Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Centrale Termice tiraj fortat, racord la cos.. Seria 4

- - - - -
  • Please log in to reply
4230 replies to this topic

#1
ditto74

ditto74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.11.2009
continuam de aici Seria 3 Centrale Termice

Azi am achizitionat CT asa cum am spus : modelul turboTEC PLUS...@SpeeDyX2 : am luat-o la pretul specificat de tine, insa din Cluj.
Referitor la termostat m-am hotarat sa iau wireless , adica modelul Baxi CS-R101B , cel de la VAillant depasea bugetul...
Stiti cumva unde as putea gasi acest model de cronotermostat in Cluj?

multumesc

Edited by scheleton, 24 June 2011 - 22:52.


#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
O lista cu citeva magazine unde ai putea incerca sa cauti:
Attached File  jpg.JPG   92.61K   701 downloads

#3
ditto74

ditto74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.11.2009
merci , am sa incerc     :OK:

#4
SpeeDyX2

SpeeDyX2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 02.02.2008

 ditto74, on 24th June 2011, 23:57, said:

merci , am sa incerc     :OK:

Daca nu gasesti ai putea sa mergi si pe ceva mai ieftin, cum ar fi un Computherm Q7 RF. Iar daca iti montezi centrala curand sa imi dai si mie un pm cu o parere despre ea.

#5
pompidou

pompidou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.06.2011
bz
intentionez sa instalez [ la casa ] o certala pe gaz , murala, tiraj fortat , p 28-32 kw.
nu am acum posibilitate sa construiesc reteaua de incalzire. intrebare: pot folosi centrala numai ptr producere acm ,
fara sa aiba in spate si reteaua de incalzire?  daca se poate conditionat, va rog sa detaliati. Multumesc.

#6
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009
se poate , din fabricatie centralele moderne dispun de un by-pas automat dar este recomandat sa legi intre tur si retur o serpentina (provizoriu pana vei confectiona reteaua termica) din teava de pexal de 16 ( aprox 10 ml), iar centrala bine inteles o vei folosi numai pe functia de apa calda.

Edited by scheleton, 27 June 2011 - 19:22.


#7
ditto74

ditto74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.11.2009

 SpeeDyX2, on 25th June 2011, 00:35, said:

Daca nu gasesti ai putea sa mergi si pe ceva mai ieftin, cum ar fi un Computherm Q7 RF. Iar daca iti montezi centrala curand sa imi dai si mie un pm cu o parere despre ea.

...pana la urma m-am orientat cum ai spus si tu spre altceva si am luat acest termostat : Auraton 2100 (190 Ron)

     [ http://i56.tinypic.com/714bip.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si sunt multumit , e ok !

despre centrala deocamdata mare lucru nu prea pot sa-ti spun , e prea proaspata  :lol:  insa asa ca si prima impresie e excelenta , atat din punct de vedere estetic cat si functional .

#8
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 octavianlaz, on 27th June 2011, 20:10, said:

[...] din fabricatie centralele moderne dispun de un by-pas automat dar este recomandat sa legi intre tur si retur o serpentina (provizoriu pana vei confectiona reteaua termica) din teava de pexal de 16 ( aprox 10 ml), iar centrala bine inteles o vei folosi numai pe functia de apa calda.
1. Care sînt avantajele acestei serpentine?  :worthy:
2. Nu se poate "păcăli" centrala încărcînd-o cu apă sub presiune și avînd robinetele pentru încălzire (tur și retur) închise?  :peacefingers:

#9
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 raduk, on 29th June 2011, 18:25, said:

1. Care sînt avantajele acestei serpentine?  :worthy:
2. Nu se poate "păcăli" centrala încărcînd-o cu apă sub presiune și avînd robinetele pentru încălzire (tur și retur) închise?  :peacefingers:
centralele moderne au functia de descarcare termica; prin by-pasul incorporat debitul este limitat la aprox 300l/h; bine inteles ca merge si cum ai spus la punctul 2, dar din experienta (parere strict personala) este bine sa folosesti o serpentina provizorie.

Edited by octavianlaz, 29 June 2011 - 21:15.


#10
pompidou

pompidou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.06.2011
multumesc. am inteles cele doua posibilitati. totusi, nefiind cunoscator in domeniu, respectuos va intreb cum voi reusi umplerea centalei cu "agent termic " daca conectez in+out prin by-pass?
[ ex: instalat robineti pe ambele , apoi inchis "out" ; conectat "in" la reteaua de apa rece si presat la 2 bar; inchis robinetul "in" , decuplat reteaua de apa; instalat by-pass[ul] ; deschis ambii robineti ]
astept si multumesc ptr raspuns promt.
multumesc. am inteles cele doua posibilitati.
cu respect

Edited by scheleton, 01 July 2011 - 12:01.


#11
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 pompidou, on 1st July 2011, 12:36, said:

multumesc. am inteles cele doua posibilitati. totusi, nefiind cunoscator in domeniu, respectuos va intreb cum voi reusi umplerea centalei cu "agent termic " daca conectez in+out prin by-pass?
[ ex: instalat robineti pe ambele , apoi inchis "out" ; conectat "in" la reteaua de apa rece si presat la 2 bar; inchis robinetul "in" , decuplat reteaua de apa; instalat by-pass[ul] ; deschis ambii robineti ]
astept si multumesc ptr raspuns promt.
multumesc. am inteles cele doua posibilitati.
cu respect
centrala este prevazuta cu robinet de umplere;la ea vei cupla teava de apa rece si teava de apa calda, iar la tur-retur vei cupla serpentina provizorie.

#12
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 pompidou, on 1st July 2011, 12:36, said:

By-pass-ul protejeaza doar pompa la suprasarcina (circuit exterior blocat).Nu face si racirea schimbatorului principal sau bitermic.Toate centralele normale,au nevoie,dupa inchiderea apei calde, de o circulare a apei prin circuitul exterior (radiatoare),de 20-30 secunde,pentru a elimina riscul de supraincalzire.
Varianta cu serpentina ar fi o solutie minim acceptabila.Eu ti-as sugera,daca poti,sa montezi macar un radiator (cat de mic) langa centrala.Poate fi provizoriu,sau poate fi radiatorul din incaperea in care e centrala.Ulterior,faci si restul instalatiei.
Centrala o poti incarca si cu robinetii tur si retur inchisi.Ea se incarca prin robinetul ei de umplere,din conducta de apa rece care intra in centrala.
Oricum,orice varianta alegi (chiar si cea mai nefavorabila),centrala e protejata si in cel mai rau caz intra in avarie,asa ca vei sti ca "asa nu merge".
Sa ne spui ce solutie ai adoptat.Succes!

#13
pboby

pboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 23.01.2004
Am o dilema

Am o casa P+M cu suprfata utila de 160 MP si o inaltime de 2,55 m si este impartita astfel:

Partier

este incalzire in pardoseala cu centralina proprie cu 8 circuite lungime teava pardoseala instalata de circa 550 m dim 16 suparafata incalzita 82 MP

Etaj calorifere din otel cu putere cumulata de 14 Kw

Instalatia este facuta din cupru izolat

Pentru a incalzi casei am ales 3 modele de centrale pe gaz

1.Centrala termica Viessmann Vitopend 100 WH1D-31 kw
arenainstalatiilor.ro/fisiere/7__169Vitopend%20100-W_WH1D_RO.pdf

2. Centrala termica BOSCH 5000W ZWE 28-5 MFA / 28 kw
magazin-instalatii.ro/img/produse/1050/centrala-termica-bosch-gaz-5000w---zwe28-5mfa--28kw_fisa_tehnica.pdf

3. Centrala termica Ariston GENUS 36 FF
calorserv.ro/files/products/documents/Centrale%20termice%20Genus.pdf/Centrale%20termice%20Genus.pdf

Avand in vedere ca izolatia casei este facuta cu poliestiren F80 de 10 cm, zidaria este din BCA de 25 cm si tencuita si pe interior si exterior, tamplaria ste din PVC cu profil de 90 cm si 3 randuri de sticla as vrea sa stiu ce putere trebuie sa aiba centrala si care din variantele de mai sus pot satisface nevoiea de caldura si apa calda

CALITATE / PRET


Multumesc

#14
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 pboby, on 3rd July 2011, 09:27, said:

Am o casa P+M cu suprfata utila de 160 MP si o inaltime de 2,55 m si este impartita astfel:
Partier...incalzire in pardoseala ..suparafata incalzita 82 MP
Etaj calorifere din otel cu putere cumulata de 14 Kw ..poliestiren F80 de 10 cm, zidaria este din BCA de 25 cm si tencuita si pe interior si exterior, tamplaria ste din PVC cu profil de 90 cm si 3 randuri de sticla ..
din cele scrise eu deduc ca ar merge si o centrala de 24 kW (..nu ai scris din ce oras esti..)
Ori tu ai ales centrale de 28, 31 resp. 32 kW.

#15
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
salutare,

am inteles bine ca la punerea in functiune a unei centrale termice de apartament trebuie neaparat proiect de gaze? este acelasi proiect care-mi trebuie si la debransarea de la radet? daca da, il pot face eu sau sunt firme specializate? detectorul de gaz este obligatoriu, sau optional?
multumesc.

#16
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
la orice aparat consumator de gaze Proiectul de gaze este obligatoriu (deci si la Aragaz), iar tu ai sarcina sa-l respecti intocmai (si sa-l prezinti la firma ce face PIF la centrala).
Nu, nu poti sa- faci tu, ci o firma de gaze.
Proiectul de gaze nu are nici-o legatura cu Debransarea (dealtfel, poti sa-ti contorizezi pe gaze instalatia si fara sa fi debransat..)
Detectorul de gaze e obligatoriu daca ai geam termopan acolo unde instalezi aragaz si centrala.

Contacteaza o firma de gaze -te vor lamuri mai departe.

Edited by scheleton, 05 July 2011 - 10:44.


#17
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
am inteles, asadar, alti bani, alta distractie.... :naughty:

#18
margilona2005

margilona2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2011
Buna seara,
Doresc sa achizitionez pentru un apatament cu 2 camere o centrala termica Westen Pulsar 24KW. Ce imi puteti spune despre acesta centrala, este buna?
Firma cu care doresc sa fac instalarea mi-a spus ca daca imi montez prea multe filtre (de dedurizare a apei si cu polifosfati, sper sa nu fi gresit denumirea) presiunea apei va fi foarte scazuta, mentionez ca locuiesc la et 4/4 si presiunea apei nu este oricum f mare.
Si inca o intrebare, spalarea chimica a caloriferelor de fonta este obligatorie? Instalatorul mi-a spus ca la noi in Iasi centralele temice ale CET au fost modernizate de vreo 2-3 ani si nu mai este multa mizerie in calorifere deci nu ar fi musai, mai ales ca am calorifere din fonta cu foarte multi elementi deci foarte grele.
Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate