Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Masura 112

- - - - -
  • Please log in to reply
781 replies to this topic

#55
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Cel mai bine este sa te adresezi unui consultant de la directia judeteana . te va invata cum sa iti aranjezi actele . deasemeni e bine sa citesti ghidul solicitantului pt masura 112 ..
trebuie sa te inscrii intr-o forma asociativa ca sa faci punctaj ...
trebuie sa pregatesti actele cu mult timp inainte  de depunerea dosarului ...

#56
lica_1986

lica_1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2008
Stiti cumva daca porumbul zaharat se mai incadreaza la legume proaspete, pepeni, capsuni in camp sau l-au scos? Multumesc!

#57
Horinceanul

Horinceanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.08.2010
Prin urmare   daca am inteles  eu bine   din anumite puncte de vedere   e  mai  bine  din altele  nu prea  (  pomicultura   pacat  ca  s-a  cam  lovit  in ea) .

Cu  0,25 Ha   cultura protejata(  legume  , capsuni     etc)  + 100  mp   Ciupercarie =  8,98UDE+22,91UDE=31,89 UDE   m-as incadra destul de bine    zic  eu  aproape de  maxim (  mai ceva  teren  10Ha  maxim  culturi  anuale-  cereale in speta) .
Ce conditiii trebuie sa indeplineasca  ciupercaria  respectiva   ( standarde  si costuri  infiintarii pt  100mp)-  Ca prea suna  bine   la prima vedere!
Problema  care  inca  nu am priceputo inca  citind  de pe forum(  sau mai bine  zis   nu sunt  sigur)   am vazut ca  noua  valoare   UDE=1200  euro   ,  prin urmare  cu 6  UDE  logic  ar insemna  7200  euro  nu 12.000  euro  cat se  spune. Acuma  posibil  sa  fie  ca pana la  6  UDE  valoarea sa  fi ramas   tot  2000  euro  si  cei peste sa  se fi redus la 1200   euro?  Ca  nici  la  ei  pe  site  nu  am gasit ceva lamuritor in acest sens ?  Voi face  un drum zilele astea la un consultant   dar  vroiam s ama  duc  mai informat  totusi   :naughty:

Edited by Horinceanul, 20 January 2012 - 11:04.


#58
gig2008

gig2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.01.2011

View PostHorinceanul, on 20th January 2012, 11:01, said:

Prin urmare   daca am inteles  eu bine   din anumite puncte de vedere   e  mai  bine  din altele  nu prea  (  pomicultura   pacat  ca  s-a  cam  lovit  in ea) .

Cu  0,25 Ha   cultura protejata(  legume  , capsuni     etc)  + 100  mp   Ciupercarie =  8,98UDE+22,91UDE=31,89 UDE   m-as incadra destul de bine    zic  eu  aproape de  maxim (  mai ceva  teren  10Ha  maxim  culturi  anuale-  cereale in speta) .
Ce conditiii trebuie sa indeplineasca  ciupercaria  respectiva   ( standarde  si costuri  infiintarii pt  100mp)-  Ca prea suna  bine   la prima vedere!
Problema  care  inca  nu am priceputo inca  citind  de pe forum(  sau mai bine  zis   nu sunt  sigur)   am vazut ca  noua  valoare   UDE=1200  euro   ,  prin urmare  cu 6  UDE  logic  ar insemna  7200  euro  nu 12.000  euro  cat se  spune. Acuma  posibil  sa  fie  ca pana la  6  UDE  valoarea sa  fi ramas   tot  2000  euro  si  cei peste sa  se fi redus la 1200   euro?  Ca  nici  la  ei  pe  site  nu  am gasit ceva lamuritor in acest sens ?  Voi face  un drum zilele astea la un consultant   dar  vroiam s ama  duc  mai informat  totusi   :naughty:
UDE=1200euro este unitate de dimensiune economica ,fiecare cultura ,animal sau ce oratanii mai sunt prin curte au un anumit punctaj in UDE ,altfel ar fi imposibil sa aduni capsuni ,cu capre ,cu ciuperci ,cu magari....
cat despre ciupercarie ,eu zic sa deschizi bine ochii...ca ce scrii in proiect sunt conditii obligatorii  :nonobad:

#59
Horinceanul

Horinceanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.08.2010

View Postgig2008, on 20th January 2012, 10:30, said:

UDE=1200euro este unitate de dimensiune economica ,fiecare cultura ,animal sau ce oratanii mai sunt prin curte au un anumit punctaj in UDE ,altfel ar fi imposibil sa aduni capsuni ,cu capre ,cu ciuperci ,cu magari....
cat despre ciupercarie ,eu zic sa deschizi bine ochii...ca ce scrii in proiect sunt conditii obligatorii  :nonobad:

Pai nu sunt atat  de tampit  sa cred ca se aduna  ciupercile cu magarii   evident se  aduna  UDE-le , problema  mea era  daca pana la 6 UDE  acestea  au un cuantum  si dupa  au alt cuantum si  am explicat si de ce   6X1200=7200 euro  nu  12.000  cat spune  ca se dau   pt  minim  6 UDE ,  din 12.000 rezulta ca  ar fi  de 2000  valoare unei UDE  pt  minim 6 ........de asta am intrebat  daca nu cumva ce  este peste  6 UDE  au  alt  cuantum  adica 1200  euro ?  Daca  nici  acuma  nu se pricepura      ....ma duc in padure si vorbesc  cu  un copac  poate  el ma  pricepe  :naughty: .  
De ciupercarie  am si specificat  care  este  chichita  ca suna  prea  frumos 100m2  =22,91 UDE  care sunt  conditiile daca  le stie careva daca  nu sper sa le aflu de la consultant  saptamana care vine !

#60
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
salut..
tu amesteci lucrurile si nu cred ca o faci bine :))

una este coeficientul UDE si alta este limita de ude care iti trebuie pentru a accesa masura.

UE iti da 12000 euro daca ai intr-o ferma in total 6 ude (minim) si poate creste pana la 40.000 in functie de cate ude ai in plus.

Ca sa poata avea o valoare generala pentru toate culturile au creat aceasta UDE . Practic daca ai un ha de pomi valoarea lui este Nr de UDE * 1200 EUro deci undeva la 1,57*1200 euro aporx 2000 euro.
Din pacate in cazul viticulturii si a pomiculturii nu este adevarat .. ptr ca nu gasesti sa cumperi in zone puternice un ha de pomi cu 2000 euro.

Legat de ciupercarie tot ce stiu este ca iti trebuiesc bani seriosi pentru a o deschide si se paraziteaza foarte usor. Ca sa iei fonduri pe 112 trebuie sa ai deja ciupercaria inainte sa depui proiectul iar deja suntem in 2012 .. fondurile sunt pana in 2013 inclusiv.. deci nu prea mai ai timp.

#61
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Sal, am si eu  o intrebare legata de masura 112. Sotia a accesat masura 141, in aceeasta situatie eu pot sa depun masura 112 pt o alta activitate agricola, nu sunt terenuri in comun... A mai facut cineva...

Edited by adriano1978, 26 January 2012 - 22:02.


#62
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009

View Postadriano1978, on 26th January 2012, 22:00, said:

Sal, am si eu  o intrebare legata de masura 112. Sotia a accesat masura 141, in aceeasta situatie eu pot sa depun masura 112 pt o alta activitate agricola, nu sunt terenuri in comun... A mai facut cineva...


din pacate nu poti.. este undeva in ghid specificat clar.. daca  sotul/sotia a mai accesat masura 141 nu vei mai putea accesa 112 chiar daca sunt culturi diferite.. motiv: se gandesc ca special ai lasat o alta cultura afara din proiectul ptr 141 ca sa poti lua alti bani.. te sfatuiesc in schimb sa faci pe o alta ruda/copil

#63
diana_euu

diana_euu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.05.2008
buna seara

Vreau sa preiau exploatatia zootehnica de la parinti.
Primul pas (pe care l-am si facut) este transferul animalelor la medicul veterinar,n-am stiut insa ca se face trecerea tuturor animalelor.
Intrebarea mea este ...daca pot sa mai preiau si restul de animale? multumesc

#64
ovidiuGL

ovidiuGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.01.2010
Buna seara,pentru cei care au accesat masura 112 si le au fost aprobate si selectate proiectele.vineri s au facut facut notificari(telefonice,doar!!)pentru prezentarea la sediul apdrp, dupa primirea recomandatei postale trimise de ei, intr un interval de 24 de ore pentru a semna de luare la cunostinta a aprobarii proiectului!Apoi urmeaza pasii cred deja cunoscuti de prezentare la semnarea contractului de finantare cu agentia si intr un interval de 10 zile avem la dispozitie pentru a ne prezenta cu cererea de plata a transei 1!!apoi...de la aprobarea cererii de finantare in 90 de zile se vor vira banutii(avansul de 60%)!Sper ca am postat unde trebuiesi succes in continuare si la cat mai multe fonduri europene accesate :thumbup: !! nu este greu...doar un pic de vointa si timp liber de alergat dupa acte pe la diferite institutii dar nu este de speriat!!mergem inainte pentru masura 121! :thumbup: O seara buna!

#65
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View PostovidiuGL, on 5th February 2012, 22:15, said:

Buna seara,pentru cei care au accesat masura 112 si le au fost aprobate si selectate proiectele.vineri s au facut facut notificari(telefonice,doar!!)pentru prezentarea la sediul apdrp, dupa primirea recomandatei postale trimise de ei, intr un interval de 24 de ore pentru a semna de luare la cunostinta a aprobarii proiectului!Apoi urmeaza pasii cred deja cunoscuti de prezentare la semnarea contractului de finantare cu agentia si intr un interval de 10 zile avem la dispozitie pentru a ne prezenta cu cererea de plata a transei 1!!apoi...de la aprobarea cererii de finantare in 90 de zile se vor vira banutii(avansul de 60%)!Sper ca am postat unde trebuiesi succes in continuare si la cat mai multe fonduri europene accesate :thumbup: !! nu este greu...doar un pic de vointa si timp liber de alergat dupa acte pe la diferite institutii dar nu este de speriat!!mergem inainte pentru masura 121! :thumbup: O seara buna!
Din pacate e cam greu de facut punctaj la 121 dupa ce ai facut 112. Din start ai -12 puncte, e o greseala mare aici.

#66
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Eu nu am mai auzit de asa ceva. De exemplu eu am fost selectat pentru 112. Acum voi depune proiect in iunie pentru 141 si s-ar putea sa aleg sa depun la cateogria speciala 141+121. Din pacate sunt suparat de scaderea UDE-urile pentru pomicultura si viticultura.. si-au batut pur si simplu joc.

#67
ovidiuGL

ovidiuGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.01.2010

View Postcristiflb, on 5th February 2012, 22:22, said:

Din pacate e cam greu de facut punctaj la 121 dupa ce ai facut 112. Din start ai -12 puncte, e o greseala mare aici.
Buna seara,nu este greu chiar deloc,ca sa ti modernizezi exploatatia,pe masura 121,cate nu poti face cu 60%minim banuti de la ei bineinteles si cu contributia ta personala sau a bancii???nu poti sa te arunci direct la 121 cand nu stii cum stau treburile cu masurile acestea mai simple gen 112,141 cand primesti banuti nerambursabili 100%nu este asa greu sa maresti cu 50% dimensiunea exploatatiei pentru 112..si dupa ce ai ajuns la o marime ...poti sa faci cateva investitii...eligibile sa spun asa daca ai o alta sursa de venit si bani de investit!!        Succes tuturor in continuare

Edited by ovidiuGL, 06 February 2012 - 18:47.


#68
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View PostPatrick007, on 6th February 2012, 16:44, said:

Eu nu am mai auzit de asa ceva. De exemplu eu am fost selectat pentru 112. Acum voi depune proiect in iunie pentru 141 si s-ar putea sa aleg sa depun la cateogria speciala 141+121. Din pacate sunt suparat de scaderea UDE-urile pentru pomicultura si viticultura.. si-au batut pur si simplu joc.
In ultimul ghid al masurii 121, la criterii de selectie punctul 5 este:
"Exploatatii agricole care nu au mai beneficiat de sprijin SAPARD/FEADR pentru acelasi tip de activitate - 12 puncte".
La asta ma refeream eu, poate voi reusiti sa compensati cu alte criterii, gen zone defavorizate, exploatatii de semisubzistenta si sistem ecologic. Eu aici nu pot face nimic si din cauza asta e greu sa adun suficiente puncte ca sa am o sansa, asta e problema.

Edited by cristiflb, 06 February 2012 - 19:10.


#69
elekesTG

elekesTG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2012
Buna ziua , am acesat masura 112 ,am primit raspuns ca este eligibil , dar este in lista de asteptare , cat timp mai trebeuie sa stau  , sau sa imi iau gandul de la proiect
am primit instiintarea in luna decembrie iar acuma acuma este februarie,stau si ma intreb cat mai trebuie sa astept in sesiunea iulie 2011 sau alocat 50,000,000 de euro si eu fost acesati doar 48,000,000 de milioane de euro
multumesc
p.s. :Poate mai sunt persoane care au trecut prin aceasta asteptare

#70
elekesTG

elekesTG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2012
Buna ziua , am acesat masura 112 ,am primit raspuns ca este eligibil , dar este in lista de asteptare , cat timp mai trebeuie sa stau , sau sa imi iau gandul de la proiect
am primit instiintarea in luna decembrie iar acuma acuma este februarie,stau si ma intreb cat mai trebuie sa astept in sesiunea iulie 2011 sau alocat 50,000,000 de euro si eu fost acesati doar 48,000,000 de milioane de euro
multumesc
p.s. :Poate mai sunt persoane care au trecut prin aceasta asteptare

#71
andreirot

andreirot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.04.2011

View PostelekesTG, on 7th February 2012, 12:40, said:

Buna ziua , am acesat masura 112 ,am primit raspuns ca este eligibil , dar este in lista de asteptare , cat timp mai trebeuie sa stau , sau sa imi iau gandul de la proiect
am primit instiintarea in luna decembrie iar acuma acuma este februarie,stau si ma intreb cat mai trebuie sa astept in sesiunea iulie 2011 sau alocat 50,000,000 de euro si eu fost acesati doar 48,000,000 de milioane de euro
multumesc
p.s. :Poate mai sunt persoane care au trecut prin aceasta asteptare


Daca un proiect este eligibil asta nu inseamna ca vei primi banii. Sa zicem ca sunt depuse 100 de proiecte dar bani sunt doar pentru 50 de proiecte. Deci 50 de persoane nu vor primi banii. Cum se face departajarea? Exista un punctaj. Daca ai noroc si esti in primii 50 atunci jos palaria, dar avand in vedere ca pui astfel de intrebari pe forum... ma indoiesc ca ai avea punctaj prea mare. Oricum, succes! :)

#72
elekesTG

elekesTG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2012

View Postandreirot, on 7th February 2012, 21:08, said:

Daca un proiect este eligibil asta nu inseamna ca vei primi banii. Sa zicem ca sunt depuse 100 de proiecte dar bani sunt doar pentru 50 de proiecte. Deci 50 de persoane nu vor primi banii. Cum se face departajarea? Exista un punctaj. Daca ai noroc si esti in primii 50 atunci jos palaria, dar avand in vedere ca pui astfel de intrebari pe forum... ma indoiesc ca ai avea punctaj prea mare. Oricum, succes! :)
pai nu am un punctaj mare , au alocat mai multi bani  decat sau acesat asta e idea
pe toata tara sunt 2300 proiecte eligibile cu o valoare de 48 de milioane si la sesiune sau alococat 50 de milioane de euro

Edited by elekesTG, 07 February 2012 - 21:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate