Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Lucerna

- - - - -
  • Please log in to reply
711 replies to this topic

#1
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011
Buna ziua.Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu o nedumerire.Am o cultura de lucerna semanata din toamna anului trecut ,o rasarit bine ,i-am dat o prima coasa de curatire acu o luna,in momentu de fata ii cam galbena si are frunza gaurita .Ce tratamente ii pot aplica,in primul an de cultura ii pot administra  ingrasaminte chimice(azot)sau ingrasamnat foliar??Va multumesc.

#2
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
ingrasamant natural tata. cacatzel si pishetzel sa vezi ce creste lucerna dupa aia.

ps. tu ai pamant in buletin?

#3
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

 alexcontador, on 6th June 2011, 23:57, said:

ingrasamant natural tata. cacatzel si pishetzel sa vezi ce creste lucerna dupa aia.

ps. tu ai pamant in buletin?

Mai bine mergi la nani nani.

#4
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

 alexcontador, on 6th June 2011, 22:57, said:

ingrasamant natural tata. cacatzel si pishetzel sa vezi ce creste lucerna dupa aia.

ps. tu ai pamant in buletin?
Depinde cum ai pus intrebarea asta.daca ii serioasa iti raspund serios ,daca nu te rog lasa-i pe altii sa vb ,eu intreb ca vreau sa invat din greselile sau succesurile altora.
Da ,am pamant pe numele meu,am 24 de ani si de mic copil am muncit cu drag in acest domeniu,insa ca orice om am multe de invatat in viata.
Nu am de unde sa administrez ingrasaminte naturale ,si de aceea am intrebat de cele chimice.Ziceau persoane mai in varsta ca mine ca nu ii bine sa administrezi ingrasaminte chimice in primul an de cultura ca arde lucerna si vreau sa aflu concret de la persoane care se ocupa cu adevarat de acest domeniu.
Eu vorbesc serios si vreau sa invat lucruri bune de la oameni buni.

#5
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
esti un taran neaosh, imi place cum scrii si imi cer scuze pentru postul meu deplasat. respect.

#6
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Si eu stiu ca ingrasamintele chimice nu se dau in primul an la lucerna si mai ales cele cu azot, la lucerna se da doar complex.In cazul tau nu recomand ingrasamintele daca spui ca frunzele sunt usor ingalbenite, mai bine ai mai astepta vreo ploaie , eventual cauta poate are vreo gargarita care o manca . Daca lucerna e maricica poti sa o cosesti si poate isi revine .

#7
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

 alexcontador, on 8th June 2011, 02:23, said:

esti un taran neaosh, imi place cum scrii si imi cer scuze pentru postul meu deplasat. respect.


NU sun un taran,AM fost taran pana in urma cu cativa ani,ACUM sunt si suntem cu totii FERMIERI EUROPENI cu drepturi si responsabilitati depline.



Nu ai pt ce sa iti ceri scuze,postul nu a fost ''deplasat'' doar intrebarea aia cu pamantul pe buletin m-a deranjat daca putem zice asa.Daca iti place ceva si ai ambitie nu cred ca ii as importanta varsta daca vrei sa iti faci un rost in viata mai ales cand ai peste 20 de ani si putin ajutor din partea parintilor sau a celor apropiati.

 francix89, on 8th June 2011, 07:31, said:

Si eu stiu ca ingrasamintele chimice nu se dau in primul an la lucerna si mai ales cele cu azot, la lucerna se da doar complex.In cazul tau nu recomand ingrasamintele daca spui ca frunzele sunt usor ingalbenite, mai bine ai mai astepta vreo ploaie , eventual cauta poate are vreo gargarita care o manca . Daca lucerna e maricica poti sa o cosesti si poate isi revine .
Salut.Am dat deja a doua coasa de curatire si astept sa vad ce se intampla in urmatoarele saptamani,mai ales ca s-au anuntat ploi zilele astea.Sa vedem,Domnu cu mila.De mancat nu o manca niimic,am cautat de multe ori asta,m-am gandit si eu la asta mai ales ca am si ovaz semanat si in ala mai da lema sau viermele balos,nu stiu ce denumire are pe la voi.Multumesc oricum pt sfat.Toate cele bune sa se adune in hambar

#8
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
La lucerna fertilizarea se poate face la semanat, e de ajuns 200kg triplucinsprezece(15-15-15). Azotul o cam zapaceste, cel mai indicat e foliar sau cu solide dar primavara devreme la cele din urma.
Gaurita a fost de purecele negru, i-a trecut vremea acestuia  :)

#9
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Salut! Am un proces cu APIA si am angajat un expert judecatoresc sa stabileasca ca are 6 ani inclusiv lucerna pe care o am pe teren,
Intreb si eu ca prostul cum se cunoaste varsta, sau daca trebuia sa contest decizia instantei de a expertiza varsta culturii.

#10
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011

 Ionut_t87, on 6th June 2011, 21:59, said:

Buna ziua.Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu o nedumerire.Am o cultura de lucerna semanata din toamna anului trecut ,o rasarit bine ,i-am dat o prima coasa de curatire acu o luna,in momentu de fata ii cam galbena si are frunza gaurita .Ce tratamente ii pot aplica,in primul an de cultura ii pot administra  ingrasaminte chimice(azot)sau ingrasamnat foliar??Va multumesc.
buna ionut.am o intrebare:cum ai semanat lucerna...manual,sau nu si cand anume ai semanat? :)

#11
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

 alexandru68, on 2nd July 2011, 13:30, said:

buna ionut.am o intrebare:cum ai semanat lucerna...manual,sau nu si cand anume ai semanat? :)


Salut.Cam greu de semanat 10 ha cu mana :D .Am folosit masina de semanat cereale reglata corespunzator (in jur de 21 kg samanta/ha).Toamna trecuta am semanat-o si am avut o rasarire frumoasa ,insa in momentul de fata nu arata prea bine, in conditiile in care nu am avut o ploaie ''sanatoasa'' inca dinainte de Paste .Sa vedem ce o fi la primavara daca nu intoarcem cultura :(

#12
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
:nonobad:

 Ionut_t87, on 9th July 2011, 17:01, said:

Salut.Cam greu de semanat 10 ha cu mana :D .Am folosit masina de semanat cereale reglata corespunzator (in jur de 21 kg samanta/ha).Toamna trecuta am semanat-o si am avut o rasarire frumoasa ,insa in momentul de fata nu arata prea bine, in conditiile in care nu am avut o ploaie ''sanatoasa'' inca dinainte de Paste .Sa vedem ce o fi la primavara daca nu intoarcem cultura :(
:nonobad: salut.scuze dar nu ai spus nimic de suprafata.oricum merci pt raspuns. :worthy: ce ierbicid ai folosit?...sau nu ai folosit?suprafata semanata la mine va fi mult mai mica si va fi intr-o viitoare livada. ;) o zi buna.

#13
Ionut_t87

Ionut_t87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.03.2011

 alexandru68, on 9th July 2011, 17:46, said:

:nonobad:
:nonobad: salut.scuze dar nu ai spus nimic de suprafata.oricum merci pt raspuns. :worthy: ce ierbicid ai folosit?...sau nu ai folosit?suprafata semanata la mine va fi mult mai mica si va fi intr-o viitoare livada. ;) o zi buna.

Nu am folosit ierbicide ,sunt foarte scumpe si nu-i asa infestata cultura ,cu o coasa de curatire am scapat de ea in mare parte.Am semanat si eu in gradina unde mi-am facut livada (ajutat de un batran care m-a invatat sa seman lucerna cu mana)amesteci samanta  de lucerna cu nisip dupa care o imprasti pe suprafata pregatita pe care vrei sa o cultivi dupa care dai cu o grapa cu coltii in sus si daca ai un tavalug mic dai peste ea sa vezi ce frumos si uniform o sa iti iasa .BAFTA

#14
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Ionut_t87, on 11th July 2011, 15:29, said:

... amesteci samanta  de lucerna cu nisip dupa care o imprastii pe suprafata pregatita ...

Cum faci amestecul ? Cat nisip si cata samanta de lucerna ?

#15
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 horia66, on 12th July 2011, 00:32, said:

Cum faci amestecul ? Cat nisip si cata samanta de lucerna ?

Nu conteaza proportia... Important este sa fie amestecata uniform , si sa fie imprastiat uniform. Cele ~20-22kg de samanta sa fie imprastiate uniform.
Se mai poate amesteca cu ingrasaminte chimice granulate, de ex. nitrocalcar, care este mai ieftin.

#16
STIDEM

STIDEM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2011

 Highlander91, on 17th June 2011, 00:42, said:

Salut! Am un proces cu APIA si am angajat un expert judecatoresc sa stabileasca ca are 6 ani inclusiv lucerna pe care o am pe teren,
Intreb si eu ca prostul cum se cunoaste varsta, sau daca trebuia sa contest decizia instantei de a expertiza varsta culturii.
STIDEM: Raspunsul meu e tardiv, dar singura cale de a determina varsta acestei culturi este insasi starea culturii, adica, daca lucerna mai e specia dominanta in acest lan. Diferenta intre anul V si anul VI nu cred ca se poate face altfel. Poate te "ajuta " si ceva martori... ca sa-ti faca rau. Daca au in acte cand ai declarat lucerna prima data nici nu le mai trebuie expert. Subventiile astea se dau de ceva vreme si poate au ei evidentele din anul in care ai declarat ca infiintata cultura.
(Sunt curios cum ai rezolvat problema, si cum au procedat pana la urma. Poate ne scrii)

Edited by STIDEM, 27 July 2011 - 21:21.


#17
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

 Ionut_t87, on 6th June 2011, 22:59, said:

Buna ziua.Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu o nedumerire.Am o cultura de lucerna semanata din toamna anului trecut ,o rasarit bine ,i-am dat o prima coasa de curatire acu o luna,in momentu de fata ii cam galbena si are frunza gaurita .Ce tratamente ii pot aplica,in primul an de cultura ii pot administra  ingrasaminte chimice(azot)sau ingrasamnat foliar??Va multumesc.

Lucerna se foloseste ea insasi ca si ingrasamant pentru sol. Lucerna depune azot in pamant si se seamana toamna inainte de-a semana primavara de ex porumb, care foloseste foarte mult nitrogen ( sau azot, cum se spune in romania)
Deci nu are nevoiede nici un pic de azot (nitrogen)

Edited by dinpoplaca, 22 December 2011 - 01:33.


#18
massimo_escobar

massimo_escobar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.08.2009
Salut !
Detin in proprietate 50 de ha de teren  in sudul judetului teleorman langa orasul Zimnicea. Am un U 650 si utliaje inclusv o combina Claas Dominator 48. Avand in vedere ca suprafata este prea mica pentru a fi rentabila cultura mare, de cativa ani ma tot gandesc la niste culturi mai profitabile.Din aceste 50 de ha, 10 ha voiam anul asta sa le cultiv cu lucerna. In acest sens va addresez cateva intrebari punctuale:
1.  care este cea mai buna samanta e lucerna si unde o gasesec?
2. ce lucrari de intretinere necesita ?
3. Ce coasa, masina de intors si ce presa sa imi achzitionez?
4. cati baloti de lucerna ies dintr-un ha ?
5. se pot vinde usor balotii de lucerna ?

Pe de alta parte va rog sa-mi spuneti ce parere aveti de aceasta cultura ca afacere, este profitabila cat de cat?
Orice sfat este binevenit chair daca nu are legatura cu intrebarile mele.

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate