Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Masura 112

- - - - -
  • Please log in to reply
781 replies to this topic

#685
apialex

apialex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2014
Buna seara ! Am si eu o situatie mai incurcata pentru mine poate cineva de pe  forum este mai in tema pe partea juridica, in ceea ce priveste proiectele europene .
Eu am accesat un proiect pe masura 112 in 2011 si prietena mea in 2012 . In cazul in care ne-am casatori in 2015 unul din noi trebuie sa renunte la sprijinul nerambursabil ?
Multumesc !

#686
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Nu, dar nu o sa va puteti casatori :)

Ce are tanda cu manda?

#687
apialex

apialex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2014
Ok, dar de nu "putem"?

#688
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010

 apialex, on 15 iunie 2014 - 20:57, said:

Ok, dar de nu "putem"?
De ce nu adresezi intrebarea la APDRP?Aici ne putem da cu parerea doar daca am trecut prin asa ceva nu sa presupunem cum ar fi corect.Nu ar fi nicio problema,din punctul meu de vedere,doar sa nu va schimbati domiciliul,daca nu sunteti din aceeasi localitate.

#689
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Interesanta chestiune. Normal daca sunt terenuri diferite si fiecare isi face cresterea de UDE-uri necesara cu alte terenuri diferite nu vad o problema, dar sincer cred ca este un caz foarte foarte rar.

#690
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
De citit:
http://economie.hotn...ti-sau-rude.htm

#691
yuly_f2003

yuly_f2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.09.2009

 ioan77, on 24 mai 2014 - 13:31, said:

Multumesc! mai am cateva nelamuriri!  terenul primit prin donatie poate fi folosit pentru proiect? si exista o suprafata minima de teren (nu ma refer la UDE) pentru proiectul 112? ca spunea careva ca ar trebui minim 3,5 ha. multumesc anticipat!
Salut,
Eu am incercat anul trecut sa accesez masura 112, dar m-am oprit din urmatoarele motive :
1. pamantul era intr-o asociatie si nu era trecut la APIA si nu mai era timp pentru acest lucru in sesiunea respectiva
2. terenul este al parintilor mei si mi s-a spus de catre o firma de consultanta ca daca tata imi doneaza o parte din teren (era vorba de 6 ha) sau il cumpar de la el (ideea era sa devin proprietar pentru un punctaj mai mare) voi fi penalizat pentru ca am luat pamantul de la rude si nu voi obtime punctaj la capitolul proprietate teren.
Fara teren in proprietate sansele ca proiectul sa iasa castigator sunt mici.
V-ati lovit de asa ceva ?

#692
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Cred ca foarte multi s-au lovit de asa ceva ! Nu stiam insa de penalizarea pentru cumparatul de la rude ! Trebuie sa vedem exact sesiunea asta (2014-2020) care vor fi regulile.

#693
cindy74

cindy74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.06.2013

 yuly_f2003, on 22 iulie 2014 - 16:36, said:

Salut,
Eu am incercat anul trecut sa accesez masura 112, dar m-am oprit din urmatoarele motive :
1. pamantul era intr-o asociatie si nu era trecut la APIA si nu mai era timp pentru acest lucru in sesiunea respectiva
2. terenul este al parintilor mei si mi s-a spus de catre o firma de consultanta ca daca tata imi doneaza o parte din teren (era vorba de 6 ha) sau il cumpar de la el (ideea era sa devin proprietar pentru un punctaj mai mare) voi fi penalizat pentru ca am luat pamantul de la rude si nu voi obtime punctaj la capitolul proprietate teren.
Fara teren in proprietate sansele ca proiectul sa iasa castigator sunt mici.
V-ati lovit de asa ceva ?

Si eu am cumparat terenul de la socrii , contract de vanzare cumparare, dar nu am fost penalizata pt asta . Eu zic sa intrebi un consultant ca sa fii sigur dar in 2012 cand am accesat fondurile nu era problema ca e terenul de la rude.

#694
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010

 cindy74, on 23 iulie 2014 - 07:11, said:


Si eu am cumparat terenul de la socrii , contract de vanzare cumparare, dar nu am fost penalizata pt asta . Eu zic sa intrebi un consultant ca sa fii sigur dar in 2012 cand am accesat fondurile nu era problema ca e terenul de la rude.
Nu este nici acum nicio problema sa cumperi terenul de la rude sa infiintezi o explotatie.Problema apare atunci cand cu banii primiti prin programul Feadr, ca investitie(cea minima de 30%),cumperi teren de la rude.Se considera un fel de conflict de interese prin faptul ca banii nu ar fi folositi in mod corespunzator si s-ar intoarce tot la tanarul fermier.Multi tineri fermieri faceau treaba asta pentru a putea folosi intreaga suma cum vroiau,in special pentru achizitii de utilaje second hand.Ar trebui sa se gandesca si cei de la Feadr ca la ce pret au utilajele noi si la cat este prima de instalare nu faci mare lucru daca esti un fermier care o ia de la 0.

#695
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Fratilor acum am facut si eu cerere pentru transa a II si mia cerut registrul fermierului,il are cineva facut?mie nu mia zis nimeni pana acum de asa ceva

#696
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010

 ar85gyl, on 28 iulie 2014 - 16:26, said:

Fratilor acum am facut si eu cerere pentru transa a II si mia cerut registrul fermierului,il are cineva facut?mie nu mia zis nimeni pana acum de asa ceva
trebuia sa stii de registru....asa mi s-a spus mie.Insa la mine au fost draguti si mi-au adus un model,caci de cumparat nu se gasesc si al completat si eu acolo.

#697
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Si pe mine m-au lasat sa il fac pe miercuri trebuie sa il duc,cam ce a trebuit sa scrii in el?

#698
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010

 ar85gyl, on 28 iulie 2014 - 20:37, said:

Si pe mine m-au lasat sa il fac pe miercuri trebuie sa il duc,cam ce a trebuit sa scrii in el?
lasa un mail si iti trimit registrul

#699
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
[email protected]

Merssi colegu,mie mia zis altfel,sa fac un caiet normal cu lucrarile ce leam facut cu data de cand am proiectul

#700
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010

 ar85gyl, on 28 iulie 2014 - 20:52, said:

[email protected]

Merssi colegu,mie mia zis altfel,sa fac un caiet normal cu lucrarile ce leam facut cu data de cand am proiectul
pai atunci fa cum ti-au spus ei.Eu ti-am dat un registru cum ar trebui sa fie.Insa nu il fa pe cel care ti l-am trimis eu caci la urmatorul se va duce si il va cere,ca sunt alti fermieri care au...

#701
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
Merssi colegu,mie mia zis altfel,sa fac un caiet normal cu lucrarile ce leam facut cu data de cand am proiectul

Da mersi oricum,chiar au fost ok cei ce au fost in control

#702
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010

 ar85gyl, on 28 iulie 2014 - 20:57, said:

Merssi colegu,mie mia zis altfel,sa fac un caiet normal cu lucrarile ce leam facut cu data de cand am proiectul

Da mersi oricum,chiar au fost ok cei ce au fost in control
de exemplu mie la controlul de la sfarsitul perioadei de monitorizare nu mi-au mai cerut acest registru,desi il aveam...la zi!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate