Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Pompa batuta manual

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#235
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Fizic e posibil sa ridici apa maxim 10m prin absorbtie. Ca sa ai totusi ceva debit pompele dau pe la 8m maxim. Daca la tine nivelul e la 12m trebuie sa sapi cam 4m sa ai ceva debit. Poate merge si la 9m adica sa sapi doar 3 dar e cam la limita. Teoretic o sa mearga daca faci asta dar o sa fie alte probleme, sa te asiguri ca la o ploaie abundenta nu ti se inunda groapa si totodata sa te gandesti ca o sa fii la limita iar cand nivelul va scadea sub 12m nu o sa mai poti trage apa. Dar daca tot ai batut teava acum n-are sens sa te opresti aici asa ca mai bine faci si caminul acela ...

#236
mariana_flo

mariana_flo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.01.2011
L.am pus pe sotul meu sa sape caminul. Posted Image saracul de el a sapat cam 1,5m. Ma gandesc insa ca e cam aiurea sa am langa casa o ditamai groapa de 4 metri. Ma mai duc la tara la sfarsitul saptamanii. Intre timp mai caut variante de a avea apa cu costuri rezonabile.

#237
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-O metoda inedita de batere a unui stalp de beton, cred se poate aplica si unei tevi de otel.

  http://www.youtube.c...Fb0nLCKypg#t=20

#238
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Salut.
Conform celor de mai sus, am batut si eu o teava zincata de 1 1/2, aproximativ 8 m. Dupa vreo saptamana in care nu am mai facut nimic la acest put, am masurat sa vad nivelul apei si din cei 8 m batuti, pot ajunge cu firul si piulita la o adancime de doar 5 m, restul de 3 m fiind nisip. Avand in vedere faptul ca am putut masura aproximativ 10 cm de apa peste cei 3 m de nisip, va intreb daca e posibil ca la acea adancime sa fie un izvor de apa? S-au  datorita faptului ca nu am incercat sa trag apa cu o pompa imediat dupa ce am batut teava, e posibil ca  teava sa se fi  colmatat cu nisip ?

#239
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postpamela200, on 13 ianuarie 2014 - 10:28, said:

Salut.
Conform celor de mai sus, am batut si eu o teava zincata de 1 1/2, aproximativ 8 m. Dupa vreo saptamana in care nu am mai facut nimic la acest put, am masurat sa vad nivelul apei si din cei 8 m batuti, pot ajunge cu firul si piulita la o adancime de doar 5 m, restul de 3 m fiind nisip. Avand in vedere faptul ca am putut masura aproximativ 10 cm de apa peste cei 3 m de nisip, va intreb daca e posibil ca la acea adancime sa fie un izvor de apa? S-au  datorita faptului ca nu am incercat sa trag apa cu o pompa imediat dupa ce am batut teava, e posibil ca  teava sa se fi  colmatat cu nisip ?

Curios!....Nu ati introdus sare in teava inainte de a o bate? pe ce inaltime ati dat gauri in teava? va intreb pentru ca de obicei se dau gauri pe aprox 1m...ma intreb cum ar putea intra nisip pana la 3 m....poate in timp ce a fost batuta....dar parca tot mi se pare imposibil.

#240
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Am introdus sare inainte de a bate teava si gaurile sunt facute pe o lungime de 1.3 m.
Am reusit intr-un final sa decolmatez teava cu jet de apa introdus pe teava si sa scot ceva apa cu o pompa de benzina de 2 toli dar fara prea mult succes deoarece corpul pompei se colmata foarte repede cu nisip si nu mai avea de unde sa traga apa. Urmeaza sa montez o pompa de apa manuala cu care sa incerc sa fac o minima punga de apa acolo jos, pentru a putea pune din nou pompa de benzina.

#241
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postpamela200, on 06 februarie 2014 - 20:27, said:

Am introdus sare inainte de a bate teava si gaurile sunt facute pe o lungime de 1.3 m.
Am reusit intr-un final sa decolmatez teava cu jet de apa introdus pe teava si sa scot ceva apa cu o pompa de benzina de 2 toli dar fara prea mult succes deoarece corpul pompei se colmata foarte repede cu nisip si nu mai avea de unde sa traga apa. Urmeaza sa montez o pompa de apa manuala cu care sa incerc sa fac o minima punga de apa acolo jos, pentru a putea pune din nou pompa de benzina.

Daca substratul in care se afla teava e nisip fin e posibil sa nu puteti sa scoateti apa pe viitor, colmatarea fiind inevitabila. Ar trebui sa ajungeti intr-un strat de pietris ca sa aveti garantia ca puteti scoate apa atat acum cat si pe viitor.

#242
Cristimarh

Cristimarh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.11.2013
Salutare, ieri am bătut si eu o teava galvanizata de un tol si un sfert in grădina , lunga de 6 m, mufata  la jumate cu mansan si sudura jos si sus, iar apoi am vrut sa trec prin ea o teava din plastic de proba, dar nu pot trece de trei metri, pare ca sa înfundat, ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat ?

Edited by Cristimarh, 23 March 2014 - 10:59.


#243
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View PostCristimarh, on 23 martie 2014 - 10:46, said:

Salutare, ieri am bătut si eu o teava galvanizata de un tol si un sfert in grădina , lunga de 6 m, mufata  la jumate cu mansan si sudura jos si sus, iar apoi am vrut sa trec prin ea o teava din plastic de proba, dar nu pot trece de trei metri, pare ca sa înfundat, ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat ?

-Ai bagat sare grunjoasa  in teava inainte sa o bati in pamant?
-Ai tras nisipul din jurul-tevii -cu o pompa manuala pana se limpezeste apa chiar cu miscari ale-pistonului-bruste?Posted Image

Edited by sandy76, 23 March 2014 - 11:50.


#244
Cristimarh

Cristimarh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.11.2013
Am băgat sare grunjoasa pana la 1,8 m cat sunt date găurile, găurile le-am astupat cu vaselina, totul cum arată pe net, dar nu am terminat de bătut, sunt din Făgăraș, am in zona pământul mai lutos si am batutdestul de ușor, cam 4-5 ore eu si un prieten, dar cred ca sau stemuit țevile prin bătaie cap in cap, probabil ca nu a ținut bine sudura la mufă manson, pentru ca nu pot sa mai trec cu teava din plastic pe interior de la 2,9 metri in jos, zona in care este mufă. Ar fi trebuit sa meargă cam 4 m pana la sare. Am un vecin a băgat teava la 9,5 m si mai trebuia sa bat cel puțin 3 m.

Edited by Cristimarh, 23 March 2014 - 13:09.


#245
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Cristi, nu prea vad cum poti sa repari ce s-a intamplat. Daca nu a fost sudata bine sigur s-a rupt sudura si s-a deformat teava in zona de imbinare. O solutie ar fi sa tragi teava afara, dar nu stiu daca poti.

#246
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Nu inteleg de ce nu ai batut teava de 6 m intreaga, de ce ai taiat-o ca apoi sa sudezi.
-Bati o teava de 6m apoi sudezi cuponul de 3, cel putin eu asa am procedat.
-Ar fi bine sa poti scoate toata teava.
-Aia cu vaselina pe gauri nu sunt de acord, dupa ce ca primul acvifer e cum e mai poluam apa si cu vaselina.Posted Image

Edited by sandy76, 23 March 2014 - 22:45.


#247
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
am scos  vineri seara teava de la pompa manuala ca  nu mai tragea apa prea multa si la electric  se dezamorsa si am avut neplacuta surpriza sa constat ca sorbul gaurit pe 120cm era colmatat  si  corodat de parca era acolo de 30 ani, cu toate ca a fost  introdus acum 2 ani. In jurul  tevii  unde erau gaurile sorbului  era un fel de substanta gen hidrocarburi/carbune, ca smoala intarita....se vede in foto cum arata curios e ca varful sorbului unde am si conul din metal pe o portiune de 10cm teava nu e afectata deloc iar dupa  portiunea cu gauri  la fel neafectata. E posibil sa fi fost intr-un  trunchi de arbor carbonizat sau ceva gen turbarie zona in care a fost  sorbul? ca oricum nu scapam de nisip mai ales anu trecut. ma bate gandul sa  pun in partea de jos un sorb facut din inox din teava folosite in  industria alimentara cu gauri pe  o portiune de 1,5m sau 2m, poate nu va fi afectat  ca si galvanul....fostul sorb  a fost mai sus cu cel putin 1m si dupa 20 de ani era mai putin afectat/ruginit ca asta in 2 ani. Am bagat in pamant teava mai scurta cu 1,2m si nu am mai reusit sa scot apa cu totate ca inainte  a functionat la adancimea aceea....a fost pus sare in zona cu gauri dar nimic nu am apa oricat am chinuit pompa manuala.

Attached Files



#248
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Nimeni nici o parere poate v-ati intalnit  cu aceeasi situatie?

#249
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postsandy76, on 19 septembrie 2013 - 11:56, said:

-O metoda inedita de batere a unui stalp de beton, cred se poate aplica si unei tevi de otel.

  http://www.youtube.c...Fb0nLCKypg#t=20
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NFX-ZJvoFoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nimeni nici o parere poate v-ati intalnit  cu aceeasi situatie?

-Asa ceva nu am vazut (negreala aia pe teva) apa o fi mai acida!

Edited by sandy76, 13 May 2015 - 07:29.


#250
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Reinvii si eu topicul acesta pentru o intrebare: de unde pot cumpara in Bucuresti teava zincata trasa de un tol si jumatate? Am gasit numai sudata.

#251
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Din pacate nu am gasit teava trasa zincata. Nici in Bucuresti, nici la Buzau de unde cumparam de obicei. Am strans toate tevile ramase de la pompele batute pana acum si o sa le sudez cap in cap. Alta solutie nu am.
Deocamdata am facut sorbul. Teava de 1 1/2, 80 cm lungime, 950 de gauri date cu burghie de 2,5 si 3 mm.

Si supapa care vine la flansa pompei:

Attached Files


Edited by ionut27, 19 September 2016 - 09:38.


#252
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Dar ce are teava zincata de la dede? Posted Image
Cam prea dese gaurile alea, in zece-15 ani fac hora unirii!Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate