Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Pompa batuta manual

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#109
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postmacaz2006, on 16 februarie 2013 - 09:23, said:


Eu am dat gaurile de 7mm caci de grosimea aia am avut un spiral serios. Nu au fost probleme desi, intr-adevar se recomanda gauri de 6mm, cica sa nu intre pietricele prea mari.
Gaurile le dai pe 4 randuri, cam la 5cm una de alta.
Eu zic sa dai 1,2m, acum faci cum crezi; nu va trage aer nici daca scade apa sub nivelul gaurilor. Argumentez dandu-ti exemplul furtunului de drenaj; tot asa functioneaza si impingerea apei in teava ; tu o sa bagi cam 7-8m adancime ca sa ai pe teava 2-3m apa.


Nu am pus vaselina, doar am mai umplut teava cu inca 30cm peste nivelul gaurilor.
Nu stiu daca se simte cumva la debit, insa la batut sunt sigur ca merge mai usor teava de 1,5" -  nu vibreaza.

  -Subscriu.   Posted Image

#110
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Am adunat cele necesare pentru "bataie". Am cumparat teava cum am zis de 1 1/4, ieri am facut la strung varful ascutit, din pacate nu am gasit o bucata cat vroiam de mare nici in diametru si nici un lungime, dar a iesit ceva. Pe langa astea...mai am masina de gaurit, burghie, aparat sudura, flex, filiera(1 1/4 are maxim, deci nu puteam sa iau teava de 1.5"). Imi lipseste pompa manuala, daca nu gasesc sa imprumut de la cineva, pana la urma cumpar si de-aia. Am gasit la tarabagii cu 100 ron(acum cateva luni era 75).
Maine vreau sa ma puc de treaba, sudez varful, dau gaurile in teava...poate fac niste teste de bataie cu o alta teava....sa imi fac un pic de antrenament. Sper sa nu uit sa fac poze cu evolutia lucrarilor.

Edited by nicoretro, 17 February 2013 - 10:52.


#111
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
sa folosesti manusi de protectie. Asta am uitat sa spun :) . Sunt tare curios cum iti merge treaba. Daca rotesti de teava, ceea ce e necesar, sa nu uiti sa rotesti in sensul acelor ceasornicului si nu trigonometric ca sa defiletezi teava :)

#112
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postmacaz2006, on 18 februarie 2013 - 12:15, said:

sa folosesti manusi de protectie. Asta am uitat sa spun Posted Image . Sunt tare curios cum iti merge treaba. Daca rotesti de teava, ceea ce e necesar, sa nu uiti sa rotesti in sensul acelor ceasornicului si nu trigonometric ca sa defiletezi teava Posted Image

Aseara am incercat sa pun cateva poze cu ce am facut pana acum....dar tandemul telefon-PC a luat-o razna si n-am putut sa descarc nimic, asa ca va spun din vorbe ce am reusit sa fac.

Am avut putin timp la dispozitie ieri, asa ca am reusit sa sudez varful tevii, sa dau gaurile(4 randuri a cate 20 gauri de diametru 6mm, distantate la 5 cm). Am bagat sarea in teava, apoi am turnat putina apa pentru a se umezi...ca sa nu mai iasa prin gauri. Umplerea am facut-o in sura, singurul loc unde aveam acces la 6m inaltime. Am pastrat teava intreaga, nu o tai decat daca nu o sa reusesc sa o bat asa.

Am batuta o teava 1.5" pana la aproape 2m adancime, scotand-o din cand in cand pentru a scoate pamantul din interiorul ei. Bataia a mers destul de repede, estimez aprox 30 min.

Am facut un instrument de bataie(mai bine zis am gasit gata facut), dintr-o teava de aprox 2" recuperata dintr-un fost stalp de gard bagat in beton. Are 2m lungime. Adaugand gaura deja sapata de aproape 2m, inseamna ca o sa pot sa incep sa bat de pe o scara, de la inaltimea de 2,5m. Cand ajung cu instrumentul de bataie la sol(teava va fi la 4m adancime). Ultimii 2m ii bat cu barosul, sau mai reduc lungimea instrumentului de bataie.

N-am mai facut gaura pentru camin pompa(stiu ca m-ar fi ajutat la bataie), dar poate o facem astazi. Nu stiu inca daca o sa fie folosita instalatia si pe timp de iarna, deci poate nu o sa fie nevoie de camin.

Attached Files



#113
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Astazi, esec total. Am inceput bataia pe la amiaza. Am bagat teava in gaura..cu piesa de batut peste ea. Am inceput sa batem...Dupa ce a intrat 10 cm in pamant deja nu o mai puteam invarti prea usor. Dupa vreo ora si ceva de bataie inaintasem cam 60 cm...eram cu varful tevii la adancimea de 2.30m. De invartit teava deja era foarte greu...aproape de limita sculelor din dotare.

Am mai vb odata cu vecinul care se ocupa de batut tevi cand m-am dus sa ii cer un mox mai bun... Aveam unul imens, de de-abia il ridicam de jos...era prea dificil de lucrat cu el pentru ca nu prindeau dintii in teava. Vecinul mi-a confirmat ca structura solului e "beton" la noi in zona(traditional denumit "zghiab", nisip si pietris foarte compactat)....si cel mai bine bat tot teava oarba si o scot din cand in cand pentru a goli pamantul din ea. M-am convins ca e mult mai usor decat sa bat teava direct....pentru ca ieri am inaintat f usor cu teava oarba pana la 1.7m ...si structura pamantului e la fel de "betonata" incepand de la 0.5 m adancime.

Maine sper sa ajung pana la 4 m cu teava oarba. Apoi o sa bat teava finala pana la 6m....chiar daca nu o sa mai poata fi invartita, ma gandesc ca nu se poate indoi prea mult in 2m.

Pe maine!

Edited by nicoretro, 19 February 2013 - 20:58.


#114
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
problema nu e structura solului ci lungimea (mai ales) si subtirimea tevii. Te vei convinge. Teava aia de 2" nu vibra pentru ca era si groasa si scurta si de aceea inainta usor. Al doilea motiv este pentru ca era solul mult mai afanat pana la 2m.
poti sa incerci sa torni un pic de apa langa teava de bataie. Apropos, 60cm intr-o ora nu e chiar putin, chiar si in 2 oameni. Inca ceva: teava se rasuceste la fiecare schimb de bataie, adica la fiecare 20-30 de ciocane. Se si vede ca nu mai inainteaza.

Edited by macaz2006, 20 February 2013 - 07:54.


#115
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postmacaz2006, on 20 februarie 2013 - 07:53, said:

problema nu e structura solului ci lungimea (mai ales) si subtirimea tevii. Te vei convinge. Teava aia de 2" nu vibra pentru ca era si groasa si scurta si de aceea inainta usor. Al doilea motiv este pentru ca era solul mult mai afanat pana la 2m.
poti sa incerci sa torni un pic de apa langa teava de bataie. Apropos, 60cm intr-o ora nu e chiar putin, chiar si in 2 oameni. Inca ceva: teava se rasuceste la fiecare schimb de bataie, adica la fiecare 20-30 de ciocane. Se si vede ca nu mai inainteaza.

Iti spun din ce zic oamenii, "beton" ca la noi, n-are nimeni. Am un vecin care a sapat fantana anul trecut, si de la 0.5m adancime numai cu tarnacopul...bateau baietii ca la ocna.
Am incercat sa invart teava si dupa 10 batai si se bloca de rupeam moxul(heavy duty de 2").
O sa incerc sa torn niste apa, poate ajuta. Astazi poate aman lucrarile, pentru ca de cand m-am trezit ninge ca in povesti.
Cred ca totusi ma duc la tara sa imi fac o scula de genul celei din poza.

Attached Files



#116
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
sa scriu jurmalul de azi :)  :
M-am apucat sa imi fac scula de mai sus. am terminat-o rapid. M-am dus sa o testez. A mers pana cand a scos tot pietrisul care era deja dizlocat....dup-aia pauza, nici nu puteai sa invarti de ea...inca un esec. Ne-am apucat sa batem cu 2" sa mai adancim gaura....am bubuit ceva ore...si am ajuns la 2.5m adancime cu gaura.... Pe parcursul bataii, am descoperit semne de pietre mari, teava se tot bloca pe traseu cand incercam sa o scoatem. De multe ori iesea plina de piatra pisata.

Am mai analizat pamantul scos din teava...era pietris, nisip, argila/huma...ceea ce prin compactare se face beton.

Cand sa bag teava de 1 1/4 in gaura si sa ma apuc de bataie...vad ca varful avea semnele unui "impact" cu un bolovan serios. Desi nu l-am facut prea ascutit special sa reziste la impact cu bolovanii, se tocise oblic. Se pare ca bolovanul a fost mai tare si a deviat probabil directia de bataie a tevii....de aici si imposibilitatea de a o mai invarti..

OK...am remediat cat s-a putut cu biaxul varful deformat. si am bagat teava la bataie....am inceput de la 2.5m adancime. La inceput cam greu, dar a mers. Invarteam teava de cateva ori la fiecare 2-3 cm de inaintare. Se invartea cateodata foarte greu. Dupa aproximativ 60-70 cm de bataie(la aprox 3.2m adancime), s-au schimbat parametrii de lucru. Teava a inceput sa intre f usor si sa opuna mai putina rezistenta la invartire. Instrumentul de batut si-a facut treaba de minune....pe final inaintarea medie era de cca 0.5 cm/bataie. Ultimul metru cred ca l-am batut in 30 min.

Am incheiat ziua la 18:30 la adancimea de 5m. Maine continuam cu ultimul metru....si speram sa avem apa peste nivelul gaurilor cca 1m. Doamne ajuta! Cand reusesc sa rezolv problema cu descarcarea pozelor postez varianta completa a procesului cu tot cu ilustratii.

#117
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
vezi ca ai apa pe teava (asa cred). Daca incepe din nou sa mearga greu s-ar putea sa dai de huma din nou, asa ca ar trebui sa te opresti, Ma bucur ca ti-a mers treaba pana la final; toata smecheria era cu invartitul tevii pana la urma :)

Carota aia pe care ai facut-o cred ca merge si ea dar, ca si la sfredel, trebuie neaparat sa bagi apa in gaura, altfel sta pe loc. Eu am avut de dat gauri pentru stalpii de la solar; dupa 20 cm nu mai inainta sfredelul; aveam de dat cam 100 de gauri; dupa vreo 60 facute jumate din adancime cu sfredelul si jumate cu ranga, vine un vecin si ne spune sa bagam in gaura apa; restul de gauri le-am dat toate a doua zi, in conditiile in care pentru celelalte gauri am stat cam 5 zile

#118
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
In primul rand @macaz MULTZAM FAIN ! pentru toate sfaturile.

acum 2 zile(joi)..  "i've hit water"...sau pe romaneste "am dat de apa". Cand m-am dus la locul cu pricina...am bagat ruleta pe teava.....aveam apa in teava  cam 1.5m...ultimii 70cm din teava erau impenetrabili....probabil intrase nisip...sau era sarea nedizolvata? nu pot sa stiu. Ne-am apucat de batut ultimul metru....la baros... Am batut ce am batut,....parca mergea greu tare...am mai bagat-o cam 50 cm si am abandonat...ca intra cate putin si se invartea din ce in ce mai greu...plus ca se cam tesise teava de la bataile barosului. Aici am inca un punct in plus pentru "batacul" meu artizanal facut din teava de gard...care a pastrat capatul tevii aproape intact, cu o deformare usoara(bataie 2.5m)...nici nu se compara cu barosul(in 0.5m a "rupt" teava)..

Gata...am oprit bataia...am facut filetul...instalez pompa de mana...bag apa in ea....nimic....trag si degeaba trag....pistonul pompei era prea uzat si in consecinta nu avea destula putere de suctiune ca sa "rupa" nisipul care era in teava si in jurul ei.

Ma duc la un vecin....imi da o bucata de piele, preducele, refac "pistonul", iau bucata de piele la polizor ca sa etanseze cat mai bine.... Mi-a iesit atat de bine garnitura pistonului incat, cand am montat pompa sus, am inceput sa trag fara sa bag apa in ea si ...culmea...a etansat atat de bine incat AM SCOS APA...

Entuziasm total...nu am bubuit degeaba...e bine.... Din entuziasmul descoperirii am dat "la maneta" de "m-am inundat" la locul faptei. Am scos la inceput apa(inpropriu spus apa...mai mult semana cu o viitura) in butoaie de 200l....ca sa monitorizez cantitatea de nisip scoasa... La fiecare butoi am scos cam 2 lopeti de nisip... apoi am renuntat sa mai bag in butoi apa scoasa...am conectat o conducta pvc de canalizare la pompa si am revarsat viitura pe dupa solar...aproape de niste gauri de cartite Am dat la pompa in nestire pana seara...incepuse sa se mai limpezeasca la culoare si nu mai scoteam la fel de mult nisip parca.

Ieri dupa masa am fost din nou la pompa...am dat la maneta vreo 2 ore....cu pauze de rigoare....s-a limpezit aproape de tot...nisip mai scoate inca....si cred ca v-a mai scoate mult timp de aici inainte...pana se formeaza "punga" de apa.

Am fost placut surprins de debitul pompei de la inceput....scoate mai mult de 1l de apa la fiecare cursa....bineinteles si forta de actionare a pompei e pe masura. Am sperante ca pompa electrica pe care o voi instala va functiona bine si nu v-a ramane fara apa, avand in vedere ca scot cu asta manuala o galeata de 15l in aprox 20 sec(estimare fara cronometrare)....si mai iese apa si pe deasupra pompei.

Inca o data regret ca nu pot sa descarc pozele de pe telefon...era mult mai simplu de explicat si de inteles...sper sa rezolv Duminica-Luni.

O sa cumpar luni o pompa cu debit si presiune medie(3mc/h si 3-4 bari...depinde ce gasesc pe la magazinele de bricolaj)....ceva low cost...ca probabil o sa o "roada" nisipul ....n-are sens sa investesc prea mult in ea. Aveti sa-mi dati sfaturi in domeniul asta? sau la partea de montaj? supape de sens...filtre?,,,chestii socoteli?

Va doresc sa aveti acelasi entuziasm pe care l-am resimtit eu zielele astea! Numai bine!

Edited by nicoretro, 23 February 2013 - 00:31.


#119
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
ma bucur ca ai apa destula. Eu al lasat pompa manuala pentru amorsare si trag cu aia electrica. Daca trag cu aia manuala, fiind pe piston, si creand un vacum discontinuu, vine si nisip, se mai rupe din pereti. Daca trag cu aia electrica in 2 minute vine apa limpede de poti sa o bei, cam salcie la gust dar nu importa. Fi pe pace, elctrica va scoate apa limpede

#120
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
azi am scos 700L .. Debitul e bun. Am scos un butoi de 200L in 5 min...

#121
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
In sfarsit am reusit sa descarc pozele pe calalalt laptop si pot sa le postez. Sper sa va fie de folos.
Attached File  20130218_145627.jpg   2.41MB   228 downloads Teava gaurita 4 randuri a cate 20 gauri de 6mm pozitionate la 5 cm distanta
Attached File  20130218_151502.jpg   1.41MB   218 downloads Mi se parea imposibil de "introdus" in pamant ....date fiind dimensiunile "cat casa"
Attached File  20130219_123820.jpg   2.77MB   213 downloads Mox heavy duty.....nu a fost f eficient din cauza greutatii imense(cca 20kg) si a "dintilor" tociti. Am facut rost de un altul de 2" care a mers de minune.

Attached File  20130219_130229.jpg   2.64MB   226 downloads Ne-am apucat de bataie...in prima zi...incepand de la 1.6 m adancime. Observati peste teava de 1 1/4 montat "instrumentul de bataie" facut din teava de gard de 2" cu "capac" sudat tzapan

Dupa ce am esuat in prima zi....am reluat bataia dupa ce am dat in prealabil o gaura de 1,5" pana la 2.5m adancime

Attached File  20130220_165917.jpg   1.47MB   207 downloads a mers mult mai bine si am reusit sa o batem pana la 5m adancime
Attached File  20130221_120107.jpg   1.49MB   175 downloads deformarea tevii dupa bataie pe parcursul a 3m de inaintare in sol "betonat" si pietre. Cred eu o deformare f mica datorata "intrumentului de batut"
Attached File  20130222_173759.jpg   1.37MB   164 downloads Capatul de teava deformat (pe care l-am indepartat) dupa doar 0.5 m bataie cu barosul
Attached File  20130221_130238.jpg   2.5MB   180 downloads am facut filet si apoi am conectat pompa manuala
Attached File  20130221_154501.jpg   1.57MB   174 downloads prima "revarsare" de apa din teava
Attached File  20130221_161234.jpg   1.3MB   169 downloads cantitatea de nisip scoasa in primii 200l de apa
Attached File  20130221_154842.jpg   1.36MB   167 downloads inside pompa manuala.....plina de nisip care era scos din abundenta din adancuri
Attached File  20130222_172633.jpg   1.45MB   161 downloads a doua zi apa se limpezise considerabil

Astazi am cumparat pompa electrica autoamorsabila. Are 970W, debit maxim 54 l/min, hmax=52m, habs=8.5-9m, admisie si refulare 1".

@macaz, poate imi spui cum ai conectat tu pompa. Eu am foarte multe variante posibile in cap... si de-aia imi pun multe intrebari:
sa pun un T-eu si sa pun si pompa manuala deasupra?...
unde sa pun supapa de sens?...e nevoie neaparat de ea?
Sa pun un filtru inainte de pompa?...
Cati robineti si unde mi-ar fi neaparat necesari ...
Am zece posibilitati/ combinatii de coturi, robineti, supape, furtune absorbtie, cuple, etc etc si nu ma pot hotari care e cea mai buna.

Ma gandesc cum sa fac sa nu sparg prea multi bani, avand in vedere ca supape de sens, robineti si tot felul de conectori, nu sunt piese tocmai ieftine la dimensiunea de 1 1/4.

Inca nu i-am facut camin la pompa si nici nu stiu inca daca o sa ii fac...dar parca nu as sta impacat sa o las instalata zi/noapte in mijlocul gradinii cu acces facil din partea "musafirilor nepoftiti". Ma gandeam cu ce piese ar fi cel mai usor sa o conectez/deconectez? olandeze? cuple cu blocare prin rasucire....nu stiu cum le zice sunt de toate dimensiunile...."tip hidrant"

Cele bune tuturor!

Edited by nicoretro, 26 February 2013 - 02:16.


#122
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
In prima schita:
ai acolo teava, supapa de sens 1 1/4, Teu, pompa manuala. Teu e bine sa fie redus de la 1 1/4 la 1" caci asa cred ca vei avea pompa. Daca nu, iei reductie la 1'. Asa faci montajul in prima instanta.
schita 2:
demontezi pompa de deasupra Teului si pui acolo dop de 1 1/4 dupa ce amorsezi ca in schita 1. Din pompa centrifuga pleci cu fiting pehd si teava pehd.

Mai e o varianta ieftina.
Schita 10 - asa o am eu in momentul de fata. Elimini supapa de sens si amorsezi de fiecare data cu pompa manuala.

Ca sa poti lua pompa centrifuga de pe teava iti trebuie inainte si dupa ea cate un holender. Precizare: teava pehd nu se poate strange in acelasi loc caci nu mai tine; asa ca iti trebuie holender metalic si inainte si dupa pompa.
Sa nu uiti filtrul daca uzi cu picatura.

Attached Files


Edited by macaz2006, 26 February 2013 - 06:32.


#123
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
am cumparat un filtru marca AZUD, de 1 1/4(avea corpul mult mai mare decat cel de 1") cu sita metalica mesh 120. In mod normal astea sunt montate dupa pompa....Sper sa fie ok daca il montez inainte de pompa.
http://www.azud.com/...odular_100.aspx

#124
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
Nu te sfatuiesc, iti va lua mult din debit.
Gandeste-te asa: o pompa, sa zicem de 1KW trage de la 8 metri (suctiune) insa poate impinge pana la apx 30m. Asa si cu filtrul tau, daca ii omori trasul (admisia)... refularea ce sa mai impinga. Pune-l pe refulare neaparat. Nu te gandi ca protejezi si pompa daca il pui pe trasul pompei caci nu e asa. Pompa are si ea un locas de curatare si nu cred ca vei avea probleme chiar daca vine un pic de nisip in ea

Edited by macaz2006, 26 February 2013 - 09:28.


#125
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postmacaz2006, on 26 februarie 2013 - 09:25, said:

Nu te sfatuiesc, iti va lua mult din debit.
Gandeste-te asa: o pompa, sa zicem de 1KW trage de la 8 metri (suctiune) insa poate impinge pana la apx 30m. Asa si cu filtrul tau, daca ii omori trasul (admisia)... refularea ce sa mai impinga. Pune-l pe refulare neaparat. Nu te gandi ca protejezi si pompa daca il pui pe trasul pompei caci nu e asa. Pompa are si ea un locas de curatare si nu cred ca vei avea probleme chiar daca vine un pic de nisip in ea
Mi-am dat seama de restrangerea debitului pe care o va face....de-asta am si luat unul mai mare(suprafata de filtrare 270cm2 fata de 160 la cel de 1"). La fel... si supapa de sens va restrictiona debitul...dar ce sa-i fac?

Trebuie totusi sa fac macar o incercare, daca restrange debitul considerabil renunt si trec la pozitionarea lui dupa pompa.

PS: Pompa ta are vreun presostat? cum procedezi la pornire/oprire? dai la maneta(inseamna ca ai undeva un robinet sa inchizi coloana catre pompa electrica) si apoi pornesti pompa?

Edited by nicoretro, 26 February 2013 - 09:41.


#126
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
strangulez cu mana (indoi) furtunul de pe refularea pompei electrice in timp ce amorsez cu cealalta mana pompa manuala (dau la maneta). Dureaza un pic pana ii vine ceav apa celei electrice caci apoi totul decurge ok.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate