Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Masura 112

- - - - -
  • Please log in to reply
781 replies to this topic

#19
mucormucedo

mucormucedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 19.11.2006
Cam asta ar fi intrebarea: Imi ajung banii sa incep de la zero? Ca nu prea am ce sa ofer...

#20
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

View Postmucormucedo, on 7th September 2011, 22:07, said:

Cam asta ar fi intrebarea: Imi ajung banii sa incep de la zero? Ca nu prea am ce sa ofer...

Pai pentru cei 6 UDE trebuie sa faci dovada unei culturi. Daca vrei sa mergi pe solarii, atunci trebuie sa le construiesti si sa le cultivi. Solariile trebuie sa le declari la primarie si cu o adeverinta mergi la APIA sa te inscrii in registrul fermierilor. Nu stiu exact, daca intre timp nu sa modificat iar ghidul  :cursing: ca trebuie sa fii prima data luat in evidenta la APIA si sa nu ai mai mult de 40 de ani. Apoi trebuie sa te inscrii intr-o organizatie a fermierilor. iar suma care o primesti pentru 6 UDE respectiv 10.000 E o primesti in 2 transe 60% in primul an si 40 % peste 2 ani daca faci dovada dezvoltari exploatatiei conform cu planul de afaceri, altfel trebuie sa dai toti bani inapoi.Si sa faci solarii pe 2 ha te costa muuult mai mult decat primesti prin acet program.  :peacefingers:

#21
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Pentru a face foarte usoar acei 6 UDE cat este minim iti recomand sa pui capsuni. Am vazut ca au cel mai mare nr de ude/ha si deci iti trebuie sa cumperi doar drajoni si sa ii plantezi.. apoi faci exact cum s-a precizat mult mai sus. Trebuie sa ai grija sa fie o cultura conforma cu normele UE .. sa ai randurile bine definite .. oricum exista firme care te pot ajuta.

ATENTIE ..de cand atingi minimul de 6 ude ai fix 12 luni sa depui proiectul. Tu poti sa te inscrii la APIA si la registrul fermelor cand devii proprietar de teren .. ptr ca 2 ha sa zicem cu grau nu fac nici macar 2 ude.. si abia cand le treci la apia ca si capsuni sa zicem ajungi la acel minim de 6 ude abia de atunci se calculeaza 12 luni.

Din toamna aceasta deja ptr 6 ude vei putea primi 12.000 euro.

Alte culturi cu nr mare de ude/ha:

- Plantație de pomi fructiferi: 2,125
- Viță-de-vie – vin de caliate: 1,749-1,867
- Legume proaspete: 2,257
- Pepeni: 2,883
- Căpșuni: 17,481

Petru 2 ha dupa cum se vede cel mai bine ar fi sa pui pe 1 ha capsuni si pe 1ha orice altceva.

#22
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010
va salut, masura asta nu este pentru tinerii care vor sa plece la drum fara nimic in spate, ci pentru copiii celor care detin deja o exploatatie pe care o transfera pe numele copiilor (deci tot pentru ei este data), stiu cateva cazuri in care s-a trecut exploatatia de la tata la fiu sau de la sot la sotie, asta nu este o masura start-up asa ca tot smecherii iau banii
pentru cei 25000 euro ar ajunge 8000 mp de capsuni in spatii protejate, dar sa faci 8000 mp de solar la 5 euro/mp ar fi nevoie de vreo 40000 de euro la care se aduga stolonii, forarea unei fantani daca nu ai apa in zona etc. etc
deci banii nu sunt pentru cei ce pleaca de la zero
astept sa ma contraziceti

#23
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Pei cum am putea sa te contrazicem :) cand spui adevarul. Mai nou nu prea mai prinzi fondurile pe 112 daca nu esti proprietarul terenului (asa mi s-a spus) te refuza daca il ai doar in arenda.. ca au fost prea multi care au facut smecherii.

Legat de costurile cu capsunile .. sincer nu le stiu.. si de ce ar trebui sa fie spatiile protejate asa scumpe??? daca am teren intravilan in spatele casei.. sa zicem 6000-7000mp pot pune capsuni si sa fac un solar normal si apoi sa accesez fonduri..

Capsuniile in camp au mai putine UDE--> in camp au 2,25 ude si aici ai dreptate ti-ar trebui 2,5 ha.

Edited by Patrick007, 08 September 2011 - 13:47.


#24
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010
tunelul intra la spatiu protejat (ma refer la capsuni, este ieftin si usor de realizat)??

#25
mucormucedo

mucormucedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 19.11.2006
la tunel m-am gandit si eu cu capsuni, ar merge si ceapa sau usturoi in tunel cred. Daca as fi in comisie nu m-ar impresiona ideea asta...pare disperata.
Care e diferenta intre legume proaspete si zarzavat de gradina?

#26
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Mai bine nu treci in proiect astfel de lucrari. Pe masura 112 trebuie sa justifici 30% .. restul ii poti folosi cum crezi tu.



Informatii NOI utile :

Pentru masura 112 s-a schimbat finantarea in bine dar e mult mai greu acum sa ajungi la numarul maxim de UDE.

Astfel incepand din noiembrie 2011 pentru masura 112 avem urmatoarele modificari:
Pozitive: ptr 6 UDE 12.000 EUR .. maxim 40.000 Eur - trebuie sa creasca exploatatia cu minim 4 UDE
Negative: A scazut la majoritatea culturilor nr. de UDE si asta inseamna ca va fi mult mai greu sa ajungi la acel minim de 6 ude sau la maxim ptr a primi toti cei 40.000 eur.

Noile valori ale UDE ptr principalele culturi:
vita de vie nobila ptr vin: 1.029 / ha
vita de vie ptr masa: 1.529 / ha
pomi fructiferi: 1.169 / ha

Avem si cresteri dar si noi aparitii:
nuci: 0.946 - in crestere cu 0.136
zmeur, mur, coacaz: 2.940 /ha
pepeni, capsuni in gradina: 5.691 /ha
legume, pepeni, capsuni spatii protejate: 35.954 /ha in crestere cu peste 18UDE
legume, pepeni, capsuni in camp: 1.683
ciupercarii: 22.910 la 100 m.p.


Deci pentru noi cei mici degeaba au marit suma de bani daca au scazut valoarea UDE.. aici ma refer strict la viticultura si pomicultura.


Nu inteleg de ce a scazut valoarea UDE pentru ca pretul terenurilor nu prea a scazut acolo unde se practica viticultura si pomicultura.
Valoarea unei unități de dimensiune economică (UDE) este de 1.200 Euro.

#27
gabrielovidiu

gabrielovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.05.2011
eu in ghidul solicitantului am citit asa:absolvent de liceu sau scoala profesionala cu profil agricol,pana la urma cum e?trebuie neaparat liceul?si din ce am inteles eu, daca n-ai liceu sau sc profesionala cu profil agricol atunci trebuie facut cursul de 150 ore,corect?

#28
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Daca esti absolvent de liceu cu alt profil decat agricol (mate fizica,info, uman, etc) este obligatoriu sa urmezi cursuri de minim 150 de ore cu profil agricol.
Daca nu esti absolvent de liceu atunci trebuie sa ai minim 10 clase cu profil agricol - scoala profesioanla agricola.
Daca nu ai nici liceu agricol nici scoala profesionala cu domeniul agricol, atunci trebuie sa aduci o adeverinta care sa dovedeasca ca urmezi cursuri exact pe domeniul pe care ceri sprijinul de minim 150 ore insotita de o declaratie pe propria raspundere ca vei aduce certificatul absolvirii pana la semnarea contractului de sprijin.

Este bine ca inainte cu 6 luni sa depui contractul sa te duci sa te inscrii intr-o asociatie agricola cu domeniul de activitate exact ca cel pe care vrei sa primesti sprijin pentru a avea la dosar 20 puncte in plus.

Din ce am vazut in fiecare sesiune raman proiecte fara finantare deoarece fondurile se termina si deci punctajul este cel care face diferenta.

#29
ovidiuGL

ovidiuGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.01.2010
Buna ziua,am citit cu interes toate postarile anterioare si va pot spune ca sunt unul din sutele de agricultori care au aplicaty pentru masura 112 din sesiunea iulie 2011,si mi a fost proiectul declarat "comform"!Mai sus ,un coleg de forum declara ca a pierdut 3000de euro cu intocmirea proiectului si apoi a fost declarat necomform din cauza schimbarii legilatiei ....sincer...nimic mai neadevarat!Eu detin 3 ha de livadade cais..in judetul Galati,infiintata in etape,ultimul ha fiind infiintatin toamna lui 2010,deci abia incepand de anul acesta am devenit eligibil sa accesez aceasta masura,ramanad ca anul viitor sa accesez.fiindca am aceasta posibilitate si masura 141....ferme de subzistenta,deoarece numaru de UDE,este mai mic de 12,cerinta obligatorie pentru a fi eligibil pentru aceasta masura 141!Revenind la masura noastra,112,va pot spune ca ca nici pe departe nu se ajunge la acele sume astronomice care se vehiculeaza pe unele site uri....de mii de euro pentru intocmirea proiectului...nuuu..nici gand...Proiectul mi a fost intocmit de o persoana de la Camera de Consultanta Agricola,am platit cu factura aprox.4,5%din valoarea proiectului,oficial cu factura...nimic iesit din comun.!Toate actele necesare acestei masuri le am procurat in aprox.4 zile,,,,,dar nu...la fel cu exagerari...ca zile in sir....timp pierdut...domnilor...nimeni nu ne da ceva ....degeaba...sa fim seriosi...asa ca...pe data de 28 iulie am depus dosarul la OJDPDR ..si in aceiasi zi mi a fost declarat comform!Pe data de 28octombrie(peste 2 zile)are loc vizita in teren pentru verificarea cu cele declarate in proiect..existenta a tot ceea ce s a declarat..la fel nimic iesit din comun..apoi o sa vedem cand va avea loc..si semnarea contractului....dupa declararea eligibilitatii proiectului..Incepand cu aceasta vara s au facut anunturi privind majorarea plafonului de la 25000euro la 40000euro darasa este banii ne mai iau la unii dintre noi si ochisorii...de ce spun asta...multi au inceput depunerea dosarelor....si cand a aparut si aceasta informatie pe piata,,,s au retras din competitie ceea ce ne au dat sanse mult mai mari celor care am ramas deoarece ..nu mai avem teama de punctaj! :thumbup: daca suma alocata era sau este mai mica decat suma tuturor dosarelor(bani)se facea departajarea pe punctaj....si asta depindea de multi factori.Oricum...stimati forumusti se merita tot efortul daca vrem sa facem ceva de durata si sa fim proprii nostri sefi!Succes in tot ce intreprindeti!

#30
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009

View PostovidiuGL, on 26th October 2011, 12:44, said:

Eu detin 3 ha de livadade cais..in judetul Galati,infiintata in etape,ultimul ha fiind infiintatin toamna lui 2010,deci abia incepand de anul acesta am devenit eligibil sa accesez aceasta masura,ramanad ca anul viitor sa accesez.fiindca am aceasta posibilitate si masura 141....ferme de subzistenta,deoarece numaru de UDE,este mai mic de 12,cerinta obligatorie pentru a fi eligibil pentru aceasta masura 141!

Bravos :) Ma bucur sa aud ca mai exista si aici persoane pe forum care investesc in pomicultura/viticultura. Cred ca ne duelam la proiecte in iunie 2011. :)) Sa fie cu noroc pentru amandoi si sa ajungem sa semnam contractele.

Sustin si eu cu TARIE ca pentru a accesa masura 112 este nevoie de o suma de maxim 1000 RON pentru acte si dosar si firma de consultanta (poate mai mult daca se merge pe suma maxima - cota parte )

Exista 2 topicuri cu masura 112 ceea ce nu este ok. va rog sa le comasati daca se poate.

In celalalt topic am scris despre noii coeficienti UDE pentru masura 112/141 si altele stabiliti in acest an.

#31
ovidiuGL

ovidiuGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.01.2010

View PostPatrick007, on 26th October 2011, 13:14, said:

Bravos :) Ma bucur sa aud ca mai exista si aici persoane pe forum care investesc in pomicultura/viticultura. Cred ca ne duelam la proiecte in iunie 2011. :)) Sa fie cu noroc pentru amandoi si sa ajungem sa semnam contractele.

Sustin si eu cu TARIE ca pentru a accesa masura 112 este nevoie de o suma de maxim 1000 RON pentru acte si dosar si firma de consultanta (poate mai mult daca se merge pe suma maxima - cota parte )

Exista 2 topicuri cu masura 112 ceea ce nu este ok. va rog sa le comasati daca se poate.

In celalalt topic am scris despre noii coeficienti UDE pentru masura 112/141 si altele stabiliti in acest an.
Va doresc succes in tot ceea ce faceti si vorba dvstra...sa fie cu noroc...si sa folosim banutii acestia care i vom primi cu folos si alta data sa mai accesam ...si sa fie tot la fel de usor :thumbup: de asemenea pentru toti ceilalti care au aplicat pentru 112 multa bafta!O seara buna!

#32
eugen2785

eugen2785

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.11.2011
Bugetari pot accesa masura 112?

#33
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009

View Posteugen2785, on 6th November 2011, 21:36, said:

Bugetari pot accesa masura 112?

DA pot accesa. Nu vad care ar fi problema daca sunteti bugetar sau nu. Prin birourile APDRP am auzit de un caz in care chiar un coleg de-al lor a depus dosar pentru 112. Deci daca unul de-al lor are voie cred cu tarie ca si un bugetar are voie.

#34
zeus-iulian

zeus-iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 02.07.2005
Am citit o parte din documentatia pt 112, insa am o nelamurire:
De exemplu, am terenul si vreau sa accesez masura 112 pt infiintarea unei livezi.

Ce nu am inteles eu: trebuie sa am deja plantati puietii pentru a primi banii de la UE? sau pot depune dosarul pt a primi bani sa pot planta puietii?
Daca se aplica cazul 2, sunt obligat sa lucrez cu firme dintr-o lista anume? Sau pot sa imi aleg eu cu cine colaborez , justificand prin facturi pretul puietilor, etc.

#35
neacsu76

neacsu76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2011
buna ziua, rog a m-i se spune si mie ce conditi trebuiesc indeplinite pentru a beneficia de masura 112 (tinerii care se muta la tara ptr a deveni fermieri). eu doream o ferma de porci vietnamezi si cultivarea de capsuni in spatii acoperite. ce nu stiu eu este faptul ca nu stiu daca m-i se dau ceva bani inainte ptr a ma muta la tara si sa incep constructia fermei..sau incep totul pe cont propriu dupa care m-i se dau ceva fonduri?(bine.....dupa o gramada de acte, proiecte etc) va multumesc si astept raspunsurile dv.

#36
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

View Postneacsu76, on 22nd November 2011, 15:02, said:

buna ziua, rog a m-i se spune si mie ce conditi trebuiesc indeplinite pentru a beneficia de masura 112 (tinerii care se muta la tara ptr a deveni fermieri). eu doream o ferma de porci vietnamezi si cultivarea de capsuni in spatii acoperite. ce nu stiu eu este faptul ca nu stiu daca m-i se dau ceva bani inainte ptr a ma muta la tara si sa incep constructia fermei..sau incep totul pe cont propriu dupa care m-i se dau ceva fonduri?(bine.....dupa o gramada de acte, proiecte etc) va multumesc si astept raspunsurile dv.
Ia uite ce zice prietenu nostru google:| tie rusine sa tastezi ; masura 112 conditii ? tot timpu numa mura in gura ( o tara de puturosi suntem)

http://www.madr.ro/p...e_4.12.2008.pdf

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate