Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Vizita la posesorii de animale (la bloc)

- - - - -
  • Please log in to reply
185 replies to this topic

#109
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007
O, dar e simplu de rezolvat, dati vina pe cauze medicale: alergie la caini, diverse fobii, tulburare obsesiv-compulsiva etc.
Asa, evitati sa mai fiti invitati (cu ceva sanse, chiar pentru totdeauna) si nici nu suparati pe nimeni. Pai, cum s-ar putea supara cineva pe un prieten bolnav? Din contra, v-ar putea compatimi, ceea ce n-ar face decat sa stranga si mai mult prietenia  :inlove:
Iar pe cei care nu vor proceda asa si vor incepe sa va evite, sa nu-i regretati - inseamna ca nu v-au fost prieteni adevarati  :no: Ar fi o minunata verificare, poate nici nu ati avut vreunul...

Dar, pentru ca povestea voastra sa fie cat mai credibila (ce, deh, unii prieteni ar putea fi suspiciosi si ar fi pacat sa stricati o relatie veche si sincera :)) mergeti si cereti un certificat de la medic, sunt convins ca nu veti avea nicio dificultate in a-l obtine :OK:


-

Edited by kahn_2, 30 April 2012 - 14:40.


#110
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postterratec, on 30th April 2012, 00:04, said:

Presupun ca te bazezi pe studii serioase cand spui ca un caine este mai curat decat un om sau ca "se plang ca iau bacterii de la caine".
Eu am caini de 20 de ani si nu am luat nici o boala de la ei.In schimb, nepotelul meu iubit mi-a dat niste gripe (luate de la colegii de  gradinita )atat de urate ca nu mi-am revenit total decat dupa 2 luni.

#111
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Când o sta câinele tău 7-8 ore într-un spațiu limitat cu alți ~25 de câini + contacte nenumărate în restul timpului o să vezi diferența.
De fapt, dacă nu ai vaccinurile la zi etc. șansele de a ajunge la maturitate sunt minime.
Mai procesează și tu informația înainte...

#112
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011
Cred multi oameni la oras sufera de o boala psihica, probabil lipsa de afectiune de stau in 40-50 mp cu cate 2-3 potai sau cateva matze...ar putea creste un copil orfan mai bine !
Locul animalelor e afara, cainele pentru paza, strans oi, vanat, pisicile ca sa te scape de soareci, nu sunt PET-uri; e o inventie absurda  care in cele din urma a dus la problema aparitiei si proloferarii de animale vagaboande.

#113
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View PostAries(ro), on 30th April 2012, 15:55, said:

Când o sta câinele tău 7-8 ore într-un spațiu limitat cu alți ~25 de câini + contacte nenumărate în restul timpului o să vezi diferența.
De fapt, dacă nu ai vaccinurile la zi etc. șansele de a ajunge la maturitate sunt minime.
Mai procesează și tu informația înainte...

Nu incerca sa explici logic, cei care impart farfuriile cu cainii nu vor intelege niciodata aceste lucruri.
Ei stiu doar ca saliva cainilor are efect antiseptic si ca un caine este izvor de sanatate.
Devin enervanti atunci cand incearca sa impuna si celorlalti oameni convingerile lor. Unii sunt chiar jigniti daca le consideri animalele murdare si nu vrei sa mananci din farfuriile care au fost odata linse de patrupedul iubit.


View Postbanat, on 30th April 2012, 16:08, said:

Cred multi oameni la oras sufera de o boala psihica, probabil lipsa de afectiune de stau in 40-50 mp cu cate 2-3 potai sau cateva matze...ar putea creste un copil orfan mai bine !
Locul animalelor e afara, cainele pentru paza, strans oi, vanat, pisicile ca sa te scape de soareci, nu sunt PET-uri; e o inventie absurda  care in cele din urma a dus la problema aparitiei si proloferarii de animale vagaboande.

Da, este o boala psihica dar doctorii nu prea au interes sa o semnaleze.

#114
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostAries(ro), on 30th April 2012, 15:55, said:

Când o sta câinele tău 7-8 ore într-un spațiu limitat cu alți ~25 de câini + contacte nenumărate în restul timpului o să vezi diferența.
De fapt, dacă nu ai vaccinurile la zi etc. șansele de a ajunge la maturitate sunt minime.
Mai procesează și tu informația înainte...
ha?
vezi de treaba,90% traiesc bine mersi,doar 10% mor

View Postterratec, on 29th April 2012, 23:04, said:

Presupun ca te bazezi pe studii serioase cand spui ca un caine este mai curat decat un om sau ca "se plang ca iau bacterii de la caine".
de la caini nu prea ai sanse sa iei boli...dar de la oameni poti sa iei un cancioc plin

Edited by bilibistrocizel, 30 April 2012 - 23:53.


#115
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
terratec, pana una-alta, nu ai zis nicaieri ca prietenii tai isi hranesc animalele din farfuriile in care mananca si ei, mi se pare nedrept fata de ei ceea ce spui mai sus.
Iar daca ai trecut cu bine peste primul sarut, ba chiar mai mananci cateodata in restaurante (folosind tacamuri pe care le ling altii inaintea ta), vei supravietui cu siguranta si daca mananci ceva gatit intr-o bucatarie in care intra caini/pisici. Saliva umana poate fi trotil. Garantat! :)

#116
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostEnigel, on 1st May 2012, 13:06, said:

terratec, pana una-alta, nu ai zis nicaieri ca prietenii tai isi hranesc animalele din farfuriile in care mananca si ei, mi se pare nedrept fata de ei ceea ce spui mai sus.
Iar daca ai trecut cu bine peste primul sarut, ba chiar mai mananci cateodata in restaurante (folosind tacamuri pe care le ling altii inaintea ta), vei supravietui cu siguranta si daca mananci ceva gatit intr-o bucatarie in care intra caini/pisici. Saliva umana poate fi trotil. Garantat! :)
daca intra vreodata in partea din spate a restaurantelor si vede ce se intampla cu adevarat nu va mai manca in veci la restaurant si aici nu ma refer la bodegi,restaurante de 3-4 stele,eu il am pe frate-meu ospatar de la el stiu treburile,sa vezi cum se duc bucatarii,ospatarii se pisa fara sa se spele pe maini..se mai scarpina la prohab de multe ori...crezi ca se spala?nu,mai sunt si goange...cam asa merge treaba

Edited by bilibistrocizel, 01 May 2012 - 13:44.


#117
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Ai dat o mare lovitura capitalismului cu aceasta dezvaluire socanta.
ON:Prefer sa mananc dupa un caine decat dupa un om , prefer sa ma linga un caine pe fata.Orice prefer in detrimentul animalelor(in afara de sex).
Desi la ananghie nu stii niciodata :)

Edited by mateimateimatei, 01 May 2012 - 14:27.


#118
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View PostViatrix, on 17th June 2011, 13:52, said:

Vai ce tare e asta!  :lol:
Cred ca vrei sa spui "la cunostintele puturoase care nu fac, sau fac prea putina curatenie in casa".

Am animale de cand ma stiu, si niciodata nu a fost mizerie la mine in casa, niciodata nu am luat eu, sau altcineva vreo boala de la caini, niciodata nu am gasit par in mancarea si alte porcarii.
Am 2 Terranova, am avut si un pechinez, si am si un Chihuahua. Toti stau in casa, dorm pe perne, mananca cu noi la masa, mananca din aceleasi farfurii si nu are nimeni nici o problema. Sunt curati, spalati, vaccinati, si probabil mai aseptici decat o mare parte din oameni.

Atata timp cat o persoana este ingalata si nu face curat, e normal sa fie mizerie. Daca nu faceau cainii mizerie, facea copilu', sau musafirii, sau cei care stau acolo. Mizeria se face chiar si daca stai in casa numai o ora pe zi.
Deh, e greu sa faci curatenie inainte sa chemi musafirii... :(

Exista multe boli si viermi pe care le poti lua de la animale si care se pot dezvolta in organismul tau fara sa stii, multe timp de zeci de ani.
Unele dintre acestea nu le vei descoperi niciodata, dar iti vor diminua imunitatea si puterea organismului de a lupta cu anumite bacterii.
Oricat de "educat" sau "curat" ar fi cainele sau pisica, ei se curata de cacat in zona anusului cu limba. Punct. Altfel ar umbla cu botzuri de cacat pe ei si probabil ca atunci chiar si voi - "iubitorii de animale"- ati renunta la ei.
Una e sa iubesti dobitoacele si alta e sa te indobitocesti.

#119
Fred_Vasilescu

Fred_Vasilescu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.07.2011

View Postrichelieu, on 30th June 2011, 17:04, said:

Exista destule rase (de caini in special) care nu miros, sau au un miros insesizabil. Eu am avut noroc de un astfel de caine.

sau ți s-a atrofiat mirosul.

#120
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Posesorii de animale nu mai sesizeaza mirosul specific al acestora, e normal oarecum, doar impart aceeasi locuinta. De aici si faza cu "animalul meu nu mirose deloc".
Dar cineva care vine in vizita simte imediat mirosul de animal din casa.

#121
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostMocebon, on 5th July 2012, 10:34, said:

Posesorii de animale nu mai sesizeaza mirosul specific al acestora, e normal oarecum, doar impart aceeasi locuinta. De aici si faza cu "animalul meu nu mirose deloc".
Dar cineva care vine in vizita simte imediat mirosul de animal din casa.
Aici nu ai dreptate. Sunt rase care nu miros.  Sunt exemplare ale aceleiasi rase care unele miros si altele mult mai putin, aproape insesizabil. In general, cainii castrati nu prea miros. Cainii astia mai trebuie si imbaiati din cand in cand, mai ales vara. Cum ar mirosi un om nespalat o saptamana?

View Postbilibistrocizel, on 1st May 2012, 14:44, said:

daca intra vreodata in partea din spate a restaurantelor si vede ce se intampla cu adevarat nu va mai manca in veci la restaurant si aici nu ma refer la bodegi,restaurante de 3-4 stele,eu il am pe frate-meu ospatar de la el stiu treburile,sa vezi cum se duc bucatarii,ospatarii se pisa fara sa se spele pe maini..se mai scarpina la p.rohab de multe ori...crezi ca se spala?nu,mai sunt si goange...cam asa merge treaba
Confirm ceea ce ai spus cu cazul de la Eforie Sud unde de 1Mai s-u imbolnavit vreo 50 de oameni de toxiinfectie alimentara. S-au facut cercetari, probe luate de peste tot si au gasit ca personalul nu se spala pe maini dupa ce folosea toaleta, tacamurile si farfuriile erau pline de bacterii fecale si in felul acesta au intrat in spital o multime de oameni. Eu personal nu imi las cainii in bucatarie.

#122
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Apropo de discutia iscata pe prima pagina intre useri cu privire la catelul care.. :D  Precizez ca iubesc cainii dar din pacate nu detin nici unul.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   206.21K   63 downloads


#123
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postshadowgign2, on 7th July 2012, 17:30, said:

Apropo de discutia iscata pe prima pagina intre useri cu privire la catelul care.. :D  Precizez ca iubesc cainii dar din pacate nu detin nici unul.

da, de acord ...simpatic
cu toate astea in momentele mele de tandrete cu cainele meu....il muscam de buze, de bot....si inca n-am murit....
yeap...nu veniti sa mancati la mine, lasati-mi mie tot.

#124
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View Postbubalus, on 7th July 2012, 21:32, said:

da, de acord ...simpatic
cu toate astea in momentele mele de tandrete cu cainele meu....il muscam de buze, de bot....si inca n-am murit....
yeap...nu veniti sa mancati la mine, lasati-mi mie tot.

nu'i mare chestie. Imi aduc aminte ca aveam acum vreo 8 ani un amic cu mult mai mare ca mine care avea la fel un caine mai nebun. Si cand sarea calul si nu vroia sa se potoleasca, il musca de buza superioara :))) ba, ma distra la culme chestia asta. :))

ps: doar sa nu intre in contact cu saliva cainelui.

Edited by shadowgign2, 07 July 2012 - 21:34.


#125
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
eu sunt invitat vara in sezonul gratarului la diversi oameni care detin caini. la fel in timp ce manuiesc carnea pe gratar incep sa atinga cainele si nu se mai spala pe maini, bineinteles ca imi este foarte ciudat si incerc sa mananc cat de putin posibil, iar urmatoarea data stiu ca trebuie sa mananc de acasa.

#126
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View Postbusiness11, on 8th July 2012, 21:09, said:

eu sunt invitat vara in sezonul gratarului la diversi oameni care detin caini. la fel in timp ce manuiesc carnea pe gratar incep sa atinga cainele si nu se mai spala pe maini, bineinteles ca imi este foarte ciudat si incerc sa mananc cat de putin posibil, iar urmatoarea data stiu ca trebuie sa mananc de acasa.

Pai dupa cati iubitori de caini sunt aici tu poti parea ciudat pentru ca nu vrei sa mananci mancarea atinsa cu mana care a mangaiat animalul.
Unii dintre stapanii acestor animale au o igiena aparte, total diferita de cea din manualele de specialitate.
Ei stiu ca saliva cainelui e magica si drept urmare o pot intinde peste tot, inclusiv peste mancarea musafirilor.
Daca refuzi sa mananci ii jignesti profund deoarece ei considera animalul drept membru al familiei cu statut ultra-special.

In fine, azi le-am urat de bine celor care si-au plimbat cainii pe trotuar si au lasat capcana in care am calcat. Ar fi fost frumos sa plateasca ei la spalatorie pretul spalarii la interior si bacsisul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate