Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum definiti voi binele?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
862 replies to this topic

#19
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Binele e o chestie care tine de morala si de respectul pentru toate entitatile care au viata. Uite, de exemplu azi am gasit in casa o buburuza si am dus-o afara intr-un loc linistit, deci ei personal i-am facut un bine. Restul discutiilor sint povesti. crying.gif
Sau eu am dat cu piciorul intr-un maidanez cand era cu spatele de a fugit mancand pamantul (si ce schelalait ).Acu eu zic ca am facut un bine pentru ca maidanezul ala cu siguranta se va feri de oameni si nu va mai avea curaj sa atace pe cineva deci am facut un bine omenirii (sau as fi facut daca chiar se intampla faza )

#20
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Clara22, on 1st June 2011, 22:28, said:

Cu cat largim perspectiva din care incercam sa intelegem viata ca pe un tot unitar, binele tinde sa-si atinga adevarata valoare.
Suicidul si sacrificiul de sine desi reprezinta in fapt o renuntare voluntara la propria viata, primul a fost si este blamat, iar cel de-al doilea a fost, de-a lungul vremii, mereu apreciat. Explicatia e simpla si consta tocmai in definirea binelui in raport cu viata si daca primul inseamna o respingere a ei, in cazul celui de-al doilea, desi implica o renuntare la viata personala reprezinta in fapt o actiune in favoarea vietii privita ca un tot unitar ce include in sine un numar mai mare de fiinte.
Si care ar fi diferenta pentru o entitate universala intre cazul unui suicid si cazul unui sacrificiu. O entitate nedefinita are 2 protuberante budiste.
In primul caz protuberanta budista nr 1 se sinucide, protuberanta nr 2 sta vie.
In al doilea caz analizat protuberanta nr. 1 o salveaza de la moarte pe protuberanta nr. 2 da cu pretul vietii.
Care e smecheria de diferenta pentru entitate. Cu ce o deranjeaza modul cum a ramas fara o protuberanta?

#21
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,872
  • Înscris: 10.02.2011

 karuna, on 1st June 2011, 23:26, said:

Dar sunt tare(!) curioasa cum ai fi procedat daca gaseai un gandac de bucatarie....
Pentru astia am pahare de plastic invelite in pungi, pt. paianjeni am cutiute mai mici etc. :thumbup:

#22
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

Pentru astia am pahare de plastic invelite in pungi, pt. paianjeni am cutiute mai mici etc. thumbup.gif
Eu am cotoaiele si crizele de panica (+ un eventual tipat daca e pe mine )
Tu dc esti mai breaz ? :|

Edited by tamtamtam, 01 June 2011 - 22:42.


#23
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Motanu13, on 1st June 2011, 23:39, said:

Pentru astia am pahare de plastic invelite in pungi, pt. paianjeni am cutiute mai mici etc. :thumbup:

'Ai, nu ma innebuni! :huh:  Si le dai de mancare acolo? :o

Mey, eu sunt o criminala, cu tot respectu, in ceea ce priveste gandacii si paianjenii mari, ca pe aia mici ii arunc pe geam.

#24
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,872
  • Înscris: 10.02.2011

 tamtamtam, on 1st June 2011, 23:42, said:

Eu am cotoaiele si crizele de panica (+ un eventual tipat daca e pe mine )
Tu dc esti mai breaz ? :|
Tu esti motan mai sperios, eu sint pisoias mai jucaus.

 karuna, on 1st June 2011, 23:44, said:

'Ai, nu ma innebuni! :huh:  Si le dai de mancare acolo? :o
Nu, numa ii duc afara. Cateodata ma mai uit la ei rontaind. :icecream:  :dj:

 karuna, on 1st June 2011, 23:44, said:

Mey, eu sunt o criminala, cu tot respectu.
:coolspeak:

#25
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
binele si raul nu sunt decat doua cuvinte si nimic mai mult. ca notiuni, sunt la fel de schimbatoare precum apa care ia forma vasului in care se afla.

le: fiindca nu mi se pare de-ajuns, revin cu o completare.

aveti in fata voastra o panza de paianjen. in panza sa agata un fluture frumos colorat, paianjenul se apropie incet-incet.

aveti urmatoarele optiuni:
1. omori paianjenul. fluturele e prea frumos ca sa moara
2. nu intervii in nici un fel, lasi fluturele sa moara, cu toate ca ai puterea sa-l salvezi.
3. ii strivesti pe amandoi si cureti panza de pe perete.

ia sa vedem ce alegeti si cum va argumentati alegerea. sa vedem si noi in mod clar ce inseamna binele pentru voi.

Edited by takillya, 01 June 2011 - 23:05.


#26
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 tamtamtam, on 1st June 2011, 23:27, said:

Sau eu am dat cu piciorul intr-un maidanez cand era cu spatele de a fugit mancand pamantul (si ce schelalait ).Acu eu zic ca am facut un bine pentru ca maidanezul ala cu siguranta se va feri de oameni si nu va mai avea curaj sa atace pe cineva deci am facut un bine omenirii (sau as fi facut daca chiar se intampla faza )

Eu am vazut maidanezi care doar dupa ce au fost loviti de unii cu piciorul si-au facut curaj si i-au atacat! :o   Maidanezii din cartierul meu nu ataca decat betivanii, nu stiu nici eu de ce, iar cu restul lumii sunt foarte politicosi; probabil fiindca sunt hraniti cu carnati...

#27
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 takillya, on 1st June 2011, 23:55, said:

binele si raul nu sunt decat doua cuvinte si nimic mai mult. ca notiuni, sunt la fel de schimbatoare precum apa care ia forma vasului in care se afla.
Binenteles, si Pilat a stiut-o atunci cand a intrebat retoric.
Doar budismul ne minte ca a gasit metoda de clasificare precisa.

#28
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 takillya, on 1st June 2011, 23:55, said:

binele si raul nu sunt decat doua cuvinte si nimic mai mult. ca notiuni, sunt la fel de schimbatoare precum apa care ia forma vasului in care se afla.

Nope. Binele si raul par relative, sau fara sens, doar in lipsa moralei; carevasazica, acolo unde ai constiinta si acestea capata sensuri bine definite.

#29
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 takillya, on 1st June 2011, 23:55, said:

aveti in fata voastra o panza de paianjen. in panza sa agata un fluture frumos colorat, paianjenul se apropie incet-incet.
aveti urmatoarele optiuni:
1. omori paianjenul. fluturele e prea frumos ca sa moara
2. nu intervii in nici un fel, lasi fluturele sa moara, cu toate ca ai puterea sa-l salvezi.
3. ii strivesti pe amandoi si cureti panza de pe perete.
Eu as zice ca rezolvarea e extrem de simpla: se suna la 112 singurii care au drept sa faca ordine in astfel de cazuri.

#30
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

 karuna, on 2nd June 2011, 00:09, said:

Nope. Binele si raul par relative, sau fara sens, doar in lipsa moralei; carevasazica, acolo unde ai constiinta si acestea capata sensuri bine definite.

atunci raspunde la intrebarea mea de mai sus si motiveaza-ti alegerea.

#31
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 karuna, on 2nd June 2011, 00:09, said:

Nope. Binele si raul par relative, sau fara sens, doar in lipsa moralei; carevasazica, acolo unde ai constiinta si acestea capata sensuri bine definite.
Si morala e axiomatica sau e la fel de relativa?

#32
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

 Billy, on 1st June 2011, 22:33, said:

Tot ce-i posibil; iar ateii sa nu fi observat ...

Din contra Billy  :naughty: ...daca Dumnezeu vrea sa il descoperim in calea aleasa de atei ? Daca de fapt...stiinta umple golul acela atat de necesar pentru o intelegere perfecta a "spiritualitatii", gol pe care religia nu-l va acoperi niciodata ? La urma urmei...spiritualitatea "voastra" lucreaza mult prea mult cu metafore  :lol: , daca in tot acest timp era...exactitate si de aici, o intelegere perfecta a lumii in care traim si implicit, a lui Dumnezeu ? Cred ca se vede unde bat...daca calea voastra, desi nobila, este totusi gresita, tocmai pentru ca nu poate deloc acoperi ceea ce stiinta face ? Daca ratiunea, logica etc. sunt de fapt singurul mod in care il putem cunoaste pe Dumnezeu si a intelege spiritualitatea, stiinta --> doar o punte ce trebuie trecuta de catre stiinta pentru a putea parcurge drumul mai departe.

Daca de fapt...spiritualitatea si Dumnezeu nu sunt chiar ceea ce credeti voi ca sunt ? In orice caz, un lucru este clar, spiritualitatea, religia etc. NU POT avea niciodata precizia si obiectivitatea stiintei. Daca de fapt calea este stiinta, cercetarea facuta tocmai pentru a intelege ceea ce este spiritualitatea ?

Daca iubirea poate fi inteleasa corect doar DUPA intelegerea perfecta a "stiintei" din spatele ei ? Daca Dumnezeu si spiritualitatea nu sunt chiar ce credeati voi... ? Daca...ce ar fi daca...

Te pune putin pe ganduri, nu crezi  -_- ? Sau nu  :lol: ...

Edited by Ovidiu93, 01 June 2011 - 23:20.


#33
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,872
  • Înscris: 10.02.2011

 takillya, on 1st June 2011, 23:55, said:

aveti in fata voastra o panza de paianjen. in panza sa agata un fluture frumos colorat, paianjenul se apropie incet-incet.

aveti urmatoarele optiuni:
1. omori paianjenul. fluturele e prea frumos ca sa moara
2. nu intervii in nici un fel, lasi fluturele sa moara, cu toate ca ai puterea sa-l salvezi.
3. ii strivesti pe amandoi si cureti panza de pe perete.

ia sa vedem ce alegeti si cum va argumentati alegerea. sa vedem si noi in mod clar ce inseamna binele pentru voi.
salvezi fluturele si le faci bine la amandoi ; fluturele scapa cu viata iar paianjenul devine vegetarian. :D

vorbind serios, cum naiba de nu te-ai gandit si la varianta de a salva fluturele si a lasa paianjenul in viata, de ce sa omori paianjenul ?

#34
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 Motanu13, on 2nd June 2011, 00:23, said:

vorbind serios, cum naiba de nu te-ai gandit si la varianta de a salva fluturele si a lasa paianjenul in viata, de ce sa omori paianjenul ?
Ca sa-i scurteze suferinta generata de binele budist evident.

#35
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 takillya, on 2nd June 2011, 00:11, said:

atunci raspunde la intrebarea mea de mai sus si motiveaza-ti alegerea.

Te referi cumva la a alege  din acele trei variante cu paianjenul si fluturele?


 altul, on 2nd June 2011, 00:13, said:

Si morala e axiomatica sau e la fel de relativa?

Eu inteleg ca exista o morala absoluta; altfel nici n-as mai fi vorbit...

 altul, on 2nd June 2011, 00:27, said:

Ca sa-i scurteze suferinta generata de binele budist evident.

Eu nu pot sa inteleg de ce te deranjeaza doar budistii si n-ai nimik cu musulmanii, de exemplu, sau hindusii...

#36
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

 karuna, on 2nd June 2011, 00:31, said:

Eu inteleg ca exista o morala absoluta; altfel nici n-as mai fi vorbit...
Varianta in care binele e absolut e cea corecta, morala e un concept uman, adica un set de reguli stabilite pentru om, este gresit s-o absolutizezi, altfe evident ajunji sa te intrebi de ce cruciatii au ucis desi morala scrie ca e interzis.

 karuna, on 2nd June 2011, 00:31, said:

Eu nu pot sa inteleg de ce te deranjeaza doar budistii si n-ai nimik cu musulmanii, de exemplu, sau hindusii...
E destul de simplu, doar remarcile asupra budismului deranjeaza. Daca as persifla musulmanismul nimeni nu s-ar sinchisi. Adica pe scurt budismul e un cancer adanc infiltrat in omul modern. Trebuie starpit pentru ca reprezinta ceea ce apocalipsa defineste: caldicel. Asa zice acolo: ai fost caldicel, daca erai cald sau macar rece. De ce zice asa e simplu: musulmanul cel rece, este format cu caracter, este orientat gresit dar il are, e de ajuns sa-l puna cineva pe calea dreapta si se sustine singur.

Edited by altul, 01 June 2011 - 23:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate