Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Centrale Termice tiraj fortat, racord la cos.. Seria 4

- - - - -
  • Please log in to reply
4230 replies to this topic

#3565
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Va salut dragi colegi,

Am facut demersurile pentru achizitia unei case P+1+ un mic pod  cu o suprafata totala de 180 mp.
Casa este construita din BCA cu izolatie de polistiren de 10 cm.
Plafonul dintre etaj si pod este facut din grinzi intre care s-a aplicat vata minerala apoi scandura in pod si polistiren pe tavan in camere.
Casa are 3 dormitoare , 3 bai plus racorduri pt baie si in pod plus Bucatarie si living.
Ce tip de centrala imi recomandati si ce putere sa aiba?
E mai eficienta din punct de vedere al incalzirii si mai ales al consumului de gaz o centrala cu boiler?
Va multumesc.

#3566
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
Boilerul nu are nici o treaba cu incalzirea.
Boilerul asigura un confort mai bun, temperatura mai stabila la apa calda menajera (apa calda de la chiuveta).
In general, instalatiile cu boiler consuma ceva mai mult gaz, pentru ca trebuie sa mentina boilerul cald, deci trebuie sa compenseze pierderile acestuia, dar parerea mea personala este ca se merita, pentru surplusul de confort la dush.

Referitor la boiler integrat in centrala vs. boiler extern, eu sunt de parere ca e mai bun boilerul extern.
Nu esti dependent de un anumit model, nu esti limitat la 40 - 60 litri ci poti pune unul de 150 - 200 de litri cam cum ar trebui la o casa, au izolatie mai buna si pierderi mai mici...

#3567
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Da dar costurile pentru un boiler extern sunt si mai mari...daca pt o centrala cu boiler incorporat voi plati in medie 5500-6000 ron...pt aceeasi centrala dar cu boiler extern voi plati mult mai mult...corect?
Cat ar ridica cosumuld e gaz pentru o contrala cu boiler incorporat in comparatie cu una fara boiler?

Ce tip de centrala si ce model imi recomandati pentru locuinta specificata de mine.
Va multumesc.

#3568
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
Cauta pe google "pachet centrala termica si boiler extern".
Exista si mai ieftine de 5000 RON, exista si mai scumpe de 6000 RON.

Nu pot sa-ti recomand o marca si un model in sine, alegerea unei centrale este ca si alegerea unei masini. Pentru unii e bun un Logan, pentru altii se merita diferenta pana la un Megane, unii prefera Ford, altii prefera Volkswagen, altii prefera Skoda, samd.

Boilerele au pierderi de ordinul a 1...2 kWh pe zi, deci sa zicem 60 kWh pe luna (scenariu pesimist), deci vreo 7 mc de gaz in plus, deci vreo 10 lei in plus pe luna...

#3569
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Cu siguranta aveti in vedere anumite firme sau modele....mi-ar fi prins bine o recomandare.
Sunt genul de om care cauta calitate...nu neaparat ce e mai ieftin e si bun....

#3570
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
Spune-mi ce masina ai (si din ce an) ca sa stiu ce centrala sa-ti recomand...

#3571
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Aici deja simt ca sunt luat peste picior...drept urmare incheiem discutia...nu-mi plac oamenii care fac pe desteptii atunci cand chiar nu e cazul...ma asteptam la mai mult profesionalism si bun simt din partea ta

#3572
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
Te iei degeaba de colegul sova ...nu poti veni sa intrebi ceea ce te intereseaza pe tine daca nu ai citit macar jumatate din topicurile dedicate centralelor si boilerelor..puteai afla raspunsul singur sau verificai ceva ce deja ai fi citit...nu pierde timpul sa mi raspunzi...

Edited by florin71_skoda, 17 April 2015 - 07:50.


#3573
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Gresit....am citi topicul insa fiecare centrala poate fi recomandata in functie de contructia pentru care se utilizeaza...de materialele folosite la izolatie ..inatimea camerelor...suprafata lor ...ehhh..sunt multe variabile...dar totusi..sa fiu luat peste picior...nu e normal....am sa merg personal la distribuitori sa le cer sfaturi....
Oricum va multumesc pentru atentia acordata.

#3574
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 maxddm, on 17 aprilie 2015 - 07:19, said:

... fiecare centrala poate fi recomandata in functie de contructia pentru care se utilizeaza...de materialele folosite la izolatie ..inatimea camerelor...suprafata lor ...ehhh..sunt multe variabile...


Aici gresesti @maxddm. In cazul tau toate variabilele de care aminteai mai sus pica. In mod normal pentru suprafata ta ar ajunge pentru incalzire si o centrala de 24kW . Dar cum tu o vrei cu boiler incorporat va trebui sa cumperi una de 28kW cu boiler incorporat de 40-60 litri. Asa ca am limitat totul la o singura varianta (centrala de 28kW cu boiler incorporat de 40-60 litri). Urmeaza sa te mai decizi daca sa fie in condensatie sau daca sa fie una clasica si dupaia sa te uiti la citeva marci de centrale. Cam fiecare producator are cam 1-2 modele (deci foarte putine) de astfel de centrale. Iar daca nu-ti plac modelele de 28kW gasite, te poti uita si la alea un pic mai mari, cum ar fi cele de 31kW sau chiar si la cele ce au 35kW pentru apa calda si 31 kW penru incalzire.

Edited by florin71_skoda, 17 April 2015 - 08:03.


#3575
maxddm

maxddm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.06.2012
Florin71_skoda......in condensatie am inteles ca se merita doar dac am incazire prin pardoseala? gresesc?
Eu acolo am pot sa pun acum doar radiatoare normale din otel (am instalatia deja montata).
Zici tu ca la 3 bai plus o bucatarie sa faca fata 24kw?
Voi deja aveti o experienta cu centralele..stiti deja care sunt mai fiabile..ce costuri de reparatie au...asta ma interesa pe mine...o recomandare pt casa ce urmeaza sa o cumpar...
Stii cum e la inceput..fiecar eisi face un buget ....

#3576
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Sa povestit foarte mult legat de acest "merita condensatie". Nici nu stiu cum sa o spun mai pe scurt. Asa ca o sa spun ceva de genul asta: Centrala in condesantie merita indiferent de ce instalatie ai, daca ai pe moment bani necesari pentru achizitionarea ei.
- Daca esti economist si calculezi amortizarea o sa constati ca nu merita.
- Daca esti palmas si ai adunat cumva niste bani, atunci merita. Bani oricum se duc. Asa ca-i bagi/investesti acum in centrala si dupaia platesti mai putin gaz. (dupaia presupune ca ai  un salar mizerabil de Ro si nu ai cum sa dai multi bani pe gaz ca nu ai de unde)
- De aici a aparut si interbarea fireasca a lui @kolfleading : "Spune-mi ce masina ai (si din ce an) ca sa stiu ce centrala sa-ti recomand..."

Intradevar centrala in condensatie se preteaza cel mai bine la IP. (ca instalatia de IP esti obligat sa o faci sa se preteze la asa ceva)
Dar merge si la radiatoare daca ai instalatia si radiatoarele suficient de imense astfel incit sa mearga perfect cu o centrala in condensatie.
Dar daca nu ai radiatoare mari care-i problema ? O sa beneficiezi de condensatie toamna si primavara si iarna nu. Adica din 6 luni pe an in care faci caldura 3 luni vor fi "beneficiu" la maxim si 3 luni vor fi incerte. Dar si in cele 3 luni incerte vei consuma un pic mai putin decit cu o centrala clasica.
Daca ar fi sa intram in cifre, hai sa spunem ca in perioadele nefavorabile faci economie de maxim 10%. Dar din cit este acest 10% ? Ca daca este din 100ron este una si daca este din 600ron este cu totul altceva. Tu practic investesi cu 2.000-3.000ron in plus ca sa beneficiezi in acele 3 luni de o economie de 10-60ron (pe o perioada de ~10 ani). Tu cum nu stai la garsoniera te apropii mai mult de cei 60ron decit de aia 10ron. Dar este clar ca nu atingi cei 60ron ca nu ai palat.

Nu am zis niciodata ca centrala de 24kW face fata la furnizarea de ACM pentru 3 bai si o bucatarie. Am zis doar ca face fata la incalzirea spatiului pe care-l ai. Si unul ce sta la garsoniera cumpera o centrala tot de 24kW ca sa aiba apa calda la 1 robinet si nu pentru incalzire care este "fix pix". La fel si tu, puterea centralei si tipul constructiv o sa-l alegi doar ca sa ai apa calda pentru ca partea de incalzire o asigura orice centrala din "piata".
Tu vrei ACM la mai multi robineti. Asa ca ai optat foarte bine pentru o centrala cu boiler incorporat. Ar merge si varianta cu boiler extern, dar nu cred ca ai spatiul necesar. Nici nu stiu daca in urmatori maxim 5 ani ai avea posibilitatea sa pui niste panouri solare. Asa ca ne limitam la o centrala de 28-31kW cu boiler incorporat. Nu stiu daca este cea mai buna idee, atita timp cit nu stiu ce masina ai (adica bani pina la urma si pretentii de la viata) si  daca ai sau nu posibilitatea sa pui si niste panouri.
De altfel nici centrala de 35kW cu boiler incorporat nu face fata la 3 bai si o bucatarie daca sunteti o familie numeroasa si vreti toti sa folositi apa calda simultan. Deaia trebuie facute si diverse compromisuri.
--------

Ca si branduri de centrale am spus de multe ori: Vezi ce modele se vind la tine in oras, vezi cine le face servis si alege ceva la care banuiesti ca ai asigurat servisul si dupaia hai sa comentam modelele alese de tine personal.


Eu spre exemplu ma ocup cu predilectie de gama Baxi. Asa ca este clar ca o sa-ti recomanda doar Baxi pentru ca doar pe astea le cunosc bine.
Altul se ocupa de Ariston si Vaillant (asta ar fi Servoman)
Altul se ocupa de Bereta.
Alti se ocupa de altceva... (putem da diverse nume cum ar fi .... )
Si tot asa ...
Ori nu are cum un om care se ocupa de servis sa-ti recomande corect o centrala. Este ca si cum ai intreba la o reprezentanta Opel care-i cea mai tare masina. Crezi ca o sa-ti spuna cumva sa-ti cumperi BMW ?

Edited by florin71_skoda, 18 April 2015 - 08:09.


#3577
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Florine....Eu am in plan sa imi iau un A6 quatro, ce panouri imi iau, si de unde?

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#3578
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013
La valoarea ta, te-as jigni daca ti-as recomanda panouri de la Ariston, asa ca...
http://www.viessmann...itosol_200.html

Edited by kolfleading, 17 April 2015 - 21:38.


#3579
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai daca-ti iei A6, musai sa-ti dau niste panori Buderus  (sau Viessmann) made in RPC Posted Image

----------
Daca ai A6 nu conteaza ca-s facute in RPC atita timp cit sunt de firma.
Lasind gluma la o parte, este clar ca un panou Buderus facut in China este mai bun decit unul Baxi facut in Turcia. Dar daca ai Skoda poti lua linistit niste panouri Helis facute in Grecia si asta este viata. Posted Image

 kolfleading, on 17 aprilie 2015 - 21:36, said:

La valoarea ta, te-as jigni daca ti-as recomanda panouri de la Ariston, asa ca...
http://www.viessmann...itosol_200.html

Din informatiile mele (cica pe surse Posted Image) , un panou Buderus made in RPC ar fi mai tare ca si un Viesman care cica ar fi tot un Buderus rebrenduit. Dar parca mai sti care-i realitatea de fapt Posted Image

Edited by florin71_skoda, 17 April 2015 - 21:48.


#3580
mntoader

mntoader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.04.2006
Nu pot sa ma decid. Va cer o parere, iar raspunsul e foarte important pt. mine mai ales daca se poate si argumenta.
Apartamentul in care urmeaza sa fie montata centrala are 60mp, (2 camere, living+bucatarie,1 baie, hol, balcon inchis)  este situat la etajul 2, si este f.f. bine izolat. Are geamuri si spre nord si spre sud. Urmeaza sa ma debransez de la reteaua de termoficare deoarece a fost exagerat de cald si toata iarna am stat cu gemurile deschise, iar caloriferele din fonta clasice nu aveau montati robineti. Deci ce imi recomandati avand in vedere nevoile, dar si pretul...

Centrala Bosch ZWB24-1AR condensatie 2000+kit evacuare  (care la bebeman are pret atragator de 2800Lei)
sau
Centrala Vitodens 050-W 24kW + kit evacuare (pretul fiind undeva la 3600)

Va multumesc.

Edited by mntoader, 18 April 2015 - 13:35.


#3581
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 kolfleading, on 17 aprilie 2015 - 21:36, said:

La valoarea ta, te-as jigni daca ti-as recomanda panouri de la Ariston, asa ca...
http://www.viessmann...itosol_200.html


Ariston???
Alea ce sunt in promotie la Dedeman???

 florin71_skoda, on 17 aprilie 2015 - 21:44, said:

Din informatiile mele (cica pe surse Posted Image) , un panou Buderus made in RPC ar fi mai tare ca si un Viesman care cica ar fi tot un Buderus rebrenduit. Dar parca mai sti care-i realitatea de fapt Posted Image

Si tu de unde le achitionezi, si bineintales la ce pret!


PS,Si Windows, IPhon, si mai toti producatori first class produc in RPC!

PS1,Plane sau cu tuburi?

#3582
danny_27

danny_27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.02.2011
Salut,
Ma intereseaza si pe mine ce tip de centrala ii asta din poze, e veche, mai poate sa functioneze, mananca mult gaz fata de astea noi?

Centrala functioneaza chiar bine.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate