Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Primesc amenda pentru 6 pers in masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postlawrence38, on 11th June 2011, 15:46, said:

ON: Nu cred ca o sa iei amenda , sunt totusi copii mici.

Primeste 100%. Nu scrie nicaieri ca un copil in varsta de xx ani sau inaltime de xx cm nu este considerata o persoana.

PERSOÁNĂ, persoane, s. f. 1. Individ al speciei umane, om considerat prin totalitatea însușirilor sale fizice și psihice; ființă omenească, ins

(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu   amenda  prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de    persoane fizice:
13.   nerespectarea regulilor privind transportul persoanelor si al obiectelor în sau   pe vehicule;

#38
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View Postlawrence38, on 11th June 2011, 15:46, said:

ON: Nu cred ca o sa iei amenda , sunt totusi copii mici.

OFF: "aalinn", felicitari, tocmai ai introdus postul cu numarul 10.000.000 :coolspeak:
si primesc vreun premiu ,ceva cu multe zerouri  ? :notangel:
ON: aceiasi poveste ca nu ti se intampla chiar tie , dar daca te uiti in urma de cand esti sofer e imposibil sa nu trebuiasca sa pui o frana brusca din diverse motive ...
un coleg care nu si-a luat scaun vreun an de zile , a povesti ca in intersectie nu stiu cum sa bagat unul si a franat brusc si a trebuit sa ridice mana dreapta sa nu zboare copilul dupa  bancheta .ezultatul a fost previzibil :intarziat la servici 30 de minute ca sa dus sa isi cumpere scaun.
e mult mai sigur pt copil , e mult mai relaxant pt sofer sa stie ca cel mic e legat si poate sa calce frana asa cum este nevoie.cam acelasi lucru si pentru restul persoanelor din masina

#39
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postcalinkgb, on 10th June 2011, 23:26, said:

O, da....si cum te-ai abtinut tu sa zici magicul "RTFM" :P
Nu stiu ce-i aia, asa ca poti sa spui ce vrei in acronime. Probabil ca si eu pot face acelasi lucru ...

Bine, amu' e cam tarziu, da' ar trebui sa trag o poza la ceea ce scrie pe parasolarul meu din dreapta....
Vai, dar lasa, nu-i nevoie ... atitudinea ta m-a convins ;)



View PostEvergreen, on 11th June 2011, 15:23, said:

si ce scrie acolo?
semnul ala arata ca nu are ce cauta acolo un scaun de copil...............
Acolo scrie ca trebuie deconectat airbagul cand pun un copil in dispozitiv de retinere pe scaunul din fata. Bine, in aceeasi carte imi arata si cum sa montez scaunul de copii pe scaunul din fata, respectiv cum se amareaza acesta in dispozitivul isofix, Dar, ce sa-i faci, asa-i cand faci generalizari ... mai spui si prostii. Nu-i nimic :D ! Eu va iert :D !

Edited by cristi.r, 11 June 2011 - 21:44.


#40
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Te cam razgandesti, eh?

Quote

Trebuie sa recunosc, m-ai pierdut cu acronimul ala ... Eu nu m-am adresat catre tine cu asa ceva.
Chiar te rog sa pui o poza cu ce scrie la tine pe parasolarul din dreapta.

Sa-ti reimprospatez memoria, asa putin? :D

Quote

caline, semnul ala arata ca trebuie deconectat airbagul cand pui copilul in dispozitiv de retinere pe scaunul din fata  Bine, mai jos arata si un semn mic cu o carticica, dar ... in fine, eu am citit-o

E grele, nu?

In fine, poza:

Attached File  IMG_2160.JPG   567.67K   41 downloads

Cat despre atitudine, cam la fel cu ceea ce ai scris dupa editare....

Asa cum spuneam fa ce vrei, ca nu mi-e grija, eu doar te intrebam ceva. :bye:

#41
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Inseamna ca a functionat provocarea cu poza :D. Imi pare nespus de bine pentru rezultat si te apreciez pentru ajutorul pe care mi l-ai acordat in reimprospatarea memoriei ;). Chiar aveam nevoie. Un moment am crezut ca te-am injurat si am uitat ;).

Quote

Asa cum spuneam fa ce vrei, ca nu mi-e grija, eu doar te intrebam ceva.
Daca nu mai poti fara un raspuns expres, uite, ma exprim asa: Da, exista acel semn si la mine in masina. Insa observ ca de la a citi pana la a mai si intelege ceea ce citesti e cale lunga cateodata. Ti-am spus ca nu ma supar pe tine, cand o sa ai copii, o sa fii mai atent la capitolul asta. Acum doar ai postat niste poze si ti-ai dat cu parerea :D.

Inca o data, la mine in carticica, imi arata cum sa prind scaunul de copii pe scaunul din fata. Evident, cu precautiile de gen airbag deconectat and other shit. Dar aceste instructiuni exista ! Daca era interzisa montarea, probabil ca scria clar treaba asta, negru pe alb.

Acuma, pe bune, chiar iti multumesc, pentru ca ai pus poza aia, care imi confirma ce scrie si pe parasolarul meu, dar si in carte. Airbagul este cel care poate dauna copilului, chiar il poate ucide. De aceea exista un boton in lateral la mine, la altii poate fi in torpedou or somewhere else, respectiv, pentru a deconecta airbagul frontal.

Edited by cristi.r, 11 June 2011 - 22:38.


#42
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postcristi.r, on 11th June 2011, 23:21, said:

De aceea exista un boton in lateral la mine, la altii poate fi in torpedou or somewhere else, respectiv, pentru a deconecta airbagul frontal.

Iar la altii NU SE DECONECTEAZA airbagul dreapta, drept urmare, NU se pune scaun acolo....
Asta incercam sa zic.

Edited by calinkgb, 11 June 2011 - 22:46.


#43
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

Quote

Asta incercam sa zic.
Ai decretat ca nu se pune scaun acolo, pe baza unui inscris de pe masina. Eu am acelasi semn si am posibilitate de deconectare.

Eu am venit cu explicatiile din cartea mea. Iar pe parasolarul meu scrie acelasi lucru ca la tine (cu alte cuvinte bineinteles).

Edited by cristi.r, 11 June 2011 - 22:58.


#44
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Vad ca imi cam pui vorbe in gura, si nu le gasesti la timp, de tot editezi si schimbi..... :nonobad:
In fine, eu ma opresc aici, ca nu are rost.

#45
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Hai, lasa, ca daca erai cu adevarat suparat, imi raspundeai tu mai acid. Ai bagat o poza si ai spus ca e interzis. Cand am venit eu cu argumentele, ai nuantat spunand ca la unele se deconecteaza, la altele ba. Nu inteleg de ce unora le este atat de greu sa recunosca lipsa de instruire intr-un anumit domeniu.

Si n-am inteles faza, n-am voie sa revin asupra a ceea ce am scris ? Cu atat mai mult atunci cand las sensul de baza al ideilor neschimbat ...

Edited by cristi.r, 11 June 2011 - 23:14.


#46
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,913
  • Înscris: 09.12.2004

View Postcristi.r, on 11th June 2011, 22:41, said:

Acolo scrie ca trebuie deconectat airbagul cand pun un copil in dispozitiv de retinere pe scaunul din fata. Bine, in aceeasi carte imi arata si cum sa montez scaunul de copii pe scaunul din fata, respectiv cum se amareaza acesta in dispozitivul isofix, Dar, ce sa-i faci, asa-i cand faci generalizari ... mai spui si prostii. Nu-i nimic :D ! Eu va iert :D !
ti-am postat pagini de manual in care scrie ca se pune scaunul acolo doar in cazuri exceptionale, dar ce te faci cu alea care nu au posibilitate de deconectare?


View Postcristi.r, on 10th June 2011, 22:42, said:

Eu am montat scaun de copil pe scaunul din fata, dar invers. Bine fiica-mea avea doar 6 luni.
adica a stat si ea cu fata la sensul de mers?

View Postcristi.r, on 10th June 2011, 23:20, said:

Bine, mai jos arata si un semn mic cu o carticica, dar ... in fine, eu am citit-o :D
bravo!

#47
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View PostEvergreen, on 12th June 2011, 10:52, said:

ti-am postat pagini de manual in care scrie ca se pune scaunul acolo doar in cazuri exceptionale, dar ce te faci cu alea care nu au posibilitate de deconectare?
Nu-l pui si gata ! Cartea e de baza, nu doar un inscris pe parasolar.

adica a stat si ea cu fata la sensul de mers?
Asta ai inteles tu prin "invers" ?

bravo!
Ei, lasa ... Am eu de unde sa-mi iau felicitarile :P si nu in mod peiorativ...

Edited by cristi.r, 13 June 2011 - 16:28.


#48
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
dar a citit cineva ce scrie pe stickerul ala?
Nu spune sa nu-ti pui copilul acolo ci doar te informeaza sa nu pui scaunul cu spatele spre bord. Asta inseamna ca ai voie sa pui copilul cu fata spre bord in scaunul lui...

#49
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,913
  • Înscris: 09.12.2004
un copil ce are pina in 2-2,5 ani, nu il transporti decit in pozitia de pe sticker; altfel poti pune scaunul in mod normal chiar daca nu se decupleaza airbagul

#50
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
pana la 1 an se foloseste scoica, care se monteaza "invers". de la 1 an la 12 ani se folosesc scaune pentru diferite grupe de varsta (I,II si III). dupa 12 ani se foloseste doar centura.
vei lua amenda pentru transportul copiilor fara scaune speciale si apoi pentru numarul de persoane...

#51
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,913
  • Înscris: 09.12.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kRP7ynNI8mI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cind merg la drum lung, prefer sa il tin in scaun montat "invers"

#52
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
si cum monta acest scaun "invers"???
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mya_GlUArqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005

View PostCarrman, on 14th June 2011, 12:41, said:

pana la 1 an se foloseste scoica, care se monteaza "invers". de la 1 an la 12 ani se folosesc scaune pentru diferite grupe de varsta (I,II si III). dupa 12 ani se foloseste doar centura.
vei lua amenda pentru transportul copiilor fara scaune speciale si apoi pentru numarul de persoane...

Unii recomandă folosirea scaunului poziționat învers chiar până la 2 ani. Asta pentru că musculatura gâtului copilului nu este atât de puternică pentru a nu exista fracturi ale coloanei în caz de impact frontal.
Și, deși există și scaune pentru grupa 0-18kg, în perioada de până la 1 an, copilul va sta mai bine în scoică, respectivul scaun ținându-l cam prea ridicat în poziția "în fund".

Edited by sfantu.dracu, 14 June 2011 - 14:13.


#54
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
pana la 1 an am folosit scoica (montata cu fata spre spatar), apoi scaun pentru grupele I,II,III.
este imposibil sa fixezi acest scaun invers! si la isofix cum naiba faci???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate