Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

puiet de brad

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Da, asa am citit si eu, dar am intrebat in speranta ca a mai incercat cineva si-mi poate da mai multe informatii din experienta proprie. Totusi din ce-am citit eu, se spune ca din butasi nu ies exemplare drepte si ca inradacinarea ar dura circa 8-9 luni. O sa pun azi si vreo 10 butasi de braduti argintii sa vad ce se intampla. Poate, poate...
Revin la intrebarea de mai devreme, las butasii afara sau ii bag in casa la iarna ? Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 28 September 2013 - 04:39.


#20
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ma gandesc ca temperaturile negative nu ar trebui sa-i afecteze, dar vantul da. Vad ca esti din BV, deci iarna este mai linistita decat in IL, cel putin din pct de vedre al viscolului. Poate ar trebui sa-i protejezi cumva de vant. Retine te rog ca nu ma pricep, sunt doar opinii personale. Nu gasesti in BV un silvicultor cu care sa vorbesti?

#21
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Stai linistit. Apreciez orice fel de raspuns chiar daca nu vine de la persoane pricepute. Sincer sa fiu, nu cunosc niciun silvicultor, dar speram sa gasesc pe-aici persoane care detin pepiniere si stiu ce si cum sau au facut asa ceva. Am pus si cativa butasi de brad argintiu pana la urma, desi am citit ca treaba asta se face in lunile decebrie-martie. Cel mai probabil o s-o fac si atunci :)

#22
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Am tot cautat forumuri unde sa intre cunoscatori, dar nu am gasit.

#23
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu intra caci probabil stiu tot ce au nevoie sa stie si mai mult decat atat, nu vor sa-si dea pe gratis cunostintele, neavand niciun interes sa faca asta, ba din contra.
Eu sunt convins ca e lupta grea cu coniferele. Cresc foarte greu si chiar daca nu par, sunt destul de pretentioase. Te tin la curent evolutia lor. :)

#24
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Cautand pe net ce anume mi-a uscat bradul, am gasit la un moment dat un articol care vorbeste despre un daunator care se localizeaza in scoarta si ca fenomenul este raspandit si ca in paduri se folosesc niste brazi capcana care atrag si prind daunatorii acestia.

#25
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Si eu am avut probleme si cred ca mai am, cu o thuya. I s-au maronit niste frunze, niste mai multe frunze de fapt, dar vad ca fenomenul a incetat. Am citit c-ar fi vorba de o ciuperca si ca masuri de combatere e bine sa ajuti planta sa lupte cu niste ingrasaminte. Le-am cumparat ingrasamant special de conifere si pe langa asta, cand am dat npk pe gazon, am aruncat cateva bobite si la radacinile coniferelor. Din primavara si pana acum, a crescut acea thuye cam 15 cm si vad ca noile frunze se dezvolta frumos. Totusi mi-e teama sa nu recidiveze acel fenomen. Frunzele maronite si uscate le-am curatat stand in genunchi cam o ora langa thuya asta. N-am gasit pe net totusi ce anume substanta de combatere a ciupercilor sa aplic, asta in cazul in care afecteaza si alte conifere.

#26
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Daca ai timp pt studiu iti las 3 link-uri care pe mine m-au mai lumintat:
http://parkfavedelem...mid=102&lang=ro
http://www.icassv.ro...ii ... brad.pdf
http://www.editurasi...s/27/2/nanu.pdf

M-am chinuit sa ascund linkurile, dar de data aceasta nu mi-a iesit. Stiam ca se face de genul acesta [url = ] cuvant sub care se ascunde linkul [ / url].

Edited by geekos, 29 September 2013 - 18:13.


#27
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Multumesc. Am studiat si am salvat linkurile respective spre alte viitoare lecturari in caz de....
Imi spune cineva, ca thuya mea de fapt nu s-a prins bine, si-l cred. Ma gandesc ca daca fenomenul a stopat, probabil s-o fi prins in sfarsit caci ea creste. Nu spectaculos, dar a crescut anul asta. Ma gandesc sa fi fost de vina si solul. Chiar in locul in care am plantat-o, am avut depozitat balastru, cand am curatat zona, n-am curatat-o prea bine, evident. Apoi am adus pamant decopertat de pe camp. De la ce adancime, habar n-am, cert e ca era destul de pietros. Ba un prim strat de pamant a fost chiar destul de lutos. Ma gandesc sa fie si asta o explicatie. Tocmai pentru ca m-am gandit la acest aspect, celelalte conifere plantate au beneficiat de un regim special de plantare care vad ca a dat roade. Tot ce-am pus ulterior, s-a prins.
In alta ordine de idei, a incercat cineva sa obtina braduti din seminte ? Se face vorbire pe net de stratificare, am citit si cum se face. Unii spun ca au reusit prin diverse metode. Exista si pe-aici colegi care au reusit sa obtina exemplare din seminte ? Si daca da, poate au amabilitatea sa explice mai exact cum. Multumesc.

#28
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Pentru putin. Eu nu mai plantez nimic ca nu am mana buna. Am incercat sa pun o salcie in apa sa-i dea radacini si s-a uscat.  Am rugat un prieten sa o faca si se dezvolta frumos.

#29
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu stiu cat e vorba de mana, cat e vorba de respectarea unei anumite tehnologii. M-am apucat de cules conuri si seminte si de pus la uscat. Urmeaza stratificare si peste 5 ani va spun ce-a iesit. :lol:

#30
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostInginerul_bv, on 01 octombrie 2013 - 06:40, said:

a incercat cineva sa obtina braduti din seminte ?
Am pus eu seminte de molid, de molid argintiu, de brad argintiu! Le-am pus in givece mici, de rasad, cu pamant luat din padure! Fara nici o stratificare! Mi-au iesit in prostie! Nu i-am rarit, nici nu i-am pus in alte locuri sa se dezvolte! S-au incalecat acolo si se sufoca unii pe altii! In fiecare an spun ca o sa-i mut, dar nu gasesc un loc unde pot sa zic ca nu o sa mai umblu!

#31
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Serios ? Eu citesc de vreo cateva zile despre asta. Am ajuns sa citesc si cursuri de la facultatea de silvicultura. Posted Image In principiu, cam peste tot pe unde-am citit se face vorbire despre bradul alb cam asa: "Se înmulţeste prin seminţe şi butaşi, ori prin altoire.Semănatul se face toamna sau primăvara cu sămânţă care se stratifică timp de 1-2 luni înainte de semănat. Se pot folosi seminţe umectate timp de 24 de ore, apoi ţinute în nisip umed 8 zile până la pregerminare şi apoi se seamănă la adâncimea de 1 cm acoperindu-se cu pământ de pădure. Semănăturile se umbresc în timpul verii. După 2 ani se repică la distanţe de 40 – 50 cm, şi apoi se mai repică de două sau de trei ori la distanţe mai mari ( 1/1 sau 2/2 metri)până la plantat. Este indicat ca plantarea să se facă cu pământ în jurul rădăcinilor . Se folosesc puieţi de 3- 6 ani."
Dar cateva seminte o sa le stric si le plantez direct, poate poate. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 03 October 2013 - 11:03.


#32
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostInginerul_bv, on 03 octombrie 2013 - 11:02, said:

Serios ?
Deci eu eram (si sunt ) mare admirator de picea pungens si de abies concolor (daca mai tin bine minte)! Am comandat la o firma seminte de mai multe plante/pomi, nu numai din astea. De brad si de molid romanesc am luat de prin Brasov. Pe vremea aceea vroiam sa plantez hectare cu asa ceva! Mi-am luat si un p.pungens mai mare, de la o pepinira de pe langa Bucuresti! L-am luat cu pamant cu tot, vara! Cand l-au scos i-au taiat o radacina groasa cam ca pe mana de am zis ca am aruncat banii aiurea, dar s-a prins si e bine mersi acum! Si, ca sa revin, am pus semintele in alveole mici cu pamant din padure si i-am pus asa, in pamant intr-un loc mai ferit, sa nu le fure! Acolo sunt si acum, din cand in cand, cand vad ca dau sa se usuce, le mai tai crengile la pomii din jur care le iau din lumina! In fiecare an ma gandesc unde am vreun loc unde nu o sa umblu, ca sa ramana acolo definitiv!Posted Image  Poate a fost si la mine bafta incepatorului! Stii tu cum e, la barza chioara ii face D-zeu cuib!

#33
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Interesant. Iti mai aduci aminte de unde anume din brasov ?  Ma gandesc ca nu erau scumpe semintele din moment ce dintr-un con scoti o groaza de seminte, dar ma gandesc ca poate erau stratificate deja si gata de plantare. Maine o sa merg in plimbare prin parcul central din brasov si sper sa ma intorc cu cateva pungi de conuri. Imi place si mie mult de tot molidul argintiu....
Ca o curiozitate, de ce n-ai mai plantat pana la urma hectarele cu brazi ?

#34
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Deci, din BV am luat seminte de molid si brad romanesc! Le-am luat de la un nene pe care l-am gasit pe net sau in anunturi, nu mai stiu cum era pe vremea aceea! Nu erau stratificate, dar erau proaspat culese! Era un nene care lucra pe la astia cu padurile si mai facea si el un ban! Nu erau scumpe fata de cele argintii, care veneau de afara! Oricum zicea ca se suie in pom dupa ele (dupa conuri), ca ce ajunge jos nu mai au seminte!
Ca sa iasa argintii ca lumea, trebuiau altoiti, ceea ce nu era asa usor (am vazut de unde l-am luat pe cel de care am scris)! Din motivul asta l-am si luat, ca sa am altoi de la el! Dar, ca sa scoti sute de bucati imi trebuiau in prostie, mai cresteau si greu si, intre timp, am plantat altceva, care am crezut ca e mai rentabil!

#35
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am inteles. Oare sa nu mai aiba seminte cele care ajung jos ? Ma refer la conuri. Posted Image ZIci ca le-am cules si pus la uscat degeaba ?

#36
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostInginerul_bv, on 04 octombrie 2013 - 10:16, said:

Am inteles. Oare sa nu mai aiba seminte cele care ajung jos ? Ma refer la conuri. Posted Image ZIci ca le-am cules si pus la uscat degeaba ?

Eu acum iti spun ce mi-a zis ala! Ca se desfac si zboara, plus ca le mananca si pasarile/animalele! Degeaba nu e si pentru simplu fapt ca ai facut miscare in aer curat!Posted Image  Dar daca scuturi conul, iese ceva din el?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate