Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

13 din 15 - ce inseamna asta?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Unui prieten de-al meu i s-a luat permisul pentru viteza pe 90 de zile. Omul vrea sa dea examenul pentru reducerea pedepsei si a gasit urmatoarea intrebare in cartea numita "13 din 15":
"Cu cat se prelungeste perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca testul de cunoastere a regulilor de circulatie nu a fost promovat ?"
Raspunsul este 30 de zile. Intrebarea lui catre mine - la care n-am putut raspunde - este: daca nu promoveaza testul, inseamna ca i se prelungeste pedeapsa cu inca 30 de zile?

M-am uitat pe site-ul Directiei Rutiere insa nu m-am lamurit. As dori niste raspunsuri precise daca se poate.

In legea respectiva (de pe site-ul politiei) apare citatul urmator:

"În cazurile în care conducătorul de autovehicul sau tramvai trebuie a săvârșit o faptă pentru care se dispune, pe loc, reținerea permisului de conducere și aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce, titularul permisului este obligat să se prezinte, conform convocării, pentru verificarea cunoașterii regulilor de circulație.
În cazul nepromovării testului de cunoaștere a regulilor de circulație, perioada de suspendare se prelungește până la promovarea testului.
"

Convocare? El n-a primit nicio convocare. La noi la Piatra examenul pentru reducere se da in fiecare joi. Deci el cu fiecare "pierdere" a examenului mai capata 30 de zile?

Edited by December, 31 May 2011 - 18:05.


#2
problematicul

problematicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2008
citat: http://www.priviriinverse.ro/?p=392 - "Daca ati avut ghinionul sa va fie retinut, suspendat permisul de conducere auto pe o perioada variabila cuprinsa intre 30 si 90 de zile, pun la dispozitie cateva informatii utile, valabile in Bucuresti (si sigure fiindca le-am verificat/trait):

1. Ramaneti calmi! Viata le rezolva pe toate.
2. In momentul retinerii permisului de conducere puteti consemna in procesul verbal ca nu sunteti de acord cu cele consemnate si puteti initia o actiune in justitie. Dupa initierea acesteia vi se va inapoia permisul in aceeasi zi si veti putea circula pana la sentinta definitiva (care poate fi emisa si dupa 2 ani si care poate fi favorabila sau nu).
3. Dupa retinerea permisului veti primi o dovada in baza careia veti putea circula timp de 15 zile. Nu riscati nici in gluma sa conduceti dupa expirarea acesteia. E caz penal!
4. Bucurati-va de cele 15 zile. Acum aveti 2 variante: Asteptati sa treaca perioada de suspendare la care adaugati inca 30 de zile si vi se va inapoia permisul fara nici o alta actiune. Daca nu aveti atata rabdare va trebui sa sustineti o testare auto pe care daca o promovati veti depune o cerere prin care solicitati reducerea perioadei de suspendare. In toate cazurile acesta este aprobata si intervalul e redus la 30 de zile. Asta e minim. Mai putin e exclus!!!!
5. Daca permisul a fost retinut pentru consum de alcool sau daca ati mai beneficiat de reducerea intervalului de suspendare in ultimii trei ani, uitati de varianta asta! Nu mai beneficiati de nimic. Decat de asteptare.
6. Daca nu, mergeti frumos la sediul vechi al politiei de pe str. Logofat Udriste, la ghiseul 8 cu dovada si cartea de identitate si va inscrieti pentru testare.
7. Programul de lucru e de luni pana vineri de la 8 ? 16.
8. Testarile au loc zilnic pe doua serii: Una de la 8.00 si a doua de la 9.30. Sunt cam 20-30 de nefericiti pe serie. Testarile sunt GRATUITE si se dau in corpul D (alaturat).
9. O testare dureaza 20 minute si presupune 15 intrebari. Un singur raspuns este corect din cele 3 expuse. Daca ati raspuns corect la 13 ati promovat. Avertisment: Nu incercati nimic fraudulos in sala de testare. E supravegheata video pe langa supravegherea celor doi politisti prezenti. Inchideti telefoanele mobile la intrarea in sala. Amenda este de 600 ? 700 Ron si e nediscutabila.
10. Instructajul facut de cei 2 politisti este foarte explicit si clar. Poate nu va vine sa credeti dar e o atmosfera civilizata, eficienta. Oamenii sunt politicosi si isi fac bine treaba.
11. Daca ati promovat depuneti cererea de reducere astfel: pentru cei carora le-a fost suspendat permisul in Bucuresti aceasta se depune pe loc, in Udriste. Daca v-a fost suspendat permisul in provincie (cazul meu) cererea se depune la Directia Politiei Rutiere (langa piata Cosbuc) sau la sediul politiei rutiere din zona in care v-a fost retinut permisul (daca aveti drum pe acolo). Daca sunteti din Bucuresti si vreti sa sustineti testarea in alta localitate, este posibil dar aveti nevoie de aproparea prefectului judetului respectiv.
12. Daca nu ati promovat nu disperati. Veniti a doua zi! Si a treia. Si a patra. Si de cate ori vrei, in perioada de suspendare, pana il luati. Daca nu il luati in acesta perioada (ceea ce e exclus?), stiti voi? adaugati inca 30 de zile si il luati oricum.
13. Vizitele dese pe Udriste au efect benefic: cunoasteti lume, politistii deja va recunosc si va incurajeaza, auziti tot felul de cazuri? Educativ, socializant, interesant?
Opinii personale privind intrebarile: Sunt cele obisnuite, nu sunt complicate. Gasiti tot ce trebuie in cartea Codul Rutier, Ed National, 2009. Autotest. Obtinerea si redobandirea permisului de conducere ? ?13 din 15? Dan Chiriac. Pret 18 ron.
Cititi-o obligatoriu! Si sigur promovati!"

Deci da, se prelungeste cu 30 zile dar poate incerca mereu pana il ia, insa ma gandesc ca dupa a 3-a oara trebuie platita o taxa mai mare de examen.

Edited by problematicul, 31 May 2011 - 18:09.


#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 problematicul, on 31st May 2011, 19:06, said:

Prietene, nu vreau raspunsuri copiate de pe bloguri. Stiu si eu sa caut. Vreau raspunsuri concrete. Conform intrebarii respective, daca nu iei testul ti se mai adauga 30 de zile.

#4
problematicul

problematicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 21.08.2008
atunci de ce nu suni la Politia Romana? e mai la-ndemana daca de la mine ai greata.

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
N-am unitati pe telefon. Daca poti raspunde punctual, raspunzi. Daca nu, cauta alta arie sa contorizezi posturi. Multumesc pentru contributia ta.

#6
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Mai decebrie, aveam o parere buna despre tine.
Tu chiar nu vezi? Scrie foarte frumos acolo cu negru pe albastru (sau cum ai tu setat) ca DA. Se prelungeste cu 30 de zile.

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Ce se prelungeste cu inca 30 de zile? Fiecare picare a examenului? Sau o singura data?

Problematicul s-a  iritat ca ce a zis el nu am agreat. El zice ca nu se prelungeste nimic. Tu zici altceva. Eu intreb: se prelungeste fiecare picare a examenului? Daca nu, unde scrie asta?

EDIT: ce e aia "convocare" care apare in lege? Nu a primit nimeni nicio convocare. Fiecare se duce la examenul ala cand are chef. Deci?

Edited by December, 31 May 2011 - 18:26.


#8
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008

 December, on 31st May 2011, 19:25, said:

Ce se prelungeste cu inca 30 de zile? Fiecare picare a examenului? Sau o singura data?

Problematicul s-a  iritat ca ce a zis el nu am agreat. El zice ca nu se prelungeste nimic. Tu zici altceva. Eu intreb: se prelungeste fiecare picare a examenului? Daca nu, unde scrie asta?

EDIT: ce e aia "convocare" care apare in lege? Nu a primit nimeni nicio convocare. Fiecare se duce la examenul ala cand are chef. Deci?

Examenul poti sa il dai ori de cate ori vrei, si se prelungeste o singura data, atunci cand se termina perioada de suspendare a carnetului.(si daca nu il dai, examenul, tot se prelungeste cu 30 de zile).

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 valentincr, on 31st May 2011, 19:52, said:

Examenul poti sa il dai ori de cate ori vrei, si se prelungeste o singura data, atunci cand se termina perioada de suspendare a carnetului.(si daca nu il dai, examenul, tot se prelungeste cu 30 de zile).

Quote

În cazul nepromovării testului de cunoaștere a regulilor de circulație, perioada de suspendare se prelungește până la promovarea testului."
Logica mea-mi spune ca se prelungeste pe veci (ca sa zic asa) in conditiile in care nu promovezi examenul.



In ce conditii se da totusi acest examen? Am prieteni carora li s-a luat permisul pentru 30 de zile. Unul pentru viteza si unul pentru neacordare la pietoni. Niciunul nu a dat examen. Totusi in lege se spune ca se examineaza si pedepsele de 30.
Art. 219. -

(1) Restituirea permisului de conducere se dispune de către șeful serviciului poliției rutiere care îl are în evidență, la cererea titularului, în următoarele cazuri:

B) la expirarea termenului de suspendare, când sancțiunea a fost aplicată ca urmare a săvârșirii unei contravenții pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorată cu 30 de zile, dacă titularul a promovat testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;

(3) Verificarea cunoașterii regulilor de circulație de către contravenient se efectuează de către serviciul poliției rutiere care îl are în evidență, în cazul în care sancțiunea a fost aplicată ca urmare a săvârșirii unei contravenții pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorată cu 30 de zile.

Edited by December, 31 May 2011 - 19:14.


#10
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

Quote

In ce conditii se da totusi acest examen? Am prieteni carora li s-a luat permisul pentru 30 de zile. Unul pentru viteza si unul pentru neacordare la pietoni. Niciunul nu a dat examen. Totusi in lege se spune ca se examineaza si pedepsele de 30.

"Art.106.  (1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul și tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliției rutiere care îl are în evidență, pentru verificarea cunoașterii regulilor de circulație, după cum urmează:
a) când permisul de conducere i-a fost reținut pentru conducerea sub influența băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b ) când fapta a fost urmărită ca infracțiune prevăzută de prezenta ordonanță de urgență, iar instanța de judecată sau procurorul a dispus înlocuirea răspunderii penale cu una dintre sancțiunile cu caracter administrativ prevăzute la art.91 din Codul penal;
c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art.104.
(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungește cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaștere a regulilor de circulație, în situațiile prevăzute la lin.(1) lit.a) și b ), sau nu se prezintă la serviciul poliției rutiere pentru susținerea verificării cunoașterii regulilor de circulație
."

Dupa cum citesc eu acolo, daca aia nu au facut accident, cu victime sau pagube materiale, nu trebuiau sa dea examenul ala.
In privinta examinarii, iti pot spune din experienta fostului meu sef, care nu a dat prioritate tramvaiului, intrand in coliziune cu el, si ramanand fara permis pe 90 zile, ca, intrucat nu s-a prezentat la examenul ala, perioada i-a fost crescuta cu 30 de zile. Dupa care si-a recapatat permisul

Edited by calinkgb, 31 May 2011 - 19:26.


#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Si cu "convocarea" si "prelungirea pana la promovarea testului" cum ramane?

Edited by December, 31 May 2011 - 19:31.


#12
raduupri

raduupri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 18.01.2009
Perioada de suspendare a permisului nu se prelungeste pana la promovarea testarii 13 din 15!
In cazul prietenului tau, daca in perioada de 90 de zile de suspendare a permisului nu promoveaza testarea, se mai adauga inca 30 de zile de suspendare. La expirarea celor 120 de zile isi recupereza permisul fara nici un fel de problema.

#13
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Din nu stiu ce motive, ce scrie la carte nu corespunde cu ce scrie pe site-ul oficial al militiei. Totusi ma uit pe o carte tiparita in 2009. O sa ma duc mai tarziu la politie sa vad ce scrie la cartea lor vis-a-vis de "convocare" si "perioada de suspendare se prelungește până la promovarea testului".

#14
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
deci cum e?

#15
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
O intrebare am si eu :
In urma suspendarii de pe 10 iunie , am dat ieri examenul de redobandire si l-am luat iar sapt urmatoare urmeaza sa ma duc la politie cu cererea catre comandant  .
De cand se considera 30 zile de suspendare ? De cand am luat examenul, sau de cand comandantul semneaza cererea ?

#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nicule, de cand iti expira dovada. Ca si cum ti-ar lua permisul pentru 30 de zile.

#17
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
din ce citesc eu, nu se aduna inca 30 zile la perioada de suspendare decit in anumite cazuri:
ART. 106
(1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
B) cand fapta a fost urmarita ca infractiune prevazuta de prezenta ordonanta de urgenta, iar instanta de judecata sau procurorul a dispus inlocuirea raspunderii penale cu una dintre sanctiunile cu caracter administrativ prevazute la art. 91 din Codul penal;

c) cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art. 104.
(2) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie, in situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si B), sau nu se prezinta la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulatie.

deeeci, cine sta pe tusa, poate sa dea examenul ala de fiecare data cind se poate pina la promovare si apoi poate face solicitarea de reducere a perioadei.

#18
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
AICI raspuns la problema, fara copiere de pe alte bloguri :) !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate