Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Masura 112

- - - - -
  • Please log in to reply
781 replies to this topic

#37
T_o_r_q_u_e

T_o_r_q_u_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 13.03.2008
www.apdrp.ro

Tie iti e lene sa cauti pe sfantul  google ?

Edited by T_o_r_q_u_e, 22 November 2011 - 15:16.


#38
zeus-iulian

zeus-iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 02.07.2005
Nu are nimeni nici un raspuns la intrebarea de mai sus ? :(

#39
neacsu76

neacsu76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2011
mersi cultilor, nu trebuia sa va deranjati.....

#40
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
eu iti raspund.. nu iti da nimeni bani inainte. trebuie sa ai ferma deja infiintata cand depui cererea si valoare fermei sa depaseasca 6 ude. sunt masuri de sprijinire deci LOGIC se deduce ca trebuie sa ai ceva care sa fie sprijint.

Daca citeai topicul vedeai clar ca ai nevoie de min 6ude.. cum sa ai 6 ude daca tu nu ai ferma.

Cumperi porci vietnamezi sau faci spatile amenajate pentru capsuni si apoi te duci la o firma de consultanta.

#41
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Am eu.. doar ca nu am mai intrat pe forum.

Trebuie sa ai deja plantati pomii. Acum daca ei sunt conform UE sau cum ai vrut tu sa ii plantezi nu cred ca va conta asa mult.

Pentru a accesa 112 ai nevoie de minim 6 ude.. daca ai acest minim doar din teren agricol poti specifica in proiect ca vei dori sa faci plantatie pe respectivul teren, dar ca sa faci o ferma trebuie sa ai minim 6 ude de livada deja, chiar daca ea este noua.

MAsura 112 se numeste sprijinirea tanarului fermier .. ideea este ca ei vor sa se mareasca fermele cu ajutorul banilor..deci daca nu ai o ferma deja, nu ai ce mari. Din pacate odata cu noua sesiune au scazul f mult coeficientii ude la hectar si o sa fie mai greu sa faci 6 ude ca inainte

#42
B84JMY

B84JMY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 01.07.2007
Am si eu o nelamurire cu aceasta masura 112.
Daca detin un teren agricol in proprietate si vreau sa deschid o crescatorie de fazani, sinsile, iepuri sau diverse animale, ma incadrez pentru a obtine fondurile? De cat teren ar fi necesar pentru maximul sumei de 40.000?

Multumesc.

#43
zeus-iulian

zeus-iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 02.07.2005
Arunca un ochi aici pentru a vedea cate capete de animale iti trebuiesc
http://www.fonduri-s...2_M121_M141.pdf

#44
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010
buna ziua,
vin si eu cu cateva intrebari:
1. care este diferenta intre legume proaspete, pepeni, capsuni in camp si legume proaspete, pepeni, capsuni in gradini pentru comercializare?
2. cam ce intra pe la "alte culturi permanente"
3. daca florile sunt eligibile, ca eu am intrebat in primavara si au zis ca nu mai sunt deoarece au fost prea multe proiecte?
si o ultima intrebare: daca eu acum nu detin nimic si in ian-febr infiintez ferma sunt eligibil pentru anul 2012/

multumesc anticipat

#45
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
raspund doar ce stiu..

1. in camp inseamna pur si simplu in lanul din jurul satului sau undeva pe un deal - asta inseamna in camp.. iar in gradini inseamna in fata/spatele casei in terenul tau pe care il ai imprejmuit.
2. stiu de cineva care avea o ferma de macese.. deci exista si alte culturi care nu sunt in lista

4. daca nu detii nimic in acest moment trebuie sa mergi la apia intre februarie-aprilie 2012 si te vei inregsitra ca fermieri in registrul apia.. vei primi un nr unic de identificare.. incepand cu acel moment ai exact 12 luni sa depui proiectul DOAR daca ai deja minimul de 6UDE.. daca nu il ai la data primirii nr unic de la apia, vei avea 12 luni de cand indeplinesti acest minim de 6 ude.

#46
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010
va salut,
hai ca ma gandesc la toate variantele si iata una: daca as lua 160 de oi as fi obligat sa le tin acasa sau sa am eu obligatoriu unde sa le tin pentru ca eu as vrea sa le las tot timpul anului la cioban, ce ziceti de asta?

#47
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010
chiar nu mai este nimeni pe aici?
ii astept si pe cei care au accesat sa ne spuna si noua de ce s-au lovit in tot acest timp, cum sunt controalele si cate au fost????

#48
nelu10nelu

nelu10nelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2011

View Postpaulyaren, on 17th June 2011, 05:57, said:

Buna ziua.Caut sieu pe cineva care se pricepe la accesarea masurii 112.In anul 2008 am cumparat 10 200 mp.cu chitanta de mana.Acum vreau sa deschid actiune in instanta,pentru punere in posesie.Care ar fi pasul urmator?Terenul este in Dambovita si  momentan locuiesc in  Bucuresti,dar in 40-50 de zile ma mut acolo.Dupa ce ma inscriu in Registrul Agricol si cultiv 5 000 mp.cu capsuni pot accesa pentru 112?Care ar fi punctajul pe care il obtin?Se pricepe cineva sa ma indrume si sa ma ajute cu hartogaraia urmand sa primeasca un comision % la prima plata?Stitie vreo firma de consultanta in Dambovita?Am intrebat la Directia agricola Targoviste dar ei ma timit la siteul A.N.R.P.Daca as cultiva toata suprafata cu capsuni ce punctaj as obtine?Va multumesc anticipat pentru ajutor.
acceseaza si-tul APDRP   si  acolo poti sa gasesti tot ce iti trbuie t a ccesa masura 112.

#49
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010
salutare,
stie cineva unde se incadreaza porumbul zaharat (cel de fiert) si cate UDE sunt la ha?

#50
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
pierre de unde le scoti? de unde ai vrea sa stim noi cei de aici toate valorile la ude.. pe site-ul apdrp sau la info apdrp gasesti toate informatiie. daca tu vii aici si intrebi de porumb zaharat sau de 160oi cum sa le ti.Crezi ca sunt asa multi pe acest forum care stiu raspunsul la astfel de informatii? Iti spun eu ca se apropie de 0. Pe forum poti gasi informatii generale si cand dai de o persoana specializata si informatii in amanunt, dar pe ceea ce vrei tu sa intrebi slabi sanse.

Eu iti recomand orice cultura normala gen pomicultura, apicultura, viticultura, chiar daca au scazut mult nr de ude`uri sau o cultura de coacaz, zmeur, mur.

Edited by Patrick007, 13 December 2011 - 08:59.


#51
la_rosa

la_rosa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2011
as vrea sa depun un proiect pe aceasta masura...
tatal meu detinea o exploatatie agricola de aproximativ 150 ha...pe care mi-a transferat-o integral...
aceasta suprafata este detinuta in arenda...dar majoritatea proprietarilor nu au incheiat contracte de arenda pe intreaga suprafata pe care o detin conform titlului de proprietate...ci au mai pastrat pt ei anumite suprafete...
mai sunt eligibila in aceasta situatie?

#52
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

View Postla_rosa, on 29th December 2011, 14:30, said:

as vrea sa depun un proiect pe aceasta masura...
tatal meu detinea o exploatatie agricola de aproximativ 150 ha...pe care mi-a transferat-o integral...
aceasta suprafata este detinuta in arenda...dar majoritatea proprietarilor nu au incheiat contracte de arenda pe intreaga suprafata pe care o detin conform titlului de proprietate...ci au mai pastrat pt ei anumite suprafete...
mai sunt eligibila in aceasta situatie?
http://www.apdrp.ro/...502&lang=RO#104

#53
la_rosa

la_rosa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2011

View Postlemar, on 29th December 2011, 15:39, said:






am consultat ghidul de zeci de ori...dar acolo nu este specificat la ce anume se refera ''preluarea exploatatiei''....

#54
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Trebuie sa preiei exploatarea in totalitate. Adica cei de la care ai luat terenul in arenda sa NU mai aiba nimic declarat la APIA. E o regula facuta special pentru cei care spargeau fermele doar sa ia fonduri. A mers pana acum .. de acum inainte nu mai merge. 150h este mult .. cat din 150h ai in proprietate si ce cultura ai pe ele?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate