Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cartela Cosmote e de acum Vibe?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
Descriere: http://www.cosmote.r...l...3&cid=20595

Oferte: http://www.cosmote.r...l...3&cid=20586

#2
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Cartela Vibe e o alta cartela Cosmote in alt ambalaj  :naughty:

#3
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
Scrie vibe si pe telefon (ca la frog) sau scrie Cosmote?

#4
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View Postwii, on 18th June 2011, 11:13, said:

Scrie vibe si pe telefon (ca la frog) sau scrie Cosmote?
COSMOTE  :peacefingers:

#5
Dobrin928

Dobrin928

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 567
  • Înscris: 28.01.2011
Pai ce la FROG scrie FROG ecranul telefonului?!?

#6
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View PostDobrin928, on 18th June 2011, 11:50, said:

Pai ce la FROG scrie FROG ecranul telefonului?!?
Da.

#7
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View PostDobrin928, on 18th June 2011, 11:50, said:

Pai ce la FROG scrie FROG ecranul telefonului?!?

Scrie "frog" cu litere mici, pe cand la celelalte scrie "COSMOTE" cu majuscule.

In legatura cu cartela asta VIBE mi se pare o porcarie.
Uitati ce spune pe situl lor:
"Creditul neconsumat în perioada activă se păstrează în primele 30 de zile din perioada de grație a cartelei și se adaugă la valoarea reîncărcărilor efectuate. Creditul rămas/neconsumat poate fi folosit numai în cazul efectuării unei reîncărcări, care oferă din nou perioadă de valabilitate în funcție de valoarea reîncărcării, până la expirarea primelor 30 de zile din perioada de grație a cartelei."
Sa inteleg ca s-a terminat mocangeala la CST? Iti ia creditul daca nu incarci in 30 zile? Pai asta mi se pare furt. Nu vad nimic avantajos la cartela asta, cea mai buna oferta in momentul de fata este tot frog.

#8
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View PostGabyyy93, on 18th June 2011, 12:31, said:

Scrie "frog" cu litere mici, pe cand la celelalte scrie "COSMOTE" cu majuscule.

In legatura cu cartela asta VIBE mi se pare o porcarie.
Uitati ce spune pe situl lor:
"Creditul neconsumat în perioada activă se păstrează în primele 30 de zile din perioada de grație a cartelei și se adaugă la valoarea reîncărcărilor efectuate. Creditul rămas/neconsumat poate fi folosit numai în cazul efectuării unei reîncărcări, care oferă din nou perioadă de valabilitate în funcție de valoarea reîncărcării, până la expirarea primelor 30 de zile din perioada de grație a cartelei."
Sa inteleg ca s-a terminat mocangeala la CST? Iti ia creditul daca nu incarci in 30 zile? Pai asta mi se pare furt. Nu vad nimic avantajos la cartela asta, cea mai buna oferta in momentul de fata este tot frog.

Stai 'mneata sa preia total "T-mobile" pe "cosmote-ro" atunci ai sa vezi 'mneata hotie la drumu' mare / talharie in toata regula !

#9
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Hohoho, astia au luat-o complet pe aratura în domeniul prepaid !


Iata asadar, în premiera în România, Cosmote a introdus conceptul creditului care îti dispare când SIM-ul îti intra în gratie (o luna dupa aceea). :punk:
Ce pot sa mai spun... Clientii din RO nu sunt obisnuiti cu asa ceva, însa îl alte tari din UE numai metoda asta se aplica (reîncarci sa zicem 30€ si ai perioada activa de 2 luni, dupa 2 luni intri în gratie si pierzi automat tot creditul neconsumat de pe cartela - nu conteaza ca mai aveai 25€ sau 100€, totul îti dispare). Marele risc ar fi sa se inspire si ceilalti operatori din asta, atunci chiar ar fi problematic.


Iar acest nou SIM a fost introdus doar pentru a "scoate" oferta cu cei 48€ bonus oferiti lunar timp de 48 luni pe vechile SIM-uri Bonus 48.
Asadar pastrati-va vechile SIM-uri !!! Dar sa nu cumva sa generalizeeze noul concept si la vechile SIM-uri !


In rezumat si pe scurt : :puke:

Edited by Cosconor, 18 June 2011 - 12:59.


#10
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
Ce spuneam eu :)  
Nu mai conteaza numarul de clienti ci veniturile aduse de acestia. Probabil numarul de clienti va ma scadea, insa veniturile o sa creasca.
Un pas inainte spre normalitate :)

Edited by PanaramaFlavia, 18 June 2011 - 13:13.


#11
butters

butters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.05.2011
Faza cu expirarea creditului dupa o luna de gratie se va aplica si la celelalte cartele Cosmote?  :huh:

View PostCosconor, on 18th June 2011, 13:44, said:

Iata asadar, în premiera în România, Cosmote a introdus conceptul creditului care îti dispare când SIM-ul îti intra în gratie (o luna dupa aceea).
Daca tin eu bine minte, la inceputurile Cosmote in Romania, cartelele aveau 12 luni valabilitate si 1 luna gratie, insa creditul se anula daca intrai in perioada de gratie.

Quote

însa îl alte tari din UE numai metoda asta se aplica (reîncarci sa zicem 30€ si ai perioada activa de 2 luni, dupa 2 luni intri în gratie si pierzi automat tot creditul neconsumat de pe cartela - nu conteaza ca mai aveai 25€ sau 100€, totul îti dispare).
Eu cel putin in Germania si Cehia n-am auzit de asa ceva! (nu zic ca n-o fi, dar probabil sunt cazuri izolate avand in vedere cate MVNO-uri sunt in Germania, de exemplu).

View PostPanaramaFlavia, on 18th June 2011, 14:12, said:

Un pas inainte spre normalitate :)
Ar fi un pas inainte spre normalitate daca ar investi in calitatea serviciilor. Cel putin in zona Iasului, Cosmote mi se pare cea mai varza retea comparativ cu Vodafone sau Orange (ba chiar pana si Digi Mobilul merge mai bine, insa pacat ca are acoperirea mica).

#12
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postbutters, on 18th June 2011, 13:20, said:

Faza cu expirarea creditului dupa o luna de gratie se va aplica si la celelalte cartele Cosmote?  :huh:
Se pare ca nu. SPER ca nu ! :cursing:


View Postbutters, on 18th June 2011, 13:20, said:

Daca tin eu bine minte, la inceputurile Cosmote in Romania, cartelele aveau 12 luni valabilitate si 1 luna gratie, insa creditul se anula daca intrai in perioada de gratie.
Da, dar una era sa ai la 10€ reîncarcati 12 luni valabilitate + 1 gratie, si alta este acum cu cele 2 luni valabilitate + 1 gratie apoi bye-bye credit !


View Postbutters, on 18th June 2011, 13:20, said:

Eu cel putin in Germania si Cehia n-am auzit de asa ceva! (nu zic ca n-o fi, dar probabil sunt cazuri izolate avand in vedere cate MVNO-uri sunt in Germania, de exemplu).
In Germania ofera toti 12 luni valabilitate la orice valoare reîncarcata, deci nu au cum sa aplice acest concept.



Nu stiu cum sa va zic... în domeniul PrePaid din RO, acesta zi este una istorica. In mod negativ, evident. Cât se poate de negativ.
Cel mai rau ar fi daca ORO/VDF ar copia si ei conceptul pe viitor, si CST l-ar extinde si la SIM-urile vechi.

#13
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View PostCosconor, on 18th June 2011, 13:44, said:

Hohoho, astia au luat-o complet pe aratura în domeniul prepaid !


Iata asadar, în premiera în România, Cosmote a introdus conceptul creditului care îti dispare când SIM-ul îti intra în gratie (o luna dupa aceea). :punk:
Ce pot sa mai spun... Clientii din RO nu sunt obisnuiti cu asa ceva, însa îl alte tari din UE numai metoda asta se aplica (reîncarci sa zicem 30€ si ai perioada activa de 2 luni, dupa 2 luni intri în gratie si pierzi automat tot creditul neconsumat de pe cartela - nu conteaza ca mai aveai 25€ sau 100€, totul îti dispare). Marele risc ar fi sa se inspire si ceilalti operatori din asta, atunci chiar ar fi problematic.


Iar acest nou SIM a fost introdus doar pentru a "scoate" oferta cu cei 48€ bonus oferiti lunar timp de 48 luni pe vechile SIM-uri Bonus 48.
Asadar pastrati-va vechile SIM-uri !!! Dar sa nu cumva sa generalizeeze noul concept si la vechile SIM-uri !


In rezumat si pe scurt : :puke:

Nu e nimic nou sub soare , asa ceva a mai existat la "brosco-fanarioti" , "butters" , ai dreptate !
Eu oricum in urma cu ceva ani am patit-o nasol cu "Cosmote" :puke: si m-am lecuit de ei pe veci !

Edited by Teophileos, 18 June 2011 - 13:31.


#14
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Sa vedem cum vor reactiona clientii care achizitioneaza noul SIM, si desigur care habar n-au ca s-a schimbat ceva.

Reîncarca frumos sa zicem 10€, dupa 2 luni intra în gratie... si dupa o luna pierd creditul ramas. :rolleyes:

#15
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View PostPanaramaFlavia, on 18th June 2011, 14:12, said:

Ce spuneam eu :)  
Nu mai conteaza numarul de clienti ci veniturile aduse de acestia. Probabil numarul de clienti va ma scadea, insa veniturile o sa creasca.
Un pas inainte spre normalitate :)

Mokangii or sa moara de ciuda in cazul in care aceasta "noutate" se va extinde la toti operatorii !  :naughty:

View PostCosconor, on 18th June 2011, 14:35, said:

Sa vedem cum vor reactiona clientii care achizitioneaza noul SIM, si desigur care habar n-au ca s-a schimbat ceva.

Reîncarca frumos sa zicem 10€, dupa 2 luni intra în gratie... si dupa o luna pierd creditul ramas. :rolleyes:

Intentia e sa-si mareasca veniturile cu orice pret si sa scada costurile operationale cauzate de cartelarii zgarciti sau nevoiasi !  :peacefingers:

#16
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
Mecanism reactivare

Extraopțiunea 3075 VIBE se reactivează automat la o lună de la ultima activare. Tot ce trebuie să faci este să te asiguri că ai minimum 5 euro credit în cont la data reînnoirii extraopțiunii.

În cazul în care nu ai credit suficient, reactivarea va fi amânată până când reîncarci și acumulezi 5 euro credit, dar nu mai târziu de 30 mai 2012.
Reactivarea se face în maxim 12 ore de la momentul reîncărcării, urmând a fi notificat printr-un SMS de confirmare. Pentru a o reactiva mai rapid, poți suna la 1234 imediat după reîncărcare.

Dacă la momentul activării extraopțiunii mai ai minute și/sau SMS neconsumate și/sau MMS-uri neconsumate, atunci acestea se vor pierde.
Extraopțiunea 3075 VIBE poate fi reactivată până pe data de 30 mai 2012 (inclusiv).

#17
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Ei la cazul general asa se intampla. E normal ca ofertele sa fie dictate de piata dintr-o anumita tara (regiune). Ma tem ca va disparea curand si valabilitatea de 2 luni pt 3 euro pe cartela si bonusul de 1? /luna. Daca ceilalti operatori ofera doar o luna pt 4- 6 euro de ce sa ofere Cosmote (sau altcineva) ceva mai bun daca nu se vede in cresterea veniturilor operatorului?
Probabil ca venitea T-mobile prin Cosmote nu va duce la niste oferte similare cu cele din Germania (cum crede prostimea si asteapta venirea T) ci la niste oferte similare cu cele din Romania (sau poate chiar mai scumpe si promovate cu o publicitate agresiva), ca suntem in Romania nu in Germania.

Sa ne aducem aminte ca in anii 1999-2000 (nu mai stiu exact) cand a  fost cumparat Romtelecom de greci a avut loc o crestere a preturilor servicilor de telefonie. Cel care totusi a avut un rol decisiv in scaderea preturilor in perioada urmatoare a fost RDS&RCS care a oferit telefonie la preturi cu 50% mai mici. Dupa ce Romtelecomul sub conducerea grecului  a inceput sa piarda masiv clienti (pana la 50% din populatia urbana inclusiv firme, adica imens) au mai scazut preturile la nivele acceptabile. Asta se intampla prin 2006 -2007. Si totusi preturile lor sunt peste cele ale RDS.

Se radea pe un topic ca Vodafone pierde clienti masiv, no uite ca daca Coismote o da in bara cu noile oferte mai scumpe, probabil ca si Orange va mai scumpi un pic, vom vedea o crestere generala a preturilor la telefonie in Romania iar consumatorul va folosi in continuare aceleasi servicii si oferte dar mai scumpe pt ca nu are ce sa aleaga altceva.

E cineva de vina? E ceva ilegal?

Prin cresterea preturilor si scaderea pomanei Cosmotele asigura noului intrat pe piată , adica T, o capacitate de a stringe venituri mai mare. Ulterior daca vrea T va scadea un pic preturile probabil prin niste oferte gen bonus 48 si xxxx minute bonus si MB si asta va da bine la imagine, aceasta aducand apoi clienti in viitor in reteaua T.

Altfel nu-mi explic ofertele proaste la prepaid ale cosmote pt acest an, (exceptand bineinteles FROG care cred ca e un succes)

Edited by popascu, 18 June 2011 - 18:47.


#18
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
cosmote nu mai e moka
bye bye pomana pie :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate