n-ai nici o treaba.
Fainurile proteice sunt singura sursa viabila de proteina in hrana animalelor de ferma, in afara de soia. In conditiile in care fratii nostri brazilieni scumpesc soia an de an, iar pestele dispare intr-un ritm accelerat, faina de carne o sa revina in forta.

#143
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Care strot de floarea soarelui e mai bun... cel obtinut  la o presare la rece, sau la o presare la cald ?

#144
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cel extras "la cald", cu solventi, asa cum se face prin metoda industriala. Cel presat la rece contine prea multe grasimi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate