Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"Să devi" sau "să devii"?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View PostAdiJapan, on 28th June 2011, 19:20, said:

Cred că acolo era [ko'pi.ij], eventual cu un mic [j] suplimentar pentru a evita hiatul.
sînt numai urechi. Vreau să aud cum evitați hiatul. Citiți copiii cu 3 de i.Nu am mai auzit pînă acum.. Vă rog; format MP3,WAV, OGG, AU sau ce vreți.
hai, că v-ați găsit nașul , domnule Adi Japan.Cu mine nu prea puteți să folosiți obișnuita dv gargară făcută din petice luate de prin enciclopedii și de prin diverse lucrări de lingvistică.

#20
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postbogdy68, on 26th August 2011, 23:25, said:

sînt numai urechi. Vreau să aud cum evitați hiatul. Citiți copiii cu 3 de i.Nu am mai auzit pînă acum.. Vă rog; format MP3,WAV, OGG, AU sau ce vreți.
hai, că v-ați găsit nașul , domnule Adi Japan.Cu mine nu prea puteți să folosiți obișnuita dv gargară făcută din petice luate de prin enciclopedii și de prin diverse lucrări de lingvistică.
Domnule, dacă mă luați așa vă scuip digital între ochi și nu pupați de la mine nici o înregistrare. Nu sînt argatul nimănui și mai ales cu certitudine nu al dumneavoastră.

Eu v-am spus cum percep eu lucrurile. Dacă nu mă credeți mă doare fix în cot. Nu mi-am propus să vă conving nimic. Din partea mea sînteți liber să credeți orice.

Vă garantez că ați mai auzit pînă acum de nenumărate ori copiii pronunțat [ko'pi.ij], pentru că nu sînt eu singurul român care îl pronunță așa, dar l-ați perceput așa cum a vrut creierul dumneavoastră, nu cum a fost el pronunțat de fapt.

Nu înțeleg care e problema cu peticele luate din cărți. Eu așa învăț, citind ce au alții de spus.

#21
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Sa stii,sa vii,sa fii,sa devii bla bla,deci cam tot ce e cu sa in fata e cu 2 i.Nu ma puneti sa explic d.p.d.v gramatical de ce ca nu stiu,stiu doar sa scriu corect(vreo 98%).Bine Pa.

#22
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Sigur: ex. sa mergii, sa vezii, sa auzii, sa citestii, sa incercii, sa dovedestii, sa mananci, sa raspunzii (corect)  etc.
Pa!

#23
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Ai uitat un i la sa mananci.

#24
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Pe naiba! Acolo e exceptia.

#25
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 20.06.2011
Ar trebui să fie "să deviii". :eek:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate